Dodaj do ulubionych

Najbogatsi rzucili się na nowe jety...

28.10.19, 14:21
Najbogatsi rzucili się na małe, prywatne samoloty, a te trują 40 razy bardziej. "Wymieniają je jak iPhony"

- To wprowadzenie wielu nowych, pięknych modeli na raz tak napędza popyt na nowe prywatne samoloty - mówi Gaetan Handfield, analityk z Honeywell Aerospace. W najbliższej dekadzie przybędzie ich prawie 8 tys.

Najbogatsi lubią wymieniać prywatne samoloty jak iPhony. Mają być najnowsze i najlepsze - twierdzi Brian Foley, analityk lotniczy, cytowany przez "Guardiana". Dziennik ustalił, że w ciągu kolejnej dekady producenci samolotów oczekują zamówień na aż 8 tys. prywatnych samolotów jetów, za łącznie 248 mld dol. To spory wzrost - teraz lata ich 4,6 tys.

- To wprowadzenie wielu nowych, pięknych modeli na raz tak napędza popyt na nowe samoloty - mówi Gaetan Handfield, analityk z Honeywell Aerospace i autor książki "People like to have the newest and best jets" ("Ludzie lubią mieć najnowsze i najlepsze samoloty" - red.)

Rosną zamówienia
W tym roku, razem z pojawieniem się w katalogach czołowych producentów nowych modeli, przybędzie 690 maszyn. To oznacza 9 proc. wzrostu w porównaniu do zeszłego roku. - Dostawy prywatnych samolotów będą rosnąć w 2020 i 2021 roku. Potem osłabną, z w powodu spowolnienia gospodarczego - mówi Brian Foley.

Zamówienia rosną przede wszystkim w USA i Chinach, skąd pochodzi dwie trzecie zamówień. Marne to pocieszenie, ale ich ilość maleje w Szwecji, o 5 proc., dzięki środowiskowym działaniom Grety Thunberg i "wstydzie latania".

Kontrowersje wokół latania prywatnymi samolotami dotyczą w dużej mierze emisji spalin. Według różnych kalkulacji, zależnych od modeli samolotów i zostawianego przez nie śladu węglowego, maszyny produkują od kilkunastu do 40 razy więcej zanieczyszczeń na osobę niż zwykła maszyna.

Całość:

wyborcza.pl/7,155287,25353766,najbogatsi-rzucili-sie-na-najnowsze-modele-prywatnych-samolotow.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka