Dodaj do ulubionych

Litania godna przeczytania

23.05.19, 23:35
"Modliliśmy się o deszcz. Teraz módlmy się, żeby przestał padać" - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki, a mnie zatkało, choć już powinienem się przyzwyczaić, że prawicowi politycy tak mają. Jak trwoga, to do Boga.

Zamiast modlić się, aby deszcz padał/nie padał, proponuję przestać regulować rzeki i rzeczki, bo to przyśpiesza spływ wody i pogarsza naszą sytuację w czasie i suszy, i gwałtownych opadów.

Radzę przestać osuszać bagna, bo też są magazynem wody, i nie strzelać do bobrów, bo mała retencja w ich wykonaniu jest najlepsza.

Bardzo też polecam chronić naturalne i zbliżone do naturalnych lasy, a nie zamieniać je na plantacje desek (tak jak to się robi w Karpatach i w Puszczy Białowieskiej), bo to też przyspiesza spływ wody. Naturalne ekosystemy są najbardziej odporne na gwałtowne zaburzenia.

Gorąco rekomenduję postawienie na solidne planowanie przestrzenne, a nie demontowanie jego resztek w ramach kolejnego „lex developer”, bo w tych czasach nie jest obojętne, gdzie ludzie się budują.

Wreszcie sugeruję, by skończyć jak najszybciej z węglem, bo te gwałtowne zjawiska to efekt pompowania dwutlenku węgla do atmosfery i Polska ma w tym swój udział.

Dobrze też byłoby postawić na pogłębioną integrację europejską i zainwestować w system ratowniczy, bo ilość nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych będzie narastać, więc lepiej mieć odpowiednie służby i być częścią dużej i bogatej wspólnoty.

Coś mi bowiem mówi, że poważne potraktowanie zmian klimatycznych przez pana premiera i innych polityków będzie jednak skuteczniejsze od modlitw. Amen.

wyborcza.pl/7,75400,24818470,moja-krotka-litania-do-premiera-ws-powodzi-i-ulew.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.3.maly#s=BoxWyboImg3
Edytor zaawansowany
 • diabollo 24.05.19, 07:22
  Nie wiem, czy dla polskich katolików argumentacja pana Wajraka trafi.

  Wszak od małego są karmieni katozabobonem. A zabobonu z głowy w cale nie jest tak łatwo się pozbyć.
  Trzeba jakieś pracy intelektualnej, myślenia, a to z kolei też katozabobon od małego w Polaku zabija.

  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • oby.watel 24.05.19, 08:48
  Jaka "argumentacja"? Że zamiast oddychać zanieczyszczonym powietrzem lepiej oddychać czystym? Sugeruję by zakończyć upraszczanie, ponieważ chociażby utożsamianie wiary z głupotą wcale nie świadczy o mądrości.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • oby.watel 24.05.19, 08:32
  Doprawdy? 'Zamiast' rozwiąże sprawę? No to dlaczego Wajrak wymądrza się w Gazecie Wyborczej zamiast doradzać premierowi, ministrowi lub choćby wojewodzie? Co jest warta taka pisanina i czy nie lepiej zamiast płacić za takie teksty przeznaczyć pieniądze na inny społecznie pożyteczny cel?

  Dlaczego Wyborcza i Wajrak nawet nie próbowali zasugerować Tuskowi, żeby odszedł od węgla, powstrzymać go przed wpakowaniem prawie dwunastu miliardów w rozwój elektrowni Opole? Wajrak co prawda nieśmiało protestował, ale jednoocznie cieszył się z pluralizmu, z różnicy poglądów w Wyborczej, której lokalne oddziały z całych sił wspierały tę poronioną inwestycję. Dlaczego wspierały? Rąbka tajemnicy uchylił sam Michnik — wspierały bo reklamodawca płaci i wymaga. Nie rzetelności ale lojalności, medialnego wsparcia.

  Tekściki Wajraka o zgubnym wpływie spalania węgla na klimat obok potężnych artykułów wychwalających rozwój elektrowni węglowej, w których padały imponujące liczby i ryzowano przyszłość w różowych barwach ośmieszały działania ekologów. Turnau tłumaczył dlaczego najpodlejsze działania czy słowa duchownych są słowami bożymi i jak je należy rozumieć, a Wajrak pisał o ptaszkach i robaczkach, czasem nawet jakiś pomysł skrytykował, ale tak jak Turnau w duchu zrozumienia i pobłażliwości. Zamiast wymądrzać się poszukałby sobie bardziej wiarygodnego i rzetelnego medium. Amen.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 24.05.19, 21:50
  oby.watel napisał:

  > Doprawdy? 'Zamiast' rozwiąże sprawę? No to dlaczego Wajrak wymądrza się w Gazec
  > ie Wyborczej zamiast doradzać premierowi, ministrowi lub choćby wojewodzie? Co
  > jest warta taka pisanina i czy nie lepiej zamiast płacić za takie teksty przezn
  > aczyć pieniądze na inny społecznie pożyteczny cel?

  Walnęło Ci w dekiel.

  Najpierw psia afera, która dorównuje dwóm wieżom, pedofilii i działkom wraz z planem zagospodarowania razem wziętymi = Wiosna pogrzebana. A teraz problem, że facet, który wprawdzie swoich psów nie oddał do schroniska, ale za to nie został doradcą premiera albo innego ministra i zamiast tego pisze.


 • oby.watel 24.05.19, 22:39
  gaika napisała:

  > Walnęło Ci w dekiel.

  Nie. Najwidoczniej masz halucynacje.

  > Najpierw psia afera, która dorównuje dwóm wieżom, pedofilii i działkom wraz z p
  > lanem zagospodarowania razem wziętymi = Wiosna pogrzebana. A teraz problem, że
  > facet, który wprawdzie swoich psów nie oddał do schroniska, ale za to nie zosta
  > ł doradcą premiera albo innego ministra i zamiast tego pisze.

  Ten list otwarty nie jest mojego autorstwa. Naprawdę.

  Jak sobie wyobrażasz głosowania pani poseł? Cała Wiosna za jakimś transferem typu 500+, a ona przeciw lub odwrotnie? Ale nie to jest istotą problemu. Istotą problemu nie jest także to, że oddała psy. Istotą problemu, co widocznie niedostatecznie uwypukliłem jest zachowanie p. poseł w obliczu kryzysu. Może jestem naiwny i bujam z głową w chmurach, więc minie wyprowadź z błędu. Nie wyobrażam sobie bowiem i nie znam człowieka wrażliwego, wrażliwego naprawdę a nie na pokaz, któremu przyszłoby do głowy tłumaczyć się, że zamiast oddać zwierzaki do schroniska mógł je skazać na śmierć w męczarniach. A przecież potem było jeszcze gorzej — mataczyła, kluczyła, skasowała wpis, potem go ponownie upubliczniła, nawtykała dziennikarce. Na zrzucie ekranu widać, że nie użyła określenia „kundelki”, co sugeruje, że te słowa ktoś sobie wymyślił. Czy te wyjasnienia pozwolą łatwiej przytrzymać się tematu?

  Jeśli chodzi o faceta, to o co chodzi? Wydaje mi się, że jedno drugiego nie wyklucza — można modlić się o deszcz i podejmować sensowne decyzje. Uważasz inaczej?

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 24.05.19, 22:53
  oby.watel napisał:

  > Jak sobie wyobrażasz głosowania pani poseł?

  Nie wyobrażam sobie głosowań pani poseł.
  Wyobrażam sobie natomiast, że zaczniesz pisać na temat i w związku, zamiast kreślić błędne koła na przemian z ósemkami oraz zbijać własne argumenty równie własnymi kontrargumentami.

  Wybujałą mam wyobraźnię.

  P.S. Lata temu twierdziłam, że Twoje nieustające znęcanie się nad kotem nadaje się pod lupę Zielonych.
 • oby.watel 24.05.19, 23:27
  gaika napisała:

  > Nie wyobrażam sobie głosowań pani poseł.

  Czyli znaleźliśmy punkt wspólny.

  > Wyobrażam sobie natomiast, że zaczniesz pisać na temat i w związku, zamiast kre
  > ślić błędne koła na przemian z ósemkami oraz zbijać własne argumenty równie wła
  > snymi kontrargumentami.

  Na jaki temat? Walniętego dekla? Zaciekawiły mnie te ósemki. Możesz przytoczyć jakiś przykład? Bo boję się, że opisujesz byty urojone.

  > Wybujałą mam wyobraźnię.

  O tak! Potrafisz dostrzec coś tam, gdzie niczego nie ma.

  > P.S. Lata temu twierdziłam, że Twoje nieustające znęcanie się nad kotem nadaje
  > się pod lupę Zielonych.

  No i? Czas zweryfikował to twierdzenie na plus czy na minus? I cóż sprawiło, że porzuciłaś temat a zajęłaś się moją skromną osobą? Chciałabyś, żebym dla Ciebie rzucił palenie albo pofarbował włosy? Przypomnę, że lata temu zachęcałaś mnie bym założyłił blog. Skorzystałem z Twojej rady, zaprosiłem i Ciebie. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że skorzystałem z Twojej rady?

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • walmart.ca 25.05.19, 03:09
  gaika napisała:

  > Walnęło Ci w dekiel.

  To jasne od dawna. Ekspert od prokreacji przy pomocy 'manualnej kopulacji', obrońca 'sponiewieranych', zwykle troli, na ostrym dyżurze 24/7 przez lata i lata - no i odjebało...

  PS. Gaiko, On Ciebie słucha..., eh?
 • oby.watel 25.05.19, 09:59
  Wydawało się, że jeśli dzikus znajdzie się w kraju cywilizowanym, to zrobi wszystko, by go nie wytykano palcami. Nauczy się jeść bez siorbania, powstrzyma się od puszczania bąków, posiądzie sztukę konwersacji, nie będzie opluwał rozmówców i w ogóle będzie się starał równać w górę. Okazuje się, że albo teoria jest błędna, albo są wyjątki.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 25.05.19, 14:38
  oby.watel napisał:

  > Wydawało się, że jeśli dzikus znajdzie się w kraju cywilizowanym, to zrobi wszy
  > stko, by go nie wytykano palcami. Nauczy się jeść bez siorbania, powstrzyma się
  > od puszczania bąków, posiądzie sztukę konwersacji, nie będzie opluwał rozmówcó
  > w i w ogóle będzie się starał równać w górę. Okazuje się, że albo teoria jest b
  > łędna, albo są wyjątki.

  I ta góra zwie się Oby.watel (odpowiednik kraju cywilizowanego)?
  To należy dzikusom powiedzieć wprost(jak już tu się zbiegną), żeby nie było wątpliwości co do interpretacji.

 • oby.watel 25.05.19, 15:28
  Och, jak się uderzy w stół, to odzywają się nożyce. A skoro się już odezwały, niech zbiorą się na odwagę i zrobią to, co uważają, że należy.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 25.05.19, 14:34
  oby.watel napisał:

  > No i? Czas zweryfikował to twierdzenie na plus czy na minus? I cóż sprawiło, że
  > porzuciłaś temat a zajęłaś się moją skromną osobą? Chciałabyś, żebym dla Ciebi
  > e rzucił palenie albo pofarbował włosy? Przypomnę, że lata temu zachęcałaś mnie
  > bym założyłił blog. Skorzystałem z Twojej rady, zaprosiłem i Ciebie. Mam nadzi
  > eję, że nie masz mi za złe, że skorzystałem z Twojej rady?

  Nie zajmuję się Twoją osobą, tylko tym, co produkujesz na forum (tak jak wszyscy z wzajemnością zresztą).
  Nawet nie będę się domyślać, o co Ci może chodzić i co ma piernik (Twój blog) do Wajraka.


 • oby.watel 25.05.19, 15:30
  Nie zajmujesz się moją osobą piszą o mnie, pouczając mnie, używając drugiej osoby liczby pojedynczej w odpowiedzi na moje posty? Czy dlatego, że nawet nie domyślasz się o co w nich chodzi?

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 25.05.19, 21:03
  oby.watel napisał:

  > Nie zajmujesz się moją osobą piszą o mnie, pouczając mnie, używając drugiej oso
  > by liczby pojedynczej w odpowiedzi na moje posty? Czy dlatego, że nawet nie dom
  > yślasz się o co w nich chodzi?

  Widzicie, Oby.watelu, kłopot jest z Wami taki, że sami się gubicie w tym, co chcecie powiedzieć z powodu częstotliwości odwracania kota.
 • oby.watel 25.05.19, 23:23
  Widzisz moja droga ja rozmawiam z ludźmi dla przyjemności i obopólnej korzyści. Nie interesuje mnie kim są, ale co mają do powiedzenia. Niestety, jak to zgrabnie ujął Jażdżewski, dziś media społecznościowe opanowali trolle, którzy liczą, że przy pomocy kłamstw i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć poklask. Ale rywalizacja na inwektywy i złe emocje z nimi nie ma sensu — każdy prędzej czy później zorientuje się, że zapasy ze świnią w błocie mijają się z celem, bo jej to po prostu sprawia przyjemność.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka