Dodaj do ulubionych

Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańców?

05.08.09, 14:32
Dlaczego w tym roku budowa stoi?
Czy ktoś się orientuje z jakich pieniędzy jest finansowana budowa
plebanii (czy przypadkiem nie z tych zbieranych na budowę kościoła?) bo
widzę że do zimy pewnie będzie gotowa?
Nie wydaje wam się że ok. 400 m2 jak na plebanie to trochę za mało?

Obserwuj wątek
    • piotrsson Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 05.08.09, 23:51
      Ksiądz też człowiek i gości miewa a trza gdzieś w bilarda pograć
      tudzież coś w telewizji lipnąć coby czerpać natchnienie czego to
      parafianom nie wolno...a że większa plebania a że młoda kobitka
      dłużej będzie sprzątać owe pomieszczenia eee to nic takiego przecież
      każdy oko chce nacieszyć patrz pierwsze trzy słowa :)))
    • gertastra Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańców 12.08.09, 14:04
      A ja chodze co niedziele do kosciola i jest mi przykro. Przykro mi ze Proboszcz
      nie wspominajac ani slowem ze zaczyna budowe plebanii wysyla do nas co miesiac
      lacznika jak to ladnie nazwal ktory zbiera pieniadze na kosciol a kosciol od
      dwoch lat stoi a plebania rosnie i wyglada jak hotel dla kilkudziesiecu ksiezy a
      nie plebania dla 3 ksiezy nie bede sie wiecej rozpysywac powiem tylko ze chodzic
      do kosciola pewnie nie przestane ale w ten sposob w takich czasach nasz
      Proboszcz traci mlodych wiernych a starych jest coraz mniej ...
      • kartelos Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 12.08.09, 14:27
        gertastra napisała:

> A ja chodze co niedziele do kosciola i jest mi przykro. Przykro mi ze Proboszcz
        > nie wspominajac ani slowem ze zaczyna budowe plebanii wysyla do nas co miesiac
        > lacznika jak to ladnie nazwal ktory zbiera pieniadze na kosciol a kosciol od
        > dwoch lat stoi a plebania rosnie i wyglada jak hotel dla kilkudziesiecu ksiezy
        > a
        > nie plebania dla 3 ksiezy nie bede sie wiecej rozpysywac powiem tylko ze chodzi
        > c
        > do kosciola pewnie nie przestane ale w ten sposob w takich czasach nasz
        > Proboszcz traci mlodych wiernych a starych jest coraz mniej ...

Też odwiedzam teraz tą kaplicę ale zastanawiam się czy nie pora na zmianę
        parafii, msze trwające ponad godzinę, śpiewy jak na gorzkich żalach, kazania do
        babć w wieku ponad 80 lat do tego budowa Kosciola dla 10 000 wiernych a tych
        wiernych jak kosciol się zbuduje będzie ze 100 ? bo zostaną tylko ci którzy do
        kościoła chodzą żeby sobie posiedzieć i nie słuchają co się do nich tam mówi i
        na czym to polega itd itp itd itp
        :-(
        K.
        • jonn1 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 13.08.09, 23:03
          Bardzo rzadko tu zaglądam ale mysle że milo jak tu się czasem pisze,
          nawet krytyka tez potrzebna, ale gdy ktos kto nie jest katolikiem i
          wypowiada jakies słowa godzące mysle że nie tylko w księdza ale
          również w ludzi wierzących to się nie dziwie ale gdy to pisze ktos
          kto chodzi do kościoła czy też jest katolikiem i nie stac go nawet
          zasięgnąc informacji co do tego jak duże budowle są budowane obok
          kościoła to troche urąga swojej godności. dam tu przykład budowy
          koscioła na ul.11-Listopda wystarczy troche sie rozejrzec, tam
          wybudowano o wiele większe zaplecze i plebanię też, i powiedzmy
          sobie jak bardzo się to przydało w czasach kryzysu szkolnego jak
          dalej służy to młodzieży, jest świetlica chyba dla młodziezy aby sie
          nie wałęsała,Czy tu na Powstańców naprwdę są ludzie którzy, umieją
          pisac tylko tak samo jak w prasie? aby jakas sensacja była? a może
          ksiądz, nie buduje tego dla wiernych tylko dla itp itp.... nikt
          naprawde a przynajmniej mi sie tak wydaje nie poczeka jaki tego jest
          sens i nie pomysli lub tez nie pochwali/ nie musi/ tej budowli, bo
          przecież gdzies ta młodzież która chce chodzic do koscioła lub tez
          nawet jak by było gdzies obok kościoła była jaka sala czy też
          porządna kancelaria? są nauki i gdzie może spotkac młodzież wierni
          załatwić jakąs sprawe?, chyba o tym nikt nie mysli? i nikt nie
          napisze? Mysle że ci mądrzejsi, poprostu to czytają tylko tak myslą
          a moze to tak ma byc? Faktem że ludzie przesadzają ale tez troche
          mądrości w pisaniu trzeba by mieć by tak osądzac czy też, żadac bo
          ja tu mieszkam bo ja tu płace podatki bo ja tu kupiłem miezkanie to
          mi sie należy dróżka dla mojego pieskai i dalej jak ja sie
          wybudowałem czy też kupiłem mieszkanie to reszta ma sie czołgac i to
          po cichu bo ja odpoczywam po pracy czy tez przed. pa / więcej
          optymizmu cierpliwości i wyrozumiałości mili pisacze i psiosiacze /
          bo nie wielu tu spotkałem rozsądnych wg mnie, ale są i tacy że piszą
          własnie w wierze pomocy niewazne dla kogo? czy to dla kościoła czy
          to dla władzy czy też dla sąsiadów, robimy sie na nie Polaków którzy
          dawniej wychodzili do siebie na przeciw i znali sie na kilka ulic, a
          dzis kilka posesji. ale niech i tak bedzie jak teraz ale w miłej
          atmosferze czesc zmykam
          --
          jonn1
          • borat33 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 13.08.09, 23:59
            Z twojego tekstu wynika że ty który się uważasz za pilnego katolika,
            prawdziwego Polaka i obrońcę księdza proboszcza też nie wiesz co
            będzie na tej plebanii i po co taki pałac się buduje. Nic konkretnego
            nie napisałeś w tej sprawie oprócz "może"
            A mo(r)ze jak to zwykle bywa jest szerokie i głębokie.
            Ale jeżeli ksiądz przychodzi do mnie po kolędzie od kilku lat i
            zbiera na kościół i zapisuje to w zeszyciku to ja pytam po co? Po to
            że by mnie potem z tego rozliczyć? Albo wysyła co miesiąc
            "inkasentów" do mieszkań.
            Ale ja oczywiście nie mam prawa zapytać co się dzieje z tymi
            pieniędzmi i mam mieć gębę na kłódkę.
            Taka inwestycja jak budowa plebanii która niewiele jest mniejsza od
            wielorodzinnych bloków obok powinna być "naświetlona" przez
            proboszcza przed wiernymi zanim zacznie się budowa, no chyba że
            wygrał w totka czy dostał spadek. Ale o tym też powinien powiedzieć
            parafianom że ma kilka milionów i postanowił je wydać na budowę
            wypasionej plebanii.
            Mogę się założyć o wszystko że żaden potrzebujący nie będzie miał
            wstępu do tego pałacu. Lekcje religii będą w szkole, która jest obok
            (o ile będą jeszcze chętne dzieci). Nauki do tej pory odbywały się w
            kaplicy i nie widzę powodu aby to zmieniać. Młodzież wierząca spotyka
            się w kościele i nie potrzebna jest świetlica na plebanii (pod
            warunkiem że ma się kościół). Czy na kancelarię również zabrakło by
            miejsca w nowym kościele?
            Ten wątek jest założony od dłuższego już czasu i nie znalazła się ani
            jedna osoba która mogłaby powiedzieć coś konkretnego na temat tego co
            będzie na tej plebanii.
            Ja nie chcę być traktowany jak dojna krowa bez mózgu. Mam tylko dawać
            i nie myśleć. Dlatego więcej nie dam ani złotówki do póki się nie
            dowiem co będzie w tym budynku.

• ranoma Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 14.08.09, 08:11
              W sumie to się z Tobą zgadzam. Budując kościół zwykle wygospodarowuje się kilka
              mniejszych pomieszczeń na salki, owszem, plebania się przydaje ale na pewno nie
              tak duża jak teraz jest budowana. Ktoś, kto wierzy, że młodzież w tych czasach
              zamiast wałęsać się po ulicach będzie siedziała na spotkaniu w kościele jest
              delikatnie mówiąc naiwny.
              Jakieś nauki przedmałżeńskie czy "przedchrzcielne" mogą się odbywać w salce
              zamiast w kościele, to fakt, ale moim zdaniem wystarczą góra dwie takie salki na
              taką parafię, tymczasem sam budynek plebanii wygląda jak mały hotelik. Pewnie
              zaraz się znajdą obrońcy księdza proboszcza, bo to ksiądz i broń Boże nie można
              żadnego złego słowa na niego powiedzieć...trudno, każdy ma prawo do swojego
              zdania, ale przypomina mi się program Tomasza Lisa, w którym był jakiś młody
              poseł z LPR opowiadał jak to wspaniały ojciec dyrektor ubogo mieszka, że ma
              tylko łóżko i szafkę z lampką nocną w pokoju...śmiać się chce
              • mieszkanka.0 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 14.08.09, 11:35
                ranoma napisał:

> W sumie to się z Tobą zgadzam. Budując kościół zwykle wygospodarowuje się kilka
                > mniejszych pomieszczeń na salki, owszem, plebania się przydaje ale na pewno nie
                > tak duża jak teraz jest budowana. Ktoś, kto wierzy, że młodzież w tych czasach
                > zamiast wałęsać się po ulicach będzie siedziała na spotkaniu w kościele jest
                > delikatnie mówiąc naiwny.
                > Jakieś nauki przedmałżeńskie czy "przedchrzcielne" mogą się odbywać w salce
                > zamiast w kościele, to fakt, ale moim zdaniem wystarczą góra dwie takie salki n
                > a
                > taką parafię, tymczasem sam budynek plebanii wygląda jak mały hotelik. Pewnie
                > zaraz się znajdą obrońcy księdza proboszcza, bo to ksiądz i broń Boże nie można
                > żadnego złego słowa na niego powiedzieć...trudno, każdy ma prawo do swojego
                > zdania, ale przypomina mi się program Tomasza Lisa, w którym był jakiś młody
                > poseł z LPR opowiadał jak to wspaniały ojciec dyrektor ubogo mieszka, że ma
                > tylko łóżko i szafkę z lampką nocną w pokoju...śmiać się chce

Święta Trójca ma dwa razy większą plebanie i jakoś nikt się nie czepia
                  • xris78 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 28.09.09, 06:14
                    ranoma napisał:

> akurat tak się składa, że my dajemy pieniądze na kościół pw.
                    Zesłania Ducha
                    > Świętego a nie na kościół pw. Świętej Trójcy

Nie do końca prawdziwe stwierdzenie. Ksiądz Sylwester raz na kwartał
                    ma prawo (z czego korzysta) przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na
                    budowę kościoła w parafiach Świętej Trójcy oraz Miłosierdzia Bożego
                    w Ząbkach. Jest to ogólnie praktykowana forma pomocy dla nowej
                    parafii przez parafie sąsiednie.
                  • anka.k76 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 14.08.09, 18:38
                    A ja pamiętam budowę Kościoła Miłosierdzia Bożego. Tam to dopiero jest plebania.
                    I też nikt się nie czepiał. Kaplicę w której kiedyś odbywały się nabożeństwa
                    zaadoptowano na przedszkole prowadzone przez siostry Michalitki, siostry
                    mieszkają w budynkach kościelnych, kiedyś księży było trzech, dzisiaj jest
                    pięciu, to też inne potrzeby. W tych budynkach miał swoje mieszkanie organista,
                    potrzebne jest zapewne pomieszczenie dla gości typu rekolekcjonista, w
                    pomieszczeniach kościelnych mieści się publiczna szkoła katolicka, jest
                    siłownia, świetlica środowiskowa. Wtedy, gdy z ogromnym rozmachem budował to
                    ksiądz prałat Kulesza nikt nie pytał po co takie wielkie, bo nikt też nie znał
                    odpowiedzi co tam będzie po 20 latach. Ot, czas pokaże. Dziś wiemy, że każdy
                    metr kwadratowy jest wykorzystany do maksimum. Proponuję zwiedzić kościół
                    Miłosierdzia Bożego i porównać z tym co się buduje na Powstańców.
                    • saabra Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 14.08.09, 19:31
                      owszem, niektórzy pamiętają budowę drugiego kościoła w ząbkach, ale
                      wtedy nie było internetu i opinie /różne/ przekazywano drogą
                      pantoflową. faktycznie - pomieszczenia kościelne są bardzo
                      intensywnie wykorzystywane, ale to wszystko o czym piszesz nie
                      dzieje się na plebanii, która jest do wyłącznej dyspozycji księży...
                      śmiertelnicy nie mają wstępu na plebanię przy kościele miłośierdzia
                      bożego, jest sprawą dyskusyjną czy jest duża czy mała...a z księdzem
                      chyba można rozmawiać i zapytać jakie ma plany w kwestii budowy,
                      zwłaszcza jeśli wierni uważają, że budowa kościoła jest ważniejsza
                      niż komfortowe miejsce mieszkania dla księdza....a może się mylę /w
                      dzisiejszych czasach/ - może trzeba więcej mieć, żeby bardziej być...
                      • anka.k76 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 15.08.09, 22:54
                        śmiertelnicy nie mają wstępu na plebanię przy kościele miłośierdzia
                        bożego, jest sprawą dyskusyjną czy jest duża czy mała...a z księdzem
                        chyba można rozmawiać i zapytać jakie ma plany w kwestii budowy,
                        zwłaszcza jeśli wierni uważają, że budowa kościoła jest ważniejsza
                        niż komfortowe miejsce mieszkania dla księdza.
                        No właśnie, a czy ktoś zapytał? Czy podszedł do tematu życzliwie czy też z
                        wszechobecnym na forum "jadem"?
      • agusiadab Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 17.08.09, 21:55
        nie to nie zazdrośćani nawet frustracja ale nosi mnie jak wysyła te
        swoje aniołki w podeszłym wieku na pukanie do drzwi i żebranie na
        kościół. I taka pani ma czelność zapytać "czy w przyszłym miesiącu
        tez może przyjść" więc odpowiadam że co miesiąc to ja muszę mieć na
        ratę kredytu a nie wiem czy coś zostanie. A patrząc na dom
        parafialny maszerując codziennie do szkoły z synkiem widzę że on
        rośnie i rośnie:(:(
        • stefan1313 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 17.08.09, 23:48
          Dawajcie więcej a później narzekajcie na forum. Ciekawe jest to, że w temacie o
          dzwonach było dużo osób broniących proboszcza, tutaj jakoś ich nie widać. Może
          ktoś w końcu odpowie na zadane w pierwszym poście pytanie: czy kasa, która jest
          zbierana na kościół idzie w pierwszej kolejności na plebanię oraz czy 400m to
          nie za dużo dla skromnych sług Bożych, aby mogli jakoś żyć nie zabijając się o
          ściany? Czy uważacie, że to jest normalne? Szczególnie w świetle tego, że gdy
          Karol Wojtyła został papieżem to z jego skromnego mieszkanka była do zabrania
          jedynie skrzynia z książkami? To co się dzieje z obecnym kościołem to paranoja i
          hańba. Za kogo oni się k..wa uważają??
    • ross-jac Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 12:38
      Wśród zdjęć budowy kościoła na stronie internetowej parafii
      www.parafia-zabki.pl/ brakuje mi zdjęć "skromnej" plebanii.Rozumiem,że
      wynika to z fałszywej skromności prob oszcza Sylwestra Ciesielskiego, który to
      nie zapomina też podać kiedy obchodzi imieniny- czy wierni parafianie w związku
      z podaniem daty imienin mają mu składać życzenia przez telefon, albo przez
      Skypa.(do wyboru do koloru).
      Jestem pod wrażeniem umiejętności komputerowych ks. Sylwestra i nie tylko
      komputerowych, ale też bissnesowych.
      --
      ross-jac
      • marzi7373 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 15:11
        Wystarczy odrobina wysilku, by sie dowiedziec kto jest
        administratorem strony internetowej parafii, i by dowiedziec sie ze
        to nie ksiadz proboszcz...
        Wszystkim narzekajacym i zbulwersowanym zachowaniem Łącznikow
        (pytaja czy maja przyjsc w przyszlym miesiacu - przeciez jesli nie
        jestes zainteresowany odpowiedz po prostu: "nie, dziekuje")
        proponuje sprobowanie choc raz przejscia sie w takiej roli - juz
        wspolczuje tych komentarzy, a czesto wyzwisk czy innych
        nieprzyjemnosci... Moj znajomy swego czasu roznosil oplatki przed
        Swietami Bozego Narodzenia - na prosbe ksiedza proboszcza, za
        darmo!!! - co sie nasluchal - to jego.
        A ta plebania to jest ponoc na specjalnych szynach - jak sie
        proboszcz bedzie wyprowadzal, to latwo zabierze ja ze soba...

Pozdawiam Wspolparafian
    • nihiru Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 15:43
      O rany, jak czytam takie wątki, to rozumiem, co miała na myśli moja mama, że
      księża mają ciężkie życie.

Po pierwsze:
      TAK, to jest normalne, że z pieniędzy zbieranych na kościół buduje się najpierw
      plebanię. A powodem są właśnie takie miśki jak Wy, co to z łaski dadzą parę
      groszy, a gardłują jakby pół majątku darowali.

Po drugie:
      Tak, plebanie zawsze buduje się dość duże, bo służą nie tylko do tego, żeby
      proboszcz z wikarymi mieli gdzie spać, ale także do tego, żeby było gdzie
      załatwić różne sprawy organizacyjne (bardziej szczegółowo wyjaśniał to już ktoś
      parę postów wyżej)

Po trzecie:
      Jak przychodzi łącznik z prośbą o datek na kościół, to wystarczy powiedzieć
      "nie" - zgryźliwe komentarze są naprawdę niepotrzebne, bo oni nie robią tego dla
      własnej przyjemności (dla kasy też nie, bo nic z tego nie mają)

Po czwarte:
      Ksiądz proboszcz z pewnością ma wiele wad (sama wychodzę przed ogłoszeniami, bo
      nie znoszę tego "bloku reklamowego"), ale jak dotąd nie zauważyłam, żeby dawał
      jakiekolwiek podstawy do oskarżeń do rozrzutność, rozpustę, szastanie pieniędzmi
      itp. ale - jak widać - nie przeszkadza to różnym krzykaczom "dowcipkować" o
      dziwkach i basenach.

Narzekacie, że ksiądz się nie tłumaczy przed parafianami z tego jak wydaje ich
      pieniądze. A ja się pytam: po co ma się tłumaczyć, skoro i tak cokolwiek zrobi,
      to zostanie opluty? Równie dobrze może sobie zaoszczędzić strzępienia języka.
      • piotr7171 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 16:31
        Plebania tak wielka na sprawy organizacyjne? jakie?
        Może niedługo będzie 5 okienek i będą wydawane numerki ?

Co do "ofiary".
        Każdy daje tyle na ile go stać albo tyle ile uważa za stosowne.
        Każdy też dając 10 groszy , 10 złotych , 100 zlotych .... ma prawo
        wiedzieć jak jego pieniadze sa wydatkowane.
        Kościół to nie Sp. z o.o. księdza proboszcza ale kościoł to MY !!

Zabawna jest też Twoja wypowiedź cytuje:
        "....to wystarczy powiedzieć
        "nie" - zgryźliwe komentarze są naprawdę niepotrzebne"
        Jak jesteś taka cwana/cwany powiedz "nie" jak bedziesz chciała
        chrzest, ślub, pogrzeb.

amen

• bighit Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 16:54
          W naszej parafii docelowo - wg założeń diecezji - ma posługiwać 5-ciu kapłanów,
          stąd plebania musi być budowana zgodnie z takim założeniem. Zobaczcie w jakim
          tempie zaludnia się nasza część miasta. Nie znam poza tym kościoła, w którym
          plebania nie była by zbudowana przed zakończeniem budowy kościoła.
          Co do datków przy sakramentach - pamiętajcie, że jest to dobrowolna ofiara.
          Jakkolwiek by o tym nie mówić i jakich przykładów wymuszania określonej kwoty w
          różnych częściach Polski nie przytaczać - tak właśnie jest.
        • nihiru Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 17:30
          > Zabawna jest też Twoja wypowiedź cytuje:
          > "....to wystarczy powiedzieć
          > "nie" - zgryźliwe komentarze są naprawdę niepotrzebne"
          > Jak jesteś taka cwana/cwany powiedz "nie" jak bedziesz chciała
          > chrzest, ślub, pogrzeb.

Analogia niepoprawna z dwóch względów:

1. Ja nie mam pretensji do ludzi którzy nie chcą się składać na kościół, tylko
          do tych, którzy swoją odmowę okraszają nieprzyjemnymi i niepotrzebnymi komentarzami.

2. Odmówienie datku na kościół a odmówienie opłaty za ślub/pogrzeb/chrzest to sa
          dwie zupełnie różne sprawy. ślub czy chrzest w pewnym sensie są usługą, którą
          świadczy ksiądz - nie widzę powodu, dla którego nie miałby za to brać opłat.

Dla mnie jest to naturalne i oczywiste: chodzę do kościoła, korzystam z mszy i
          sakramentów, to daję na to wszystko pieniądze. A mam wrażenie, ze niektórzy
          zapominają że "ksiądz też człowiek" i samym słowem bożym się nie pożywi;).

