Dodaj do ulubionych

Charakterystyka ideologii faszystowskiej...

26.04.19, 11:39
pięknie i jasno zarysowana przez pana Hartmana, była linkowana od lat wielokrotnie:

hartman.blog.polityka.pl/2013/02/09/faszysci-badzcie-soba/
A teraz przyjrzyjmy się słowom przemówienia I sekretarza partii władzy, aktualnego naczelnika Polski:


"Państwo musi być emanacją wspólnoty. (...) Niezależnie do tego, czy ktoś jest wierzący, czy niewierzący, musi akceptować chrześcijaństwo, bo polska kultura wyrosła z chrześcijaństwa i nie ma żadnej innej powszechnie znanej aksjologii, powszechnie znanego systemu wartości, niż ten, który wyrasta z chrześcijaństwa, a którego głosicielem i - można powiedzieć - dzierżycielem jest kościół katolicki. Kwestionowanie pozycji kościoła katolickiego w Polsce ma po prostu charakter niepatriotyczny".

forum.gazeta.pl/forum/w,103528,168007297,168007297,Hold_lenny_biskupa_Meringa.html
Oczywiście osobiście naczelnik to cyniczny agnostyk używający katolickiego zabobonu jako narzędzia władzy (podobnie jak każda rozsądniejsza klecha od prałata w górę).
Nie naczelnik tutaj jest szokujący.

Yntelygencja od 40 lat tak mocno zapadła w janiepawlizm, że państwo III RP, które zbodowała było z katozabobonem wręcz zrośnięte.
Dzisiaj takie zagrywanie katozabobonem wydaje się "naturalne" i dla cynicznego niewierzącego naczelnika jest wyborem oczywistej oczywistości.

Gdyby yntelygencja porzuciała katozabobon, a za nią katozabobon stałby się passe dla ludu, naczelnik pierwszy kopnąłby katolickiego trupa w dupę i zaczął opowiadać o nieudanej "dekomunizacji w katokościele", itp.

Kłaniam się nisko.

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Obserwuj wątek
  • oby.watel Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 09:50
   Zapomniałeś dodać, że to socjalistyczna ynteligencja, ynteligencja wykreowana z potomków chłopów pańszczyźnianych, którzy na pana narzekali, pana nienawidzili, ale bez pana nie mogli żyć. Musieli mieć pana, kogoś, kto im powie co mają robić, co myśleć, w co wierzyć, co robić i ochroni w razie czego. A prawdziwy pan to pan silny, potrafiący stawiać na swoim, potrafiący wymusić posłuch. Stąd tęsknota do rycerza na białym koniu, który przyjdzie i zrobi porządek. Nie zaakceptują wolności, demokracji, bo to się wiąże z samodzielnymi wyborami, a oni do samodzielności nie nawykli, boją się jej i nie rozumieją. Dlatego na przykład tak łatwo dali wiarę zapewnieniom, że nie nieudolność i rozrzutność rządzących, ale pieniądze, który wpłacali gromadzone na ich własnych, dziedzicznych kontach emerytalnych rujnują budżet i są przekrętem. No bo jakże to tak? Uniezależnić się od pana, od jego dobrej woli, gestu i łaski? Dlatego także państwowe jest lepsze od prywatnego. Nie ma znaczenia, że państwowym kierują kolesie bez kompetencji, ciągnący korzyści dla siebie, rujnujący zarządzane przedsiębiorstwo. W obronie państwowej służby zdrowia będą występować do końca wierząc, że są leczeni za darmo, choć co miesiąc płacą i płacą. Itd. Itp. Etc.

   --
   Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
   • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 12:41
    oby.watel napisał:

    > W o
    > bronie państwowej służby zdrowia będą występować do końca wierząc, że są leczen
    > i za darmo, choć co miesiąc płacą i płacą. Itd. Itp. Etc.

