Dodaj do ulubionych

Novothyral 100 1,5 tabletki na dobę

24.02.18, 17:48
Cześć
Moje ostatnie wyniki na dawce Eutyrox 125:

15 styczeń 2018
TSH 1,25
FT3 2,56 (procentowo -0,5%)
FT4 1,43 (procentowo 65 %)

30 styczeń 2018
FT3 2,49 (procentowo -5%)

Wreszcie znalazłam lekarza który przepisał mi Nowothyral.... ale dawka mnie nieco szokuje, nie wiem czy słusznie. Endokrynolog przepisał mi Nowothyral 100 mcg + 20 mcg. Przez tydzień mam brać 1 tabletkę, a po tygodniu 1 tabletkę rano i pół przed snem, co da 150 mcg T4 i 30 mcg T3 na dobę. Mam w szafce różne dawki eutyroxu m in 25 i tak sobie myślę by przez 1 tydzień dodać do Nowothyralu 100- Eutyrox 25 mcg, bo dotychczas brałam 125 eutyroxu bez T3. A potem po tygodniu to boję się brać taką dużą dawkę czyli 150 mcg T4 i 30 mcg T3 na dobę, czy słusznie? Może nie ma co się bać, tylko zrobić tak jak lekarz powiedział?

Proszę Was o pomoc.
Edytor zaawansowany
  • coelka 26.02.18, 00:04
    ja teraz mam brać Etyroks 37,5 przez pięć dniw tygodniu a przez dwa dni w tygodniu po 50, tak mi lekarka kazała i sie zastosuje , zobacze czy bede czuc sie lepiej po takiej dawce, ja najpierw bym pobrała dawke zgodnie z zaleceniami lekarza i dopiero jakby było nie tak cos po około miesiacu - 1,5 miesiacu próbowała bym cos zmieniac

--
    Jeśli jestem w domu i piszę na komputerze wnioskuje,że żyję. Chociaż ostatnio dochodzę do wniosku,że takie wnioskowanie może być wielce mylące.
  • mojatarczyca35 26.02.18, 12:23
    Dzięki za odpowiedź. Czyli na czas ciąży zrezygnowałaś z Novothyralu?
  • coelka 27.02.18, 12:42
    nie ejstem w ciazy, nie wiedziłam ,ze ejsteś, ale wychodze z złaoenia,z elekarze wiedza co robia, jednak te 6 lat studiuja, później robia specjalizacje i pracujac z pacjentami wiedza mniej wiecej jak to działa na ludzi z praktyki, jednak bardziej bym ufała lekarzowi niz wpisom na forum , lekarz to specjalista specjalnie wyszkolony do tego co ma robic a na forum kazdy moze sobie pisac, wiem ,ze z lekarzami też bywa róznei , ale jednak bym brała na twoim miejscu jak lekarz kazał i zobaczyła, jak robisz remont w domu tez bierzesz fachowaca budowlańca, jak ci rura pęknie wzywasz hydraulika, jak chesz porady prawnej idziesz do prawnika a jak jestes chora do lekarza,
    wiesz na forum moze pisac kazdy albo baba po zawodówce , która w zyciu ksiazki nie przeczytała podajac sie za nie wiadomo kogo albo 15-stka z liceum, wiec jednak ostroznie do tych wszystkich madrosci z forum, oczywisce ,ze to moze pomóc w diagnostyce, mozna przeczytac, przedstawic lekrzowi swoje przemyslenia zeby tez je wzięła pod uwage, ale bezposrednio sie stosowac do porad z forum to ryzykowne mimo wszystko, zwłaszcza w ciazy

--
    Jeśli jestem w domu i piszę na komputerze wnioskuje,że żyję. Chociaż ostatnio dochodzę do wniosku,że takie wnioskowanie może być wielce mylące.
  • laura.phys 27.02.18, 12:59
    Ciekła długa droga przed tobą.
  • mojatarczyca35 27.02.18, 14:41
    No właśnie życie mi pokazało, że tu na forum są bardzo pomocne osoby, lekarza czasem słucham, czasem mniej. Bardzo dziękuję, że dziewczynom chce się odpowiadać na moje pytania.
  • djpa 01.03.18, 17:48
    Moim zdaniem za dużo Ci lekarz kazał brać Novo od razu.
    Osobiście jestem przeciwna wszelkim rewolucyjnym zmianom.

U siebie zrobiłam tak, że zaczęłam brać ćwierć novo 100 zarazem zabierając 25 tyroksyny z Euthyroxu. Potem poczekałam, analizowałam samopoczucie (psyche bardzo na plus po Novo, włosy na plus, energia na plus, apetyt na plus), potem badania i ewentualnie zwiększenie Novo, korekta tyroksyny itp.

Sam Novothyral rzadko kiedy sprawdza się sam, bez Euthyroxu, bo ma niefizjologiczny stosunek fT3 do fT4. Ma za dużo fT3 w stosunku do fT4.

Jeśli bierzesz 125 Euthyroxu, to sprawa jest prosta: zabierasz 25 tyroksyny (czyli bierzesz Euthyrox 100) i dokładasz ćwierć Novo 100.

Albo zabierasz 50 Euthyroxu (czyli bierzesz 75) i dokładasz pół Novo 100.

Za wysokie fT3 (minimalnie ponad normę) dawało u mnie objawy: głód, bóle głowy, wieczorem piasek w oczach, lekkie podenerwowanie i całodzienną gonitwę myśli.
  • mojatarczyca35 01.03.18, 20:08
    Dzięki. 5 dni biorę 100 Novo i 25 Eutyroxu. Dobrze się czuję, ciśnienie ok i tętno ok. Zrobię za tydzień badania i jak coś nie tak będzie w wynikach to zmienię dawkę. Szykuję się do in vitro. Lekarz endo na w przypadku ciąży kazał przejść na sam Eutyrox 175. Nie mam zamiaru rezygnować z Novo, bo nie wierzę, że mi się FT3 w ciąży poprawi. Tylko zastanawiam się czy jeśli wyniki teraz bez ciąży będą ok na tym Novo 100 plus Eutyrox 25 dobre czy wystarczy dołożyć w ciąży tylko ok 50 Eutyroxu i ZOSTAWIĆ te T3 w dawce jednorazowej 20 mg, czy jakoś rozbić w ciągu dnia to T3 lub zmniejszyć o połowę T3 i brać tylko 50 Novo plus brakujący Eutyrox 125.
  • laura.phys 02.03.18, 16:30
    Moja tarczyca jesli chcesz mieć ciąże na nivo a masz zerowe doświadczenie w tym temacie to szukałaby przede wszystkim endo który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży na novo.
    Dla mnie trochę dziwne, ze dostałaś novo jesli planujeszciaze, ale nie znam się na t3, to się nie wypowiadam.
    Pytanie czy lekarz od którego dostałaś novo wie o twoich planach? Czy ma doświadczenie w dawkowaniu novo? Bo z tego co piszesz to coś tu nie jest halo, a co dopiero mówić o ciąży na novo?
    Poszukałabym dobrego lekarza krory umie dawkować novo.
  • mojatarczyca35 02.03.18, 19:14
    Wie o in vitro, na wypadek ciąży dał mi receptę na Eutyrox 175, a na teraz przepisał Novo. Dopiero ten lekarz przepisał mi Novo, wcześniejszy nie chciał. Mieszkam w woj. łódzkim. Na lekarza który leczy T3 trudno trafić.
  • djpa 03.03.18, 14:33
    Mi ogólna przepisała Novo 100, kazała cały Euthyrox zamienić na Novo 100, ale nie posłuchałam jej, zrobiłam tak, jak pisałam wyżej, że zamieniłam część Euthyroxu na ćwierć Novo 100. Moim zdaniem jest najbezpieczniejsza opcja jeśli się nie ma pod ręką lekarza dobrze znającego się na Novo, a fT3 jest za niskie. Żadnych rewolucji, powolutku zmienia się dawkę i co miesiąc się sprawdza co i jak. Starannie zapisuje się w zeszycie swoje objawy, dawkę, wyniki.

Jeśli teraz się dobrze czujesz, to OK, ale może być różnie za parę tygodni. Lekarze nie chcą leczyć T3, bo się boją, bo nie wiedzą jak leczyć, bo przepisują tak jak Twój 1.5, tabletki Novo na dzień, albo osobom, które Novo nie potrzebują i potem jest gorzej niż było.

Novo jest jak ostry nóż - jeśli wiesz, co z nim robić, jest niezastąpiony w kuchni. Ale jeśli nie wiesz - prosisz się o kłopoty.

Nie myśl o tym, co będzie w ciąży, bo po pierwsze jeszcze nie jesteś w ciąży, po drugie nie zrobiłaś badań w ciąży smile To tak jakbyś się w lutym zastanawiała, czy jesienią z jednej jabłoni zbierzesz 10kg czy 20 kg jabłek. Cierpliwości!

Kiedyś zrobiłam sobie badanie krwi przed Novo i godzinę po ćwierć Novo 100. fT3 urosło o ponad 1/3 zakresu normy. Biorąc pod uwagę, że fT3 to hormon, a nie prohormon (jak fT4), trzeba uważać. Organizm nie ma możliwości nie wykorzystać fT3 z tabletki, musi go zużyć natychmiast, musi działać pod dyktando fT3. W dodatku fT3 ma o wiele krótszy okres półtrwania, tylko 19 godzin. fT4 ma okres półtrwania kilka dni. Czyli jeśli zrobisz badania krwi po 24 godzinach od ostatniej dawki Novo, badanie nie pokaże Ci, że w dzień przez kilka godzin miałaś fT3 powyżej normy. Jeśli zależy Ci na dobrej dawce Novo, po prostu zrób badania godzinę czy dwie PO Novo. Uważam, że zarówno fT3 poniżej normy jak i powyżej, nie są dobre w ciąży.

Badałaś ferrytynę i D3? Masz oba w normie? Nie za nisko?
  • mojatarczyca35 03.03.18, 16:22
    Bardzo dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź. Ferrytyna ok 30, biorę zastrzyki obecnie. Wit D3 w środku normy.
  • djpa 03.03.18, 19:53
    Podnieś ferrytynę, najlepiej przed ciążą. W I trymestrze żelaza nie poleca się brać, a ogólny bilans ciąży jest taki, że dziecko więcej żelaza od matki wyciąga podczas ciąży, niż matka jest w stanie wchłonąć. Bez zapasów żelaza grożą Wam anemie: i Tobie, i dziecku, ale na początku bardziej Tobie. Pamiętam bladą jak ściana młodą matkę dwóch różowiutkich bliźniąt, które i tak po paru miesiącach musiały brać żelazo, bo za mało go dostały od mamy. Przy niskim fT3 żelazo słabo się wchłania.
  • mojatarczyca35 03.03.18, 23:12
    Dziękuję za odpowiedź smile
  • madami 05.05.18, 20:41
    laura.phys napisał(a):

> Ciekła długa droga przed tobą.

oj prawda, smutna prawda, życie wiele z nas nauczyło ograniczonego zaufania do lekarzy
    ale kazdy sobie rzepę skrobie wink
  • mojatarczyca35 31.03.18, 12:04
    Odebrałam wyniki (badania robiłam na czczo, ostatnia tabletka dzień wcześniej rano)
    Dawka Nowothyral 100 T4, 20 T3 plus 25 T4 z Eutyroxu:
    TSH 0,038
    FT3 33%
    FT4 43%

Poprzednie wyniki badań na Eutyroxie:
    15styczeń 2018
    eutyrox 122,32
    TSH 1,25
    30 styczeń 2018

Zamierzam dodać wieczorem, tak jak lekarz mi kazał miesiąc temu już (ja bałam się takiej dawki na raz) połowę z 100 Nowothyralu czyli będę brać 100 Nowothyralu rano i 50 Nowothyralu wieczorem (już bez Eutyroxu dodatkowego)
    Myślicie że będzie ok?
  • mojatarczyca35 31.03.18, 12:13
    Na Novothyralu dobrze się czułam. Od kilku dni biorę 100 Novo rano i połowę z 100 Novo o 22 00 (150 na dobę)
    Też dobrze się czuję, metabolizm mi ruszył trochę do przodu smile Badania powtórzę za kolejne 4 tygodnie jak będę dobrze się czuła, a jeśli coś będzie źle to wcześniej.
  • mojatarczyca35 31.03.18, 12:17
    Ten post jest z przed paru dni (musiałam go przekleić z innego wątku):

Odebrałam wyniki (badania robiłam na czczo, ostatnia tabletka dzień wcześniej rano)
    Dawka Nowothyral 100 T4, 20 T3 plus 25 T4 z Eutyroxu:
    TSH 0,038
    FT3 33%
    FT4 43%

Poprzednie wyniki badań na Eutyroxie:
    15styczeń 2018
    eutyrox 122,32
    TSH 1,25
    30 styczeń 2018

Zamierzam dodać wieczorem, tak jak lekarz mi kazał miesiąc temu już (ja bałam się takiej dawki na raz) połowę z 100 Nowothyralu czyli będę brać 100 Nowothyralu rano i 50 Nowothyralu wieczorem (już bez Eutyroxu dodatkowego)
    Myślicie że będzie ok?
  • djpa 31.03.18, 16:04
    Dzięki! smile
    Wszystko pisz w tym, swoim wątku, OK?

Jak się czujesz? Co się zmieniło na Novo? Co jest lepiej a co gorzej?

Moim zdaniem nie ma co zwiększać Novo, można dodać Euthyroxu, bo planujesz ciążę. Ale to zależy jak się czujesz.
  • mojatarczyca35 31.03.18, 17:54
    Na Novo polepszyło mi się samopoczucie, wcześniej byłam ciągle zmęczona.
    Od kilku dni biorę dodatkowo połowę z 100 Novo o godz 22 00 (zalecenie lekarza) też dobrze się czuję smile
    Zastanawia mnie dlaczego Ft4 na Novo spadło do 43 % a na Eutyroxie na tej samej dawce T4 miałam 65%.
    T3 mocno nie przydusiło T4 bo mam tylko 33 % FT3, stąd zdecydowałam się jednak na te połówkę ze 100 Novo, póki się dobrze czuje, nie robię badań, bo ostatnie robiłam tydzień temu i zaraz potem zwiększyłam dawkę na 150 Novo na dobę.
  • djpa 01.04.18, 08:43
    Cieszę się, że lepiej się czujesz smile
    fT4 spadło, bo TSH spadło.
  • lacrima_2 01.04.18, 20:02
    mojatarczyca35 jaki lekarz cię leczy? Szukam dobrego Endo też jestem na novothyralu.
  • mojatarczyca35 03.04.18, 11:56
    www.znanylekarz.pl/jakub-bukowczan/diabetolog-endokrynolog-internista/kocmyrzow
  • lacrima_2 04.04.18, 22:26
    Dziękuję bardzo smile
  • mojatarczyca35 08.04.18, 21:05
    Raz na jakiś czas mierzę sobie ciśnienie, ciśnienie jest ok ale puls mi wzrósł z okolicy do 80, a teraz przez dwa dni 90 do 100. Ogólnie dobrze się czuję i dlatego nie mierzylam ciśnienia wcześniej. Mam stresów trochę ostatnio, poobserwuje siebie jeszcze kilka dni, może tętno spadnie, a jak nie to muszę zrobić FT3 i FT4. I tu moje pytanie czy brać wieczorną dawkę o 22 00 przed badaniem nazajutrz rano ok 9 00. Wieczorem biorę połowę tabletki z 100 Novo. Rano to wiem, że mam nie brać przed badaniem.
  • djpa 10.04.18, 10:42
    Dużo fT3 wzmaga przeżywanie stresu. Zwróć uwagę, pomyśl, czy dawniej taką sytuację też byś tak przeżywała, czy jednak łagodniej.
    Nie mam pojęcia co z wieczorną dawką... Może jednak wziąć a na badanie pójść później, około południa?
  • mojatarczyca35 10.04.18, 13:22
    Stresuje się tym in vitro w przyszłym miesiącu. A najbardziej tym, że gdy znajdę w ciążę to nie wiem jak brać ten Novothyral. Czy dalej brać tę dawkę 100 Novo w tym 20 T3 rano, bo z tej wieczornej dodatkowej dawki Novo zrezygnuje. Czy dla dziecka w łonie matki też bardzo ważne jest T3 czy tylko T4, bo nie rozumiem dlaczego mój endo w razie ciąży każe mi całkowicie zrezygnować z T3.
  • mojatarczyca35 13.04.18, 00:11
    Dużo na forum się mówi o zachowaniu 4 godzin odstępu Eutyroxu od witamin, wiecie może czy też trzeba zachować taką dużą przerwę w przypadku zastrzyków do stymulacji in vitro?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.