Dodaj do ulubionych

Wstrętni czterdziestoletni

03.07.19, 20:16
Grzegorz Sroczyński

Poglądy społeczne: nieobecne. Przekonania: stadne. Empatia: zerowa.

Moje własne pokolenie - czterdziestolatków - omijam na wszelkich imprezach szerokim łukiem. Uważam je za stracone. Nie w sensie karier, te zrobiliśmy całkiem miłe, ale w głowach mamy głównie sieczkę. Tak jakby ideowa próżnia lat 90., w której nas wychowano, niczym się już później nie zapełniła. Co czterdziestolatek sądzi o świecie? Najczęściej nic nie sądzi. Oczywiście wie, że wypada "się interesować", więc wygłasza na rzeczonym przyjęciu teksty jak ze sztuki Michała Borczucha: "Straszne to, ta wojna, ta Rosja, ta Afryka, ta Ukraina. A jak Kaczyński dojdzie do władzy? Straszne".

Socjolog Henryk Domański twierdzi, że w Polsce społeczna norma sprawiedliwości aprobuje istniejącą hierarchię. Innymi słowy: sprawiedliwe jest to, co jest. Czterdziestolatków dotyczy to szczególnie, są absolutnie ślepi na problem jakichkolwiek nierówności, coś takiego jak solidarność społeczna według nich nie istnieje, a jak ktoś się nie dorobił, to widocznie niewystarczająco się starał. Osoby, którym się w życiu nie powiodło, to "królowe na zasiłkach" i "alimenciary", na które ja muszę płacić podatki. Ponadto: ZUS to złodziejstwo, trzeba by to zlikwidować, państwo to draństwo, rząd ukradł moje pieniądze z OFE itd. Ten zestaw mądrości wygłaszany co niedziela przy rodzinnym obiedzie przejmują obecnie dzieci czterdziestolatków, co daje Korwinowi świetne wyniki w gimnazjach i liceach. Na szczęście później dzieci dorośleją bardziej niż ich rodzice.

Kiedy czytacie, że sędzia wydał jakiś wyjątkowo niesprawiedliwy wyrok - eksmitował ze sprywatyzowanej kamienicy matkę bez prawa do lokalu socjalnego albo uznał, że lichwiarz ma prawo żyłować emerytkę na 1200 proc. miesięcznie - sprawdźcie sobie nazwisko tego sędziego pod wyrokiem, a potem poszukajcie go na Facebooku. Bum, jest nasz dzielny sędzia! Oczywiście czterdziestolatek z imponującą galerią pasjonujących rozrywek czterdziestolatków, jak strzelanie się kulkami z farbą lub jazda na quadzie Yamaha Grizzly 700.

Kiedy czytacie o komorniku, który zajął komuś niesłusznie pensję i mówi: "a co mnie to obchodzi" - będzie to niechybnie czterdziestolatek. Kiedy wkurzacie się na prokuratora, który swastykę uważa za symbol szczęścia i odmawia wszczęcia sprawy - czterdziestolatek. Kiedy łapiecie się za głowę, czytając o wyczynach czyścicieli kamienic, którzy są z siebie dumni, bo "rewitalizują miasto" - czterdziestolatkowie. Jeśli wybucha żenujący, niesmaczny skandal w tzw. dobrym środowisku, krążą jakieś zeznania łóżkowe, po których przeczytaniu zbiera się wam na wymioty, możecie być pewni, że plącze się tam czterdziestolatek. I tak dalej.

Jeszcze ciekawsze typy znajdziecie w biznesie. Oto czterdziestolatek z listy najbogatszych (rocznik 1975) wpada na genialny pomysł, że będzie nagrywać w restauracjach prezesów spółek giełdowych i wyłuskiwać z tych nagrań, co planują. Do konkurencyjnej firmy wysyła segregator z wbudowanym mikrofonem, ma tam stać i nadawać mu co trzeba. Infantylizm wręcz rozczulający.

Jestem przekonany, że gdybym się zatrudnił w Google'u i posprawdzał na serwerach, kto się kryje pod najbardziej durnymi komentarzami spod moich tekstów, z pewnością by się okazało, że wystukały je spocone rączki czterdziestolatków.

Wszystkie osoby w tym wieku bardzo proszę o omijanie mnie, niedzwonienie do mnie, niezapraszanie. Inne roczniki szanuję i kocham, zwłaszcza osiemdziesięciolatków (największą przyjemność w ostatnim roku dała mi rozmowa z Karolem Modzelewskim, który ma lat 77), natomiast czterdziestolatków spisuję na straty i liczę, że dokładnie to samo zrobią ze mną, obrażą się za ten tekst i wreszcie zamilkną.

wyborcza.pl/1,155290,17112344,Wstretni_czterdziestoletni.html

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Edytor zaawansowany
  • grzespelc 04.07.19, 12:44
    To niestety prawda.
  • oby.watel 04.07.19, 15:05
    A co jest prawdą? To, że Sroczyński swoje pokolenie omija łukiem szerokim, czy to, że socjolog Henryk Domański twierdzi? A może to, że sędzia, który wydał kuriozalny wyrok ma przypadkiem 40 lat? Czy raczej to, że Sroczyński jest przekonany? Co jest tą prawdą? Dlaczego ten pan dyskryminuje ze względu na wiek i hejtuje całą grupę społeczną? Bo nic mądrzejszego do głowy mu nie przyszło, a termin spłodzenia artykułu zbliżał się nieubłaganie? Rówieśniczek Sroczyńskiego bojkot też dotyczy?

--
    Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka