Dodaj do ulubionych

Kącik ekspertów

25.05.16, 10:43
Szanowni Forumowicze

Staramy się śledzić wszystkie wątki forum i włączać się tam, gdzie możemy być pomocni. Niezależnie od tego zakładamy osobny wątek, który może ułatwić rozmowę i kontakt z nami. Wątek nie ma ustalonego tematu, traktujemy go jako otwarty, do zagospodarowania. W tym miejscu zapraszamy do kierowania pytań bezpośrednio do nas (oczywiście nadal to można robić w każdym innym wątku forum). Ponadto będzie to miejsce, w którym mogą pojawić się jakieś nasze własne pytania, informacje i ogłoszenia.

Joanna Jaroszek, psycholog
Stanisław Porczyk, psychiatra
Grupa Synapsis
www.synapsis.pl
Edytor zaawansowany
 • ekspert.grupa_synapsis 04.07.16, 01:09
  Szanowni Państwo,
  Od 4 do 25 lipca będę na urlopie i w związku z tym będę mniej dostępna na forum,
  Pozdrawiam, Joanna Jaroszek

  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 28.07.16, 17:25
  Szanowni Państwo,
  z powodu urlopu, w okresie od 28 lipca do 16 sierpnia, będę całkowicie nieobecny na forum. Pozdrawiam wszystkich.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 10.08.17, 22:43
  Szanowni Państwo,
  Od 11 do 15 sierpnia będę na urlopie i nie będzie mnie na forum,
  Pozdrawiam,
  Joanna Jaroszek, psycholog

  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 08.09.16, 15:34
  Szanowni Państwo,
  w okresie od 9 do 19 września będę, z powodu urlopu, nieobecny na forum. Pozdrawiam wszystkich.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • aa_propos 19.09.16, 10:32
  Panie doktorze, czy ketamina jest cały czas w fazie badań czy sa już leki o nią oparte?
 • ekspert.grupa_synapsis 20.09.16, 16:04
  Szanowny Panie,

  Ketamina nie ma statusu leku przeciwdepresyjnego, jedynym oficjalnym wskazaniem jest dla niej krótkotrwałe znieczulenie stosowane w anestezjologii. Jest ponadto uzależniającym środkiem psychoaktywnym stosowanym w celach pozamedycznych: odurzenia się i wywoływania narkotycznych doznań o charakterze krótkotrwałych psychoz. Jeśli chodzi o jej ewentualne zastosowanie u osób z depresją to jest substancją nadal dość intensywnie badaną, nie wiadomo jednak, czy kiedykolwiek przejdzie z etapu badań naukowych do etapu konkretnych zastosowań klinicznych.

  Wszystkie dotychczasowe badania wskazują na zaskakująco dobre i szybkie przeciwdepresyjne działanie ketaminy, z drugiej strony występuje kilka poważnych problemów. Najpoważniejszym jest ten, że efekt działania ketaminy jest krótki. Choć zaobserwowano i opisano sporadyczne wypadki długiego utrzymania się efektu leczniczego ketaminy to, u znakomitej większości osób, nawrót depresji następuje w okresie od kilkunastu dni do kilku tygodni. Można to ująć tak, że 80-90% osób u których zastosowano ketaminę, po bardzo szybkiej, zdecydowanej albo wręcz znakomitej poprawie stanu zdrowia, po kilku tygodniach czuje się tak jak przed leczeniem albo niewiele lepiej. Innym problemem jest wspomniane wyżej ryzyko poważnego uzależnienia. Wydaje się natomiast, że mniejsze znaczenie mają objawy uboczne znane z anestezjologii ponieważ dawki ketaminy stosowane w próbach leczenia depresji są mniejsze niż stosowane przy znieczuleniach. Tolerancję ketaminy stosowanej u osób z depresją oceniano jako dobrą, nie można jednak wykluczyć takich problemów jak: krótkotrwałe zaburzenia psychiczne, wahania ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, przyspieszenie albo zahamowanie akcji oddechowej, podwójne widzenie, oczopląs, i innych.

  Obecnie prowadzone badania mają charakter bardziej podstawowy niż przedkliniczny. Oznacza to, że badania gromadzą wiedzę o działaniu ketaminy ale ich bezpośrednim celem nie jest wprowadzenie jej do leczenia. Wiele rzeczy jest zupełnie nie znanych. Badania są już dość liczne, ale pojedyncze badania dotyczą małej liczby osób np. 15 ab 30, rzadko więcej. Bezpieczeństwo łączenia ketaminy z lekami przeciwdepresyjnymi jest nie znane. Jeśli u 80-90% osób, u których zastosowano ketaminę, następuje szybki nawrót choroby, to nie wiadomo, co im dalej zalecić. Czy szereg razy powtarzać podawanie ketaminy, środka mogącego spowodować poważne uzależnienie? Nikt po prostu nie wie w jaki sposób "utrwalić" przeciwdepresyjny efekt ketaminy. Nie wiadomo też właściwie nic, czy ketamina nie będzie miała potencjału środka wprowadzającego w manię, czego można byłoby się spodziewać po środku działającym w tak zdecydowany sposób. Obserwowano pojedyncze takie sytuacje (rozwinięcia objawów manii) ale nie wiadomo czy zależało to od ketaminy, czy wynikało z przebiegu samej choroby dwubiegunowej.

  Oczywiście formułuje się nadzieje odnośnie klinicznego wykorzystania ketaminy. Powtarza się sugestia, że mogłaby być doraźną pomocą w grupie osób z poważnymi myślami samobójczymi - udowodniono korzystny efekt terapeutyczny u tych osób. Możliwe, że efekt ketaminy byłby bardziej trwały jeśli byłaby ona stosowana razem z niektórymi dotąd znanymi lekami. Niewykluczone więc, że ketamina znajdzie jakieś miejsce w leczeniu chorób afektywnych, może tylko w wyjątkowych sytuacjach (?). Nie należy się jednak dziwić, gdyby nigdy nie weszła do rutynowego arsenału leczniczego. Wiedza o jej działaniu powinna jednak pomóc znaleźć leki o zbliżonych mechanizmach działania, posiadających wyraźnie lepsze cechy terapeutyczne i nie powodujących zaburzeń psychicznych i uzależnienia.

  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 23.12.16, 16:32
  Szanowni Państwo, stali Uczestnicy Forum i wszyscy jego Goście,
  przyjmijcie od nas, z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku,
  życzenia wszelkiej pomyślności, spełnienia pragnień i dobrego zdrowia,
  Joanna Jaroszek i Stanisław Porczyk
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • martini-7 23.12.16, 17:16
  Dziękuję i życzę zdrowych i wesołych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku obfitego w spełniające się marzenia i sukcesy
  Pozdrawiam serdecznie :)

  --
  W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca.
  Paulo Coelho
 • mardaani.74 23.12.16, 17:36
  dziękuję
  i wzajemnie życzę dobrych i spokojnych świąt

  --
  Kiedy kończy się nadzieja, zaczyna się groza
 • nebelowa 23.12.16, 17:59
  dziekuje bardzo i z calego serca zycze spokojnych, zdrowych i wesolych swiat oraz pomyslnosci w Nowym Roku!

  --
  "Powiedz mi, a ten Twój mąż to kiedy ma ten czas dla kochanki? Jak rozumiem to albo w pracy siedzi, albo się kłóci z Tobą, więc kiedy? Kochanka to też wymaga czasu." - by martini-7
 • khandi9 25.12.16, 17:25
  Witam serdecznie. Mam problem z moim synem. Ma on 16 lat. We wrześniu rozpoczął naukę w technikum. Od tego czasu zaczęły się problemy. Ciągle niby chory i ma na chwilę obecną 150 godzin opuszczonych. Były rozmowy. Byłam w szkole u pedagog i wychowawcy. W końcu poszłam z nim do psychiatry i psychologa. Dostał fevarin 50mg 2x1. Obecnie bierze już 4 tygodnie i całe dnie by spał a w nocy spać nie może. Załatwiłam mu już przeniesienie do ogolniaka, bo sam o to prosił. Ale musi do końca semestru jeszcze chodzić do obecnej szkoły. Narazie widzę że dobrze nie jest. Liczę że jak pójdzie do ogólniaka to się polepszy ale jeśli nie to już nie wiem
 • ekspert.grupa_synapsis 26.12.16, 00:53
  Szanowna Pani,
  A czy syn chodzi na regularną psychoterapię? Nie wiadomo, o co chodzi w tej odmowie chodzenia do szkoły. Nie pisze Pani nic o tym, co syn przeżywa. Rozumiem, że nie do końca wiadomo? W takiej sytuacji wskazana byłaby regularna psychoterapia syna - co najmniej raz w tygodniu. Dobrze, żeby być też w kontakcie z lekarzem, który przepisał leki i dopytać o tą senność. Czasami w takiej sytuacji, gdy dziecko ma przejawia trudne zachowania bardzo pomocna bywa psychoterapia rodzinna. Pomaga zbudować lepszą komunikację w rodzinie i zrozumieć, co może leżeć pod trudnym zachowaniem dziecka. Czasami jest to próba wyrażenia uczuć, o których trudno jest mówić w inny sposób. Może Pani próbować rozmawiać z synem. A dlaczego to, że ma iść do LO ma pomóc? Czy to znaczy, że miał trudności w tej szkole, czy z rówieśnikami?
  Jeśli syn choruje na depresję, to samo przeniesienie do innej szkoły też nie rozwiąże problemu - najpierw trzeba się zająć jego zdrowiem i tu kontakt z lekarzem i psychologiem byłby bardzo ważny.
  Trudno mi napisać coś więcej, bo też mało jest informacji.
  Pozdrawiam,
  Joanna Jaroszek, psycholog

  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 26.12.16, 00:56
  Szanowni Państwo,
  Od 26. 12. 2016 do 06. 01. 2017 będę na urlopie,
  Pozdrawiam,
  Joanna Jaroszek, psycholog

  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 13.02.17, 10:25
  Szanowni Państwo,
  w okresie od 13 do 19 lutego, z powodu urlopu, będę niedostępny. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • martyna2525 13.02.17, 10:55
  udanego wypoczynku

  --
  Ci, których najtrudniej kochać najbardziej tego potrzebują.
 • ekspert.grupa_synapsis 25.07.17, 20:44
  Szanowni Państwo,
  czy ktoś posiada z pierwszej-drugiej ręki jakieś pewne informacje o prywatnej Zielonej Klinice z okolic Lublina? Jaka tam atmosfera, podejście do chorych, warunki, personel? Chodzi mi o to jak to wygląda ze strony pacjenta, bo informacje bardziej "oficjalne" oczywiście posiadam.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • 39.a 29.07.17, 14:22
  dzień dobry.
  pisałam tu "sto lat temu" i ogromnie mi to forum pomogło, forumowicze podpowiedzili mi,
  że mogę mieć ChAD typu II i ponad 10 lat funkcjonowałam z taką diagnozą lepiej lub gorzej.
  bardzo pomogla mi wtedy pisząca tu Pani Doktor.
  obecna diagnoza to spektrum CHAD.

  piszę dlatego, że obecnie mam subdepresję. biorę systematycznie leki od kilkunastu lat
  (stabilizatory i antydepresant też, włączony na stałe, obecnie fluoksentyna).
  czemu piszę? liczę na jakieś słowo pocieszenia, a może i wskazówkę, jak radzić sobie ze "spektrum". obecnie najlepiej wychodzi mi leżenie w łóżku, staram się aktywizować, ale wychodzi to różnie. cieszy każde wyjście z domu.
  to tyle. bardzo pozdrawiam Państwa i Forumowiczów. i życzę zdrówka:-)
 • ekspert.grupa_synapsis 30.07.17, 09:40
  Dzień dobry,
  bardzo proszę o założenie osobnego wątku. Ten ma trochę inny charakter. Jeśli są jakieś konkretne pytania do mnie to odpowiadam oczywiście w każdym wątku. Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • 39.a 30.07.17, 15:18
  Na pewno? :-) Przejrzałam pytania tu i jednak daruję sobie :-) Nikt, w tym ja, nie lubi być uprzejmie, ale impertynencko potraktowany. Pozdrawiam Pana serdecznie.
 • martyna2525 30.07.17, 10:13
  39.a nie wiem czy mnie pamietasz bo ja Ciebie tak :-) zdrowia zycze:-)

  --
  Ci, których najtrudniej kochać najbardziej tego potrzebują.
 • 39.a 30.07.17, 15:18
  Ja Tobie też i trzymaj się ciepło :-)
 • ekspert.grupa_synapsis 01.08.17, 10:25
  Moja prośba jest aktualna. Niech ten wątek pozostanie do celów dla jakich go założyłem: 1. dla własnych pytań, informacji i ogłoszeń ekspertów 2. dla pytań skierowanych jednoznacznie do ekspertów, o ile, z jakiś powodów, nie zmieszczą się w innych wątkach. Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 05.08.17, 15:45
  Dzień dobry. Choruję na CHAD od 20 lat. Mam lat 40, jestem kobietą. W wieku 39 lat przeżyłam ciężką agitowaną depresję. Mam pytanie, jakie są rokowania po takim epizodzie. Dodam, że moja choroba ma raczej charakter CHAD II, choć miałam również manie, w tym psychotyczną.
 • ekspert.grupa_synapsis 14.08.17, 11:04
  Do Pani gosica30. Szanowna Pani, jeśli miała miejsce choćby jedna mania, to jednak trzeba mówić o CHAD I typu, nawet gdyby wszystkie inne epizody choroby miały łagodniejszy charakter. Oczywiście depresja agitowana, jest zazwyczaj depresją ciężką, a nie łagodnym zachorowaniem. Jest Pani skądinąd przykładem, że depresja agitowana (czyli depresja z bardzo dużym niepokojem) jest częściej depresją w przebiegu CHAD niż depresją w przebiegu choroby depresyjnej (jednobiegunowej).
  Jak rozumiem, zaniepokoiło Panią to, że wystąpiła u Pani ciężka depresja. Oczywiście epizod nasilonej depresji agitowanej, podobnie jak i manii psychotycznej, jest znakiem, że istnieje możliwość pojawienia się podobnych epizodów w przyszłości. Systematyczne i dobrze prowadzone leczenie może jednak znacznie zmniejszyć ryzyko wszelkiego rodzaju nawrotów, a nawet całkowicie im zapobiec. Dlatego jest możliwe, że ponowny epizod ciężkiej depresji już u Pani nie wystąpi. Jak może przejawiać się u danej osoby choroba w kolejnych latach więcej można powiedzieć znając dotychczasowy jej przebieg, a szczególnie sposób leczenia i jego dotychczasową skuteczność. Zwykle, najwięcej może więc o tym powiedzieć lekarz prowadzący leczenie.
  Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 14.08.17, 12:38
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
 • gosica30 14.08.17, 12:45
  Dziękuję bardzo za informację.
 • megan.k 30.07.17, 14:39
  Czy branie lamotryginy może wywołać u chadowca hipomanię, czy też tylko może wyprowadzi go z depresji do stanu remisji?
 • ekspert.grupa_synapsis 01.08.17, 12:35
  Szanowna Pani, to pytanie o lamotryginę jest dość trudne. Lek ten na pewno nie ma istotnego potencjału podwyższania nastroju i energii ponad normę. Gdyby tak było, byłby przecież przeciwwskazany w CHAD, a jest przeciwnie. Jednak CHAD jest chorobą niestabilności i, o ile leczeniem nie udało się uzyskać dobrej stabilizacji, to różne bodźce mogą czasem wpłynąć na stan zdrowia w sposób trudny do przewidzenia. Sądzę, że takiego działania lamotryginy też nie da się wykluczyć. Myślałbym jednak przede wszystkim, czy nie jest to hipomania związana z porą roku.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • megan.k 01.08.17, 14:24
  Dziękuję za odpowiedź.
 • ekspert.grupa_synapsis 02.08.17, 12:03
  Szanowni Państwo,
  w okresie od 2 do 16 sierpnia, z powodu urlopu, będę niedostępny. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ewagos 16.08.17, 14:07
  Dzień dobry, mam wielką prośbę o podpowiedż Pani psycholog ponieważ aktualnie mój terapeuta jest na urlopie a w tym czasie zwaliło się na mniej jak na złość mnóstwo problemów.Najpierw wyjechał mąż do pracy za granicę co jeszcze zniosłam w miarę dobrze, potem miałam nieprzyjemną scysję z pewnym gburem która trochę mnie wystraszyła ale też się pozbierałam, trzy dni temu okropnie pokłóciłam się z siostrą , ona zaczęła i ciągneła tą kłótnie, ja nie-wytrzymałam i w emocjach też jej powiedziałam za dużo.Wczoraj niestety też pokłóciłyśmy się z mama o tą sytuacje z tą kłótnią ,bo mama była świadkiem,a teraz broni siostry,że ma prawo bo jest samotna ja mam męża itp ,zawsze ją faworyzowała , ja nic nie mówiłam chociaż nieraz było mi przykro a teraz nie wytrzymałam i też jej to wygarnęlam,Niestety to wszystko przypłacam okropnym stresem ,że śpię i zaczyna mi kołatać serce .Czuję się opuszczona i samotna bez wsparcia , boję się żebym nie miała nawrotu nerwicy.Jak mam sobie radzić z takimi emocjami ? czy powinnam pierwsza wyciągać rękę do zgody chociaż byłoby to wbrew sobie tylko dlatego żeby odzyskać spokój?
 • ekspert.grupa_synapsis 17.08.17, 23:11
  Szanowna Pani,

  Rozumiem, że jest Pani zaskoczona, tym, jak bardzo emocjonalnie Pani reaguje w tym momencie. Jednocześnie opisuje Pani dużo nowych i trudnych sytuacji: wyjazd męża, przerwę w terapii, wspomnienia z dzieciństwa, które Pani teraz przeżywa. Nic dziwnego, że ma Pani dużo uczuć. Nie ma łatwego sposobu, żeby "sobie z nimi poradzić". Uczucia po prostu się czuje, choć czasami są bardzo bolesne. Bardzo pomogłoby pewnie, gdyby ktoś z Panią teraz pochylił się nad tymi uczuciami, jakby mogła je Pani przeżywać nie sama, ale w czyjejś obecności. Rozumiem, że próby znalezienia takiej osoby, na razie się nie udają i realnie jest tak, że chwilowo została Pani sama. Czy jest możliwe zorganizować sobie częstszy kontakt z mężem (mailowy, telefoniczny, skype?) Bardzo pewnie pomoże, jak uda się o tym porozmawiać ze swoim terapeutą po powrocie z wakacji. A teraz mogłoby pomóc, gdyby Pani mówiła najbliższym, że przeżywa Pani trudny moment i potrzebuje Pani wsparcia. Może też Pani mówić, że przeżywa Pani dużo złości i rozdrażnienia. Nie wiem, co stoi za tymi kłótniami i nie powinnam się tego domyślać na forum, bo to nie jest sytuacja psychoterapii, ale Pani może próbować myśleć, o tym, dlaczego więcej jest teraz w Pani złości. Rozumienie tego, co się z Panią dzieje pomoże układać emocje. Nie wiem, też, czy te kłótnie, to coś niepokojącego w Pani przypadku, bo czasami wyrażanie złości może też pomóc. Oczywiście dobrze, jeśli to się dzieje w taki sposób, aby nie być agresywnym w stosunku do kogoś lub siebie. Czasami pod złością mogą ukrywać się inne emocje, ale to już są rozważania do psychoterapii. Także teraz dobrze, żeby była Pani dla siebie wyrozumiała, spokojnie myślała o tym, co się z Panią dzieje, nie tworzyła sobie presji, że musi Pani "natychmiast coś zrobić z uczuciami", a potem omówiła to na psychoterapii. Czasami kryzysowe momenty okazują się rozwojowe, jeśli uda się je zrozumieć. Dobrze też próbować wprowadzić zasadę "myśleć" zamiast "działać". Czyli, jak czuje Pani napięcie i impuls do działania ( np. kłótni) - to można wycofać się z tej sytuacji ( można np. powiedzieć " nie mogę teraz z Tobą rozmawiać") i próbować na spokojnie pomyśleć, o tym, dlaczego teraz dana osoba Panią tak denerwuje. To taki sposób na to, żeby nie rozładowywać uczuć, ale bardziej próbować je rozumieć.

  Pozdrawiam,
  Joanna Jaroszek, psycholog
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ewagos 18.08.17, 11:47
  Dziękuję za szybką odpowiedź.Na szczęście czuję się już dobrze
  Sytuacja jest bardzo skomplikowana ,bo moja siostra ma też poważne zaburzenia nerwicowe , wiem ,że bierze leki i kożysta z terapii.Często zdarza się ,że wybucha złościa i jest wtedy bardzo zapalczywa , wówczas w czasie tej kłótni o której pisałam ja tylko w końcu nie wytrzymałam i też jej już coś powiedziałam ale wynikało to już tylko z tego okropnego wzburzenia tą sytuacją , bo żeby uniknąć kłótni. musiałabym albo ją uspokajać choć nie miała racji albo wyjść.Teraz też mam problem ,bo we wrześniu miałyśmy obie jechać na wakacje a w tej sytuacji to nie wiem czy to dobry pomysł,niby zawsze była dla mnie bardzo bliską osobą ale jestem już do niej zniechęcona.Może powinnam jej unikać? boję się nawet z nią szczerze porozmawiać ,bo też nie wiem ona jak zareaguje a ja też mam nerwicę i nie chcę znowu się denerwować
 • ekspert.grupa_synapsis 23.09.17, 13:47
  Szanowni Państwo,
  od dziś do 8 października, z powodu urlopu, będę niedostępny. Pozdrawiam uczestników forum.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • mardaani.74 23.09.17, 17:13
  Życzę dobrego odpoczynku :)

  --
  Kiedy kończy się nadzieja, zaczyna się groza
 • ekspert.grupa_synapsis 11.10.17, 20:34
  Muszę wyjechać na kilka dni. Nie będę miał dostępu do forum do 15-16 października. Z pozdrowieniami
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • klaudia1508 31.10.17, 22:37
  Witam Panie doktorze chciałabym zapytać o lek o nazwie topiramat. Jest stosowany często jako stabilizator nastroju. Czy ma Pan jakieś doświadczenia z tym lekiem? Na jakie objawy może być skuteczny? Byłabym wdzięczna za przybliżenie tematu wg Pana doświadczeń. Serdecznie pozdrawiam.
 • ekspert.grupa_synapsis 31.01.18, 14:42
  Szanowni Państwo,
  od dziś do 13 lutego, z powodu urlopu, będę niedostępny na forum. Pozdrawiam wszystkich uczestników.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • maja_73 07.02.18, 19:48
  Dobry wieczór,
  jestem mamą prawie 14 letniej dziewczynki. Córka przez pół roku chodziła na terapię do psychologa. Pani psycholog poprosiła o konsultacje psychiattyczną, gdyz córka wskazywała cechy osoby w stanie depresji. Jesteśmy po wizycie u psychiatry ze stwierdzona depresją w znacznym stopniu. Córka dostała leki - setaloft, oraz skierowanie na oddzial psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Ustaliłyśmy z panią psychiatrą, że moze to byc również osrodek dla dzcieci zdepresją. No i mam ogromny problem. Nie wiem gdzie mozna się udać z dzieckiem. Gdzie mam znaleźć ośrodek, który faktycznie bedzie pomocny w leczeniu depresji a nie tylko faszerował lekami? Moje poszukiwania dotyczą bszaru województwa dolnośląskiego, opolskiego.
  Czy mozecie Państwo wskazać właściwa placowkę lub pomóc w jej znalezieniu? Będę wdzięczna za pomoc. Moj mail: maja_73@poczta.onet.pl.
 • xawery39 08.02.18, 08:22
  Zażywam setaloft już trzeci rok . Okazał się b. skuteczny w łagodzeniu napadów migreny z aurą i stanów lękowych .

  --
  Czy drogowskaz idzie w kierunku przez siebie pokazywanym ?
 • ekspert.grupa_synapsis 11.02.18, 21:22
  Nie potrafię doradzić. Nie znam możliwości leczenia w tych województwach.
  Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 07.07.18, 15:23
  Ze smutkiem piszę o tym, co mnie spotkało. Po depresji agitowanej nastąpił nawròt choroby. Przeszłam manię dysforyczną a potem po dwóch tygodniach manię p sychotyczną i 9 miesięczny pobyt w szpitalu. Wypisana zostałam w stanie poprawy. Przebieg choroby fatalny. Mam 41 lat i jestem kobietą.
 • ekspert.grupa_synapsis 07.07.18, 17:10
  pozwoliłem sobie przenieść odpowiedź do osobnego wątku. Ten jest raczej na ogłoszenia ekspertów.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 07.07.18, 17:20
  Gdzie jest ten wątek?
 • ekspert.grupa_synapsis 07.07.18, 22:01
  wysoko na liście wątków, zatytułowany "w odpowiedzi"
  SP
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 08.07.18, 12:57
  Niestety nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Czy może Pan zamieścić ja w tym wątku? Bardzo proszę. Pozdrawiam.
 • ekspert.grupa_synapsis 08.07.18, 14:50
  chodziło mi o wątek pod linkiem:
  forum.gazeta.pl/forum/w,99,166311943,166311943,w_odpowiedzi.html
  przeklejam w całości:

  gosica30 07.07.18, 15:23
  Ze smutkiem piszę o tym, co mnie spotkało. Po depresji agitowanej nastąpił nawrót choroby. Przeszłam manię dysforyczną a potem po dwóch tygodniach manię psychotyczną i 9 miesięczny pobyt w szpitalu. Wypisana zostałam w stanie poprawy. Przebieg choroby fatalny. Mam 41 lat i jestem kobietą.

  Szanowna Pani,
  nie jest dla mnie jasne, czy chce Pani o coś zapytać. Proszę jasno napisać. To, co nasuwa mi się na gorąco, to to, że ostrość poszczególnych rzutów choroby nie musi koniecznie przekładać się na zły przebieg całej choroby o ile będzie starannie leczona. Istnieje wiele sposobów leczenia choroby afektywnej i jak przypuszczam, w czasie długiego Pani pobytu w szpitalu zostało zapewne ustalone jakieś adekwatne leczenie. Celem takiego leczenia jest zapobieganie kolejnym rzutom choroby albo sprawienie, że będą znacznie łagodniejsze. Dopiero następne miesiące pokażą na ile choroba będzie chciała powracać i można mieć nadzieję, że nie będzie z tym tak źle, jak się Pani obawia. Leczenie może po prostu przynieść konkretne rezultaty. W tej chwili ogromnie ważna jest kontynuacja terapii i ścisły (częsty) kontakt z lekarzem, który to leczenie prowadzi. Potrzebuje Pani oczywiście nie tylko samej farmakoterapii ale podtrzymania w tym nowym i trudnym doświadczeniu, że, niestety, musi borykać się Pani ze swoją chorobą i długotrwale ją leczyć.
  Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • gosica30 08.07.18, 14:53
  Dziękuję za słowa wsparcia.
 • ekspert.grupa_synapsis 08.07.18, 22:32
  Szanowni Państwo, w okresie od 9 do 16 lipca będę na urlopie. W drugiej połowie miesiąca ponownie będę dostępny na forum, a od 1 sierpnia rozpocznę drugą cześć urlopu. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum. Stanisław Porczyk
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 26.12.18, 23:08
  Szanowni Państwo,
  od dziś do 3 stycznia będę niedostępny na forum. Z pozdrowieniami
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • mardaani.74 27.12.18, 19:07
  Wesołego sylwestra i dobrego nadchodzącego roku :)

  --
  Kiedy kończy się nadzieja, zaczyna się groza
 • ekspert.grupa_synapsis 18.07.18, 20:20
  Szanowni Państwo,
  Chciałabym się pożegnać, ponieważ kończę współpracę z forum. Ostatnio ze względu na różne obowiązki nie udaje mi się być na forum tak, jak byłoby to potrzebne. Bardzo chciałam Państwu podziękować i ten czas spędzony na forum uważam za cenny. Pan dr Stanisław Porczyk na forum zostaje.
  Pozdrawiam,
  Joanna Jaroszek


  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • martyna2525 18.07.18, 20:50
  Przykro mi ale dziękuję za wszystko :)

  --
  Ci, których najtrudniej kochać najbardziej tego potrzebują.
 • ekspert.grupa_synapsis 23.07.18, 17:30
  Dziękuję bardzo i wszystkiego dobrego!
  Joanna Jaroszek

  --
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • monte_we_mgle 23.07.18, 21:34
  Dzień dobry,

  wybieram się na kilka miesięcy za granicę (Francja - co najmniej pół roku). Czy muszę się zaopatrzyć w jakieś specjalne zaświadczenie na urzędowym druku, żeby zabrać psychotropy na tak długi czas? Dotychczas wysyłałem leki pocztą, gdy wyjeżdżałem na dłużej, ale tym razem nie mam takiej możliwości. Może pan doktor jest zorientowany?

  --
  Psychozy - schizofrenia...
 • ekspert.grupa_synapsis 24.07.18, 22:44
  Szanowny Panie,
  nie znam precyzyjnych przepisów, ale praktykę. Wielu moich pacjentów oczywiście jeździ oczywiście w obrębie Europy albo do USA i od lat żaden z nich nie miał jakichkolwiek problemów z przewiezieniem leków przez granicę. Były to nieraz ilości na 3-4 miesiące. Zaledwie 2-3 osoby prosiły mnie o zaświadczenie o tym jakie leki przyjmują. Zaświadczenia wydawałem, ale nie były potrzebne. Większość osób nie brała żadnych zaświadczeń – też nie było problemu. W razie lotu samolotem oczywiście tę dużą ilość leku należy umieścić w bagażu głównym, a podręcznym tylko te kilka-kilkanaście tabletek potrzebnych w czasie podróży. Wiadomo, że bagaż podręczny jest bardziej nieufnie przeglądany. Może ktoś ma własne doświadczenia albo zna konkretne przepisy - proszę się podzielić.
  Stanisław Porczyk
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • monte_we_mgle 25.07.18, 21:27
  Dziękuję Panu za odpowiedź. Na wszelki wypadek zapytam jeszcze przewoźnika. Wolę dmuchać na zimne.

  --
  Psychozy - schizofrenia...
 • dkmn 25.07.18, 22:06
  W przypadku przewozu substancji psychotropowych poza granice Polski nawet w małych ilościach na użytek własny wymagane są dokumenty które wydaje Główny Inspektor Farmaceutyczny (Ustawa Prawo farmaceutyczne i Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii). W przypadku innych leków które nie są środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi można przewozić na własny użytek do 5 opakowań leków. To że ludzie wywożą leki i mało kto ma z tym problemy nie oznacza że jest to zgodne z prawem. Zaświadczenia od lekarza w przypadku przewozu leków są bezużyteczne.
 • dkmn 25.07.18, 22:14
  www.gif.gov.pl/download/1/5697/DOKUMENTUMOZLIWIAJACYPRZYWOZLUBWYWOZSRODKOWODURZAJACYCHSUBSTANCJIPSYCHOTROPOWYCH.docx

  www.gif.gov.pl/pl/urzad/obsluga-klientow/informacje-dla-pacjento/512,Informacja-dla-podroznych-sprawie-przewozu-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psy.html
 • ekspert.grupa_synapsis 26.07.18, 10:48

  Dziękuję za uzupełnienie. Bardzo dobre linki. Temat jest jednak złożony, bo np. czym innym są zasady formułowane przez przewoźników lotniczych, a czym innym przepisy ogólne. Termin "substancje psychotropowe" też jest w tym kontekście użyty w znaczeniu trochę nietypowym, bo ustalonym w ustawie, a nie takim, który częściej spotyka się w medycynie, itd. itd. Gdyby była potrzeba kontynuacji, to proszę założyć osobny watek, niech ten zostanie, jak prosiłem, na ogłoszenia dla ekspertów.
  Z pozdrowieniami
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • monte_we_mgle 26.07.18, 12:00
  Dziękuję za linki.

  --
  Psychozy - schizofrenia...
 • ekspert.grupa_synapsis 01.08.18, 10:58
  Szanowni Państwo,
  w dniach 1-20 sierpnia korzystam z urlopu i wyłączam komputer.
  Jeśli pojawią się w międzyczasie jakieś pytania do mnie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć po powrocie.
  Serdecznie pozdrawiam uczestników forum.
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 20.09.18, 19:15
  Nie będę obecny na forum w okresie od 22 września do 1 października. Z pozdrowieniami
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • johanka79 10.10.18, 22:20
  Panie doktorze, czy w trakcie karmienia piersią można przyjmować leki antydepresyjne, czy lepiej przerwać karmienie? czy są jakieś badania o ewentualnych skutkach ubocznych przenikania leku do mleka matki? dziękuje za odpowiedz.
 • ekspert.grupa_synapsis 11.10.18, 14:47
  Szanowna Pani,
  odpowiedź dla Pani zamieściłem w nowym wątku, który założyłem (link poniżej). Ten chciałbym zachować na różne swoje ogłoszenia.
  forum.gazeta.pl/forum/w,99,166942538,166942538,Karmienie_piersia_a_leki_przeciwdepresyjne_.html
  Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • vellg 05.01.19, 11:10
  Witam serdecznie, jestem w szczęśliwym związku z moją dziewczyną, niedawno stwierdzono u niej depresje. Bardzo proszę o pomoc i przeczytanie wszystkiego co tutaj napisze..

  Nie ma jakiś silnych objawów, czasami lęki w szkole potrafi się rozpłakać na przedmiocie który jest dla niej trudny, w tym wypadku tylko matematyka, popłakać po prostu ze stresu, ale to nie tak, że za każdym razem - tylko co jakiś czas, odkąd mnie poznała jest o wiele lepiej, nie płacze tak często, bardzo często się śmieje i jest nam dobrze.

  Jednak najbardziej obawia mnie branie leków, nie wiem jak się dokładnie one nazywają na leczenie depresji, ale czytałem troche o tym i niektóre mają w sobie takie objawy jak całkowite stłumienie emocji, brak zaangażowania w związek, niechęć do partnera.

  Jestem osobą dosyć uczuciową, takie coś mnie zniszczy, nie chce żeby zaczęła ich brać, czy każde leki przepisane przez psychiatrę tak działają? Wiem, ze to zalezy od osoby, ale jednak. Czy jeżeli powie psychiatrze, że nie chce w żadnym stopniu takich objawów, żeby wyeliminować leki które tak działają, to to pomoże? Naprawdę zależy nam na tym, żeby całkowicie takich objawów uniknąć, to zniszczy związek..będę załamany.

  Druga sprawa, jeżeli takie objawy miały by miejsce, czy po odstawieniu tych leków po jakimś czasie oczywiście wszystko by wróciło do normy, tak jak przed braniem? Niemożliwe, że efekt stłumienia emocji był na zawsze po rozpoczęciu leczenia. Bardzo proszę o pomoc, ciągle o tym myśle..
 • ekspert.grupa_synapsis 05.01.19, 12:18
  Dobrze, że założył Pan osobny wątek, ten chciałbym pozostawić na swoje ogłoszenia. Na Pana pytanie odpowiem wieczorem. Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 29.01.19, 21:33
  Szanowni Państwo,
  od 30 stycznia do 10 lutego będę niedostępny na forum z powodu urlopu. Z pozdrowieniami
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 14.02.19, 21:45
  Szanowni Państwo,
  ostatnio mogliście mnie łatwiej spotkać na forum, można chyba powiedzieć, że byłem aktywny. To taka energia po udanym urlopie połączona z większą niż zazwyczaj porcją wolnego czasu. Już się to zmienia, można rzec, że wraca do normy, już dopada praca i obowiązki w poradni. Będę dalej na forum, ale mniej, teraz zapewne za kilka dni. Forum pozostaje dla mnie ważne. Jeśli będzie coś na mnie istotnego czekało, to postaram się do tego odnieść. Pozdrawiam wszystkich Stanisław Porczyk
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 01.08.19, 10:36
  Będę na urlopie w okresie od 1 do 15 sierpnia. Po powrocie zapraszam do kontaktu i zadawania mi konkretnych pytań.
  Pozdrawiam
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • ekspert.grupa_synapsis 20.08.19, 14:02
  Dzień dobry,
  mój urlop, a właściwie jego pierwsza część się kończył. Przypominam, że nadal istnieje na tym forum możliwość rozmowy z lekarzem. Zapraszam do kontaktu i zadawania mi konkretnych pytań w bieżących wątkach. Tak jak i w poprzednich miesiącach niemal codziennie zaglądam na forum.
  Pozdrawiam
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka