Dodaj do ulubionych

Trudna ciąża bez tarczycy - leki, wahania, stres..

07.03.18, 12:33
Chciałabym podzielić się z Wami moją historią i zasięgnąć informacji od osób z podobnymi problemami - post długi, ale historia też zawiła..
O ciąże starałam się od 7 lat - za sobą mam 3 oper. raka tarczycy (2008-2009), wiele zabiegów ginekolog. oraz proced. leczenia niepłodności. Moje TSH zgodnie z zaleceniami zawsze oscylowało między 0 a 1, nigdy nie byłam w niedoczynności.
Pierwsza ciąża - naturalna i niespodziewana, wielka radość i szok zarazem (TSH=6 w 4 TC.!?). TSH szybko koryguję, jednak płód obumiera w 9 tyg. Na wizycie w IO w Gliwicach kilka mies. przed ciążą lek. obniża mi dawkę Letroxu (twierdzi, że to za dużo jak na moją wagę) co uważam było dużym błędem i to w tak feralnym momencie...
Zawsze kontrolowałam wyniki, jednak po tym zdarzeniu popadłam już w paranoję - pomyślałam, że lepsza już niewielka nadczynność niż kombinacje z dawkami i w rezultacie choć minimalna niedoczynność.

Druga (obecna) ciąża - zachodzę w nią z TSH=0,13 (Letrox 150x7 dni w tyg.), dalsze tyg. jak niżej:
5 TC:
TSH 0,33 (norm. 0,350-4,940)

8 TC - kontrola u endo.
TSH 0,781 (norm. trym. I: 0,01-2,32 uIU/ml)
FT4 2,01 (norm. trym. I: 0,90-1,62 ng/dl)
Przez podwyż. FT4 lek. sugeruje odstawić na parę dni Femibion (zawiera biotynę, kt. ponoć może zaburzać wyniki) i powtórzyć bad. - tak też robię

11 TC - kontrola u endo.
TSH 0,768 (norm. trym. I: 0,01-2,32 uIU/ml)
FT4 1,83 (norm. trym. I: 0,90-1,62 ng/dl)
Po odstaw. witamin FT4 jak wyżej - na wizycie pytam lek. czy jednak nie powinniśmy zwiększyć trochę dawki, mówi że kontynuujemy 150 jak dotąd przez 5 dni, ale 2 dni już Letrox 75.

Dzień po badaniu trafiam na patologię ciąży z obfitym krwawieniem i poronieniem zagrażającym - jeden krwiak pękł, drugi - znacznych rozmiarów - zagraża dziecku. Mam nakaz leżenia i zero aktywności, dawki jednak nie obniżam skołowana całą zaistniałą sytuacją.

17 TC - wychodzę ze szpit. żeby kontynuować leżenie w domu,po drodze powtarzam badania (tylko raz wzięłam nową obniżoną dawkę) i znowu niedowierzanie! Natychmiast zwiększam sobie dawkę na 185 i inform. lekarza:
TSH 4,73 (0,350-4,940) !!!
FT4 1,11 (0,70-1,48)

Pytanie co, kiedy i dlaczego się posypało..?? Lekarz uspakaja, zaleca pierwotną dawkę 150x7 dni w tyg. - tłumaczy, że rosną estrogeny i białka dlatego wolna tyroksyna mogła się obniżyć, a dawka 150 jest dość wysoka (ważę 57kg).
Czytam o badaniach krwi w sieci i znajduję artykuł o heparynie (od początku ciąży biorę zastrzyki Clexane), która może zawyżać wyniki FT4! Lek. twierdzi, że wiele leków ma takie działanie - co do haparyny, nie kojarzy takiego wpływu.

Od tyg. kontynuuję dawkę 185 codziennie, zamiast 150...nie wiem co dalej i chyba tracę zaufanie do lekarza - bardzo się obawiam, że nie wziął pod uwagę wszystkich czynników i dawkowanie mogło być było niedostateczne. Jestem przerażona myślą, że moje wyniki mogły być zafałszowane od dawna, ja niesłusznie spokojna, a długo wyczekiwana córka może urodzić się chora przez mój brak tarczycy i niekompetencję lekarza w krytycznych dla rozwoju tygodniach ciąży!
Pilnuję wszystkich zaleceń, zrobiłam wszystkie testy z obawy o zdrowie dziecka (usg, papp, nifty) - wyszły ok, a dopadła mnie własna ułomność czyli tarczyca...

Od tyg. nie śpię w nocy z nerwów i wściekłości - jakie skutki czekają moje dziecko? czy ktoś z Was ma za sobą np. krótkotrwałą, leczoną później niedoczynność w I/II trym. i czy dziecko jest zdrowe?
Czy ktoś brał zastrzyki na rozrzedzenie krwi jak Clexane, Fragmin i jak wyglądały Wasze wyniki TSH/FT3/FT4?

Zamierzam się skonsultować z drugim lekarzem po bad. krwi w tym tyg. ale interesują mnie bardzo również Wasze doświadczenia.

Pzdr.
Edytor zaawansowany
  • mama_dorota 08.03.18, 08:01
    Nie umiem ci napisać więcej, nie byłam w ciąży podczas leczenia niedoczynności, ale w twoich wynikach nigdzie nie ma ft3, a to ważny hormon, szczególnie w ciąży. Pomijanie ft3 to typowa praktyka, dlatego wiele z nas "samowolnie" je sobie bada.

Co do zaufania do lekarza, to na pewno warto skonsultować sytuację z kimś innym. Napisz skąd jesteś. Może ktoś ci podpowie, gdzie warto się udać.

--
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • jasmine_b 08.03.18, 10:45
    Co do konsultacji mam namiar na sprawdzonego lekarza i z nim właśnie będę widzieć się jutro, więc tu się nie martwię.
    Jeśli chodzi o FT3, to fakt że nie było oznaczone - ja zrobiłam ,,standard.,, zestaw na początku ciąży jak TSH/FT4 (zawsze chodziłam z takim zest. na kontrole) a na wizycie i przed powtórnym badaniem opisanym wyżej lek. nie prosił o uzupełnienie o FT3. Przed wizytą jutro zrobiłam jednak na wszelki wypadek cały zestaw włącznie z całkowitymi hormonami ponieważ w artykułach na temat heparyny i jej wpływu sugerują pełny panel żeby uzyskać jak najbardziej akuratny pogląd na sytuację.
  • laura.phys 08.03.18, 08:12
    Jakie witaminy przyjmujesz ?

Nic nie wiem o biotynie by miała wpływać na wyniki, ale w feminizmie jest sporo jodu, który na wyniki tarczycowe na pewno wpływa.
  • jasmine_b 08.03.18, 11:20
    W I trym. brałam najpierw Omega Med Optima Forte, później Femibion, Vigantoletten, dodatk. kwas foliowy (Inofolic), oraz DHA w dawce 600 (te witaminy w odpow. dawkach brałam już na kilka mies. przed przed ciążą w ramach solidnych przygotowań zaleconych przed lek. prowadzącego z kliniki). Poza tym Estrofem, Luteine i Duphaston i nieszczęsny Clexane - to zestaw stand. i obowiązkowy dla pacjentek po leczeniu niepł. Teraz jestem na Pregnie Plus (ma nawet więcej jodu niż Femibion), DHA 500, Duphaston 3x1 i Clexane.

Ponieważ jestem z tych ,,drążących,, temat przekopałam internet w poszukiwaniu info na temat wpływu leków na wyniki oraz wyników nietypowych - temat rzeka, który w literat. zagranicznej (głównie USA) jest jednak bardzo dokładnie opisany.

Linki do bardzo ciekawych artykułów poniżej (dwa po ang.)
    O biotynie:
    endocrinenews.endocrine.org/january-2016-thyroid-month-beware-of-biotin/

O lekarz rozrzedzających krew - str. 155
    books.google.pl/books?id=J7V7o1rAPQoC&pg=PA155&lpg=PA155&dq=krystyna+sztefko+immunodiagnostics+clexane&source=bl&ots=by1JgVRbfS&sig=t8TDpjvVnBcY-RqRRkYK3y6EPMY&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjMu8P4vtzZAhVLOJoKHVlICu0Q6AEILjAB#v=onepage&q=krystyna%20sztefko%20immunodiagnostics%20clexane&f=false

Tutaj o ciąży i chorobach tarczycy ogólnie - warto przeczytać:
    podyplomie.pl/ginekologia/14756,ciaza-a-choroby-tarczycy
  • jasmine_b 08.03.18, 11:24
    miało być ,,o lekach rozrzedzających,, tongue_out
  • jasmine_b 09.03.18, 18:57
    Wróciłam od lekarza - nie jest jakoś specjalnie źle z tym ostatnim wynikiem ale podwyższyć dawkę na 200 trzeba (poprzedni lekarz nie zalecił zmiany...)
    Oznaczanie FT3 jest ponoć zbędne w obecnym układzie, wpływ heparyny i biotyny na wyniki potwierdzony.
    Co ta sytuacja może oznaczać dla dziecka? Wg dr ,, nie powinna mieć jakichś mocno negatywnych skutków,, - ponoć są gorsze sytuacje, większe i później wykryte niedoczynności a dzieci są zdrowe. Pewności oczywiście nie ma i gwarancji nikt nie da.
    Czy to mnie uspokaja? Może w 1% 🙂...mam po prostu nadzieję, że po tylu latach walki i złej passy karta się w końcu odwróci i finał tych 9 mies. będzie szczęśliwy.
  • venice77 14.04.18, 17:36
    Jak wygląda Twoja sytuacja obecnie? Jestem obecnie po 2 poronieniach i chcemy się starać jeszcze raz, ale przy tej niedoczynności strasznie się boję...
  • jasmine_b 24.04.18, 13:46
    Biorę cały czas Letrox w dawce 200 - jak tylko rano otwieram oczy połykam tabletki, zapijając łykiem wody. Czekam min. 45min-1h zanim coś zjem, badam się zawsze na czczo i zawsze w tym samym laboratorium co 2 lub 3 tyg, co tyle samo kontrola u lekarza. TSH spadło szybko do około 0,6 i na tym poziomie się utrzymuje, ale FT4 co ciekawe trochę faluje - od górnej granicy normy do jej środka. Lekarz mówi, że zostajemy na tej dawce bo wychodzi na to, że mam jednak duże zapotrzebowanie, poza tym zawsze dodaje, że lepiej żeby było FT4 nawet trochę powyżej normy, niż zbyt niskie - więc myślę, że na Twoim miejscu zadbałabym o jakiś ,,bufor,, tzn. zeszła nisko z TSH, często się badała (co miesiąc to zbyt rzadko..) żeby nie dopuścić do niedoczyności lub b.szybko ją wyłapać.
  • djpa 17.04.18, 12:45
    Moja historia była podobna do Twojej, tzn. na wizycie u endo TSH nieco poniżej normy, samopoczucie rewelacyjne, jednak endo bez badania fT4 każe zmniejszyć dawkę. Robię jak każe. Po około dwóch tygodniach niespodziewanie zachodzę w ciążę, po teście ciążowym TSH powyżej normy, ponad 7. Szybko zwiększam dawkę, w dniu odebrania wyników. Gin mówi, że grozi poronieniem. Dzięki Bogu córka żyje, już niemal nastolatka, zdrowa i inteligentna ponad normę.
  • kocica27 30.04.18, 15:27
    Moja historia jest taka, że zachorowałam na Hashimoto w ciąży. Czułam się świetnie, ale okazało się w 6 tc, że tsh 19,85!!!
    Zaczęłam brać euthyrox, wszystko się wyrównało i córka urodziła się zdrowa. W sierpniu będzie miała 2 lata.
    Tak, że nie martw się, mnie lekarka mówiła, że jakby przez całą ciążę było hashi niewykryte, to wtedy mogłyby być jakieś konsekwencje dla dziecka.

--
    Dominik 24.06.2008
    Laura 11.08.2016
  • matylda_waniliowa 11.05.18, 22:19
    Nie martw się, ja urodziłam dwoje dzieci, będąc po operacji tarczycy (rak brodawkowaty) i przyjmując Clexane i Acard (Leiden). Tsh ma prawo być podniesione, sa to jakieś korelacje z hcg i mój endo opierał się na ft3 i ft4. Tsh tylko kontrolnie, od połowy ciąży (jak hcg chyba powoli obniża się?) już było ok, ale jak piszę – od początku ft3 i ft4.
    Dzieci są zdrowe.
  • matylda_waniliowa 11.05.18, 22:22
    aha, pamiętam, że na początku ciąży, na pewno I/II trymestr TSH było zbyt wysokie, dostałam ochrzan, że to badam, zamiast ft3 i ft4 smile
    W drugiej ciąży, jak pisałam, badałam całą trójkę tarczycową i też na początku wychodziły głupoty.
    Będzie dobrze!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.