• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Skandal! Szkoła bez krzyży. Kuria rozważa sankcje Dodaj do ulubionych

• 21.10.10, 09:22
    Prywatna szkoła Salwator w Krakowie zdjęła w klasach krzyże ze ścian. Krakowska kuria nazywa to brakiem tolerancji wobec katolików i rozważa cofnięcie prawa nauczania religii.

Krakowska kuria nie ukrywa, że dla Kościoła to "bardzo bolesna sprawa". - Nigdy wcześniej nic takiego się nie zdarzyło. Zdjęcie krzyży to brak tolerancji wobec katolików - komentuje ks. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Dodaje, że "istnieje coś takiego jak słuszna obrona praw większości przed żądaniami mniejszości". Jak twierdzi, dyrekcja szkoły "wykonała wyrok na krzyżu".

Kuria zastanawia się, jakie decyzje w tej sprawie podjąć. Na razie religia jest w lekcyjnym grafiku, ale - jak twierdzi ks. Panuś - biskup może wycofać katechetę. - Szkoła musi spełnić warunki Kościoła, żeby mogła się w niej odbywać nauka religii. Nie ma mowy o szantażu, ale musimy zastanowić się nad katechezą w tej szkole - mówi.

Trzeba przyznać, że katabasom nie brakuje tupetu. Kilku fanatycznych parafian podnosi wrzask, zastrasza, wymusza, po czym jeden czy drugi hierarcha oznajmia, że "istnieje coś takiego jak słuszna obrona praw większości przed żądaniami mniejszości."

Cały materiał.

--
    Spieszmy się czytać posty, tak szybko znikają...
    Zaawansowany formularz
    • 21.10.10, 13:46
      duchowni maja doprawdy dziwne pojecie tolerancji. nie wiedzialam tez, ze warunkiem zgody na nauczanie religii w szkole jest wczesniejsze obwieszenie jej krzyzami.

pozytywne aspekty tej historii:
      1. zdjecie krzyzy to precedens (jak wspomniane w artykule)
      2. jest to pierwsza w krakowie szkola, w ktorej zdecydowano sie na tem krok.

Dostrzegam poczatek zmian na lepsze. nastepni beda mieli juz troche latwiej smile
    • 21.10.10, 19:26
      > [i]Prywatna szkoła Salwator w Krakowie zdjęła w klasach krzyże ze ścian.

Brawo! Pierwsza jaskółka!
    • 21.10.10, 21:50
      Logicznie wywodząc z reakcji panów biskupów z Krakowa - posiłkując się ulubioną przez czcigonego Grgkh logiką - właśnie oświadczyli, że w całej Polsce wieszając krzyże w szkolnych klasach nie tolerują dzieci ateistów.

Pan Orliński brawurowo twierdzi, że podstawowy problem polskiej prawicy i prawicowych publicystów jest po prostu głupota i niedouczenie.
      Pozwolę sobie wysunąć podobnie brawurową hipotezę - polski kler jeszcze większy problem niż z własną głupotą niż polska kato-prawica.

Kłaniam się nisko.
    • 22.10.10, 00:42
      Tyleśmy się nagadali o religii w szkole, a tu taka prosta etoda jest na to,zeby Kuria sama rozwazałajej usuniecie z planu zajęcsmile
      A swoją droga - popatrz - isynieją rodzice i dyrekcja z podejeciem kamikadze. A Twerdzileś, ze to niemolziwesmile
      Mówilam ci, ze mozliwe, ale RAZEM. Wyciagasz wnioski?)
      --
      Korcia
      "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco ponizej .. na mapie- oczywiście smile"
      • 22.10.10, 09:05
        > A swoją droga - popatrz - isynieją rodzice i dyrekcja z podejeciem kamikadze. A
        > Twerdzileś, ze to niemolziwesmile

Ten cud to zapewne zasług akapitalizmu. To prywatna szkoła i zapewne właściciele straciliby wielu klientów, gdyby krzyży nie zdjęli. Nic tak nie zapewnia równouprawnienia, jak pieniądze.
        • 22.10.10, 09:35
          Ale jaki z tego morał?
          Ano taki, że jesli WIELUI rodziców nie chce krzyzy, czy religii w szkole to da sie to zrobic. W publicznej pewnie też. Wiesz Grzegorz, ze mimo, iz jest teiretycznie rejonizaca rodzice mają prawo poslać dziecko do dowolnej szkoły, jesli tylko dyrekcja wyrazi zgode na przyjecie, mam na mysli publiczne placowki rzecz jasna.
          Co sie dzieje z publiczną szkoła, jesli nie ma w niej dosc uczniów? Jako i prytawna jest nieopłacalna i gmina, czy powiat musi ją zamknąc.

--
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco ponizej .. na mapie- oczywiście smile"
      • 22.10.10, 09:54
        Nie twierdziłem, że to niemożliwe. Twierdziłem, że głupotą jest samodzielna szarża, rzucanie się w pojedynkę z motyka na Słońce, bo będzie cierpieć nie tyle rodzice, ile dziecko.

--
        • 23.10.10, 10:53
          smile przeciez te nasze rozmowy na temat, w innym watku toczyły się na tyle niedawno temu, ze trdno doprawdy domniemywać, iz zapomnaleś ich trescsmile

Pisałam ci wszak, ze ROZUMIEM iz rodzic boi sie samotnej szarży. Dlayego WAZNE jest, by tak myslący rodzice konsolidowali się i PRZESTALI BYC SAMOTNI.
          --
          Korcia
          • 23.10.10, 16:53
            Tak pisałaś? A duch święty dociekał co JA zrobiłem i kiedy? Hę?

--
            • 23.10.10, 19:01
              alez ja i takze ja pisalam,ze człowiek jest zaszczuty, gdy jest sam a sam jest wówczas, gduy tylko jemu cos nie pasukje, ale takze wówczas, gdy wielu cos nie pasuje, ale wszyscy siedzą cicho i boja sie wychylaćsmile
              --
              Korcia
    • 22.10.10, 12:40
      Znalazłem ten tekst wśród komentarzy i natychmiast wysłałem do dyrekcji szkoły e-maila.

malina 11 godzin temu
      Oceniono 5 razy 5 + - zgłoś do moderacji

Cytat
      Wyślij list wyrażający poparcie dla postanowień dyrekcji krakowskiej szkoły Salwator na e-mail

szkola@szkola6.krakow.pl

Wzór listu.

Słowa uznania dla dyrekcji za decyzję.

Szanowni państwo,
      Pozwólcie, że tą drogą pogratuluje Wam decyzji usunięcia krzyży ze szkolnych klas lekcyjnych. Gratuluję odwagi i życzę wytrwałości w dążeniu do neutralności światopoglądowej polskiej szkoły. Jednocześnie chcę podziękować za tą, jestem pewna, trudną ale mającą mocne uzasadnienie, decyzję.
      Dzięki Wam którzy jako pierwsi odważyli się podporządkować przepisom konstytucyjnym, obowiązującymi w Polsce, odzyskuję wiarę iż kraj nasz ma szansę stać się krajem świeckim gdzie rozdzielność kościoła od państwa istnieje nie tylko na papierze.

Jeszcze raz dziękuję i życzę wytrwałości.

Imię i Nazwisko
      Miasto

Dużo zależy teraz od porzucenia bierności przez nas. Nie wystarczy "na luziku" pisać sobie na forum takim jak to. Musimy popierać ludzi aktywnych. To poparcie muszą poczuć oni, żeby nie czuli się osamotnieni w swojej walce, ale także by takie poparcie zauważył kościół.

--
      Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.
      Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania.
      • 22.10.10, 17:01
        grgkh napisał:

> Znalazłem ten tekst wśród komentarzy i natychmiast wysłałem do dyrekcji szkoły
        > e-maila.

Chcę powiedzieć, że e-mail wysłałam bez instrukcji, już wczoraj. Żeby nie byłosmile
        • 22.10.10, 17:05
          Dobre chęci w postaci kostki brukowej mamy wszyscy w nadmiarze, ale czasem przypomnieć nie zawadzi. smile

--
          Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.
          Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania.
          • 23.10.10, 19:10
            Poslane smile
            --
            Korcia
    • 23.10.10, 11:37
      dziwne dosc, wykztalceni ludzie tam siedzą

Bark tolerancji wobec katolików to byłby, gdyby tam wizisło jeszcze oko proroka i gwiazda dawida np. i te symbole zostaly, a krzyze by zdjeto
      Jesli szkoła deklaruje sie jako nieutralna swiatopogladowo, to znaczy, ze nie promuje zadnej religii, a wiec brak symboli religijnych - jakichkolwiek - jest tego natiralną konsekwencja.

Fakt, ze w nazym państwie TRUDNO znaleźć miejsce bez krzyza (mam na mysli sfre publiczna) a swieci sie nawet wychodki, ale ja np zdolałam takie miejsce "braku tolerancji dla katolików znakeźć" - np. autobus, pociagsmile nie ma tam obligatoryjnie krzyzy. Czy to znaczy, ze PKP, albo kolejne MZK -i czy jak im tam przejawiaja brak tolerancji wobec katolikow, czy ez, ze sa to srodki lokomocji dla kazdego kto kupi bilet i okazuje go na zadanie kontrolera?smile No chyba to drugie i jakos nikt się tegonie czepia smile
      --
      Korcia
      • 23.10.10, 11:44
        swieci sie nawet wychodki, ale ja np zdolałam takie miejsce "braku
        > tolerancji dla katolików znakeźć" - np. autobus, pociagsmile nie ma tam obligator
        > yjnie krzyzy.

Ale obligatoryjnie są poświęcone.
        • 23.10.10, 11:49
          skoro nawet sracze są, to co się dziwisz smile
          --

Niemniej w kwestii umieszczania symbili są przejaem nietolerancji wobec katolikow. Poswiecenia nie widac w przedzialesmile
          Korcia
    • 27.10.10, 14:38
      Krakowska kuria postanowiła, że w prywatnej szkole Salwator, w której krzyże zostały pozdejmowane ze ścian, lekcje religii będą odbywały się jak gdyby nigdy nic. X. dr Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, tłumaczy: CytatNie chcemy dzieci i rodziców stawiać przed faktem dokonanym. Tak postąpiła szkoła, zdejmując krzyże ze ścian. Dlatego nie zrobimy niczego, co byłoby niekorzystne dla dzieci uczęszczających na katechezę. W przyspieszonym tempie uczymy się demokracji. Szanujemy opinię większości, ale też chcielibyśmy, żeby nas i nasze uczucia szanowano. To, co się stało w tej szkole, to dla Kościoła bolesna sprawa. Zrobimy wszystko, żeby cała sytuacja nie odbiła się na dzieciach.

Dzięki temu już przynajmniej wiemy mniej więcej na czym polega szanowanie chronionych prawem uczuć religijnych.

--
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.