Dodaj do ulubionych

wenlafaksyna- wypadanie włosów

11.07.14, 11:36
Witam, od dwóch miesięcy zażywam lek efevelon (wenlafaksyna) i od tego momentu garściami wypadają mi włosy. Nie pomagają żadne suplementy, wcierki czy nawet zastrzyki z wit B. Jestem załamana, wypadła mi już połowa włosów :-(. Sprawa jest dla mnie skompilowana ponieważ, lek ten jako jedyny bardzo dobrze działa na moje zaburzenia lękowe. Jakieś cztery lata temu przez półtora roku też go zażywałam i to w dawce większej 150 mg i nic się nie działo. Zastanawiam się czy jest to możliwe, że wcześniej był to inny odpowiednik ( lek generyczny ) prefaxine od polfarmy ? za bardzo w to nie wierze, ale jestem już tak załamana i powoli przymierzam się do odstawiania leku. Proszę o wasze opinie
Obserwuj wątek
    • lik-ka Re: wenlafaksyna- wypadanie włosów 14.09.14, 09:06
      czesc.
      zazywam wenlafaksyne od 18 maja tego roku.
      Chcialam ci pomoc w diagnozie wypadania wlosow.
      tak naprawde mam taki sam problem. wlacznie z faktem ze wenlafaksyna na mnie tez dobrze dziala i ubila mi wszelkie stany lękowe i depresyjnie leczy. ja zazywam faxolet. i wypadlo mi juz ok 60% wlosow. musialam je obciac na ok 3-4 cm 2 tygodnie temu.
      wydalam pare stow na suple i nic tak samo.
      poszlam do lekarza medycyny naturalnej czyt. akupunktura (lekarz ten jest irydologiem oraz bada puls i na podstawie jego jest w stanie zmierzyc chore, oslabione organy.
      o co chodzi?
      weszlam do niego do gabinetu. pierwsze pytanie jakie mi zadal, czy nie mam od dziecka problemow z nerkami.


      reasumujac cala wizyte:
      wenlafaksyna (przyczynila sie do oslabienia nerek a nerki odpowiadaja za zdrowe wlosy)
      narazie unerwia mi nerki akupunktura.
      masz to samo co ja. nerki oslabione bo widac wenla tak samo dziala na ciebei jak na mnie.
      wenla-slabsze nerki-wypadanie wlosow.

      co ci radze? idz na akupunkture. jedna wizyta ok 60pln. warto. wlosy dalej mi wypadaja, ale z mniejszym natezeniem. za miesiac wymusze zmiane leku. bo wiem ze i tak beda wypadac.
      jeszcze nie wiem co zrobic jak ty. napewno wiem ze po leczeniu tym czeka mnie obciecie jeszcze jedno i czekanie az odrosnie kazdy wlos!


      naprawno moja rada = zbadaj nerki. masz to samo co ja.


    • ekspert_terapiadialog Re: wenlafaksyna- wypadanie włosów 05.10.14, 22:27
      Szanowna Pani,

      Nie chciałbym wypowiadać się na temat metod medycyny alternatywnej, bo nie znam się na tym, odniosę się tylko do tego co mówi na ten temat tzw. medycyna akademicka, oparta na badaniach naukowych.

      Według obowiązującego w Polsce Indeksu Leków wenlafaksyna "niezbyt często" może powodować łysienie. Przyznam szczerze, że pomimo iż mam bardzo wielu pacjentów stosujących ten lek, nie zdarzyło się to ani razu pośród nich, ale jak widać z Indeksu jak najbardziej zdarzać się może.

      Co robić w takiej sytuacji? Jeżeli to jest jedyna skuteczna substancja w Pani leczeniu do tej pory na pewno warto rozważyć zmianę preparatu na inny - też zawierający wenlafaksynę ale innego producenta. Firmy farmaceutyczne mają różne sposoby syntetyzowania poszczególnych leków i wbrew pozorom mogą być duże różnice - zarówno w działaniu pożądanym jak i działaniach niepożądanych tego samego leku produkowanego (zupełnie innymi technologiami) przez różnych producentów.

      Jeżeli kilka miesięcy po zmianie preparatu nadal będzie utrzymywało się zwiększone wypadanie włosów - trzeba rozważyć zmianę wenlafaksyny na lek działający w podobnym mechanizmie, ale zawierający zupełnie inną substancję. Są takie leki! Warto to omówić ze swoim lekarzem.

      Koniecznie też muszę tutaj napisać, że wypadanie włosów u osób skarżących się na zaburzenia depresyjne zawsze powinno nas skłonić do wykonania badań funkcji tarczycy (TSH, fT3, fT4) oraz kilku innych podstawowych badań krwi (m.in. morfologii, poziomu kreatyniny).
      Nawet jeżeli robiła Pani takie badania kilka lat temu - na pewno warto je powtórzyć, bo pierwotną przyczyną Pani złego samopoczucia w tym przypadku może być choroba somatyczna a nie psychiatryczna. Jest wiele chorób, w których powyższe objawy występują - również we wspomnianym wcześniej zaburzeniu czynności nerek.

      Serdecznie pozdrawiam,
      lek. Michał Feldman
      NZOZ Centrum Terapii DIALOG
      www.terapiadialog.pl
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka