Dodaj do ulubionych

O podatkach od gigantów w EU

29.11.19, 15:59
Unikanie podatków przez Apple’a, Google’a, Facebooka i inne globalne firmy w EU pojedzie dalej, i to w majestacie prawa, bo 12 państw członkowskich zagłosowało przeciw.

Z jednej strony słyszymy: „To oburzające, że państwa członkowskie po raz kolejny stawiają interesy wielkiego biznesu nad interesami obywateli.”

Ale z drugiej: 'decyzja na przykład takiej Irlandii o głosowaniu przeciwko proponowanej dyrektywie (która zmusiłaby firmy do zgłaszania swoich przychodów i zysków według poszczególnych krajów) zapadła, gdy irlandzki organ nadzoru podatkowego i wydatków ostrzegł, że gospodarka tego kraju mogłaby się załamać, gdyby zaistniało globalne ograniczenie unikania podatków.

Irlandzka rada doradcza ds. Finansów (IFAC) ostrzegła w czwartek, że gospodarka kraju tak bardzo zależy od podatków płaconych przez międzynarodowe korporacje, że połowa wszystkich podatków od jednostek prawnych płaconych w kraju pochodzi od zaledwie 10 globalnych firm. Firm nie nazwano, ale uważa się, że to amerykańskie giganty technologiczne: Apple, Facebook, Microsoft, Dell, Google i Oracle.


Francja, Hiszpania i Holandia głosowały za. Niemcy wstrzymały się od głosu. Ciekawe jak głosowała Polska...

www.theguardian.com/business/2019/nov/28/12-eu-states-reject-move-to-expose-companies-tax-avoidance
Obserwuj wątek
    • oby.watel Re: O podatkach od gigantów w EU 30.11.19, 12:05
     Zaiste jest to skandal. Płaci 1/3 tego co powinien, a zmusić się go nie da, bo się wyniesie i nie zapłaci nic. Wiec niech już lepiej płaci tę 1/3 uznały władze. Ale to są głupie władze, bo mądre robią wszystko, żeby pozbyć się kury znoszącą złote jaja. Ciekawe dlaczego Polsce wybito z głowy podatek cyfrowy. Dlaczego zamiast z radością więcej płacić wygaszają piece.

     Problem z nowymi technologiami polega na tym, że można pracować w jednym kraju dla firmy mieszczącej się w innym. I dopóki świat będzie podzielony na kraje z odmiennymi systemami podatkowymi ten problem będzie nierozwiązywalny. Bo średniowieczny podział i mentalność nie pasuje do globalnej gospodarki i technologii kosmicznych. Podatki będą płacili wszyscy gdy powstanie globalny urząd podatkowy, który bedzie zbierał podatki od globalnych firm i dzielił pomiędzy poszczególne kraje.

     --
     Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka