Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Latająca dyskoteka kruków

IP: *.centertel.pl 16.08.11, 00:40
    Piękne, mądre, niesamowite, chyba moje ulubione zwierzęta! Mają takie spojrzenie, że człowieka ciarki przechodzą. Chętnie dowiedziałabym się więcej o inteligencji kruków, bo ciężko znaleźć konkretne informacje.
    Edytor zaawansowany
    • Gość: drMuras IP: *.icpnet.pl 16.08.11, 22:41
      Dzięki za interesujący tekst :)
    • Gość: kocham dżdż IP: *.dynamic.chello.pl 16.08.11, 23:10
      Dołączam się podziękowań, czytać teksty pana redaktora to czysta rozkosz! :)
    • Gość: lingwistyjk IP: *.sydskane.nu 16.08.11, 23:17
      Zawsze lubiłem i lubię wrony. To też mądre ptaki. A one chyba są spokrewnione z krukami.
    • antrejka 17.08.11, 00:46
      Konie jako ssaki pewnie uważane są za bardziej inteligentne niż ptaki; ale jeździłam zimą na koniu (krzyżówka hucuła z większym), z którym każdą śnieżną górkę w dół zjeżdżaliśmy (przysiadał zadem, a kopyta tylnych nóg ślizgały się po drodze... pierwszy raz nie wiedziałam, o co chodzi; potem się przyzwyczaiłam - albo się bawił, albo któreś mięśnie mu odpoczywały... był jedyny w zastępie 15 koni, który to robił). Spotkanie z krukiem w Tatrach, gdy latał na naszej wysokości, na wyciągnięcie ręki (byliśmy wtedy już prawie na Orlej Perci) pamiętamy do dziś, było to 12 lat temu, a syn miał wtedy 8 lat.
    • Gość: Aga IP: *.cpe.netcabo.pt 17.08.11, 00:58
      Dziekuje za serie artykulow o przyrodzie. Bardzo lubie je czytac. :)
    • Gość: PiotrPSP IP: *.vs.shawcable.net 17.08.11, 03:28
      Gdie mozna zobaczyc filmy lub zdjecia bawiacych sie ptakow?
      Zwlaszcza taki saneczujacy kruk bylby bardzo ciekawy!

A poza tym to bardzo przyjemnie czytac takie mile i ciekawe teksty.
      Dodatkowa zaleta to jet to ze do takich tekstow chuligani nie dopisuja wlaciwych im komentarzy.
    • patoya 17.08.11, 13:17
      Wielbicielom krukow polecam wspaniala ksiazke Lecha Wilczka "Opowieść o kruku". Pozdrowienia dla Autora i Czytelnikow tej sekcji!
    • r1111111 17.08.11, 14:34
      "Pokazując wnętrze dzioba, młode kruki mówią: "Nie bij mnie, jestem młodszy i słabszy!""
      Z tego wynika, że człowiek to gorsza kanalia od padlinożercy
      wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,10126480,Pobil_kobiete_w_ciazy__bo_zwrocila_mu_uwage.html
      radom.gazeta.pl/radom/1,35219,10123674,Pacjentka_pobita_w_szpitalu_w_Krychnowicach_nie_zyje.html
    • Gość: Adam IP: *.unknown.uunet.be 17.08.11, 18:02
      gloryfikuje sile i zwyciezce na rynku. Slaby ma sie podporzadkowac. Ma to niby pochodzic ze swiata natury, w tym jednak wiecej jest wspolpracy i altruizmu gatunkowego niz slepej walki i egoizmu. Poza najbardziej prymitywnymi organizacji zadne zwierze nie jest zdolne do takiej przemocy wewnatrzgatunkowej jak czlowiek. Nie mowie tutaj o jakis drobnych potyczkach czy klotniach jak miedy szympansami ale o wzajemnym wybijani sie w skali milionow.

Na dodatek niktorzy chca to usprawiedliwiac natura.

Ideologia konkurencji jako naturalnego stanu ludzkosi zbiera swoje zniwo. Kanibaliznm stal sie faktem. Zysk jest zawsze kosztem kogos innego.
    • Gość: Piotr IP: *.vs.shawcable.net 17.08.11, 21:49

Adam napisal: "Czemu sie dziwisz, obecnie panujaca ideolgia gloryfikuje sile i zwyciezce na rynku. Slaby ma sie podporzadkowac. "
      Ja zyje w Kanadzie i powyzsza ocena kapitalizmu mnie nieco dziwi. Mi sie wydaje ze sila kapitalizmu jest to ze potrafi on wykorzystac najwieksze bogactwo ludzkosci: miernosc. I wlasnie oni (ci mierni i ci slabi, chocby tymczasow) potrzebuja "kapitalizmu z ludzka twarza" i chyba cos takiego mozna widziec w Kanadzie. Jesli sie jest bogatym to mozna ignorowac slabszych, ale tylko do czasu az wlasne slabosci przygna chamska duzse do ziemi. Jesli jednak ma sie za zrodlo utrzymania zaklad zatrudniajacy tylko kilka osob, to zdobycie zapotrzebowania na wykonanie pracy wymaga wlasnie sporej kutury i umiejetnosci wspopracy z innymi ludzmi. I Kanadyjczycy sa dosyc uprzejmymi ludzmi. Ja mysle polakow widzenie kapitalizmu bez ludzkiej twarzy jest glownie spuscizna po przewodniej roli pzpr, kiedy to chamstwo nie zmiejszalo zarobkow. Rodacy, otrzasnijscie sie z etosu prl, moim zdaniem drobni kapitalisci kultura stoja, zwlaszcza gdy pracuja w branzy uslugowej, ale nie tylko. Pozdrowienia.
    • grzegorzlubomirski 22.08.11, 16:57
      W akurat sprawie PZPR miala racje.

Kanada - akurat zly przyklad. Zastanow sie dlaczego prawicowi amerykanie postrzegaja ten kraj jako czerwona dyktature i bynajnmniej nie z powodu koloru munduru policji granicznej.

Kapitalizmu to ty czlowieku jeszcze na oczy nie widziales.
    • Gość: * IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 18.08.11, 17:18
      JAKI TEN ŻEROMSKI BYŁ MĄDRY I PONADCZASOWY

"Rozdziobią nas kruki, wrony"

„Moskale odjeżdżają, pozostawiając jego ciało, nad którym po jakimś czasie zaczynają krążyć wrony i kruki. Ptaki bestialsko rozrywają zwłoki mężczyzny,”

„lecz zostają przepłoszone przez chłopa – mieszkańca pobliskiej wsi, który pomimo przerażenia i lęku przed Rosjanami, zbliża się do powstańca i bezcześci jego ciało, okradając go z wszystkiego, co stanowi choć znikomą wartość. Chłop stara się również dobić zranionego konia Szymona, lecz zwierzę ostatkiem sił walczy o swoje przetrwanie. Zostawia je, aby skonało i wraca kilka godzin później, aby zawlec ciało powstańca do przydrożnego rowu. Kiedy odchodzi, słyszy rżenie konającego konia i unoszące się nad nim ptaki, które czekają na jego śmierć.”

„Tytuł noweli nawiązuje bezpośrednio do sceny, w której kruki i wrony rozszarpują ciało powstańca.
      Żeromski określa je mianem trupojadów, które dbają wyłącznie o zaspokojenie głodu oraz wyposaża je w cechy ludzkie, podkreślając rozwagę, cierpliwość i dyplomację, z jaką przystępują do żeru.”
    • mariuszet 18.08.11, 21:39
      Takie inteligentne ptaszyska, ale ludzie na ogół ich i wszystkich krukowatych nie lubią. A szkoda
    • Gość: Robert Bijas IP: *.xdsl.centertel.pl 19.08.11, 08:23
      Artykuł genialny wręcz. Przeczytałem jednym tchem. Dzięki Panie Adamie.
    • Gość: eko logo IP: *.pool.mediaWays.net 19.08.11, 18:43
      Kruki-chyba najinteligentniesze ptaki na naszych szerokosciach geogr. to rzadkie ptaki.
      Najpospolitsze z krukowatyc-wrony, to jest ale plaga i niestety trzeba je miec pod kontrola.
      Wyrzadzaja wielkie szkody w ptasim swiecie i sa tez bardzo agresywne dla innych , cennych
      gatunkow-niejedna pare sokolow zmusili do porzucenia gniazda. Ich ataki na myszolowy w locie
      sa bardzo spektakularne...
    • Gość: Corvus Sapiens IP: 20.132.69.* 19.08.11, 19:30
      Polecam wszystkim ksiazke Lecha Wilczka "Opowiesc o kruku". Wspanialy opis autentycznej symbiozy autora z krukiem w Puszczy Bialowieskiej. p.Wilczek jest swietnym obserwatorem i zrecznym pisarzem. Opisuje m.i. rozrywki krucze jak wlasnie zjezdzanie z osniezonych gorek. I duzo wiecej. Uwielbiam te ksiazke!
      Pozdrawiam wszystkich milosnikow tych zdumiewajaco inteligentnych istot.
    • czarna.wrona 20.08.11, 00:54
      Bardzo fajny tekst o kruczkach.
      Uwielbiam krukowate. W Niemczech zyja obok siebie dwa podgatunki wron, ktore wcale krukom nie ustepuja inteligencja. W Hamburgu zyje pewien gosc, ktory zajmuje sie hobbystycznie obserwacja i badaniem zachowan wron. Robi ciekawe z nimi eksperymenty. Jesli, ktos zna niemiecki, to warto zobaczyc jego kanal na youtubie:
      www.youtube.com/user/Falltraumprofi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.