    Publiczna służba zdrowia jest kwestią absolutnie podstawową. Oczywiście istotny jest sposób finansowania i organizacji całego systemu, ale naprawdę nie sądzę, by ktokolwiek w Europie marzył o wersji à la USA (poza Korwinem).
    • oby.watel Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 14:40
     gaika napisała:

     > Publiczna służba zdrowia jest kwestią absolutnie podstawową. Oczywiście istotny
     > jest sposób finansowania i organizacji całego systemu, ale naprawdę nie sądzę,
     > by ktokolwiek w Europie marzył o wersji à la USA (poza Korwinem).

     Co to jest "publiczna służba zdrowia"? To taka, w której politycy decydują jaki sprzęt kupić, a minister układa siatkę płac? O takiej służbie zdrowia marzy Europa? Rozwiń proszę swoją myśl.

     --
     Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
      • oby.watel Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 29.04.19, 09:52
       gaika napisała:

       > To znaczy, że ubezpieczeniem zdrowotnym są objęci wszyscy obywatele, a nie tylk
       > o ci, których na to stać. Prywatna służba zdrowia nie jest w stanie tego zagwar
       > antować.

       Nie żebym się czepiał, ale pytałem
       > Co to jest "publiczna służba zdrowia"?

       Nie potrafisz zdefiniować pojęcia, którym się posługujesz? Czego prywatna służba nie jest w stanie zagwarantować? Przeżycia na SOR-ze? Co ma do tego ubezpieczenie zdrowotne, którym objęci są wszyscy obywatele? Czego nie jest w stanie zagwarantować prywatna służba zdrowia, skoro w Polsce w ogromnej mierze służba zdrowia jest prywatna?

       --
       Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
  • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 12:34
   diabollo napisał:

   > Nie naczelnik tutaj jest szokujący.

   Nie doceniasz typa i jego roli.

   > Yntelygencja od 40 lat tak mocno zapadła w janiepawlizm, że państwo III RP, któ
   > re zbodowała było z katozabobonem wręcz zrośnięte.
   > Dzisiaj takie zagrywanie katozabobonem wydaje się "naturalne" i dla cynicznego
   > niewierzącego naczelnika jest wyborem oczywistej oczywistości.

   Przemiany społeczne to proces długotrwały i nie da się uformować żadnego społeczeństwa z dnia na dzień, wyabstrahowując je w dodatku z wielowiekowej historii i doświadczeń, a wszystko zamykając w postaci JPII. Przysłużył się procesom przemian społecznych fatalnie (a może raczej jego bogini Półtawska, jako medium) natomiast to władza wzmacnia lub osłabia zapędy katofaszystowskie (z pomocą kościoła rzecz jasna).

   PO nie była specjalnie wyrazista w określaniu się wobec polskich faszoli, ale przynajmniej ich nie wspierała. Kiedy władza pokazuje, jaki można mieć stosunek do 'tradycji' w Pruchniku, urodzin Hitlera, banerów na manifestacjach, ataków na imigrantów, tym samym zezwala /pochwala/umacnia/ daje rozkwitać manifestowaniu tego, co do tej pory było raczej wstydliwe.
   • walmart.ca Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 15:34
    Z Twojego linku: pdfs.semanticscholar.org/f9d4/5cdf3b78039fb01c19201e18aeb1a9ba67a4.pdf

    (...)
    "Chociaż ogólna inteligencja wydaje się być najbardziej dziedziczną cechą behawioralną odkrytą do tej pory, 53 tysiące badań na bliźniakach udokumentowało dziedziczność wielu innych cech, od podatności na problemy z piciem alkoholu po sposoby mówienia i od prawdopodobieństwa rozwodu do stopnia religijności. Ci, którzy wierzą, że skład genetyczny jest nieistotny dla zachowania osobników, muszą zaoferować alternatywne wyjaśnienie niezmiennych wyników badań nad bliźniakami; w przeciwnym razie nieunikniony wniosek będzie musiał być taki, że wyłączne skupienie się na czynnikach środowiskowych pomija główne źródło zmienności postaw i zachowań.

    Jakkolwiek interesujące i trudne w odbiorze mogą być te odkrycia, czy odnoszą się one jakoś istotnie do nauk politycznych? Chociaż – przynajmniej według naszej wiedzy – nie ma obecnie politologów zajmujących się badaniami bliźniaczymi, wiele z tego, co się robi w innych dyscyplinach, jest zaskakująco istotne dla różnych specjalizacji około politycznych. Najlepiej opracowane przykłady pochodzą z badań dziedziczności cech, takich jak konserwatyzm i altruizm. Te zachowania były badane w różnych bliźniaczych populacjach w różnych krajach przez różnych badaczy w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wszystkie badania prowadzą do tego samego wniosku: predyspozycja do konserwatyzmu jest genetycznie dziedziczna."
    • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 27.04.19, 23:02
     walmart.ca napisał:

     > Najlepiej opracowane przykłady poch
     > odzą z badań dziedziczności cech, takich jak konserwatyzm i altruizm.

     Nie wiem, czy to bezpiecznie odwoływać się na tym forum do biologii, bo nie ma zrozumienia albo pióra lecą…

     Jest sporo badań wiążących biologię z postawami politycznymi odwołujących się do poglądów konserwatywnych i liberalnych. Wspominałam w tamtym wątku, że przy niechęci do obcych występuje m.in. uczucie obrzydzenia, co z powodzeniem wykorzystują politycy (w tym NadNaczelnik).

     Uczucie obrzydzenia jest reakcją fizjologiczną, która u zwierząt ma charakter adaptacyjny, natomiast u ludzi odnosi się także do ocen moralnych (odpowiedź fizjologiczna jest taka sama przy degustowaniu zepsutego jedzenia, jak i konstatacji, że jakaś grupa ludzi ma nietypowe/ inne rytuały religijne czy kulturowe).

     Czyli w swojej podstawowej, biologicznej postaci obrzydzenie 'mówi' zwierzowi czy człowiekowi o tym, że coś jest złe (lub dobre) np. zepsute jedzenie należy wypluć lub zwymiotować. U człowieka obrzydzenie pojawia się także przy dokonywaniu moralnej oceny czyjegoś zachowania. W obu przypadkach aktywowany jest ten sam obszar mózgu, robiąc homo sapiensa lekko w konia i wprowadzając rodzaj 'konfuzji', bo ten abstrakcyjny poziom obrzydzenia 'mówi człowiekowi, że inność jest zła (tak jak złe jest nieświeże jedzenie).

     Jak wieść niesie, konserwatyści są bardziej wrażliwi na uczucie obrzydzenia.
     • walmart.ca Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 28.04.19, 02:36
      gaika napisała:
      >
      > Jak wieść niesie, konserwatyści są bardziej wrażliwi na uczucie obrzydzenia.

      Czy można domniemywać, że są mniej wrażliwi na uczucie zachwycenia?

      Jako nacja, Polacy są postrzegani globalnie jako konserwatyści (odruch uwarunkowany latami realnego socjalizmu?), konserwatyści z kolei są postrzegani jako kłody na drodze postępu, ale kim jest/są postrzegający?

      • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 28.04.19, 21:42
       walmart.ca napisał:

       > Czy można domniemywać, że są mniej wrażliwi na uczucie zachwycenia?

       Wykazują niższy poziom empatii.

       > Jako nacja, Polacy są postrzegani globalnie jako konserwatyści (odruch uwarunko
       > wany latami realnego socjalizmu?), konserwatyści z kolei są postrzegani jako kł
       > ody na drodze postępu, ale kim jest/są postrzegający?

       Przede wszystkim postęp nie dla każdego oznacza to samo. Konserwatysta także.
       Znasz ostatnią historię kandydata do europarlamentu (z UK), niejakiego Rostowskiego? W PL ponoć centrysta, w UK zapiekły konserwatysta (daleeeeko na prawej flance).

       A wracając do badań, to uważam, że są bardzo, bardzo ciekawe. Np. takie, które wykazują, że taki sam wpływ na poglądy polityczne ma obrzydzenie co edukacja czy poziom zamożności.

       Tak czy siak, niezmiennie wracamy do ewolucji i tego, co jest hard wired w naszych mózgach. Uważam, że dopiero wtedy, gdy się poskłada wszystkie kawałki a właściwie nie, raczej pozdejmuje i zrozumie kolejne warstwy: stricte zwierzęcą, ludzko-zwierzęcą i stricte ludzką, wtedy objawia się pełniejszy obraz naszych zachowań, emocji, różnorakich zaburzeń i chorób, sposobów percepcji…

       Zizek się nabijał w 'debacie' z homarowej hierarchii, ale czy to moralne zjadać ośmiornice?smile

       • grzespelc Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 02.05.19, 15:13
        "Znasz ostatnią historię kandydata do europarlamentu (z UK), niejakiego Rostowskiego? W PL ponoć centrysta"

        Rostowski nigdy nie był centrystą. Centrystą w PO to jest Trzaskowski. A Rostowski zawsze był konserwatystą.

        PO to partia prawicowa, wystarczy spojrzeć, gdzie jest w PE.

        To tak jakby mówić, że zachodnie Chiny należą do Zachodu...
        • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 02.05.19, 22:05
         grzespelc napisał:

         > Rostowski nigdy nie był centrystą. Centrystą w PO to jest Trzaskowski. A Rostow
         > ski zawsze był konserwatystą.
         >
         > PO to partia prawicowa, wystarczy spojrzeć, gdzie jest w PE.
         >
         > To tak jakby mówić, że zachodnie Chiny należą do Zachodu...

         Nie twierdzę, że był centrystą, tylko w polskim konserwatywnym kociołku za takiego uchodził. W Polsce jego poglądy mało kogo raziły, bo zlewał się z całokształtem społeczno-politycznym. W UK doszło do prawdziwego obnażenia.
   • oby.watel Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 29.04.19, 12:43
    diabollo napisał:

    > Jedyna nadzieja, że upokarzana inteligencja jak ostatnio nauczyciele, w końcu s
    > ię wkurwi i zbuntuje?

    Tylko pod warunkiem jeśli to nie jest inteligencja socjalistycznego chowu, nuworyszy z czworaków, którzy wiernopoddańczość mają w genach. Czy zarząd ZNP, Broniarz, nauczyciele zastanawiali się nad tym co zrobią gdy rząd się nie ugnie?

    Ale nie pierwszy raz najwartościowsi się wykrwawiają, a miernoty siedzą cicho.

    --
    Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
    • oby.watel Charakterystyka Związku Nauczycielstwa Polskiego 29.04.19, 16:37
     Broniarz właśnie w pierwszym płatnym radiu informacyjnym przyznał z rozbrajającą szczerością przyznał, że najpierw zawiesili strajk, a potem przystąpili do myślenia co dalej. I pomyśleć, że ci ludzie uczą nasze dzieci...

     --
     Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
  • gaika Re: Charakterystyka ideologii faszystowskiej... 28.04.19, 23:12
   Fascism: I sometimes fear...

   I sometimes fear that
   people think that fascism arrives in fancy dress
   worn by grotesques and monsters
   as played out in endless re-runs of the Nazis.

   Fascism arrives as your friend.
   It will restore your honour,
   make you feel proud,
   protect your house,
   give you a job,
   clean up the neighbourhood,
   remind you of how great you once were,
   clear out the venal and the corrupt,
   remove anything you feel is unlike you...

   It doesn't walk in saying,
   "Our programme means militias, mass imprisonments, transportations, war and persecution."


   by Michael Rosen

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka