CO WIDAĆ NA NIEBIE Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • szefowa kazała wrzucać tu, to wrzucam...

UWAGA UWAGA

3 kwietnia Wenus, którą już umiemy znaleźć, prawda? znajdzie się w Plejadach. Plejady to jest gromada gwiazd w gwiazdozbiorze Byka. Gromada gwiazd oznacza, że jest to bardzo dużo gwiazd w kupie, ale nie jest to galaktyka. Kto chce wiedzieć więcej, niech se wygugla "gromada otwarta", powiem tylko tyle, że tam się wciąż rodzą nowe gwiazdy...

Plejady widać gołym okiem. Inna ich nazwa to m.in. Siedem Sióstr, a dlatego, że gołym okiem widać ich przeważnie siedem. Przez lunetę, albo choćby zwykłą lornetkę operową, widać, że jest ich dużo dużo więcej.

Przez lunetę widać też, że są otoczone piękną niebieską mgławicą. Jest to chmura śmiecia, która pozostała po formowaniu się tych gwiazd :)

A już niedługo na wschodzie zacznie wschodzić Saturn. Kto ma lunetę, powinien być w stanie zobaczyć pierścienie, kto ma lornetkę, może się starać zobaczyć.
    --
    Grupa G8. Kraje rozwinięte. Trzeci Świat. IV RP.
    • Jutro natomiast Księżyc i Merkury znajdą się w koniunkcji, co po polsku znaczy, ze będzie je widać bardzo blisko siebie, ale możecie się nie przejmować, bo i tak tego nie zobaczycie. To już jest robota dla specjalistów, a z powodu, że raz Księżyc jest w nowiu, a dwa Merkury jest taki mały i trzyma się tak blisko Słońca, że i tak nie widać.

Ale na pociechę 26 III będzie bliska koniunkcja Wenus, Jowisza i Księżyca, co znaczy, że będzie widać wszystkie trzy koło siebie, z tym że Księżyc w charakterze maleńkiego rogalika. Ja tam szykuję statyw, bo przy ostatniej mi się nie chciało i wyszło do dupy...
      --
      Człowiek to demiurg. Rozpędził elektrony, żeby druciki wolframowe podgrzewać i słońce udaje [by Paco_Lopez]
      • > Ale na pociechę 26 III będzie bliska koniunkcja Wenus, Jowisza i Księżyca
        https://lh4.googleusercontent.com/-NXfrpHOVdGA/T3DGG8OcpsI/AAAAAAAAM7E/wbhbokJ7-cI/s512/P3260008.JPG
        • O w mordę i tępym nożem, jeszcze dwie godziny temu pamiętałam!

Znaczy, żeby zrobić foto. a teraz już pewnie po ptokach, dobrze, że ty zrobiłaś...
          --
          Kochanie, potrzebuję pilnie sześciu par nowych butów, bo muszę włożyć pigwę do mojej koronkowej bielizny!
    • kazała, kazała :P i jeszcze przypnie na dodatek zamiast urodzin :)
      • I cóżeś narobiła, teraz pies z kulawą tego nie zobaczy :P
        --
        Kochanie, potrzebuję pilnie sześciu par nowych butów, bo muszę włożyć pigwę do mojej koronkowej bielizny!
    • > Plejady widać gołym okiem.
      tak, to jest ten Mały Wóz co go widziałam
      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Pleiades_large.jpg/250px-Pleiades_large.jpg
      • Przedwczoraj wracając z fitnesu późnym wieczorem zauważyliśmy z tow. nisko lecącą dużą gwiazdę mającą na holu drugą, ciut mniejszą. A wczoraj była tylko ta duża.
        Jest to tajemnica niebieska, nie proszę o wyjaśnienie, Natura ma prawo do swoich sekretów.
        --
        No dobra, dobra.
      • No tak, nie pomyślałam, że masz na myśli aż tak mały Wóz :)
        --
        Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.
        • To nie był wóz. Wozy i plejady to jedyne gwiazdozbiory które rozpoznaję.
          Gwiazda była duża, zapieprzała nisko nad ziemią i miała na holu drugą, mniejszą. Holu się domyśliliśmy, bo niby na czym wisiała metr pod tą większą? Nie rób mi wody z mózgu, Yoma, bo ja swój rozum mam.
          --
          No dobra, dobra.
          • kocia, widziałaś właśnie złączenie Jowisza z Wenus, Wielki jasny Jowisz u góry, a pod nim mniejsza, ale tez jasna Wenus.
            Ale jesli widziałaś, że się poruszały, to ten wasz fitness musiał być choć trochę zakrapiany :)
            • bakali napisała:

> kocia, widziałaś właśnie złączenie Jowisza z Wenus, Wielki jasny Jowisz u góry,
              > a pod nim mniejsza, ale tez jasna Wenus.
              > Ale jesli widziałaś, że się poruszały, to ten wasz fitness musiał być choć troc
              > hę zakrapiany :)

Nie ruszały się, chociaż kto ich tam wie, niektórzy mówią, że gwiazdy lecą, chociaż tego nie widać. A co do zakrapiania... jak już są zboczeńcy co se dupy ćwiczą (hyhy) to i z gowami też powinni mieć nie tenten tak na zdrowy rozum. I my z tow. tak właśnie mamy.

--
              No dobra, dobra.
          • Nie rób m
            > i wody z mózgu, Yoma, bo ja swój rozum mam.
            to było do mnie, nie do Ciebie Kocia. zerknij na foto poniżej.
    • Dla tych, którzy chcą się uczyć gwiazdozbiorów:

7 kwietnia Księżyc znajdzie się bardzo blisko Spiki, najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Panny (mówiąc fachowo, nastąpi koniunkcja Spica-Księżyc),

a 10 kwietnia nastąpi koniunkcja Antares-Księżyc. Antares jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Skorpiona, a przy tym jest gwiazdą bardzo dużą. Tak dużą (choć relatywnie zimną), że któregoś pięknego dnia może zamienić się w supernową, czyli mówiąc kolokwialnie pergolnąć.

Warunki obserwacji będą utrudnione z uwagi na to, że Księżyc będzie tuż po pełni. Poza tym Spicę będzie bardzo łatwo pomylić z Saturnem, który też się tam będzie pałętał i zapewne będzie miał zbliżoną jasność. Dla posiadaczy przyrządów optycznych: jeśli któreś z tych trzech będzie miało pierścienie, to to będzie Saturn :)
      --
      - Proszę państwa, całka z e do x jest tak idealna, że nawet PiS nie mógłby jej nic zarzucić.
      • A 20 maja będzie zaćmienie Słońca, ale my go nie zobaczymy, bo u nas będzie jak raz północ.
        --
        Człowiek to demiurg. Rozpędził elektrony, żeby druciki wolframowe podgrzewać i słońce udaje [by Paco_Lopez]
      • a wtedy gdy była ta koniunkcja to kolo północy, jeszcze bardziej po lewo niż drzewo i niżej nad domem somsiadow migotało coś w kolorach tęczy, zoltozielononiebiesko, nie ruchało się, co to pani psor ?
        • Obcy :)

Bo bardziej po lewo niż drzewo to jasnych gwiazd raczej nie ma, a jeszcze żeby migotało tęczowo.
          --
          Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.
    • Znajomy powiada, że w tych dniach bardzo pięknie widac największe księżyce Jowisza. Konieczny przyrząd optyczny - wystarczy lunetka x100.

Spróbuję się zaczaić teleobiektywem :)
      --
      • 18.04.12, 13:39
        Gdyby ktoś chciał zaobserwować ISS, to w ostatnich dniach pojawia się nad zachodnio-pólnocną Polską ok. 22.00 i leci z południa na pólnoc. Nie można go nie zauważyć, bo jest tak duży i jasny jak Jowisz, a do tego dość szybko się przemieszcza.
        • 19.04.12, 09:41
          Dawaj znać o ISS od czasu do czasu, dobrze? Ze szczególnym uwzględnieniem Polski centralnej...
          --
          • 19.04.12, 10:44
            Akurat w Polsce centralnej ISS nie widuję :)
            Podaję orientacyjnie kiedy jest u mnie, można się nastawić mniej więcej na podobną porę na swoim niebie. Była kiedyś strona w necie na której można było sledzić aktualne położenie stacji, ale nie wiem czy jeszcze istnieje. Patrzcie wieczorem w niebo, a nie przegapicie :)
            • 19.04.12, 11:39
              No właśnie myślałam, że masz jakąś stronę :) I tak nic nie poobserwuję, a to z powodu grubej powłoki chmur.
              --
              • 19.04.12, 12:42
                Znalazłam takie coś: www.n2yo.com/?s=25544
                Pokazuje gdzie ISS jest w tym momencie, teraz akurat w okolicach Madagaskaru.
                • 19.04.12, 12:51
                  I voila :)
                  prognoza 7-dniowa dla Warszawy :) www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=7&lat=52.10651&lng=21.09375&loc=Warsaw&alt=0&tz=CET
                  na stronie www.heavens-above.com/LocationFromGoogleMaps.aspx?lat=52.10651&lng=21.09375&loc=Warsaw&alt=0&tz=CET ustawiacie na mapie swoją lokalizację i na dole klikacie "submit". Na kolejnej stronie klikacie podświetlone na niebiesko "ISS" i wychodzi lokalizacja ISS-a dla danego punktu na ziemi, proste :)
                  • 19.04.12, 12:53
                    Tutaj link dla samego ISS nad Warszawą, poprzednio zaplątały mi się też inne satelity
                    www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=52.10651&lng=21.09375&loc=Warsaw&alt=0&tz=CET
                    • 19.04.12, 12:59
                      Gdyby komuś nie otwierał się link - prognoza dla Warszawy:
                      http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/fh/ed/vhwc/4rsCAlz7cF6mSZAUHB.jpg
                      • 19.04.12, 13:03
                        Ażeż to szybko zapergala, a jasne jak pierun... No dobra, to teraz niech chmury pójdą sobie precz.
                        --
                        • 19.04.12, 13:12
                          Ida precz, a nawet lecą. Tylko wciąz nowych przybywa.
                          sat24.com/pl
                          --
                          Nie trać czasu z kimś kto nie ma go, aby go spędzać z tobą.
                          • 19.04.12, 13:18
                            O, ale fajna strona. U mnie czyste niebo, zgadza sie :)
                            • 20.04.12, 07:56
                              No, słuchajcie, jak w mordę.
                              Miał lecieć wczoraj o 20.49 i leciał, co do minuty.
                              Dziś już nie zobaczę, bo mam chmury, ale potwierdzam, ze zgadza się z tabelką.
                              • 20.04.12, 12:11
                                U mnie się przejaśnia. Może co z tego będzie, też bym chciała zobaczyć.
                                --
                  • 22.04.12, 14:44
                    jak ktoś z Was ma smartfojna to jest bezpłatna aplikacja play.google.com/store/apps/details?id=com.runar.issdetector&hl=pl
    • 11.08.12, 19:11
      Perseidy lecą

czyli śmieci pozostałe po tym, jak się kometa Swift-Tuttle'a rozpergoliła

kumulacja dzisiejszej i jutrzejszej nocy. Z nastaniem nocy gapimy się jakieś 30 stopni nad płn.-wsch. horyzont i przesuwamy się wraz z upływem czasu do zenitu, a potem na południowy zachód.

Jak znaleźć Perseusza, hmm.. jak staniemy po zapadnięciu nocy gębusią na południe i zadrzemy łeb do góry, powinnyśmy zobaczyć jasną gwiazdę: Wegę, a tuż koło niej na lewo X z jasnych gwiazd. To będzie gwiazdozbiór Łabędzia. Kręcąc łbem w stronę płn-wsch zobaczymy gzygzoł z jasnych gwiazd, takie kopnięte W, to będzie Kasjopeja, a tuż pod nią, niżej w stronę horyzontu, będzie Perseusz i to mniej więcej stamtąd nadlatują Perseidy.
      --
      Kobyła ma mały bok
      Ogrodnik ma wielki łeb, jest ślepy, lubi dobrze zjeść i czyta Herriota
    • co to świeci teraz mocno na wschodniej stronie ? i co to były takie trzy w rządku jedna równo pod druga w tym samym miejscu kilka dni temu, no i gdzie one teraz są ?
    • Jutro półcieniowe zaćmienie Księżyca, w Polsce widoczne między 15 a 18. Malo spektakularne - Księżyc po prostu trochę zblednie.
      --
      Nowości i tak nie dogonię. Przecież to z fabryki wychodzi już przestarzałe. [by Inna 57]
    • Programik taki

sourceforge.net/projects/stellarium/?source=dlp

można sobie ustawić swoją lokalizację, żądane informacje, pokazywane obiekty i co tam jeszcze.

Z ciekawszych rzeczy widać na wschodzie Jowisza w gwiazdozbiorze Byka. Jasne na wschodzie, a obok bardzo jasne to Aldebaran, najjaśniejsza gwiazda w Byku, a obok Jowisz. Pod spodem spektakularny gwiazdozbiór Oriona. Widac jeszcze Urana, ale nie gołym okiem, a Mars właśnie zachodzi.
      --
      PT Pisięta: niniejszy post nie stanowi zamachu na życie Prezesa.
      • A przed wschodem widać pięknie w jednej linii, licząc od południa na południowy wschód, Wenus, Saturna i Merkurego. Znaczy Merkurego pewnie gołym okiem nie widać, bo go Słońce przyćmiewa, ale próbować można.
        --
    • Po zachodzie na zachodzie, niewysoko, bardzo pięknie świeci Mars. Kto się przyjrzy, ten zobaczy, że on naprawdę jest czerwony.
      --
      Człowiek nigdy nie wie, ile ma róż, dopóki ich nie zacznie otulać.
      • nic nie zobaczę bo nawet jak nie ma chmur to są drzewa :(
        • To szukaj Jowisza, dalej w Byku, praktycznie nie zmienia pozycji :)
          --
          PT Pisięta: niniejszy post nie stanowi zamachu na życie prezesa.
          • Dzisiaj coś leci i będzie bardzo, bardzo blisko. Jak się dowiem czegoś bliżej, to napiszę.
            --
            Nowości i tak nie dogonię. Przecież to z fabryki wychodzi już przestarzałe. [by Inna 57]
            • Iii, nic nie będzie widac, chyba że w telewizorze.

tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/swiat,27/asteroida-niemal-otrze-sie-o-ziemie-przetnie-orbity-satelitow,76522,1,0.html
              --
              Chłop jest tyle wart, do ilu ukończonych miast przylega
    • Szykować się na 10 marca

C/2011 L4

W 2011 r. w obserwatorium na Hawajach odkryto kometę C/2011 L4. Według przewidywań astronomów będzie widoczna gołym okiem najpierw z półkuli południowej. Będzie można ją zobaczyć na początku lutego o poranku. 10 marca C/2011 L4 będzie najjaśniejsza i wtedy bez problemu zaobserwują ją mieszkańcy półkuli północnej. Zauważymy ją patrząc nieco powyżej i na lewo od zachodzącego słońca.

Co ciekawe, kometa będzie widoczna jako jasny obiekt na wieczornym niebie do końca marca i przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia.
      C/2012 S1

Kolejną łatwo obserwowalną kometą w 2013 r. będzie C/2012 S1, którą odkryto 21 września przez teleskop w Rosji. Zobaczą ją mieszkańcy obydwu półkul z samego rana w pierwszym tygodniu listopada. 28 listopada kometa otrze się o Słońce i jeśli przeżyje to spotkanie, będziemy mieli do czynienia z jeszcze bardziej spektakularnym show. Astronomowie przewidują, że będzie jaśniejsza niż Księżyc w pełni i będzie widoczna nawet w ciągu dnia.

Będzie widoczna jako jasny obiekt także w grudniu i na początku stycznia 2014 r.
      --
      Uwłaszczyło się
      niech żyje:DDD
      • C/2011 L4 już widać tuż po zachodzie Słońca, niziutko nad zachodnim horyzontem. W miarę upływu czasu będzie widać aż koło Jowisza, który sobie nadal wesolutko siedzi jak byk w Byku. Jowisz to takie najjaśniejsze coś nad łbem w stronę południowo-zachodnią (nie licząc Księżyca).

--
    • Na niebie widać:

Jowisz razem z Kastorem i Polluksem, czyli oczywiście najjaśniejszymi gwiazdami Bliźniąt, tworzą bardzo ładny trójkąt. Szuka się nad głową o jakiejś 23.

Kiedy widać już Księżyc, takie jasne w prawo w górę od niego to będzie Mars - jak się przyjrzeć, to gołym okiem widać, że czerwony - a takie jasne w tej samej linii po drugiej stronie Księżyca to będzie Saturn.
      --
      PT Pisięta: niniejszy post nie stanowi zamachu na życie prezesa.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.