Ps. oczywiście, sytuacje, kiedy jakiś proboszcz wykłada cennik i żąda jakichś
          kosmicznych opłat, to zwykłe naciągactwo, ale nie mówimy o takich
          nieprawidłowościach, prawda?
    • swire321 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 17:05
      Niestety,nasz wiara ma to do tego, ze za wszystko słono sie
      płaci.Poprostu są księża i księciunie.Uwazam ,że część z nich jest
      poprostu dla kasy,sam znam jednego,który jak opuszczał moja
      parafie,wyciął wszystkie płótna ze stacjii drogi krzyzowej a wkleił
      papierowe malowidła,wszystko wyszło najaw jak papierowe malowidła
      zaczeły sie odklejać hehhe.Dlatego ja nie ,,chodze'' i nie,, daje''
      bo to jest załosne jak sie patrzy na parafie 400 metrów a samemu sie
      spłaca 40 ,przez 30 lat.I niech nikt nie gada ,ze dla parafian takie
      cuda,bo jak corke chciałem ochrzcic to ksieciunio nawet nie
      zaprowadził do swojego ,,belwederu'' tylko wszystko załatwiliśmy w
      zachrystii przed mszą,łącznie z kasą /..i powiedział mi,że chrzest
      za darmo a 100 zł sie należy za podpis,buuuhhahahh/
      • jonn1 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 23:39
        załosne jak sie patrzy na parafie 400 metrów a samemu sie
        spłaca 40 ,przez 30 lat.I niech nikt nie gada ,ze dla parafian takie
        cuda,bo jak corke chciałem ochrzcic to ksieciunio nawet nie
        zaprowadził do swojego ,,belwederu'' tylko wszystko załatwiliśmy w
        zachrystii przed mszą,łącznie z kasą

Tak niby tak chcielismy miec ładne mieszkanka bez wysiłku to je mamy
        ale niestety wygodę trzeba spłacać, a tu pelbania solą w oku? trzeba
        było iśc na księdza, ciekawy jestem tylko tego że gadmy o innych ale
        o sobie to tak jak najmniej. Mieszkanko 40m2 spłacamy przez 30 - 40
        lat? toż to tylko zyjemy tak jak na zachodzie wygodnie? tego
        chcieliśmy? i ładnie a popatrzmy ile godzin pracują inni co mają
        więcej niż 40m2 co? są domy też prywatne co mają ok 300m2 i co? Czy
        im ktos dał a tu dom parafilany dla wszytkich i powinien słuzyc jak
        najwczesniej by własnie ludzie nie załatwiali sparw szybko tak jak
        to w ostatnim poscie , już widze jak sie rozgorzeja dyskusja skąd i
        jak oni te domy postawili.
        Nprawde trzeba byc krótko wzrocznym by tak jazgorzyc przepraszam
        --
        jonn1
        • stefan1313 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 23:46
          No tak, gdzieniegdzie stoją domy jednorodzinne 300m2. Jeśli jednak mówisz o
          krótkowzroczności to zauważ tą małą różnicę, że te domy ludzie postawili za
          swoje pieniądze a nie za pieniądze wiernych. Mówisz, że trzeba było iść na
          księdza tak jakby to był zawód taki sam jak murarz czy sklepikarz. A mi coś
          mówili o powołaniu... no ale nieważne. Tak czy inaczej w Polsce rodziny
          mieszkają na 40m2 a ksiądz ma mieć 80? Na jedną osobę??? Nie wiem jak to nazwać:
          luksus, przepych, szczyt bezczelności i krótkowzroczności? Ja dla samego siebie
          jakbym miał kawalerkę 30m2 to w zupełności by mi wystarczyło. Pytam się jeszcze
          raz: jak to się ma do skromnych sług Bożych???
          • zulek3000 Czasy się zmieniają 19.08.09, 13:46
            stefan1313 napisał:

> Tak czy inaczej w Polsce rodziny
            > mieszkają na 40m2 a ksiądz ma mieć 80? Na jedną osobę??? Nie wiem jak to nazwać
            > :
            > luksus, przepych, szczyt bezczelności i krótkowzroczności? Ja dla samego siebie
            > jakbym miał kawalerkę 30m2 to w zupełności by mi wystarczyło. Pytam się jeszcze
            > raz: jak to się ma do skromnych sług Bożych???

No właśnie, czasy się zmieniają. Gdy budowano wielką plebanię przy kościele
            Miłosierdzia Bożego głosów krytycznych co do wielkości wogóle nie było, a jest
            ona wielka, że hoho. Ludzie czasami krytykowali architekturę, użyte technologie
            itp, ale nie krytykowali rozmiarów. Ale wtedy większość mieszkańców Ząbek
            mieszkała w warunkach około 50m2 na osobę, nawet Ci, którzy mieli gorsze warunki
            nie uważali za coś złego mieszkanie księży w przyzwoitych warunkach. Ludzie
            bulwersowali się gdy jakiś ksiądz budował sobie prywatnie dom, ale żeby się
            bulwersować z powodu parafialnej plebanii, tego nie było.
            Teraz jest inaczej, niektórzy ludzie żyją w warunkach poniżej 10m2/osobę, to nie
            dziwię im się, że zazdroszczą innym i złoszczą się na księdza. Mam nadzieję, że
            te czasy w końcu przeminą i w kawalerkach będą mieszkać kawalerowie, a nie całe
            rodziny.

Jeszcze jedna refleksja: kiedyś ludzie więcej czepiali się np. o luksusowy
            samochód księdza niż o plebanię. Teraz wożący się pięknym Jaguarem
            ksiądz-showmen (wiecie o kim piszę) jest wspaniały, a pobożny ksiądz o gorszej
            prezencji, jeżdżący starym samochodem ale budujący plebanię to nikczemnik.
      • jonn1 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 23:45
        i powiedział mi,że chrzest
        > za darmo a 100 zł sie należy za podpis,buuuhhahahh--
        Czy te 100zł to było wymuszone? jak bys powiedział żes biedny bo
        masz tylko 40m2 miezkanie to moze by ci nie dołożył bo on nie
        zarabia on słuzy, ale by ci dał to może za darmo i co? wtedy bys
        powiedział co? a nie wypada moze co? honor ci nie pozwala czy też
        faktycznie nie masz kasy? Czy też jak to wszyscy - skąd tyle tego
        zaprzeczeństwa sie bierze co?

jonn1
        • jonn1 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 18.08.09, 23:53
          Tak czy inaczej w Polsce rodziny
          mieszkają na 40m2 a ksiądz ma mieć 80? Na jedną osobę??? Nie wiem
          jak to nazwać:
          luksus, przepych, szczyt bezczelności i krótkowzroczności? Ja dla
          samego siebie
          jakbym miał kawalerkę 30m2 to w zupełności by mi wystarczyło. Pytam
          się jeszcze
          raz: jak to się ma do skromnych sług Bożych???

A moze bys sie tak zapytał jaki pokój księdzu będzie przypdał i o
          jakiej wielkości co? bo policzyłes że 80m2 ? skad to wiesz co? a
          moze ty jestes ten no organista czy kościelny? bo ja nie wiem ale
          mysle ze zapytam przy okazji i wypośrodkuje ten wątek,a tak nawiasem
          mówiąc jestes chyba b młody lub leniwy i juz tylko na tych 40m2
          poprzestałes? tylko tyle masz abicji by mieć mieszkanko takie małe
          co?

--
          jonn1
          • stefan1313 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 19.08.09, 00:14
            Tak, jestem młody. Mam 26 lat, własne mieszkanie (małe bo małe ale własne), żonę
            i dwójkę dzieci. Nie wjeżdżaj mi tutaj na ambicję bo jestem odpowiedzialnym
            mężem i ojcem, na razie nie stać mnie na lepszy byt gdyż sam pracuję ale mojego
            mieszkania nie traktuję jako docelowe. Gdybym był księdzem to nie musiałbym być
            taki odpowiedzialny, dostałbym za friko 80m2 plus gratis barek z łyskaczami i
            bandę fanatyków, którzy broniliby mojego dobrego imienia.
            • jonn1 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 19.08.09, 00:25
              jestem młody. Mam 26 lat, własne mieszkanie (małe bo małe ale
              własne), żonę
              i dwójkę dzieci. Nie wjeżdżaj mi tutaj na ambicję bo jestem
              odpowiedzialnym
              mężem i ojcem, na razie nie stać mnie na lepszy byt gdyż sam pracuję
              ale mojego
              mieszkania nie traktuję jako docelowe. Gdybym był księdzem to nie
              musiałbym być
              taki odpowiedzialny, dostałbym za friko 80m2

Stefan tos ty dobry człowiek i odpowiedzialny a wiesz ze
              dowiedziałem ze ksiądz to nie buduje tego dla siebie? i to nie jego
              jest?
              Bedzie tam mieszkał a nie widomo nawet jak długo ha? a ty jka widze
              zbudujesz kiedys sobie piekny dom i będziesz szczęsliwy

--
              jonn1
              • swire321 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 19.08.09, 02:41
                a czy John wie ,że księciunio ma cennik usług na plebanii:
                -chrzest 100/nie mówi co łaska/
                -ślub /od 1000 nie mówi co łaska/
                -pogrzeb /500 nie mówi co łaska/
                może te ceny tylko u mnie słyszałem,może sie ja myle nie wiem,ale
                jedno wiem,jak u mojej mamy był na kolendzie i święcił parter to
                powiedział ,że i na piętro musi wejśc poświęcic ,ciekawy jestem
                tylko w jakim celu,przeciez nie był w muzeum ,zeby zwiedzac,ale jak
                ja córke chrzciłem to co mu miałem powiedziec,ze nie mam a dom
                pietrowy rodzinny???Pozatym jak poszedłem ślub godzic to zapytał ile
                ja zarabiam ile przyszła żona i podał cene ,twierdząc że to
                niedrogo,bo w sąsiedniej parafi jest i tak więcej,czyli miedzy soba
                ceny ustalają,powiem jedno na koniec-szczyt chamstwa,a Ty John
                zachowujesz sie jak Moher,tylko we mnie parasolką nie celuj albo
                laską...
                • vogher Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 19.08.09, 07:53
                  Dziwne, a ja placilem za chrzest co laska.....

Szczerze mowiac, zanim mialem pierwszy bezposredni kontakt z ksiezmi z tej
                  parafii, duzo poczytalem o nich na tym forum, gdzie nie jest nalepiej oceniany.
                  Musze z radoscia przyznac, ze bardzo pozytywnie sie zdziwilem. Ksiadz okazal sie
                  mily, elastyczny (poszedl nam na reke z formalnosciami), za chrzest poprosil co
                  laska. Ogolnie uwazam, ze jest jednym z sympatyczniejszych kaplanow z jakim
                  mialem kontakt. I zanim ktos zarzucic mi zaslepienie fanatyzmem, wyjasnie, ze
                  nadgorliwym katolkiem to ja nie jestem ;-)

Pozdrawiam,
                  Krzysiek
                • bighit Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 19.08.09, 22:17
                  Jeszcze wracając do tych wyliczeń metraży, że to niby 80 m i tak dalej i do
                  wielkości plebanii. Pamiętajcie, że Kościół ma też instytucjonalny charakter i w
                  takim budynku będzie Kancelaria (gdzie to niby z tym "cennikiem" "petenci" są
                  zaznajamiani, i pewnie ze dwie sale dla różnych celów np. do użytku wspólnot
                  parafialnych. Mieszkania dla księży z pewnością nie będą bardziej wypasione niż
                  dwa pokoje z kuchnią i jeśli ktoś zamierza sugerować że po co księdzu dwa pokoje
                  to odsyłam go do jego własnego rozumu i dyskusji nie podejmę.
                  Pamiętajcie też, że księża - zwykle co 4-5 lat - są translokowani dekretem
                  biskupa. To samo dotyczy także proboszczów, z tym, że częstotliwość jest
                  mniejsza. Nie zarzucajcie więc pochopnie naszemu proboszczowi przesadnej troski
                  o swoje lokum, bo on sam nie wie, ile czasu tu jeszcze spędzi.
                  • borat33 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 20.08.09, 20:51
                    I właśnie o to chodzi: obecny proboszcz dziś jest tutaj, jutro może
                    być w Ustrzykach Dolnych. A my zostaniemy z tym budynkiem. Po tych
                    wszystkich wypowiedziach wniosek jest tylko jeden:
                    - nikt z parafian nie wie co będzie w tym budynku
                    - nikt z parafian nie wie z jakich pieniędzy jest on budowany
                    - nikt z parafian nie wie dlaczego w tym roku stoi budowa kościoła, a
                    przecież pieniądze są ciągle zbierane na budowę kościoła.
                    Nie obchodzi mnie ile metrów na tej plebanii będzie przypadało na
                    jednego księdza. Ksiądz jest takim samym człowiekiem i chce mieszkać
                    po ludzku. Tak jak każdy z nas, ksiądz ma sumienie i niech ono mu
                    podpowie co to znaczy "po ludzku".
                    Tak jak już pisałem wyżej nie uważam że na kancelarię jest potrzebny
                    inny budynek. Budujemy nowy kościół i może on być tak zaprojektowany
                    aby było tam miejsce i na kancelarię i na inne niezbędne
                    pomieszczenia. Dlaczego to nie może być w kościele?
                    Niezależnie od tego czy na tej nowej plebanii będzie tylko mieszkanie
                    dla księdza, czy np. również dom dziecka, to parafianie powinni
                    wiedzieć o planowanej inwestycji i o zbiórce pieniędzy na ten cel.
                    I niech się ksiądz zdecyduje czy ten nowy kościół jest potrzebny czy
                    nie. Bo jeżeli jest potrzebny to dlaczego budowa została zawieszona?
                    A jeżeli nie jest potrzebny to po co budowę zaczęto? Mam wrażenie że
                    właśnie po to aby pod przykrywką zbiórki pieniędzy na budowę kościoła
                    uzbierać pieniądze na wybudowanie plebanii.
    • borat33 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 28.09.09, 09:04
      Budowa kościoła ruszyła zaraz po rozpoczęciu dyskusji na ten temat tu
      na forum. Może to jest tylko zbieg okoliczności.
      Wiem że ksiądz proboszcz w swoim kazaniu w jedną z niedziel odniósł się
      do tej dyskusji, co mnie bardzo cieszy.
      Niestety, zamiast odpowiedzieć na pytania tu stawiane i rozwiać nasze
      wątpliwości, groził paluchem za to że takie pytania ośmielamy się
      stawiać.
              • ranoma Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 28.09.09, 22:28
                ale to mi nie mówi czemu plebania już od dawna stoi a kościół nie dotarł nawet
                do połowy...
                nie wiem jak ksiądz proboszcz, ale ja gdybym brała od ludzi pieniądze na budowę
                kościoła i kościół by stał w miejscu a plebania by rosła to bym się strasznie
                głupio czuła...no ale może mamy inny pogląd na życie;
                logicznym jest, że przy budowie kościoła buduje się też plebanię- to prawda, ale
                czemu plebania idzie na pierwszy plan? tego już nie wiem :(
                • bighit Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 11:12
                  Na wspomnianym kazaniu x.proboszcz mówił, że gdy otrzymywał od naszego
                  ówczesnego biskupa zadanie tworzenia parafii i budowy kościoła został
                  uprzedzony, żeby pamiętał, że ni każdy ksiądz buduje kościół i że to wielkie i
                  odpowiedzialne zadanie, ale i okazja do wielu problemów, złych i zawistnych
                  opinii. Powiedział też, że gdy wielokrotnie starał się w kurii o dodatkowych
                  wikariuszy (zobaczcie w jakim tempie parafia się rozrasta) to zawsze spotykał
                  się w pytaniem "a masz dla nich mieszkanie?" Obecnie nasi dwaj wikariusze
                  mieszkają w wynajętym w tym celu domu i ja to rozumiem, że plebania zawsze
                  powstaje szybciej niż budynek kościoła. X. proboszcz wspominał tez o problemach
                  z finansowaniem budowy, o tym, że co tydzień "schodzi" ciężarówka cegieł, że
                  trzeba płacić pensje robotnikom, itp. a wokół same głosy krytyczne a pomocy tak
                  nie wiele.
                  Moja więc sugestia: w miejsce pochopnej krytyki zastanówmy się, czy jakoś
                  pomagamy i w związku z tym mamy prawo do oceniania.
                  • azimut Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 13:52
                    "proboszcz wspominał tez o problemach z finansowaniem budowy, o tym,
                    że co tydzień "schodzi" ciężarówka cegieł, że trzeba płacić pensje
                    robotnikom, itp. a wokół same głosy krytyczne a pomocy tak nie
                    wiele".

Gdyby nie wydał lekką ręką miliona złotych na wybudowanie pałacu to
                    nie miałby problemów z finansowaniem budowy kościoła. A teraz niech
                    się nie dziwi że ludzie stracili do niego zaufanie i nie chcą dawać
                    pieniędzy, bo pod przykrywką zbiórki "na kościół" nie wiadomą w co je
                    zainwestuje.

"Obecnie nasi dwaj wikariusze mieszkają w wynajętym w tym celu domu"

Tego to już nawet nie chcę komentować. Zastanów się lepiej ile rodzin
                    z dziećmi w naszej parafii mieszka w wynajętych małych mieszkaniach w
                    blokowisku bo ich nie stać na własne mieszkania. I to często właśnie
                    te rodziny finansują budowanie pałacyku dla kilku księży bo im korona
                    z głowy spada dlatego że mieszkają w wynajętym domu. Pisząc takie
                    teksty ośmieszasz siebie i tych księży.

"gdy otrzymywał od naszego ówczesnego biskupa zadanie tworzenia
                    parafii i budowy kościoła został uprzedzony, żeby pamiętał, że ni
                    każdy ksiądz buduje kościół i że to wielkie i odpowiedzialne zadanie,
                    ale i okazja do wielu problemów, złych i zawistnych opinii".

Mówiąc o "złych i zawistnych opiniach" biskup chyba miał na myśli
                    innych księży. Jakoś nie wyobrażam aby zwykły człowiek był zawistny o
                    to że ksiądz buduje kościół.

• tedglen Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 16:25
      Nie jestem na bieżąco w tym wątku, ale ostatnich kilka postów
      przeczytałem, więc dodam coś od siebie.

1. Styl przekazu Proboszcza do Parafian może być dla wielu
      kontrowersyjny i nieakceptowalny (stąd zapewne niechęć do
      Proboszcza) jednak uczciwość nakazuje na chłodno przeanalizowanie
      działań Proboszcza i wyciągnięcia właściwej oceny. Każdy z nas
      (również Proboszcz) zostanie w swoim czasie rozliczony ze swego
      postępowania...
      2. Znam parafie, w których księża wręcz cisną z parafian ile mogą, a
      zebrane pieniądze idą na nie wiadomo co. U nas są realne cele do
      wykonania - budowa kościoła i plebanii. Nie są to łatwe zadania...
      3. Ofiary nie są obowiązkowe. Nie masz ochoty - nie dawaj ani grosza.
      4. Prawdą jest, że zbierane pieniądze idą na budowę i plebanii i
      kościoła a nie tylko kościoła. Oczywistym jest, że tak to powinno
      być formułowane.
      5. Księża obecnie mieszkają nie w wynajmowanym domu, ale w
      wynajmowanych pokojach (tak zrozumiałem wypowiedź Proboszcza).
      6. Budowa plebanii przy kościele jest czymś naturalnym, księża muszą
      gdzieś mieszkać. Tak samo jak my są normalnymi ludźmi i odrobina
      komfortu im się zwyczajnie należy. Pamiętajmy, że docelowo księży
      będzie 5, może nawet 6. Poza tym część pomieszczeń plebanii będzie
      do wspólnego wykorzystania (np. kancelarie, miejsce spotkań
      parafian, itp.).
      7. Kościół nie jest budowany dla księży, jest budowany przede
      wszystkim dla parafian.

Ja tak to widzę, w miarę możliwości wspieram materialnie budowę
      kościoła i plebanii. Zazdrość i zawiść niech idą w odstawkę, nie
      warto ich słuchać. Życzę Proboszczowi podołania temu ciężkiemu
      zadaniu i mam nadzieję, że najdalej za kilka lat będziemy mieć
      ukończoną budowę.

--
      "Czy wspinasz się po drabinie przystawionej do właściwej ściany?" -
      ksiądz Artur, parafia Zesłania Ducha Św. Ząbki
      Zdjęcia Ząbek - Mapa inwestycji drogowych w Ząbkach
      Nowe forum Ząbek - powiatwolomin.phorum.pl -
      www.obwodnicamarek.pl/
      • bighit Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 16:46
        Prędzej czy później, przy wsparciu lub wbrew krytyce niektórych ten kościół w
        końcu powstanie.
        Pamiętajcie wszyscy wyrażający teraz swą krytykę, że mimo Waszych obecnych
        opinii będzie on zawsze i dla Was otwarty, niezależnie od tego, czy
        wspieraliście jego budowę czy tez nie.
        Zawiść jaka przemawia przez Wasze opinie byłaby zrozumiała, gdyby chodziło o
        jakąś obowiązkową formę opodatkowania typu na służbę zdrowia, która nie
        funkcjonuje. Tutaj jednak chodzi o coś innego. Wierzący wiedzą doskonale o co.
        Pozostałym życzę szczęścia.
        • anka.k76 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 22:43
          Przykro, że nie zrozumiałaś/eś wcześniejszych postów na które odpowiadasz.
          Tysiące ludzi, dzieci na nowych osiedlach, szkoła, przedszkole, nauka religii,
          kancelaria parafialna, zespoły parafialne, to wszystko w zarodku, ale za chwilę
          będzie (mam nadzieję) się rozwijać, będą potrzebni księża, a może nawet siostry
          zakonne, jak to jest w pozostałych parafiach w Ząbkach. I jest fajnie!
        • mieszkanka.0 Re: Co się dzieje z budową kościoła przy Powstańc 29.09.09, 23:36
          ranoma napisał:

> a po co w tej parafii 5 czy 6 księży? nawet w parafiach w centrum Warszawy, są
          > dużo bardziej rozległe powierzchniowo i ilościowo nie ma tylu księży...

księża są potrzebni po to żeby kolęda nie przedłużała się aż do Lutego jak
          pamiętam kiedyś ktoś narzekał że kolęda się przedłuża pozdrawiam cierpliwych
          parafian.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka