• drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Tajemnica Kuźnickiego zamku

 • 21.08.06, 12:00
  www.waldschloss.prv.pl - Tajemnica Heinricha Schindlera

  Legendy, podania - od zawsze były ozdobą, ale czasem także przywarą rozwijającej się cywilizacji, potrafią trwale wchłonąć w określone miejsce, przylgnąć do konkretnych zdarzeń, nazwisk... spowijając je cieniem jakiejś niepoznanej prawdy. Niejednokrotnie są wytworem daleko posuniętej, ludzkiej wyobrazni. Zaczynają jednak nabierać osobliwego kształtu, kiedy zadziwiająco zlewają się z rzeczywistością...

  Stara Kuźnica jest najstarszą osadą centralnej części Górnego Śląska. Zalegała na południowym wododziale rzeki Kłodnicy - od 1204r w literaturze znanej jako "Clodnice". Miejsce to otrzymało swoją nazwę od kuznicy żelaza utworzonej tutaj w 1334r. Najstarsze wzmianki o osadzie siegają zatem XIV wieku! Przed 71 laty Konstanty Prus pisał:

  "Pierwsza wzmianka o osadnikach w okolicach Mikołowa i wogóle na ziemi pszczyńskiej pochodzi z roku 1334. Dnia 1 maja tegoż roku bracia Jan i Mikołaj, książęta opawsko-raciborscy nadali mistrzowi Henrykowi obszerny kawał lasu nad rzeką Kłodnicą na północ od Śmiłowic i to pół mili wzdłuż i pół mili wszerz, aby na tym obszarze założyć kuźnicę żelaza, czyli hutę".

  Zamek leśny we wsi Stara Kuźnica. Nocą, to miejsce samym tylko wyglądem przyprawia o dreszcz. Narastające zaniepokojenie i wszechobecna atmosfera grozy, ciemne, stare okna, skrywające jakąś mroczną tajemnicę, przedziwne wizerunki twarzy, upiornych stworzeń, wyrzeźbione w wiekowym murze. Ciężki zapach wilgoci unoszącej się od kamienia i cegły, cienie drzew poruszanych wiatrem. Cisza.
  Ta opowieść znana jest mieszkańcom Kuźnicy już od kilku pokoleń. Zna ją tutaj chyba każdy. Pomimo różnic, jakie powstały na przestrzeni lat, postaraliśmy się o podanie jej w jak najwierniejszej postaci.

  Rozbudowany serwis poświęcony Tajemnicy Heinricha Schindlera, dowody, fakty, zdjęcia, projekt filmowy - www.waldschloss.prv.pl
  --
  www.waldschloss.prv.pl - Tajemnica Heinricha Schindlera
  Edytor zaawansowany
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.