Dodaj do ulubionych

takie tam przemyslenia...

01.06.11, 10:01
tak sobie czytam juz ktorys z watkow powstalych przy okazji wyjscia nowych testow, jak i wyzszosci fotelikow RWF nad FWF i nasunely mi sie pewne przemyslenia badz tez spostrzezenia

Nie wiem jaka byla dokladnie idea zalozenia forum, ale zakladam ze taka zeby pomoc tym ktorzy nie maja duzej wiedzy wybrac najlepiej jak sie da w gaszczu niejasnych informacji i niekiedy niekompetentnych porad w sklepach, gdzie sie poleca jeden model bo tylko o nim sie slyszalo i nie wazne do jakiego samochodusmile
pewnie tez idea bylo wymiana informacji miedzy tymi co wiedza lepiejsmile
ale do czego zmierzam zeby nie bylo ze zamierzam krytykowacsmile

nasunela mi sie pewna mysl ze brakuje na forum jednej waznej rzeczy, mianowicie podstawowego pakietu z ktorym kazdy wchodzacy powinnien sie zapoznac zeby umiejetnie poruszac sie po forum jak i umiejetnie zadawac pytania, zeby uzyskac jak najlepsza informacje zwrotna
wiekszosc nowych osob nie wie ze musi podac parametry samochodu jak i parametry dziecka i ze to wazne
wiekszosc nigdy nie slyszalo o fotelikach RWF dla dzieci powyzej roku i stad mnostwo pytan o foteliki FWF gdzie nie ma zadnej informacji w danym watku ze rodzic ma rowniez wybor fotela RWF
forum jest swietne ale jezeli rodzic wie bardzo malo to trudno mu sie bedzie odnalezc w gaszczu watkow i roznych opinii i znalezc dla siebie rozwiazanie

moze sie wtracam miedzy wodke a zakaske i zarowno Ojciec zalozyciel jak i inni radzacy maja malo czasu ale taki pakiecik pewnie bardzo by pomogl wszystkim szukajacym najlepszego dla ich dziecka fotelika i zanim zadadza pytanie na forum beda mieli podstawowa wiedze i wasze odpowiedzi bede duzo bardziej zrozumiale
a mowie to z pozycji osoby ktora o fotelach nie wiedziala nic, jak pierwszy raz zajrzala na forum i wszystko bylo skomplikowane

jeszcze przydaly by sie linki do roznych stron z testami( niemieckimi, szwedzkimi, norweskimi, hiszpanskimi itp) ale to tylko moje sugestie
Edytor zaawansowany
  • ilhenny 01.06.11, 10:17
    całkowicie się zgadzam tylko kto jest chętny to napisać , śmiało ja poprawię po swojemu i wkleję na sam początek
  • livia25 01.06.11, 10:43
    ja to wiedzy nie mam odpowiedniejsad

no ale na poczatek mozna by napisac tak:

Zanim napiszesz na forum zapoznaj sie z ponizszym linkiem:
    a w linku:
    Zadajac pytanie o fotelik podaj parametry swojego dziecka: wzrost, wage i wiek
    parametry samochodu: rocznik, model(cos jescze?)

a pozniej mozna dodac krotkie info (ktorego juz sie nie podejmuje opisac) ze: foteliki dziela sie na takie kategorie wagowe i tu opis a na dole wolami ze najbezpieczniej przewozic jest dzieci tylem do lat 4-5 i ze do tego na rynku dostepne sa nastepujace foteliki, mozbna by tez wkleic jakies linki do artykulow np. z fotelik.info na poparcie argumentow i dac liste fotelikow do tego przeznaczonych na rynku polskim
    i warto dodac oklepane juz stwierdzenia ze tylem niemowlaki wozimy jak najdluzej bo to wcale nie jest oczywiste, wiekszosc rodzicow mysli ze jak osiagna 9 kg to trzeba je przesadzic, bo juz sie nadaja na fotele od 9kg a wiadomo ze dzieci roznie waza, czeto te 9kg jeszcze nie siedza

mozna by zrobic liste linkow do pewnych crash testow

tak zeby osoba pytajaca nie byla kompletnym laikiem badz tez zweryfikowala swoja wiedze ktora czesto jes bledna

bo ja czasem jak czytam niektore posty to mam wrazenie ze rodzice popelniaja nieswiadomie podstawowe bledy jak wlasnie za szybkie przesadzanie, a zadajac pytanie nie przedstawiaja calego problemu wiec i porada jest nie do konca kompletna
  • kwap666 01.06.11, 12:04
    moge sprobowac zredagowac takie male know how z tym ze na pewno pojawi sie tam mocna agitacja nt RWF a po ostatnim moim poscie nie wiem jak zostanie to przyjete. najwyzej sie usunie tongue_out
  • ilhenny 01.06.11, 12:09
    napiszemy to co musi się znaleźć a później będziemy pracować żeby to skrócić do maksimum
  • livia25 01.06.11, 12:32
    bo agitacja na temat RWF mocna byc powinna ale zeby byla skuteczna musi byc poparta argumentami w postaci filmow i artykulow i jezeli potencjalny rodzic obejrzawszy film i przeczytawszy artykul odpowiedni uzna ze woli FWF to juz mu nikt na sile nic wciskal nie bedzie w koncu to jego dziecko i on jest odpowiedzialny za jego bezpieczenstwo

ale przede wszystkim tu chodzi o rodzicow ktorzy nie wiedza ze takie cos istnieje a stac ich albo takich co to mimo wszystko wysuplaja bo uznaja ze bezpieczenstwo jest najwazniejsze
    a tych ktorych w zadnym wypadku na to nie stac albo zamontowac sie nieda i tak zostana przy FWF

bo czytawszy wasze dyskusje mi sie nasuwa jeden rzecz ze ponponka walczy o proponowanie RWF przy kazdym poscie a to jest rzadkie na forum bo rodzice czesto pytaja o konkretny model fotelika a rzadko ktory z was ma czas sie zaglebiac i uswiadamiac ze sa inne alternatywy a czesc z was nie proponuje bo to drogie fotele
    a potencjalni rodzice nawet czesto nie wiedza ze takie cos istnieje, a czy kupia jak sie dowiedza to juz ich sprawa osobista, wazne zeby zanim napisza posta wiedzieli ze maja taka alternatywe, bo nie zawsze w poscie sie o tym dowiedza

a kwestia finansow jest kwestia drugiej kategorii do rozwazenia dla kazdego rodzica i tylko jego
  • ponponka1 01.06.11, 15:23
    Dzieki za wsparcie.

Walcze,walcze jestem uparta jak osiol w tej walce.

Ale wczoraj zaczelam sobie myslec dlaczego moja mala jezdzi w foteliku tylem. Ma dwa lata i cztery miesiace. Od wrzesnia 2009 jezdzi w Izi Combi na izofix - tylem. Od lipca ubieglego roku rowniez w samochodzie taty w Britaksie Multi - Tech - tez tylem (do tego czasu miescila sie jeszcze w pierwszym foteliku).
    Britax byl kupiony z pelna swiadomoscia ze chce fotelik monotwany tylem. Izi nie....Po prostu mala zaczeela przedszkole w wieku 6,5 miesiaca i okazalo sie, ze brakuje fotelika w samochodzie taty (on czasami ja zawozil/odbieral). Wiec wybralam sie do sklepu z fotelikami, gdzie mi doradzono Izi. Z tym, ze sklep jest w Norwegii i tu w sklpeach z fotelikami zarowno asortyment (w klaise 0-18, 9-18, 9-25 90% to foteliki tylem, a na mojej wsi to nawet 100%) jak i personel jest wyszkolony z fotelikow. Mialam szczescie. W Polsce pewno wyszlabym z wypasionym Priori lub Rømerem.

I tu sie kryje powod, czemu rodzice, ktorych stac na foteliki i maja odpowiednie samochody kupuja foteliki montowane przodem. Po pierwsze asortyment (mruku, pomijam w tym watku kwestie biedy, ja tu mowie o mieszkancach nowych osiedli....ok?) - wchodzi rodzic i mowi, ze dziecko wyratsa z pierwszego fotelika. Sprzedawca jak to sprzedawca - po pierwsz pozbywa sie tego co ma na stanie (pomijam tu kwestie, ze 90% sprzedawcow fotelikow nie ma pojecia co sprzedaje), wiec w Norwegii sa to foteliki tylem, w Polsce przodem (mruku - ja pisze o tyhc wypasionych, od 800 PLN w gore).

Ja zaczelam sie wglebiac w temat fotelikowy po zakupie Izi - zeby zrozumiec czmu tylem. Tak jak wieszosc rodzicow, zaufalam sprzedajacym, ze sie znaja. Nie myslalam ani chwile by szukac informacji o fotelikach przed zakupem, fotelik to fotelik.

