Dodaj do ulubionych

Plajta szpitala pozbawi sparaliżowane dziecko r...

IP: *.aster.pl 16.05.11, 09:36
Może ta przykra historia (współczuję rodzinie) wyleczy wielu oszołomów liberalnych z ich bezmyślnej wiary opartej na naiwnym złudzeniu, że prywatne jest mega- super- i zawsze lepsze. To tylko jeden z wielu argumentów na rzecz pozostawienia opieki medycznej w rękach publicznych, samorządów i państwa. To rozwiązanie jest zdobyczą cywilizacyjną świata rozwiniętego, a nie przeżytkiem komuny.
Edytor zaawansowany
 • Gość: na pewno? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.11, 09:56
  www.krakowska.info/index.php/interwencje/381-dr-andrzej-baasz-wygra-z-sanepidem
 • Gość: krakowianka IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.05.11, 10:00
  A na inne cele (igrzyska) Kraków ma pieniądze. Zobaczycie ile wyda na wianki, na takie cele pieniędzy będzie w bród.
 • Gość: goły IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.11, 10:11
  100 % racji! Dwa stadiony: Cracovii i Wisły kosztują blisko 800 mln. Ile za to można byłoby wybudować np. parkingów podziemnych, wyremontować ulic itd.
 • Gość: tata IP: *.bph.pl 16.05.11, 10:17
  co nie zmienia faktu że upadek SPESu został wywałany przez zawistnych ludzi z konkurencji - SANEPID, US, ZUS i inni mogą każdą firmę wykończyć na zamówienie...
  Moja córa urodziła się w 2007 w SPESie, cesarka - tak fachowego i przyjaznego lekarza jak dr. Bałasz to ze świecą trzeba szukać.
 • Gość: koniectegodobrego IP: *.tpnet.pl 16.05.11, 10:21
  potwierdzam dr. Bałasz to wspaniały człowiek
 • Gość: Nie_lekarz IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 11:10
  Byłem tam przed porodem żony, trzeba mieć nie równo pod sufitem żeby rodzic w takich warunkach. Klinika zrobiona z mizernego domku a jak zaczynają się kłopoty to sprintem do państwowego szpitala. Kobiety leżały po kontach na jakichś kozetkach, wejście na piętro po schodach które były strome niczym drabina, super ćwiczenie dla kobiety po porodzie. Pytanie tylko dlaczego kobiety decydują się na rodzenie w takich warunkach, i to jest pytanie głównie do ministerstwa zdrowia, dlaczego przyszłe mamy są tak wystraszone wizja opryskliwch lekarzy i położnych że decydują sie na takie warunki byle tylko czuć że ktoś się o nie troszczy.
 • Gość: polo09 IP: *.krakowskiinternet.pl 19.05.11, 22:55
  zgadzam się w całej rozciągłości, więc niech teraz rentę wypłacają "kolesie" z układu, którzy
  wykończyli tą wspaniałą klinikę
 • Gość: koniectegodobrego IP: *.tpnet.pl 16.05.11, 10:20
  a czemu brak informacji o tym że w dniu 20 kwietnia 2010r Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał za nieważne decyzje Sanepidu? Nie po linii artykułu? A może półprawdy są w cenie w GW?
 • Gość: Nie_lekarz IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 11:15
  "Przeterminowane narzędzia chirurgiczne, brak izolatki, i stanowisk do pielęgnacji niemowląt i specjalnego pomieszczenia w sali operacyjnej, gdzie lekarze powinni myć ręce i zmieniać fartuchy - to tylko niektóre uchybienia, które wykrył sanepid w prywatnej krakowskiej klinice ginekologiczno-położniczej "Spes". O tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia z dnia na dzień zerwał kontrakt ze szpitalem, pisaliśmy wczoraj."

  "Andrzej Bałasz, dyrektor kliniki, ZGADZA się ze wszystkimi zarzutami. Zastanawia się jedynie, dlaczego inspektorzy dopiero w tym roku zaczęli interesować się jego placówką i dokładnie ją kontrolować."
 • Gość: koniectegodobrego IP: *.tpnet.pl 16.05.11, 12:20
  jak się zgadza to czemu zaskarżył je do sądu i wygrał? nie wierzyłbym tak GW, polecam dodatkowy art. wspomniany wcześniej z GK. Wiele wyjaśnia. W tym kwestie zdjęcia wcześniejszego art. ze stron GW.
 • Gość: Nie_lekarz IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 13:11
  Nich zgadnę - błędy proceduralne.
 • Gość: mariola IP: *.krakowskiinternet.pl 19.05.11, 22:56
  a może krakowscy dziennikarze GW też mieli interes w tym żeby artykuł był taki a nie inny.
 • Gość: Bartek IP: *.motorola-solutions.com 16.05.11, 10:58
  Czyli w państwowych szpitalach nie popełnia się błędów medycznych "z oszczędności"?
 • Gość: arslonga IP: *.aster.pl 16.05.11, 11:06
  nawet jak się popełnia to jest z kogo ściągnąć odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.

  po drugie - jeśli szpitalem ma się zarządzać tak jak straganem to pomyłek będzie co raz więcej;
  w tym szpitalu nie było obsady do operacji, bo cięli koszty i "myśleli" tak jak w hameryce, że "dochtór to dochtór" - co za różnica jakiej specjalizacji. Ano jest różnica i obowiązujące w państwowym szpitalu standardy nie pozwoliłyby na takie dziadostwo.
 • bosman_maly 16.05.11, 11:40
  > nawet jak się popełnia to jest z kogo ściągnąć odszkodowanie, zadośćuczynienie
  > i rentę.
  Z podatnika. Niech państwo daje gwarancje za prywatne szpitale, skoro ma taką lekka rękę.

  > w tym szpitalu nie było obsady do operacji, bo cięli koszty i "myśleli"
  Polityka NFZ powoduje, że państwowe też tną koszty. Czytaj gazety to się dowiesz jak i gdzie.

  Jak tak ubóstwiasz państwowe to spróbuj wyleczyć dziecku zęby w państwowej przychodni.
 • Gość: arslonga IP: 77.236.26.* 16.05.11, 11:55
  nie mowię, że państwowe nie tną kosztów. stomatologia została sprywatyzowana a publiczna opieka stomat. okrojona - to jednak nie jest norma, tylko patologia. jednak to, co robi dziś NFZ i MZ, a w krakowie niejaka bulanowska, to już patologia. jednak różnica między opieka med wedle cywilizowanych standardów a prywatną jest ogrmna - i to nie w Pl, ale w świecie. nigdzie w cywilizowanym świecie nie ma tak absurdalnego, ideologicznego promowania prywatyzacji w opiece med.
 • bosman_maly 16.05.11, 12:27
  > nie mowię, że państwowe nie tną kosztów. stomatologia została sprywatyzowana a
  > publiczna opieka stomat. okrojona - to jednak nie jest norma, tylko patologia.
  > ogia. jednak różnica między opieka med wedle cywilizowanych standardów a prywat
  > ną jest ogrmna - i to nie w Pl, ale w świecie. nigdzie w cywilizowanym świecie
  > nie ma tak absurdalnego, ideologicznego promowania prywatyzacji w opiece med.

  Jak kraj biedny to usługi medyczne- czy t państwowe czy prywatne są na słabym poziomie. Skąd wytrzaśniesz kasę na dopłacanie do tego "służby zdrowia"? Podwyżka cen benzyny do 7 zł/l?
 • Gość: arslonga IP: 77.236.26.* 16.05.11, 12:39
  oczywiście, że poziom usług publicznych jest proporcjonalny do zamożności kraju,ale polska nie jest bolandą z trzeciego świata i choć nie należy do najzamożniejszych państw to nie jest też biedna. Prowadzi natomiast złą politykę - zarówno na poziomie lokalnym (szpitale publiczne podlegają samorządom) i ogólnokrajowym (niskie i niesprawiedliwie rozłożone obciążenia podatkowe). Miasta wydają setki milionów na stadiony, które służą mafii futbolowej, kibolskiej bandytirce i gospodarce z pogranicza prawa, a nie mają na opiekę med i zamykają lub komercjalizują szpitale, nie budują mieszkań komunalnych etc. Państwo ma sporo kasy, którą marnuje (Irak, Afganistan, wojna propagandowa z Białorusią, rozpasane państwo dla polityków itp.) i ma mimo to deficyt a nie potrafi zadbać o przychody - zwiększyć sumę podatków i zadbać ich ściągalność, wyeliminować prawnie dopuszczalne unikanie płacenia (zarówno przez wielkie jak i małe firmy). A więc to kwestia priorytetów i wartości społecznych, a nie tylko braku kasy.
 • bosman_maly 16.05.11, 12:55
  > (niskie i niesprawiedliwie rozłożone obciążenia podatkowe).
  Jaki jest sprawiedliwy? Od każdego po równo (pogłówne)?

  > Państwo (...) nie potrafi zadbać o przychody zwiększyć sumę podatków
  Państwo ma dbać by obywatele sie bogacili a nie budżet.

  > A więc to kwestia priorytetów i wartości społecznych, a nie tylko braku kasy.
  Socjalizm powoduje, że urzędnik decyduje na co idą pieniądze podatników anie sam zainteresowany.
 • Gość: bladź IP: *.dsl.krak.bdi.inetia.pl 16.05.11, 12:31
  No właśnie. Różnica jest ogromna, ale na korzyść placówek prywatnych. To państwowe szpitale zarządzane są przez bandę amatorów, którzy dorwali się do stołków.

  To chyba dobrze, że ograniczamy dziadostwo na rzecz jakości. Takie historie zdarzają się codziennie w państwowych szpitalach i nie wywołują już żadnego szumu, natomiast w prywatnych placówkach należą do rzadkości. Niewidzialna ręka rynku działa, jeżeli szpital pozwoli sobie na stratę renomy to traci na tym mnóstwo pieniędzy, no chyba że jest dofinansowywany z naszych podatków, wtedy go stać na to.
 • Gość: arslonga IP: 77.236.26.* 16.05.11, 12:46
  sory, ale pleciesz bzdury i mówisz językiem frazesów propagandowych. nigdzie w cywilizowanym świecie nie ma syatemu opieki med regulowanego 'niewidzialną ręką rynku" poza usa, w których opieka med to patologia.

  i chyba nigdy nie byłeś w szpitalu i nie widziałeś dobrego specjalisty. pogadamy jak ci zachoruje matka, dziecko, żona lub kochanka. zobaczymy czy będziesz wtedy szukał kogoś w typie prof. religi (on nie był produktem prywatnej, tylko jak najbardziej państwowej służby zdrowia),czy do jakiegoś pajaca, który założył sobie przychodnię dla głupków i snobów, z kafalkami mamrmurowymi na podłodze dla picu i jedną pielęgniarką, która jednocześnie jest telefonistką, recepcjonistką, sekretarką, asystentką i księgową i w którym lekarze na etatach to słupy z łapanki po całym kraju - żeby w papierach się zgadzało i NFZ łyknął.
 • bosman_maly 16.05.11, 13:12
  > sory, ale pleciesz bzdury i mówisz językiem frazesów propagandowych. nigdzie w
  > cywilizowanym świecie nie ma syatemu opieki med regulowanego 'niewidzialną ręką
  > rynku" poza usa, w których opieka med to patologia.
  A w Europie to cud miód i paluszki lizać.

  > nigdy nie byłeś w szpitalu i nie widziałeś dobrego specjalisty.
  I tenże specjalista w prywatnym szpitalu straci całą wiedzę i umiejętności?
 • adammichnikoff 16.05.11, 13:18
  JAKI SPECJALISTA? W JAKIM SZPITALU? NIE CHCĘ BYĆ NIEGRZECZNY, ALE CZY TY NA PRWDĘ NIE KMINISZ CZY JESTEŚ TAK OGRANICZONY? POZA WARUNKAMI KLINIKI NIE BĘDZIE MIAŁ ŚRODKÓW, METOD, TECHNIKI, WSPARCIA I FACHOWEJ ASYSTY. TO CO MA W GŁOWIE TO NIE WSZYSTKO. MEDYCYNA DZIŚ TO TECHNOLOGIA I NIE MOŻNA JEJ UPRAWIAĆ W DOMKU ZAADAPTOWANYM NA "KLINIKĘ". TO ZDAJE SIĘ BYŁO PROBLEMEM LEKARZA Z OMAWIANEGO ARTYKUŁU - BRAK ZAPLECZA, NARZĘDZI, WYPOSAŻENIA, FACHOWEJ ASYSTY ITP.
 • barrin 16.05.11, 13:21
  proszę używać w jednym wątku tylko jednego nicka
 • adammichnikoff 16.05.11, 13:23
  I CO JESZCZE? MOŻE PLUTON EGZEKUCYJNY? BO KASOWANIE BEZMYŚLNE POSTÓW, ODRZUCANIE WPISÓW POD PRETEKSTEM "SPAMU" TO CHYBA ZBYT ŁAGODNE ŚRODKI ZWALCZANIA SWOBODY WYPOWIEDZI, PRAWDA?
 • Gość: MichalM IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 13:26
  Coś ty taki agresywny idz odetchnij trochę, może sie przebiegnij i wróć do merytorycznej dyskusji.
 • bosman_maly 16.05.11, 13:26
  W jakimś prywatnym. Dlaczego poza państwowa kliniką nie może mieś środków - zakaz sprzedaży sprzętu, lekarstw, zatrudniania dla prywaciarzy jest czy co?

  > TO ZDAJE SIĘ BYŁO PROBLEMEM LEKARZA Z OMAWIANEGO ARTYKUŁU - BRAK ZAPLECZA,
  > NARZĘDZI, WYPOSAŻENIA, FACHOWEJ ASYSTY ITP.

  Taki sam problem maja liche państwowe szpitale, więc co za różnica?
 • Gość: aga IP: *.krakowskiinternet.pl 19.05.11, 23:02
  wydaje mi się że nie wiesz co piszesz. Są określone uprawnienia i zakres usług, które mogą wykonywać kliniki, natomiast w przypadku zagrożenia życia mogą tylko dzwonić po karetkę
  i czekać. Taka jest procedura i nie ma nic wspólnego z oszczędnością. Z drugiej strony należy
  zastanowić się nad obowiązkowym ubezpieczeniem tego typu placówek, by takie sytuacje
  że nie ma kto płacić nie miały miejsca
 • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.11, 11:06
  Szkoda, że autor artykułu nie napisał jaka była kwota odszkodowanie którą dostali rodzice od ręki. Ale to chyba normalne w polskich mediach przyjmować jednostronną taktykę pisania artykułów.
 • Gość: arslonga IP: *.aster.pl 16.05.11, 11:15
  a co tobie i komukolwiek do tego, jaka była to kwota (zresztą nie mogła być wielka, Polksa to nie USA)? o jakiej jednostronności mówisz? czy wypłacenie odszkodowania zwalnia od zasądzonego obowiązku wypłacania renty?

  jaka kwota zadowliłaby ciebie, gdyby twoje dziecko (albo ty sam) zostało do końca życia sparaliżowane przez zaniedbanie konowała z lazaretu-wykańczalni, który nie powinien w ogóle istnieć?
 • terrtt 16.05.11, 11:51
  Wina leży oczywiście po stronie sądu. Każdy podmiot gospodarczy może upaść, dotyczy to również szpitali. Zasądzanie odszkodowania wypłacanego kilkadziesiąt lat w kraju, w którym średnia długość działalności przedsiębiorstw nie przekracza pięciu lat jest głupie.
 • Gość: arslonga IP: 77.236.26.* 16.05.11, 11:58
  ty jesteś głupi. jak można zasądzić rentę dożywotnią na kilka lat. I co - sąd ma przewidzieć czy i kiedy firma upadnie i na odpowiednio długi okres wyznaczyć odszkodowanie?

  nie wolno dopuszczać, by szpitale działały jak stragany na targowisku.
 • terrtt 16.05.11, 12:07
  No właśnie takie głupie myślenie, że szpital nie może upaść doprowadziło do tej sytuacji. Dalej zaklinajcie rzeczywistość, a potem się dziwcie, że powstają "patologie".
 • Gość: spes IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.05.11, 20:18
  Gazeta wyborcza pomija fakt wyplacenia mateuszowi odszkodowania w wysokości 1 miliona zl
  nie wyjaśnia że batalia o utrzymanie spesu a co za tym idzie dalszej możliwosci placenia renty dla kalekiego dziecka trwała 18 miesięcy.Zamkniecie mozliwosci pracy spowodowalo upadek kliniki.Udzialowcy walczyli z decyzją sanepidu i maloposkiego NFZ przez 1,5 roku w nadziei wygrania przed niezawislym sadem Gazeta nie informuje czytelników o wygranej rozprawie przeciwko Pańswowej firmie Sanepid i drugiej ktora nie doszla do skutku w Warszawie.Prawdopodobnie nie pasuje to do przyjętej przez redaktora najprostrzej linii Spes nie placi renty bo nie chce .Spes oczywiście chciał i pracowac i placic .W przeciwieństwie do wielu innych miejsc sanepid i NFZ wiedzial że w tej jednostce nie było zakażen srodszpitalnych śmierci matek i noworodkow .Przykra niestarannośc w pisaniu artykulow
 • Gość: aaa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.05.11, 21:12
  Artykulik napisany tendencyjnie jednostronnie bez przedstawienia sytuacji prywatnej kliniki spes Gratulujemy Pani redaktor zachowania staranności zawodowej .Panie rerdaktorze naczelny ma Pan skarb w postaci Pani redaktor -gratulację
 • Gość: MichalM IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 11:58
  To akurat wina interwencjonizmu nie liberalizmu. NFZ jest PAŃSTWOWY i PRZYMUSOWY, SPES miał kontrakt z NFZ więc zabiegi odbywały się za państwowe pieniądze. Gdyby ludzie sami mogli decydować gdzie są ubezpieczeni a TU decydować z kim mają umowę to byłby liberalizm. Klęska jest nadzór PANSTWOWEGO NFZ nad placówką z którą ma podpisany kontrakt, KLĘSKĄ jest nadzór PAŃSTWOWEGO SANEPID-u nad jednostka nie spełniającą norm prawnych, znaną w całym Krakowie w której odbyło się 9tys porodów. Klęską PAŃSTWOWEGO wymiaru sprawiedliwości jest to że pomimo decyzji SANEPID SPES dalej działał. Więc nie mów mi o klesce liberalizmu i wyższości interwencjonizmu państwowego bo tragedia tego dziecka to 99% wynik nieudolności państwa które podjęło się zapewnienia bezpieczeństwa w NZOZ bierze na to kasę PRZYMUSOWO i nie daje sobie z tym rady
 • Gość: koniectegodobrego IP: *.tpnet.pl 16.05.11, 12:17
  szpitale powinny mieć wykupione OC bądź inne ubezpieczenie i to nie one powinny płacić odszkodowanie tylko ubezpieczyciel.
 • Gość: Drogi Bladź IP: *.dsl.krak.bdi.inetia.pl 16.05.11, 12:38
  Święta racja. To rozwiązywałoby wszystkie problemy.
 • Gość: arslonga IP: 77.236.26.* 16.05.11, 12:25
  pleciesz bzdury a la oszołom liberalny Mikke. takiego liberalizmu nie ma, nie było i nie będzie nigdzie i nigdy, bo to utopia i wymysł chorej wyobraźni, jak komunizm.

  nikt, poza miliarderami, nie jest wystrczająco zamożny, by samemu leczyć się prywatnie, jeśli dopadnie go poważny problem medyczny. dlatego wymyślono ubezpieczenia społeczne i państwową, publiczną opiekę medyczną - wbij sobie do zindoktrynowanego łba, że jest to zdobycz i osiągnięcie cywilizacyjne człowieka, a nie przeżytek "komuny"

  w usa dziesiątki milionów ludzi nie ma ubezpieczenia i znajdują się poza systemem opieki med. a gdy zdarzy się im jakaś przypadłość to bankrutują; ci, którzy mają prywatne ubezpieczenie - tracą je gdy zachorują poważnie (np. na raka), bo polisy są tam odnawialne corocznie, jak na ubezpieczenie samochodu, a nie bezterminowe. a kogoś kto już ma rozpoznaną poważną chorobę nikt inny nie ubezpieczy. dokształc się najpierw, ciemniaku i nie powtarzaj głupstw i ideologicznych bredni o wolności....
 • bosman_maly 16.05.11, 12:32
  W krajach z państwową służba zdrowia miliony mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne i znajdują się poza systemem opieki tzn. "kontrakt się skończył, czekaj pan x lat", "tego system nie refunduje", "badanie tylko dla osób przed 65" itp.
 • Gość: MichalM IP: *.rwd.prospect.pl 16.05.11, 13:23
  Zabawne mój wujek w USA ma 60 lat spore problemy zdrowotne waży dokładnie dwa razy tyle ile powinien regularnie odwiedza lekarzy różnych ma bardzo dobrą polisę za którą płaci mniej niż ja na NFZ. Zapomniałeś też dodać że znaczna część osób jest pod opieką państwowego ubepiieczenia TAK TAK W USA SA PAŃSTWOWE UBEZPIECZENIA Medic Aid bądz Medic Care. I jeszcze raz się pytam jezeli państwowy interwencjonizm jest taki doby to dlaczego dochodzi do tak DRASTYCZNYCH, nie drobnych bo to się może zdarzyć naruszeń przepisów tolerowanych latami. I proszę bez obelg typu pleciesz bzdury, oszołom, chora wyobraźnia, wbij do zindoktrynowanego łba etc. Proszę o konkretne argumenty za tym że u nas są lepsze wskaźniki leczenia raka, przeszczepów narządów dostępności do nowoczesnych leków czy urządzeń diagnostycznych, bluzgi mnie nie przekonują
 • chn506 16.05.11, 16:32
  Mylisz dwa pojecia,

  Ubezpieczenie dodatkowe pacjenta na leczenie w prywatnej klinice,lub w szpitalu uniwersyteckim,ale w jedno osobowym pokoju i my jestesmy w Europie gdzie DKW ubezpieczenie
  najbardziej rozpowszechnione pokrywa wszystkie koszty powyzej kosztow zwracanych przez ZUS
  Takrze przy chorobach chronicznych i ciezkich do ktorych nalezy rak.

  Ubezpieczenie O/C ktore powinien zawrzec szpital i lekarz ,ubezpieczenie wtedy pokrywa koszty zwiazane z pomylkami i niedopatrzeniami lekarzy i personelu szpitala.
 • bosman_maly 16.05.11, 13:17
  Z obserwacji wynika, że nigdzie na świecie państwowa służba zdrowia działa dobrze a choćby przyzwoicie.
 • Gość: mama IP: *.imsmultimedia.com.pl 16.05.11, 20:33
  www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/353276,krakow-klinice-grozi-upadlosc-9-latek-straci-rente,id,t.html?cookie=1
 • czesiekkk 16.05.11, 21:22
  To się po prostu w głowie nie mieści. Pisze się taśmo jakieś przepisy np. pod chuliganerię stadionową, którą chce się zwalczyć jakimiś paragrafami a zapomina się o takich sytuacjach jak ta, które zdarzały się i zdarzać będą, a poszkodowani sami bronić się nie mogą.
  Wprost nie mogę uwierzyć, że prywatny szpital nie musi mieć polisy OC.
 • Gość: obserwator IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.05.11, 13:13
  Pani Redaktor Gazety znowu pobierze pieniądze za przepisanie jednostronnych opinii ktore znalazla w artykulach poprzednich na ten temat .Nie wysilila sie nawet aby niektore niescislosci wyjasnic .Zalozenie jest takie oto firma spes z premedytacją upadla aby choremu cierpiącemu dziecku nie zaplaci reny .Prawda jest nieco inna ale co to ma interesowac Panią Redaktor.Niestarannośc bylejakosc to dla niektorych redaktorow norma placa przecie za wierszowke pozdrawiam . Zyczę Pani redaktor aby staranniej przygotowywala sie w przyszlosci.....
 • Gość: kasia IP: *.ghnet.pl 21.05.11, 21:39
  Jednostronne opinie? To dlaczego nikt nie chce sie wypowiadać w tej sprawie? Wszyscy milcza nie odbieraja telefonów a teraz wielkie pretensje do Pani Redaktor oj oj oj komuś sie w głowach po przewracało!!!!!!!!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka