Dodaj do ulubionych

Lewico, oszczędzaj siły na PISS...

12.09.19, 13:15
krytykapolityczna.pl/kraj/lewico-pis-jest-prawdziwym-przeciwnikiem-leszczynski/

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Edytor zaawansowany
 • supernowa 12.09.19, 17:44
  Leszczyński najwyraźniej czyta forum Diabolla. Czy mógłby Leszczyński popełnić równie prześmiewczy tekst na temat skąd się biorą pieniążki na 500+, żeby pani z Podkarpacia czy innego zadupia mogła wychowywać następne pokolenie darmozjadów? A na starość dalej wyciągała rączki do państwa bo przecież emerytura nie weźmie się z rodzenia dzieci. Ciekawe czy pani z Podkarpacia oglądała podręczną?
 • gaika 13.09.19, 22:47
  Rzeczywiście cud jakiś, że KP sobie przypomniała, że PiS nie ma samych zalet.

  Bez sosu z pogardy danie byłoby oczywiście dla Leszczyńskiego niestrawne to i podlać musiał jak zwykle.

  Panie z Podkarpacia wiedzą skąd się biorą pieniądze. Toż któraś z Beatek oficjalnie oznajmiła, że 13ta emerytura była prezentem od Prezespana.

  Wolałabym, żeby Polacy nie rzucali się do oglądania Podręcznej, bo się jeszcze jakaś fundacja narodowa zainspiruje.
 • diabollo 13.09.19, 23:29
  On my god, baalu, czcigodna Gaiko, chodziło o to, że pani z Podkarpacia taka głupia nie jest jak się to pogubionym liberałom wydaje.

  Kochana, Ty nie rozumiesz pani z Podkarpacia?

  Faszyzm porządzi w PL dłużej.

  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • gaika 13.09.19, 23:53
  Nie, Czcigodny Diabollo, nie chodziło o panią z Podkarpacia, tylko o to, jak bardzo KP odpłynęła a wraz z nią niektórzy forumowicze.


  Raport kwestionuje pro-demograficzne skutki rządowego programu. „Patrząc na doświadczenia innych krajów i wyniki badań naukowych poświęcone czynnikom wpływającym na decyzje o posiadaniu dzieci, nie można w żaden sposób przypisać dzietności do świadczeń społecznych: sytuacja dochodowa jest jedną z wielu przesłanek decyzji o (kolejnym) dziecku. Poczucie bezpieczeństwa finansowego – wykraczające znacząco ponad kwotę 500 zł miesięcznie – wiąże się z postrzeganiem sytuacji na rynku pracy, w tym szans na znalezienie atrakcyjnej pracy i wysokości wynagrodzenia” – stwierdzają autorzy raportu.
  Spadek ubóstwa mniejszy niż zakładano
  Również drugi cel programu, jakim był spadek ubóstwa, zdaniem autorów raportu rozczarowuje. Symulacje przed wprowadzeniem programu 500+ przewidywały spadek skrajnego ubóstwa (wydatki poniżej minimum egzystencji) w całej populacji o 35 % do 47%, zaś wśród dzieci o 75–100%.
  Efekt ten miał być osiągnięty wyłącznie dzięki rządowemu programowi. Tymczasem skrajne ubóstwo spadło w znacznie mniejszym stopniu i to pomimo bardzo dobrej koniunktury oraz szybkiego wzrostu płac w ostatnich latach. Stopa skrajnego ubóstwa rodzin spadła o 21%, zaś ubóstwa wśród dzieci do lat 18 o 41%.
  Można było inaczej…
  Co więcej – całkowite zniesienie skrajnego ubóstwa dzieci można byłoby osiągnąć, przeznaczając na to jedynie 12 % wydatków programu 500+ przez rozszerzenie już istniejących zasiłków rodzinnych i przyznawanie ich także rodzinom mającym wyższy od ustawowego poziom dochodów na zasadzie – złotówka za złotówkę.
  W efekcie zapowiadanego na lipiec 2019 r. rozszerzenia uprawnień do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko bez względu na dochód, najwięcej pieniędzy powędruje do rodzin średniozamożnych (3-6 grupa decylowa), nie zaś do rodzin biedniejszych.
  Co należy zmienić?
  Poza niską efektywnością programu problemem jest nieprzejrzystość obecnego systemu finansowego wsparcia rodzin i współistnienie trzech tożsamych rozwiązań (ulgi podatkowe, zasiłki rodzinne, świadczenie „500+”).
  Autorzy raportu uważają, że konieczna jest korekta programu 500+ i uzupełnienie go o inne elementy polityki społecznej. Konieczne są następujące działania:
  – Opracowanie spójnego programu polityki rodzinnej;
  – Poprawa efektywności wydatkowania środków;
  – Integracja świadczeń rodzinnych, ulgi podatkowej i świadczenia „500+”;
  – Wzmocnienie polityki rynku pracy;
  -Wzmacnianie elastycznych rozwiązań pozwalających łączyć obowiązki rodzinne z pracą zawodową;
  – Dostosowanie infrastruktury zdrowotnej do zmiany zachowań prokreacyjnych i zdrowia osób w wieku prokreacyjnym.

  alebank.pl/rodzina-500-program-drogi-i-malo-skuteczny/

  Jak twierdzą naukowcy, program 500+ nie wpłynął na wzrost dzietności. W latach 2016-2017 liczba narodzin co prawda w niewielkim stopniu wzrosła, ale już w 2018 znowu spadła.
  "Nie można w żaden sposób przypisać dzietności do świadczeń społecznych: sytuacja dochodowa jest jedną z wielu przesłanek decyzji o (kolejnym) dziecku. Poczucie bezpieczeństwa finansowego – wykraczające znacząco ponad kwotę 500 zł miesięcznie – wiąże się z postrzeganiem sytuacji na rynku pracy, w tym szans na znalezienie atrakcyjnej pracy i wysokości wynagrodzenia" - czytamy w raporcie.
  Naukowcy oceniają też, że program w niewielkim stopniu przyczynił się do zniwelowania skrajnego ubóstwa wśród dzieci, bo tylko niewielka część świadczeń trafia do rodzin faktycznie ubogich.
  Niższy od oczekiwanego spadek ubóstwa to niejedyny poważny problem związany z redystrybucją w programie 500+. Świadczenie wychowawcze jest umiarkowanie efektywne w sensie redystrybucyjnym, jako że (według wyników symulacji) jedynie 37 proc. całego budżetu programu trafia do rodzin (relatywnie) ubogich. Na to, by zniwelować skrajne ubóstwo dzieci, potrzeba byłoby jedynie 12,4 proc. całkowitych rocznych kosztów programu - czytamy w raporcie.
  Zdaniem autorów raportu, program 500+ wypchnął z rynku pracy 100 tys. kobiet, zwłaszcza tych o niskich dochodach, niższym wykształceniu i z małych miejscowości.
  Wysokie koszty realizacji programu, jak twierdzą autorzy raportu, wymuszają podwyżki podatków i ograniczają wydatki na inne cele. Jako przykład naukowcy podają m.in. wprowadzenie podatku od instytucji finansowych, opłaty emisyjnej czy daniny solidarnościowej oraz planowane oskładkowanie umów cywilnoprawnych czy podniesienie akcyzy.
  "Świadczenia powszechne mają swoje znane zalety, jednak prostota sama w sobie nie powinna być głównym założeniem programów publicznych. Kluczowe są alternatywne sposoby zagospodarowania środków na nie przekazywanych. Wsparcie rodzin płynące z budżetu państwa jest redystrybucją środków publicznych i podstawowym postulatem, jaki można stawiać względem tego systemu, jest to, by określone cele realizował optymalnie" - czytamy w raporcie.
 • diabollo 14.09.19, 00:01
  Faszyzm Polsce pisany dłużej, czcigodna Gaiko.
  Niestety.
  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • gaika 14.09.19, 00:11
  diabollo napisał:

  > Faszyzm Polsce pisany dłużej, czcigodna Gaiko.
  > Niestety.
  > Kłaniam się nisko.
  >

  A to à propos czego? Że PiS kolejne wybory wygra? Oczywiście, że wygra, bo mało kto rozumie, że kasa Pis-dzielni ma krótkie nogi i mało kto domaga się rozwiązań systemowych. KP, zamiast skupić się na tematach zasadniczych, namiętnie pławi się w podsycaniu podziałów i polewaniu uczestników zamieszania pogardą. Co za żenujący pretekst dał sobie Leszczyński, żeby wykrztusić jedno sensowne zdanie.
 • oby.watel 14.09.19, 08:32
  PiS wybory wygra, ponieważ zadaniem Schetyny jest zrobić wszystko, by wygrał bez konieczności korygowania wyniku. Schetynę wspierają propagandowo z całych sił postępowe media, na czele z gazeta.pl, oko.press czy krytyką polityczną. Dlatego Diabollo ma rację — faszyzm Polsce pisany dłużej. Córeczka i zbawcy narodu generała Jaruzelskiego rzuciła się na Czarzastego, bo jej nie umieścił na właściwym miejscu na liście. Więc staruje sama, bo choć nie ma żadnych szans, to czuje się zmuszona pomóc PiS-owi i odebrać trochę głosów kandydatom opozycji. Rzeczniczka lewicy z kolei, która w telewizji narodowej ile tchu w piersiach wspierała pisowska komisje i stawiała Tuska i Kopacz przed Trybunałem Stanu łka, że pies Jaruzelskiej nasikał jej do butów i dobierał się do sterylizowanej suki. Daje tym samym do zrozumienia, że lewica niewiele różni się od PiS-u pod względem manier. A ponieważ został miesiąc, więc można domniemywać, że któraś działaczka lub działacz przed samymi wyborami wytnie numer dorównujący wyczynowi Scheuring-Wielgus. Anna Maria Żukowska ma potencjał.

  Swoja drogą gdyby coś takiego jak Jaruzelska o Czarzastym powiedział Błaszczak o Jaruzelskiej, to postępowa część sceny politycznej wraz z mediami nie poosiadałyby się z oburzenia i nie szczędziły słów krytyki i potępienia.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • diabollo 14.09.19, 10:44
  Demokracja jest możliwa wtedy, kiedy klasa średnia jest w sojuszu z klasą ludową (wcześniej robotniczą) przeciw klasie wyższej (oligarchii).

  U nas klasa średnia ciągle śni, że sama kiedyś zostanie klasą wyższą i zachowuje się jakby nią była (milionerzy in spe) w efekcie walczy o interesy klasy wyższej i znajduje się w sojuszu z klasą wyższą przeciw klasie ludowej.

  W takiej sytuacji klasa ludowa (zawsze liczniejsza) zwraca się o ochronę do dyktatora albo innych faszystów.

  Scena polityczna to już tylko skutek układów klasowych, a nie przyczyna czegokolwiek.

  Ten Karol Marks to był wielki filozof i wielki socjolog.

  Kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • oby.watel 14.09.19, 15:27
  diabollo napisał:

  > Demokracja jest możliwa wtedy, kiedy klasa średnia jest w sojuszu z klasą ludową
  > (wcześniej robotniczą) przeciw klasie wyższej (oligarchii).
  >
  > U nas klasa średnia ciągle śni, że sama kiedyś zostanie klasą wyższą i zachowuj
  > e się jakby nią była (milionerzy in spe) w efekcie walczy o interesy klasy wyżs
  > zej i znajduje się w sojuszu z klasą wyższą przeciw klasie ludowej.
  >
  > W takiej sytuacji klasa ludowa (zawsze liczniejsza) zwraca się o ochronę do dyk
  > tatora albo innych faszystów.
  >
  > Scena polityczna to już tylko skutek układów klasowych, a nie przyczyna czegoko
  > lwiek.

  Dzięki takim bredniom katoprawica i faszyści rządzą i rządzić będą jeszcze długo. Żeby sytuację uzdrowić trzeba rozumieć co się dzieje i dlaczego. Jeśli stawia się tak idiotyczne tezy, to niczego się nie naprawi. Jak dymi piec to nie wymienia się uszczelek w kranie.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • grzespelc 14.09.19, 19:38
  Trzeba by było to wydrukować i rozdawać na ulicach dużych miast...
 • oby.watel 15.09.19, 09:31
  Zaiste, napuszczanie jednych na drugich na pewno umacnia demokrację. Skąd to obłudne potępianie PiS-u, skoro właśnie to robi? Nie trzeba niczego drukować, operacja "wróg" w toku.

  --
  Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
 • diabollo 15.09.19, 21:50
  Czcigodny, kochany Grzespelcu,
  Dziękuję i kłaniam się nisko.

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • gaika 15.09.19, 14:13
  diabollo napisał:

  > Demokracja jest możliwa wtedy, kiedy klasa średnia jest w sojuszu z klasą ludow
  > ą (wcześniej robotniczą) przeciw klasie wyższej (oligarchii).

  Nie ma już rozmów o faktach (badaniach, liczbach, realu) tylko o wdrukowanej mantrze ideologicznej, czyli 'szczujni klasowej'.

  Po pierwsze, w Polsce nie ma oligarchii (niewykluczone, że się pojawi wyprodukowana przez PiS.dzielnię). Po drugie, bzdurą jest wmawianie przez część lewicy (co z uporem powtarzasz) funkcjonowania jakiejś zbiorowej pogardy, określonych w dziwny sposób grup społecznych, wobec większości społeczeństwa. Po trzecie, co najmniej kilkanaście procent wyborców zagłosowałoby na lewicę. Skąd się ci wyborcy wywodzą, hę?

  Nie rozumiem, dlaczego nie linkujesz artykułów o sytuacji emerytów dzisiejszych i przyszłych, konsekwencjach zaorania szkolnictwa (co ze wspinaczką po drabince społecznej?), zapadającej się służbie zdrowia jako emanacji marginalizowania i wzmacniania nierówności. O tym, jak skokowo wzrósł import węgla. O idiotycznym systemie podatkowym, o dosypywaniu gigantycznej kasy (wraz z 500) dobrze uposażonym. Jako naczelny feminista tego forum nie bąkniesz o dramatycznej sytuacji kobiet w Polsce (poza aborcją i przemocą seksualną) np. w kontekście niskiego poziomu zatrudnienia. Tylko wciąż, kompulsywnie o pogardzie, klasach i jakichś bliżej niedookreślonych fantasmagoriach, które w cudowny sposób miałyby zmienić preferencje wyborcze suwerena.
 • supernowa 15.09.19, 14:21
  Droga Gaiko, zgadzam się z Tobą całym sercem. Dziękuję, że mnie tu wsparłaś, bo tak to przyjmuję.
 • diabollo 15.09.19, 21:40
  Kochana Gaiko,
  Po pierwsze szczujnia klasowa jak najbardziej jest o pięćsetplusów co to sprzedali demokrację.
  Po drugie na lewicę u nas pewnie nie zagłosuje klasa ludowa, ale polska inteligencja z klasy średniej.
  Daj Baalu, żeby to było kilkanaście procent wyborców.

  Po trzecie PISS oczywiście buduje swoją oligarchię, elitę. Tak robił Peron, Franco, Salazar, tak robi Kaczyński.
  I zawsze oni mieli i on ma chętnych, żeby się załapać.
  Oligarchia (klasa wyższa) wcześniej była, i PISS starej oligarchii nie zrobi krzywdy. Prędzej będzie ją mieć po swojej stronie. Tak jak Polsat Solorza. Rządy się zmieniają, a on zawsze prorządowy.

  Co do emerytur, edukacji, służby zdrowia - katastrofa klimatyczna! , faszyści w PL tych wyzwań nie rozwiążą.
  Klasa średnia (tak jak z katolickim zabobonem) musi najpierw zrozumieć profesor Janusz Korwin-Balcerowicz też w tych sprawach też rozwiązań żadnych nie posiada i w tych sprawach potrzebny jest nowy konsensus.

  Kłaniam się nisko.


  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/
 • diabollo 14.09.19, 10:18
  Lewico, nie fantazjuj, że Platforma za moment sama się zapadnie

  krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/lewico-nie-fantazjuj-ze-platforma-za-moment-sama-sie-zapadnie/

  --
  Religia jest dla ludzi bez rozumu.
  /Józef Piłsudski/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka