Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  energia słoneczna - czeska lekcja za 400 miliardów

  14.10.10, 08:23
  W 2005 uchwalono w Czechach ustawę o odnawialnych źródłach energii , która gwarantowała właścicielom elektrownii słonecznych stałą , korzystną cenę wykupu gwarantowaną przez państwo . Czescy politycy byli dumni , że postawili na odnawialne , ekologiczne żródła energii , Greenpeace inne eko-organizacje stawiały Czechy za wzór jak promować czyste , alternatywne źródła energii .
  Słowem , wszystko było wspaniale .
  Był tylko jeden mały mankament : cena wykupu energii z elektrowni solarnych jest aktualnie dziesięciokrotnie wyższa niż cena rynkowa !
  W 2011 czeski odbiorca zapłaci o 13% -18% więcej za energię , właśnie z tego powodu .
  Biznes solarny opanowali w 75% obcokrajowcy : Niemcy , Chińczycy i Wietnamczycy . Kurczą się obszary ziemi uprawnej , przeznaczone pod nowe 'fotovoltajki' , np nowa potężna elektrownia solarna pod Mielnikiem powstała na 82 ha świetnej gleby .
  Dopłaty do energii solarnej będą kosztowały Czechy 400mld koron ( 65mld złotych ) w ciągu następnych 20 lat !
  Teraz rząd premiera Necasa próbuje wycofać się częściowo z tych dopłat , ale nie będzie to łatwe bo grożą procesy o odszkodowania .
  Tak kończy się wprowadzenie eko-religii i ekologicznych mrzonek w życie .
  To samo będzie z 'energooszczędnymi' żarówkami i autami z napędem elektrycznym
  smolensk-2010.pl/2010-05-14-54-pytania-nadal-aktualne-aktualizacja-13-05-2010.html
  Edytor zaawansowany
  • Gość: GOSC IP: *.ssp.dialog.net.pl 20.10.10, 23:03
   a skad te rewelacyjne informacje? ciekawe, tylko ze sami czesi podaja tak: "Cena konwencjonalnych energii dostarczonej do sieci jest około 4, - CZK / kWh. Kwota odzwierciedla koszty produkcji energii elektrycznej + marże producentów i dystrybutorów." natomiast cena energii wyprodukowanej ze slonca-cena skupudo roku 2010 to 11,28 lub 11,18 CZK / kWh dla elektrowni słonecznych o mocy zainstalowanej z 30 kW a W roku 2010 została ustalona na 12,25 CZK odpowiednio. 12,15 CZK / kWh dla elektrowni słonecznych o mocy zainstalowanej do 30 kW.
   wiec to nie jest tak jak piszesz "cena wykupu energii z elektrowni solarnych jes
   > t aktualnie dziesięciokrotnie wyższa niż cena rynkowa "

   od przyszlego roku maja zostac takze wstrzymane paki naziemne a ruszyc i wzmocnic sie ma instalowanie pv na dachach...wiec zanim zaczniesz cos krytykowac zasiegnij dokladnych informacji, bo nie wystrarczy cos napisac-trzeba miec o tym pojecie i nie straszyc...bo tak na prawde ci, ktorzy ten prad produkuja z wlasnych elektrowni slonecznych korzystaja z tego i to jest bardzo fajny pomysl
   ....szkoda tylko, ze nie piszesz o tym, ze ci ktorzy ten prad produkuja np. na dachach korzystaja z niego za darmo (nie liczac kosztow zakupu i montazu instalacji) a nadwyzke pradu sprzdaja do sieci i tak to zarabiaja....

  • p.p10 25.11.10, 21:46
   witam, dla zainteresowanych- tutaj są dodatkowe informacje na ten temat:
   www.gramwzielone.pl/zielone/artykul/Podatek-od-paneli-slonecznych-na-solarnych-baronow

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka