18.05.14, 21:19
Dziewczyny, w ubiegłym roku dostałam jedną karpę, wsadziłam (to był maj) i nic nie wyrosło. Słabo się znałam, być może była przesuszona. W tym roku nakupiłam chyba z 10 gatunków, wsadziłam tydzień temu do ziemi. I nic. Cisza. Po jakim czasie mam uznać, że dalia to dla mnie za duże wyzwanie?

I drugie pytane - jestem fanką kolorowych żurawek. Mam ich kilka, drugi sezon, ładnie się rozrastają. Co to znaczy - odmłodzenie żurawki? tak łopatologicznie proszę....

pozdrawiam, A.
Edytor zaawansowany
  • edziakrys 18.05.14, 21:41
    Łopatologicznie: łopatą je przez ep :) Szpadlem (nożem, innym przydatnym narzędziem)dzielisz na mniejsze.
  • edziakrys 18.05.14, 21:47
    A co do dalii, sadziłam pierwszy raz w tym roku pod koniec kwietnia i niektóre też były przeschnięte, parę nie wyszło, ale z moich obserwacji wynika, że wciąż coś wychodzi; może jeszcze wyjdą i Twoje.
  • iksigrekzet111 23.05.14, 11:37
    Pewnie jeszcze wyjdą, u mnie po 3 - 4 tyg zaczynają pokazywać listki. Przed wkopanie w ziemie moczyłam dobę w wodzie - ma to przyspieszyć "ruszenie"
    --
    pomóż nakarmić głodne dzieci... www.pajacyk.pl
  • lellapolella 18.05.14, 21:49
    Jo, bo się brzydkie robią:( Lepiej je ciachnąć jak Edzia radzi, bo z czasem dół się robi łysy i zdrewniały, na końcach tylko pióropusze ma z liści. Wtedy jest gorzej, bo trzeba te szczyty ukorzeniać... Nie, żeby to trudne było ale dużo zachodu, niestety.
    Z daliami poczekaj, może lekko przesuszone są, za gorąco też nie jest. Załóż, że czekają na poprawę pogody:)
  • annaod 18.05.14, 21:55
    ale te karpy piękne były - nabyłam u p. Królika, naprawdę widać było, że zdrowe i w świetnej kondycji. Oglądałam karpy sąsiadki - wyschnięte jak orzeszki przy tych od p. Królika. No i nigdzie nie mogę znaleźć informacji - ile one mają czasu na wyjście z ziemi?

A co do żurawek, to już rozumiem - mam taką jedną kandydatkę. Zwykła, zielona, ale bardzo ładna, regularna. I chyba zaczyna się małpa wypiętrzać. Jak tylko przekwitnie, to ją potraktuję:)
  • edziakrys 18.05.14, 22:04
    A może te co nie wyłażą to się nieco głębiej popadły?
  • annaod 18.05.14, 22:05
    są 3-5 cm pod ziemią, za głeboko?
  • leloop 19.05.14, 13:03
    > są 3-5 cm pod ziemią, za głęboko?
    za płytko, 5-7 cm karłowe, 7-10 cm wysokie. może dlatego Ci w zeszłym roku nie wyrosła albo miała za zimno albo za sucho.
    tabelka sadzenia, obcojęzyczna wprawdzie ale prawie wszystko da się zrozumieć, jakby co to ail - czosnek a perce-neige to przebiśnieg, muscari - szafirek.

http://www.fabre-graines.com/upload/b6df9_oigons.gif
  • leloop 18.05.14, 23:55
    cierpliwości. a miały już puszczone oczka jak je sadziłaś ? nie ? no to jeszcze ho, ho. u mnie cieplej a trzeba czekać minimum 2 tygodnie zanim coś nos wyściubi. jeśli u Was ciągle zimno to jeszcze dłużej, dalia lubi ciepełko.
  • annaod 19.05.14, 00:15
    śladów oczek nie było)
  • horpyna4 19.05.14, 09:50
    Nie tylko żurawki, ale i inne płytko korzeniące się i nieco rozrastające na boki byliny wymagają odmładzania. Najlepiej wykopać całość, obłamać i wsadzić z powrotem młode, zdrowe pędy boczne, a środek (często martwy lub chory, czasem nawet drewniejący) wyrzucić w cholerę.

• annaod 19.05.14, 10:31
    dziękuję Horpyno:)
  • szadoka 19.05.14, 12:04
    a kiedy sie za to zabrać? Bo moje żurawki już kwitną ....
  • horpyna4 19.05.14, 12:37
    Po przekwitnieniu, jeżeli nie zdążyło się przed. A rośliny kwitnące jesienią jak najszybciej, żeby do jesieni z tych młodych pędów zdążyły urosnąć kwitnące kępy.

No i oczywiście nie podczas upałów. Lepiej poczekać na lekkie ochłodzenie z deszczem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.