Dodaj do ulubionych

Z cyklu: byliśmy głupi

30.05.19, 01:01
Z trybu „idziemy po PiS” opozycja przechodzi teraz w tryb „ratujmy, co się da”. A lewica?
Nie oszukujmy się: wynik wyborczy sił na lewo od KE to kompletna porażka. O wyniku komitetu Lewicy Razem nie ma się co nawet rozpisywać. Całkowita klęska jest oczywista i bezdyskusyjna. Jak na swoim Facebooku zwrócił uwagę politolog Łukasz Drozda, wszyscy kandydaci Razem zdobyli mniej niż 169 tysięcy głosów – więcej zdobył sam Włodzimierz Cimoszewicz (200 tys.). Nie wspominając nawet o rekordzistce tych wyborów, Beacie Szydło, która w okręgu małopolsko-świętokrzyskim uzyskała ponad pół miliona głosów.

Wynik Wiosny teoretycznie jest lepszy. Partia Roberta Biedronia wzięła trzy mandaty. To jednak znacznie poniżej oczekiwań. Biedroń nie tyle udowodnił w niedzielę, że jest liderem trzeciej siły, ile ledwo co uniknął zmielenia przez duopol KE–PiS. Wynik 6% z niewielkim hakiem nie daje żadnej pewności na samodzielne przekroczenie progu w wyborach parlamentarnych jesienią. Nacisk na Wiosnę, by dołączyła do KE, będzie ogromny, a cały polityczny projekt Wiosny jako trzeciej siły może się skończyć, zanim się tak naprawdę zaczął.


krytykapolityczna.pl/kraj/majmurek-eurowybory-lewica/
Edytor zaawansowany
 • diabollo 30.05.19, 01:14
  Kto był głupi, czcigodna Gaiko?
  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • gaika 30.05.19, 01:41
  'Razem', drogi Diabollo.
 • walmart.ca 30.05.19, 02:39
  gaika napisała:

  > 'Razem', drogi Diabollo.

  <169 tys. tych z poczuciem luksusu, że głosowali zgodnie z przekonaniami
 • diabollo 30.05.19, 09:32
  Głosowanie na Razem nie uważam za głupotę.
  Głupota tego narodu objawia się w tym, że ponad 90%+ wyborców głosuje na prawicę.
  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • diabollo 30.05.19, 09:37
  Choć rzeczywiście wyborcy PIS byli wśród wyborców prawicy najrozsądniejsi: zagłosowali na faszystów socjalnych i hard-prawicę, a nie na jakieś prawicowe podróbki.

  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • oby.watel 30.05.19, 18:00
  diabollo napisał:

  > Choć rzeczywiście wyborcy PIS byli wśród wyborców prawicy najrozsądniejsi:
  > zagłosowali na faszystów socjalnych i hard-prawicę, a nie na jakieś prawicowe
  > podróbki.

  Mógłbyś drogi Diabollo w obliczu zbliżających się kolejnych wyborów zdradzić co takiego ma do zaproponowania partyjusiątko Razem, które tym razem razem a nie osobno, ale i tak poległo? Oczywiście nie pytam o obietnice typu każdemu po pięćset, co drugiemu po dwieście a biednym po sześćset siedemdziesiąt dwa, tylko o program, o rozwiązania, które są realne, które można wdrożyć i które coś zmienią. Podobnie jeśli chodzi o Wiosnę. 96.388 głosów, które zdobył Biedroń to w mojej opinii totalna klęska jeśli zważyć, że 186.851 osób poparło naszego bohatera narodowego Jacka Kamila Saryusza-Wolskiego. Następna na liście, Sylwia Spurek dostała 55 306 głosów i to tylko dlatego, że była pierwsza na liście. Tylko dwa razy na listach Wiosny zdarzyło się, że "dwójka" dostała mniej głosów niż "trójka". Na prof. Płatek zagłosowało więcej osób niż na miłośniczkę psów, a na Adrianę Biedroń więcej niż na Marka Rutkę.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • gaika 31.05.19, 21:00
  diabollo napisał:

  > Głosowanie na Razem nie uważam za głupotę.
  > Głupota tego narodu objawia się w tym, że ponad 90%+ wyborców głosuje na prawic
  > ę.

  Uważam, że to są głosy zmarnowane (choć nie miałam wyborców za głupich, tylko członków Razem).

  Gdyby Razem przyznała od początku, że są nieśmierdzącym groszem kolektywem z szerokimi ideałami na wąską skalę (trochę jak Ikonowicz, którego szanuję, ale też jego rola i możliwości w polityce są jasno określone), a nie poważną partią polityczną z aspiracjami (dzięki wyborcom dochrapali się dotacji), to ludzie podejmowaliby bardziej świadome decyzje, a także inne mieliby oczekiwania.

  Razem mogła popełnić błąd na początku drogi, ale trwanie przez lata w tym błędzie (choćby horyzontalna struktura, która ewidentnie nie przemawia do wyborców) jest przejawem tępego uporu. Kłótnie przedwyborcze z Wiosną -totalna masakra, bo to przecież powinni być naturalni koalicjanci.

  Nie widzę tego tak czarno, w sensie, że 90% to prawactwo, raczej duży bezwład i brak zainteresowania/zaangażowania. Niepokojące jest natomiast, że młodzi nie znajdują dla siebie żadnej oferty, a jeszcze gorzej, jeśli to także brak zainteresowania lub wyobraźni.

  P.S. Szczerze i do głębi oburzyło mnie umieszczenie na listach KE Millera. To jest rzyg totalny.

 • oby.watel 30.05.19, 17:35
  W kraju, w którym nikt nikomu nie ufa nagle okazało się, że liczącym głosy można zaufać w 100%. Cud?

  Kolejnym cudem jest zwycięstwo Biedronia Wiosny. Wiosna uzyskała mniej głosów niż wynosi różnica między poparciem dla PO i PiS-u. Trzecia siła!

  Ordynacja do PE jest prosta i niebywale demokratyczna. Najpierw zlicza się głosy we wszystkich okręgach, a następnie dzieli pomiędzy komitety wyborcze. Po ustaleniu liczby mandatów przypadających na dany komitet, liczbę głosów w danym okręgu mnoży się przez liczbę mandatów, a uzyskany wynik dzieli przez łączny wynik komitetu w skali całego kraju. Liczby całkowite determinują liczbę mandatów, które na pewno dany komitet dostanie w okręgu. Jeżeli suma całości z poszczególnych okręgów jest mniejsza niż łączna liczba przysługujących partii mandatów, to wówczas dodatkowe mandaty otrzymują te okręgi, w których największe jest to, co po przecinku. Proste, transparentne, zrozumiałe. I jakże sprawiedliwe! Prawie 40-milionowy naród będą reprezentować ludzie, których poparło bywa aż 50-60 tysięcy osób, a na przykład Joanna Skrzydlewska, na którą głos oddało 103 901 osób zostanie w kraju (dla porównania ŁUKACIJEWSKA Elżbieta, nr 9 w Rzeszowie KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
  weszła ciesząc się poparciem 40.737 osób)

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.