Dodaj do ulubionych

Im bardziej będziecie się z nas śmiać...

10.06.19, 09:52
Bardzo chciałabym szanować lud boży za jego wybory, ale jakoś nie mogę.

"Im bardziej będziecie się z nas śmiać, tym mocniej będziemy głosować na PiS" - czyli na złość babci odmrozimy sobie uszy.
Lud boży oprócz transferów, domaga się także poczucia godności. Niestety, tego akurat nie zapewni mu nawet większość konstytucyjna pisu.wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24875271,polowa-mojej-rodziny-glosuje-na-pis-przestancie-ich-lekcewazyc.html

"Im bardziej będziecie się z nas śmiać, tym mocniej będziemy głosować na PiS – mówi ojciec. – Jak możecie mówić o nas per pisiory”. Przypominam mu, że o pisiorach ciągle mówi jeden z jego braci. – To prawda. Ale Janek sam jest pisiorem, więc to co innego. A do tego on ma na myśli polityków, a nie głosujących."


„No a jak mam inaczej? Schetyna chce zlikwidować PiS, zniszczyć Kaczora. To znaczy, że on chce nas, Polaków, zniszczyć! Ja to tak odbieram! Bo to my dajemy Kaczorowi mandat do rządzenia. Kaczor? Co on ma do rzeczy? Tu zwykli obywatele mają głos! I ty musisz być, Grzesiu, patriotą, Polakiem, i też głosować za polskimi wartościami”.

"Ciocia z wioski na Podkarpaciu: „Większość tu głosuje na PiS. Ale i tak zdarza się, że przeciwnicy PiS-u nam ubliżają. Znam to dobrze, bo część mojej najbliższej rodziny jest bardzo za PO. Tylko dlaczego oni uważają nas za jakichś dałnów? "

„Ja nie mam złudzeń - mówi wujek, który 30 lat temu został strażakiem. - Wszyscy politycy kradli, kradną i dalej będą kraść. Ci teraz tak samo jak inni. Ale różnica jest taka, że ci dzielą się tym, co nakradną, z nami. A tamci się nie dzielili”.

"Jednocześnie wszyscy rozmówcy przekonują mnie, że dla nich akurat nie transfery socjalne są najważniejsze i bez innych powodów to „byłoby za mało”.

Ale czy wy wszyscy nie boicie się, że to mogą być pieniądze na kredyt, które kiedyś będą spłacały nasze, wasze dzieci i wnuki?

„Nawet jeśli na kredyt, to warto go zaciągać – mówi mój ojciec. – Bo sytuacja materialna dzieci wiejskich czy z małych miasteczek się poprawiła. I każde 5 złotych zainwestowane w naukę tych dzieci to inwestycja w przyszłość. Te pieniądze kiedyś zaowocują. Bo np. te dzieci nauczą się języka obcego na korepetycjach, będą mądrzejsze, potem podejmą pracę”. I zamyka temat wspomnieniem: „Nas nie było stać, żeby cię wysyłać na różne kursy, chociaż wyrywałeś się. A teraz byśmy cię mogli wysłać!”.

„Wiara i tradycja. Tak bym określił główne powody, dla których na nich głosuję - mówi mi profesor prawa spod Torunia. - PiS przywiązuje wielką wagę do tego, że jesteśmy Polakami, a ja jestem wychowany jeszcze na Sienkiewiczu. Całą Trylogię czytałem cztery razy”.

Od myśliwego z Podhala dowiaduję się, że cała opozycja walczy z Kościołem: „A ja jestem przeciwko temu. Nie jestem jakiś świętobliwy, ale atakować Kościół? Nie chcesz chodzić, to nie chodź. Ale po co takie profanacje? Matkę Boską w gejowską koronę? Przecież to chore. Ci, co to robią, sami się podkładają”.

Nauczycielka z Podkarpacia: „Głosowałam na PiS, bo jestem bardzo religijna. Wychowałam piątkę dzieci, nie jestem za aborcją, nie jestem za związkami partnerskimi”.

Inny z wujków, zresztą jednym głosem z żoną, która uzupełniała jego wypowiedzi: „My tu chodzimy do kościoła od dziecka i to nie jest tak, że teraz się odwrócimy i pójdziemy w inną stronę, na ateistę, lesbijkę i na inne rozmaite”.

Ciocia: „A to nie tak! My mamy tę wiarę zakorzenioną i to się nie da wyplenić”.

Czyli skala przestępstw i systemowego chronienia pedofilów w sutannie nie ma tu żadnego znaczenia?

„Podwyższenie wieku emerytalnego było chore – to ciocia z tartaku. - W Polsce jest tak, że najlepiej, żeby urzędnicy zza biurka szli na emeryturę jak najszybciej, przed czterdziestką. A biedni fizyczni, żeby zapierdalali najlepiej do samej śmierci!”.

„To pierwszy rząd, który wstał z kolan. Poprzednie klęczały i jak pelikany łykali wszystko, czego żądała Unia. Stocznie zamykali, kopalnie. Jak w latach 90. - nasi zamykali cukrownie, a Niemcy je przejmowali”.

itd., itp.
Edytor zaawansowany
 • diabollo 12.06.19, 00:00
  Wydaje mi się, czcigodna Supernowa, że gdyby ludowi bożemu wyjaśnić co i jak, to spora jego część by zrozumiała i antyklerykalizm i gender (ideologię) i homomałżeństwa i socjaldemokrację (to ostatnie lud boży złapał przed yntelygencją).

  Ale nikt nie wyjaśnia.
  To znaczy wyjaśnia pan klecha z ambony i cała medialna PIS-szczujnia od słynnego Radyja po TVP i prawactwo rządzące polskim internetem.

  Kiedy pan Jażdżewski wyjaśnił co i jak, to najgorsza krytyka spotkała go od antypisu tzw. "liberalnego".

  W polskim klerykalizmie nawet klech nie potrzeba. Antyklerykałów dyscyplinuje yntelygencja uważająca się za "liberalną". Tak klerykalnie wytresowana.

  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • oby.watel 12.06.19, 09:22
  diabollo napisał:

  > Wydaje mi się, czcigodna Supernowa, że gdyby ludowi bożemu wyjaśnić co i jak, t
  > o spora jego część by zrozumiała i antyklerykalizm i gender (ideologię) i homom
  > ałżeństwa i socjaldemokrację (to ostatnie lud boży złapał przed yntelygencją).

  No tak. Wydaje się. A ponieważ się wydaje, to

  > Ale nikt nie wyjaśnia.

  Dlaczego? Nie trzeba daleko szukać. Doskonałą egzemplifikacją jest to forum. Zamiast rozmów, wyjaśnień, argumentów są połajanki, skakanie sobie do oczu, inwektywy, którym towarzyszy niczym nie poparte przekonanie o swojej racji. Za argument robi uwaga o biciu w dekiel czy wklejanie awatara. Na to nakłada się złudne poczucie wyższości, które nakazuje zadrzeć nosa i przekonywać, że z durniami nie warto rozmawiać. Jeden z użytkowników tak przestraszył się bólu myślenia nad odpowiedzią, że zakrzyknął "spierdalam" (tak się spieszył, że palec mu się omsknął i zamiast 'm' wcisnął 'j') i nawiał z podkulonym ogonkiem. Jakże trudno pogodzić się z myślą, że nie jest się nieomylnym. Lepiej uciec, oddać pole niż próbować przekonać interlokutora do swoich racji. A przecież wiadomo nie od dziś, że "nieobecni nie mają racji".

  > To znaczy wyjaśnia pan klecha z ambony i cała medialna PIS-szczujnia od słynnego
  > Radyja po TVP i prawactwo rządzące polskim internetem.

  Owszem, klecha wyjaśnia. Czy mógłbyś przytoczy wyjaśnienia kolesiów Schetyny? Co oni ludowi wyjaśnili poza tym, że PiS ma absolutną rację i od rozdawania pieniędzy budżet się nie zawali? Jak można było w miesiąc po wyborach porównywać nieśmiałe jeszcze posunięcia PiS-u do hitleryzmu, stalinizmu, zamordyzmu i Schetyna wie czego jeszcze? Czy nie chodziło o to, by przyrównując zefirek do tornada uśpić czujność? Ktoś kiedyś prosił boga "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam". Inny zauważył, że "lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć". Można w tej sytuacji śmiało stwierdzić, że gdybyśmy nie wiedzieli, że to czysta głupota, to należało by przyjąć, że PO jest z PiS-em w zmowie, a Schetyna ma juz zaklepaną posadę wicepremiera.

  > Kiedy pan Jażdżewski wyjaśnił co i jak, to najgorsza krytyka spotkała go od ant
  > ypisu tzw. "liberalnego".

  Właśnie. Na szczęście wygląda na to, że PSL postanowiło popełnić seppuku. Trzymajmy kciuki!

  > W polskim klerykalizmie nawet klech nie potrzeba. Antyklerykałów dyscyplinuje y
  > ntelygencja uważająca się za "liberalną". Tak klerykalnie wytresowana.

  Święte słowa. Oburzenie jakim zawrzał tow. Czarzasty w związku z happeningiem w Gdańsku potwierdza tę tezę. Można by podejrzewać, że wpadł miedzy wrony i kracze jak one. Ale dotychczasowa działalność SLD wskazuje, że tak kracze z własnej i nieprzymuszonej woli.

  A tymczasem ktoś chce wysłać PiS na Księżyc.


  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • supernowa 12.06.19, 09:22
  prof. Wojciech Sadurski:


  Zaraz po wyborach europejskich przez Polskę przetoczyła się fala
  oburzenia na polityków i zwolenników Koalicji Europejskiej za „obrażanie
  wyborców”. Obraza miała się wyrażać w rozczarowaniu wynikami, któremu
  często towarzyszyły wyrazy krytyki pod adresem wyborców uwiedzionych -
  jak głosili krytycy - obietnicami PiS i nie przywiązujących wagi do takich
  spraw ustrojowych jak sądy, rządy prawa czy konstytucja.
  Sztandarowym dowodem w tych aktach potępienia stał się rysunek
  satyryczny, podany dalej przez wybitną aktorkę, przedstawiający z chłopska
  ubraną kobietę klęczącą przed facetem z banknotem w ręku wzywającym
  „Daj głos" - choć w istocie, acz mało taktowny, jak to z satyrą bywa, stanowił
  on bardziej komentarz na temat polityka niż owej kobieciny. Również niżej
  podpisanemu dostało się od obrońców prostego człowieka za wskazanie, że
  im bardziej na wschód, tym większa statystyczna skłonność głosowania na
  PiS - co w najbardziej idiotycznych zarzutach miało stanowić moje
  wezwanie do rozbioru Polski.
  Pomijając jednak już takie aberracje w argumentacji, powszechne
  oburzenie budziło nawet samo wskazywanie na korelację między poziomem
  wykształcenia a statystycznym prawdopodobieństwem glosowania na tę czy
  inną partię. Prosty fakt, że im niższe wykształcenie, tym więcej głosów na
  PiS, stał się asumptem do oburzenia, że przytaczanie tego faktu jest
  przejawem pogardy dla „prostego ludu”. Przodowali w takim oburzeniu tzw.
  symetryści, którzy alarmowali, że KE wraca do tradycyjnej arogancji Unii
  Demokratycznej, wykazuje karygodny „klasizm”, tudzież - już rytualnie - nie
  chce pogodzić się z wynikami wyborów.
  Wyborca ma zawsze rację. Ale czy naprawdę? Wyborca ma zawsze jeden głos
  o sile identycznej jak głos każdego innego wyborcy - to elementarz
  demokracji. Tego należy się trzymać, z prostego powodu, że każdy w
  demokracji jest sobie politycznie równy (o ile prawomocnym wyrokiem nie
  został pozbawiony, na ograniczony czas, praw wyborczych): uduchowiony
  kardynał i niechlujny obibok. Ale z tego aksjomatu demokratycznego wcale
  nie wynika, że musimy przyjąć, że każdy głos jest oparty na równie
  racjonalnych przesłankach.
  Jak powiadał Joseph Schumpeter, najważniejszy teoretyk demokracji w XX
  wieku, nie da się oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas, ale można
  oszukać wystarczającą liczbę ludzi przez wystarczająco długi czas, by
  spowodować realną szkodę. Socjologia i psychologia polityki doskonale
  wiedzą, że model racjonalnego wyborcy, który wnikliwie studiuje
  poszczególne programy partyjne, porównuje je cierpliwie z własnymi
  uporządkowanymi preferencjami, a następnie oddaje głos na tego kandydata
  lub tę partię, która najlepiej rymuje się z jego przemyślanymi preferencjami,
  jest uproszczeniem tak dalekim, że wręcz karykaturalnym.
  Wiemy już doskonale, a nauki społeczne nie pozostawiają tu żadnych
  wątpliwości, że wielu wyborców w dzisiejszych demokracjach opiera swoje
  decyzje wyborcze na tak nieistotnych lub wręcz irracjonalnych podstawach
  jak wygląd kandydata, jednozdaniowe ogólnikowe hasła, kłamliwe, acz
  atrakcyjne obietnice, czy po prostu zwykła niewiedza. Każdy głos ma równą
  siłę, a nikt nie musi tłumaczyć się z podstaw oddania głosu na tego czy
  innego kandydata lub partię. Ale nie oznacza to, że nie możemy oceniać
  takich decyzji wyborczych. Oczywiście takie oceny muszą pozostać
  subiektywne - bo być może to my, oceniający, opieramy swoją ocenę na
  przesłankach irracjonalnych. Tego wykluczyć nie można, chyba że się
  zastrzega własną nieomylność. Ta subiektywność jest właściwością
  wszystkich społecznych ocen.
  Ale czy taka ocena krytyczna oznacza brak szacunku? To zależy od tego, co
  przez szacunek rozumiemy. Filozofia moralna zna rozróżnienie między
  dwoma rodzajami szacunku. Jak pisał wybitny amerykański filozof Stephen
  Darwall w klasycznym artykule z 1977 r., można szacunek rozumieć na
  sposób minimalistyczny: jako szacunek wynikający wyłącznie z faktu, że
  osoba szanowana jest człowiekiem („szacunek oparty na uznaniu”, jak
  nazywa to Darwall). Taki szacunek przynależy każdemu „z automatu”, czyli z
  przynależności do rodziny ludzkiej. Tego uczą etyki zarówno religijne, jak i
  humanistyczne.
  Ale czasem używamy pojęcia szacunku w znaczeniu silniejszym. Jest to, jak
  pisze Darwall, „szacunek oparty na ocenie”. Taki szacunek jest dobrem
  stopniowalnym, a opiera się na postrzeganej zasłudze. W tym sensie nieroba
  lub aroganta nie „szanujemy”, bo nie ma za co, zaś altruistę lub społecznika
  szanujemy, w proporcji do zasługi. Taki szacunek musi być zarobiony.
  A zatem, podczas gdy wszystkich wyborców należy szanować jednakowo w
  tym minimalistycznym sensie, że akceptujemy prawo każdego do jednego
  głosu o identycznej wadze jak głos każdego innego wyborcy, wcale nie
  musimy „szanować” każdego głosu, jeśli uważamy, że oddany jest na partię
  szkodliwą albo z przesłanek irracjonalnych. By wyostrzyć nieco argument (i
  bez absolutnie żadnych analogii z dzisiejszą sytuacją polską), tych 37
  procent wyborców, którzy w lipcu 1932 r. oddali swe głosy na NSDAP Adolfa
  Hitlera, wcale nie musimy szanować, nawet jeśli afirmujemy system
  demokratyczny, który „szanuje” ich prawo głosu.
  W przypadkach mniej skrajnych to samo rozróżnienie nadal zachowuje swą
  moc. Możemy uważać, że głosujący na PiS zostali uwiedzeni nierealnymi
  obietnicami albo błędnie przeoczyli ważne przewinienia tej partii, albo po
  prostu oszukani. Takie stanowisko nie jest dowodem braku szacunku dla
  ludzi, ale odmawia „szacunku opartego na ocenie” dla decyzji wyborczych.
  Można nie szanować postawy, ale szanować człowieka.
  Bardziej kontrowersyjnie, wskazywanie na korelację między poziomem
  wykształcenia a racjonalnością oddanego głosu nie musi oznaczać braku
  szacunku. To prawda, że często wykształcenie nie ma związku ani z daną
  sprawą (np. fundamentalne wybory moralne), ani z mądrością (dostatecznie
  długo obracam się w środowisku osób dobrze wykształconych, by wiedzieć,
  że nie brakuje w nim zwykłych bałwanów). Ale w niektórych sprawach, które
  również są przedmiotem decyzji wyborczych, wiedza jednak pomaga. Czy
  np. możemy na serio twierdzić, że w sprawie konsekwencji wprowadzenia
  euro w Polsce absolwent ekonomii ma dokładnie takie same podstawy do
  podjęcia racjonalnej decyzji, co osoba, która skończyła edukację na
  podstawówce i nie jest samoukiem poszerzającym swą wiedzę?
  Absolutnie nie znaczy to, że tego ostatniego wyborcy nie należy szanować
  albo że należy podważać jego równe prawo do głosu. Ale sugerowanie, że zna
  on się na tej sprawie dokładnie tak samo jak profesor ekonomii albo i lepiej
  („książek nie czytałem, ale swoje wiem”), jest przejawem takiej właśnie
  „poprawności politycznej”, z jaką broniąca „prostych ludzi” prawica stale walczy.

  Wojciech Sadurski jest profesorem filozofii prawa na Uniwersytecie
  Sydnejskim i profesorem w Centrum Europejskim UW; TWitter:
  @WojSadurski.

 • leda16 12.06.19, 10:31
  Zgadzam się w całej rozciągłości. Dodam tylko, że reguły psychologii społecznej są uniwersalne dla wszystkich wyborów w świecie, nie tylko dla Polski i PiS, zaś szkoda, że nie zostały podane własnymi słowami zamiast Sandurskiego. Oczywiście same reguły o demokratyczności wyborów nie przesądzają, nie wykluczają też cudzej, zakulisowej ingerencji.

  --
  www.pmiska.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.