Dodaj do ulubionych

Czy mam Hashimoto?

24.03.18, 09:25
Witam smile
Podejrzewam u siebie Hashimoto, ale nie jestem pewna. Niedługo mam wizytę u endokrynologa. Moje TSH wynosi 3,3 (jest w normie), a ft4 wynosi 1,0 (nie wiem już tylko czy prawidłowy wynik jest od 10 do 25 czy od 0,93 do 1,75?). USG wykazalo dużo drobnych, echogennych zmian i jakieś zwłóknienia.
Poza tym ostatnio BARDZO się pocę, tak że nie mogę tego już opanować +mam to dziwne uczucie w gardle, jakby ktoś mnie podduszał lekko cały czas. Mam 20 lat.

Pozdrawiam smile
Edytor zaawansowany
  • flowersinmyhead 24.03.18, 17:25
    Up
  • laura.phys 24.03.18, 20:05
    Leczysz się już, bierzesz hormon? Ja tez pocę się w niedoczynnosci - tzw zimne poty. Poziom tsh i ft4 wskazuje na niedoczynnosc. Następnym razem wykonaj dodatkowo ft3, oprócz tsh i ft4.
  • flowersinmyhead 24.03.18, 21:55
    Nie, jeszcze nic nie biorę, bo dopiero w poniedziałek będę miała pierwszą w życiu wizytę u endo. Czyli ft4 rzeczywiście jest za niskie? Tak jak mówię - nie wiem jakie są prawidłowe wartości, ponieważ wyniki dostałam przez telefon z laboratorium.
  • juladagos 25.03.18, 23:35
    Trudno wyrokować, trzeba skonsultować się z dobrym specjalistą. Mnie niedawno zdiagnozowano, leczę się w klinice prywatnie w psychomedic w warszawie, bardzo dobra opieka medyczna, nie to co leczenie na nfz, niestety inaczej nie da rady, mimo, że się płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • flowersinmyhead 26.03.18, 09:04
    Moje wyniki wskazują na to, że wszystko jest w normie, ale martwi mnie ten wynik USG oraz moje samopoczucie.
    Przy okazji podejrzewałam u siebie też, że mogę mieć grzyba candidę, bo objawy też pasują... Ktoś się może na tym zna?
  • flowersinmyhead 26.03.18, 09:12
    Dostałam dzisiaj mailem dokładne wyniki, wyszło na to, że są w normie.
    TSH wynosi 3,3163 (norma od 0,3500 do 4,9400), a fT4 wynosi 1,08 (norma od 0,70 do 1,48).
    Na USG jest napisane dokładnie coś takiego: prawy płat wymiary 38/11/10mm, lewy płat: 40/11/12mm. W obu płatach widoczne drobne ogniska płynowe oraz niewielkie punktowe ogniska podwyższonej echogennosci - zwłóknienia. Guzków nie stwierdza się, badanie nie wykazuje cech przebudowy jednoznacznie typowej dla nadczynnosci, węzły chłonne niepowiekszone.
  • laura.phys 26.03.18, 17:23
    Nadczynnosci, czy niedoczynnosci? Bo wyniki lab wskazują na niedoczynnosc. Tsh rzędu 3.3 jest w normie lab natomiast zbyt wysokie dla młodej osoby. Pozatym tarczyca nie jest zdrowa co wynika z opisu usg. Udaj się do endokrynologa.
  • tango.twist 28.03.18, 12:42
    TSH trochę wysokie - mimo że w normie to jednak przy górnej granicy, po za tym jesteś bardzo młoda. Jak pójdziesz do endo i przepisze Ci jakieś leki, to zanim je weźmiesz, zastanów się nad wizytą u dietetyka, bo takie schorzenia leczy się (oraz zapobiega) dietetycznie.
  • laura.phys 28.03.18, 13:28
    Konkretnie tango jaka dieta leczysz niedoczynnosc?
  • flowersinmyhead 29.03.18, 19:59
    Już jestem po wizycie, dostałam Euthyrox 25, zlecono mi też kilka dodatkowych badań krwi na hormony tarczycy, a kolejną wizytę będę miała za około 2 miesiące. Te tabletki biorę dopiero 3 dni, ale już czuję lekką poprawę w samopoczuciu, raczej nie będę z nich rezygnować, ale o dodaniu diety do tego już myślałam smile
  • miszka922 28.03.18, 14:51
    wymiary i objętość prawego płata: 38 mm x 11 mm x 10 mm → 2.09 ml
    wymiary i objętość lewego płata: 40 mm x 11 mm x 12 mm → 2.64 ml

objętość całej tarczycy: 4.73 ml

Dla zdrowej dorosłej kobiety tarczyca ma objętość jakoś 13-18 ml, więc 4,7 ml to mniej więcej objętość dla 8-9 letniego dziecka.
  • flowersinmyhead 29.03.18, 20:02
    Wow, aż tak? Jestem w szoku :o
  • flowersinmyhead 29.03.18, 20:05
    Mniej więcej w tym okresie umarł jeden z moich rodziców (w sensie gdy byłam dzieckiem) - czy to może mieć z tym coś wspólnego, że ona "nie urosła" większa? Czy to ten cały stres spowodowany śmiercią?
  • flowersinmyhead 02.04.18, 20:19
    Up
  • miszka922 02.04.18, 21:57
    To ciekawa teoria, ale nie jesteśmy lekarzami, aby wyrokować czy tak mogło być - stres powoduje różne zmiany. Ale również może tak być, że tarczyca urosła, ale przez Hashimoto została wyniszczona.

Czy byłaś już u endokrynologa?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.