Zarowno mruku jak i wlascicel forum handluja fotelikamo, w Polsce. Dostosowuja swoj asortyment do polskiego klienta, tylko, ze czasami za bardzo sie skupiaja na kosztach a mniej na bezpieczenstwie. Mja ogromna wiedze, ale maja tez magazyny pelne fotelikow montowanych przodem rowniez z tej gornej polki, busines is busines. Zeby zarobic musza sprzedac, wiec jak klient przychodzi i mowi o foteliku przodem to wychodza naprzecow potrzebowm klienta (ciagle pisze o tych zasobnych klientacj mruku).

Podobnie postepuja sprzedawcy w Norwegii. Tylko, ze oni maja na stanie foteliki przodem - 10 m sciany, trzy rzedy polek z Izi KID i COMBI w roznych kolorach. Gdzies w kacie wcisniety Britax i Mobi.

Przykladem jak bardzo wplywaja sprzedawcy i asortyment na to z czym wychodzi klient sa moi polscy znajomi. Robia zakupy w Polsce - od wozka, lozeczka po foteliki. Bo taniej. No i woza swoej 9 miesieczniaki w fotelikach przodem....

A moja mala wzbudzala w ubieglym roku sensacje (miala wtedy 17 miesiecy) w Warszawie jezdzac tylem w starej Nubirze. Ciekawe jak beda reagowac w rodzinie jak rok starsza ciagle tylem w Britaksie jezdzi po Gdansku wink

Uch alem sie wypisala. Ale chcialam pokazac, ze jestem zwyklym rodzicem, ktory dobrym zbiegiem okolicznosc wozi swoej dziecko tylem. Nie jestem sprzedawca, ktorego dochod zalezy od sprzedazy asortymentu na stanie.....Sorry mruku, ale u Ciebie widac to uzaleznienie, stad moje ciagle wtracanie sie....przepraszam, ale akurat ja nie mam za to nic, poza satysfakcja, ze moze rodzic sie zastanowi....

--
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
    Wyłączona poduszka oznacza, że jej nie ma (By memphis90)
  • livia25 01.06.11, 16:19
    i wlasnie o to mi chodzi ponponka
    zeby rodzic ktory zadaje pytanie na forum, czyli juz taki ktory troche pomyslal zanim przystapil do zakupu fotelika miedzy innymi mial swiadomosc ze taki fotel wogole istnieje i nie musial sie o tym dowiadywac z watku swojego, co oczywiscie tez powinnien, no ale nikt nie jest doskonalysmile
    ale pewnie sa tez tacy ktorzy moze trafili przypadkiem i dla nich wszystko jest nowoscia

wiem ja ciekzo sie poruszac po forum bo sama zaczynalam z zerowa swiadomoscia, wiedzac tylko ze sa jakies testy a trafiwszy na niekompetentnego sprzedawce wyszlam ze sklepu z fotelikiem bez crash estow

a co do radzacych to tez jest tak czasem ze jak ktos ma jakas wiedze to nie zawsze pamieta ze inni nie wiedza ( mam nadzieje ze to zrozumialesmile) to wcale nie przytyk tylko spostrzezenie i jesli potencjalny pytajacy ma jakas swiadomosc to bedzie drazyl i dreczyl pytaniami
    ale znaczna czesc odpusci

z drugiej strony jesli ktos pisze ze chce fotelik do ilus tam zlotych to najwidoczniej wiecej nie jest sklonny zaplacic, czy ma wypasiona bryke czy tez nie i tu nasuwa sie pytanie dlaczego
    czy jest to rodzic swiadomy i wie ze woli FWF z ich ograniczeniami czy tez taki ktory uwaza ze 4 gwiazdki w kazdym fotelu wystarcza jako kryterium, a czy przodem czy tylem to jaka roznica skoro te tylem czesto maja mniej gwiazdek i najwazniejsza rzecza jest wydac jak najmniej, a sa tez tacy ktorzy uwazaja ze nie ma znaczenia czy fotel jest z marketu czy za iles setek zloty i wtedy wyskakiwanie z fotelem RWF bez poparcia sie konkretnymi argumentami mija sie z celem

wiadomo ze zawsze warto wspomniec w takim watku ze istnieja fotele RWF, tylko wydaje mi sie ze prosciej napisac o tym pod haslem przeczytaj zanim zdasz pytanie

i osobiscie uwazam ze to ze ktos ma wypasiona bryke to wcale nie znaczy ze jest sklonny dac duzo pieniedzy na fotelik dla swojego dziecka niestety takie zycie, pamietaj ze w polsce pierwsze co kupuje sie to samochod, ludzie mieszkan nie maja ale samochod tak

dzis jest dzien dziecka, w miniony weekend bylo mnostwo imprez organizowanych z mysla o dzieciach na zadnym z tych festynow nie bylo niczego na temat bezpieczenstwa dzieci w samochodach, ba na jednym z takich festynow(nie pamietam juz w jakim miescie) zorganizowano wycieczke dzieciom jeepem czy landroverem strazy, ciekawe czy byly dla wszystkich dzieci odpowiednie dla nich foteliki, wycieczka skonczyla sie wypadkiem
    juz nie wspominajac jak duzo osob przyjechalo ze swoimi dzieci smaochodem bez foteli

ja osobiscie uwazam ze juz w szkolach rodzenia powinno sie informowac rodzicow o fotelikach i nie tylko o tych dla niemowlakow, no ale to pewnie utopijne marzenie
  • kaczuszka85 01.06.11, 17:01
    to ja dodam coś od siebie jako nieświadomy i niedoświadczony rodzic, który zawitał na forum

taki poradnik "na dzień dobry" jak najbardziej, bo tak na prawdę jest wiele wątków powtarzających się, rodzice pytają w koło o to samo albo bardzo podobnie i nie dziwię się, że już niektórzy odpowiadają zdawkowo, bo ile razy można?

wiem, że to trudne, ale idealnie byłoby jakby przy opisanych grupach wiekowych były podane foteliki różnych firm i z różnych grup cenowych, a w ogóle super jakby był krótki opis tych fotelików, nawet na zasadzie + lub -, wtedy pytania będą już bardziej konkretne

rodzice dysponują czasem różnym budżetem, mogą mieć auto i dom na kredyt i ciężko im znaleźć kasę na kolejne rzeczy związane z dzieckiem i czasami aż głupio pytać np. o Nanię jak najczęściej niestety polecane są najdroższe foteliki, wiadomo, bo najbezpieczniejsze, ale właśnie najtrudniej jest doradzać jak nie ma dużych funduszy a chce się bezpiecznie

i bardzo popieram propagowanie jazdy tyłem, też kompletnie byłam nieświadoma jakie ma to znaczenie, dopiero drążenie internetu pozwoliło mi wyrobić sobie o tym zdanie, jednak wiele osób nie ma czasu dowiadywanie się takich rzeczy
  • kwap666 01.06.11, 17:27
    > Zarowno mruku jak i wlascicel forum handluja fotelikamo, w Polsce. Dostosowuja
    > swoj asortyment do polskiego klienta, tylko, ze czasami za bardzo sie skupiaja
    > na kosztach a mniej na bezpieczenstwie. Mja ogromna wiedze, ale maja tez magazy
    > ny pelne fotelikow montowanych przodem rowniez z tej gornej polki, busines is b
    > usines. Zeby zarobic musza sprzedac, wiec jak klient przychodzi i mowi o foteli
    > ku przodem to wychodza naprzecow potrzebowm klienta (ciagle pisze o tych zasobn
    > ych klientacj mruku).
    >
    > Podobnie postepuja sprzedawcy w Norwegii. Tylko, ze oni maja na stanie foteliki
    > przodem - 10 m sciany, trzy rzedy polek z Izi KID i COMBI w roznych kolorach.
    > Gdzies w kacie wcisniety Britax i Mobi.

http://www.fotoszok.pl/show.php/497180_zdja-cie266.jpg.html
    bo jak wam mowie ze polska to nie trzeci swiat to nie chcecie wierzyc tongue_out jak jestem po dostawie to na polkach stoi 15-20 foteli rwf i nie ma mozliwosci zeby klient ich nie zauwazyl, nie zapytal i nie zmienil swiatopogladu (chociaz fakt, 4lata temu pukali mi sie w czolo). bitabobie dalej oskarzasz mnie o promocje chinszczyzny? to pomysl teraz ile caretero sprzedam jak KAZDEMU klientowi pytajacemu o 9-18 mowie o rwf. czesto sie zdarza ze klient idzie do konkurencji bo tam mu mowia ze przodem jest ok, ale trudno, przynajmniej czuje ze misje spelniam, a nie tylko "krzycze i tupie na forum".

ponponka, mruku, ilhenny. moze poradnik pt "czym rozni sie fotelik od adaca" to jedno, a osobny watek poswiecimy na rwf od a do z?
  • mrukumaster 02.06.11, 08:34
    Ja nie napiszę poradnika bo brzydko piszę znaczy się czasem mało składnie smile Mogę za to pomóc w edycji końcowej bądź jakieś pomysły podać do tekstu. Na pewno trzeba podać informację, że ADAC nie jest jedyną instytucją testującą fotele w europie i podać kilka linków. Można by skopiować informację jaką fotelik.info ostatnio dał o różnicach właśnie w testach. Informacja, że tyłem bezpieczniej jak najbardziej. Jestem także za tym aby podawać + i - danego typu przewożenia dziecka.

Proszę tylko aby w tym temacie nie robić offtopów na temat sprzedaży, obrotów, itd itp. przytyków i jakiś tam innych niesnasek smile Temat jest o przygotowaniu fajnego wstępu dla mniej lub bardziej wtajemniczonych.

Każde zejścia z tematu w inną stronę będę osobiście moderował lub kasował big_grin Wcześniejsze wypowiedzi nie na temat zostawię bo za dużo pisaliście tongue_out
  • ilhenny 02.06.11, 12:00
    czyli wyszło że pisze bitabob
  • bitabob 02.06.11, 15:52
    bitabob jest podstępny i przewrotny i mógłby coś znowu nabroić z RWF smile Nie mówię nie, ale pracuję na zmiany a poza tym wdrażamy nowy produkt i non stop siedzę w "robocie". A poważnie to muszę mieć czas, a tego na razie brak. Zresztą nie tylko mnie, ale może to zbieranie sił po ostatniej dyskusji. Pytań trochę przybyło a odpowiedzi udzielają jak zwykle tylko ilhenny i mrukumaster.
  • mazalew11 02.06.11, 22:29
    A mi brakuje galerii, zdjęć real dzieci w fotelikach, fotelików w samochodach, np. bardzo chcę zobaczyć Besafe izi combi w Oplu Astrze z profilowanymi siedzeniami.
  • mazalew11 02.06.11, 22:32
    tak jak na tym forum:
    forum.nybaktmamma.com/showthread.php?t=524428&p=6910998&viewfull=1
  • ilhenny 02.06.11, 22:50
    a to żaden problem bardzo łatwo się wkleja zdjęcia
    tu na przykład Combi Isofix w Raw4 http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/se/gd/ni40/vjWK7eKpnxByvDzKZB.jpg
  • ponponka1 07.06.11, 15:57
    Tu jest zamonotwany przodem, a ja mam tylem w tym samym samochodzie smile Chyba zrobie zdjecie z dzieciem z srodku. Multi Techowi tez i podesle Ilhenny
    --
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
  • klarci 03.06.11, 03:09
    stworzenie takiego 'dekalogu' bezpiecznego przewożenia dzieci.
    np.:
    jak zadbać o prawidłowy montaż fotelika
    jak dopasować fotelik do auta
    jak prawidłowo zapinać dziecko
    jak przewozić (np. o wspomnianych kiedyś kapturach od zimowych kurtek)
    itp.
  • livia25 03.06.11, 10:42
    Ilhenny zanim powstanie bardziej rozszerzoa wersja informatora, proponuje wkleic na chwile obecna takie oto krotkie info:

Zmodyfikuj tak zeby ladnie sie prezentowalo

Zanim napiszesz na forum zapoznaj sie z ponizszym linkiem:
    a w linku:
    Zadając pytanie o fotelik podaj parametry:
    swojego dziecka: wzrost, wage i wiek
    parametry samochodu: rocznik, model, czy jest isofix(cos jeszcze?)

A tu mozesz sprawdzic jak dany fotelik wypadl w poszczegolnych nie zaleznych testach:

ADAC www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?tabid=tab4
    RACE nie moge znalezcsad
    FINSKI www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/
    NORWESKI forbrukerportalen.no/Tester/2011/test_av_bilbarneseter_2011
    Testy fotelik info fotelik.info/pl/news/testy_fotelikow_2011,208.html

Dodatkowe informacje i ciekawe artykuly znajdziesz rowniez na stronie fotelik.info

Juz wkrotce pojawi sie tutaj zbior najwazniejszych zasad dotyczacych przewozenia dzieci w fotelikach ( a mozna wlasciwie juz to zrobic na szybko, takie najwazniejsze zasady-ze napinamy pasy, na ile glowa w kazdej kategorii moze wystawac, ze to ze nogi wystaja w kolyskach a glowa nie to nie znaczy ze trzeba juz zmieniac fotelik, o kapturach przy kurtkach zimowych np. tak jak napisala klarci)
    jak i krotki acz tresciwy przewodnik po poszczegolnych kategoriach ulatwiajacy wybor fotelika i zrozumienie porad udzielanych przez forumowych ekspertow

mozna tez juz tez wrzucic cos na temat foteli RWF moze link do artykulu z fotelik.info fotelik.info/pl/art/fotelik_samochodowy_tylem_do_kierunku_jazdy,10.html
  • livia25 03.06.11, 10:45
    i jeszcze mis ie jedna rzecz nasunela, przy okazji artykulu o fotelach RWF mozna wrzucic link do zdjec dzieci jezdzacych w takich fotelach, juz nie pamietam ktory z was to wlkejal

to dla tych co sie pytaja a co z nogami dziecko ma zrobic jak siedzi tylemsmile
  • ponponka1 03.06.11, 12:03
    www.tryggtrafikk.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=926
    W podanym linku jest obrazek jak dzialaja sily na dziecko w foteliku przodem i tylem.

W tabelce na dole strony sa podane sily jakie dzialaja na dziecko w Newtonach (dane dotycza dziecka 3 lata w zderzeniu czolowym)
    Nacisk na kark dziecka (Newton)

Fotelik przodem 90-samochod i nowsze (sa bardziej sztywne wiec nacisk wiekszy)
    1700 newton

fotelik przodem 80-samochod i strasze (mieksze zawieszenie wiec mniejszy nacisk)
    950 newton

Fotelik tylem
    250 newton

I chyba juz wiecej nie trzeba tlumaczyc..... i stad te powiedzienie, ze piec razy bezpieczniej

--
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
  • nedd77 03.06.11, 16:11
    Ja polecam Raport Europejskie Komisji od spraw Bezpieczeństwa w Samochodach. W raporcie można zobaczyć jakie części ciała dzieci są narażone na obrażenia w różnych typach fotelików przy zderzeniu czołowym. W raporcie są także przedstawione różnice wbezpieczeństwie pomiędzy fotelikami RWF a FWF.

www.eevc.org/publicdocs/EEVC_WG12&18_DOC514_Q-dummies_&_Criteria-April_2008.pdf
  • ponponka1 06.06.11, 12:24
    Ja jeszcze o obicazeniach na kark i klatke piersiowa. Foteliki do 25 kg, ktore mozna montowac przodem lub tylem (np. Britax Multi Tech) pokazuja jaka jest roznica:

w montazu tylem pasy fotelika daja bezpieczenstwo do 25 kg

w montazu przodem tylko do 18 kg, powyzej dziecko zapina sie w pasy samochodu....

Jakis dobry biomechanik moglby to ladnie pokazac liczbowo.....ale ja za glupia blondynka jestem wink

--
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
  • mrukumaster 06.06.11, 14:03
    A po co tu biomechanik. Proste przecież tyłem przy zderzeniach wszystko idzie na pecy a nie na pasy a przodem na pasy wink
  • ponponka1 07.06.11, 15:47
    Niby takie proste ale dla wielu tak trudne do wyobrazenia.....wbrew pozorom
    --
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
  • ponponka1 07.06.11, 15:55
    jeszcze dane z tej strony. Dane pochodza z testow i rzeczywistych damych z wypadkow

Fotelik zamontowany tylem chorni w 90-95 %

fotelik przodem chroni 50-60 %

pas samochodowy ponizej 10 lat chroni w 20-30 %

pas u doroslego chroni w 50-60 %

Liczby pokazuja jak jest redukowana mozliwosc poszkodowania siedzac zapietym w te rozne sposoby w porownaniu do siedzenia niezabezpieczonym (czyli niezapietym) w samochodzie w razie zderzenia czolowego.

Najlepiej, gdyby mozna bylo siedziec w samochodzie tylem, nawet dorosli, ale sie nie da smile Wiec chronmy chociaz tyle ile mozemy jak najdluzej.

--
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...
  • ponponka1 08.06.11, 12:26
    ze strony producenta Be safe
    www.hts.no/en/safety/whyrearfacing.php
    --
    Ameryka ma Baraka
    Afryka Mubaraka
    A my mamy Bóraka...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka