Dodaj do ulubionych

Psychiatria vs Psychologia

12.07.18, 15:50
Pytanie kieruję do ekspertów. Jak Wy, jako specjaliści w sumie dość siostrzanych dziedzin, a jednak tak różnych w sensie naukowego podejścia do problematyki zdrowia psychicznego znajdujecie wspólną płaszczyznę do porozumienia i czy nie byłoby lepiej gdyby połączyć te obie dziedziny w jedną?

PS.
Z reguły ludzie krzywią się na myśl, jeśli mają mieć wizytę u psychiatry i wolą iść do psychologa. Jednak nie ma co się oszukiwać - psychiatria jest dziedziną bardziej naukową i dzięki temu bardziej merytoryczną. Owszem z psychologiem można prowadzić długie i ciekawe dyskusje, jednak tej dziedzinie brakuje naukowych podstaw.

Pozdrawiam!
Edytor zaawansowany
 • snajper55 12.07.18, 22:12
  kod_matrixa napisał(a):

  > Pytanie kieruję do ekspertów. Jak Wy, jako specjaliści w sumie dość siostrzanyc
  > h dziedzin, a jednak tak różnych w sensie naukowego podejścia do problematyki z
  > drowia psychicznego znajdujecie wspólną płaszczyznę do porozumienia i czy nie b
  > yłoby lepiej gdyby połączyć te obie dziedziny w jedną?
  >
  > PS.
  > Z reguły ludzie krzywią się na myśl, jeśli mają mieć wizytę u psychiatry i wolą
  > iść do psychologa. Jednak nie ma co się oszukiwać - psychiatria jest dziedziną
  > bardziej naukową i dzięki temu bardziej merytoryczną. Owszem z psychologiem mo
  > żna prowadzić długie i ciekawe dyskusje, jednak tej dziedzinie brakuje naukowyc
  > h podstaw.

  Różnica między psychiatrią a psychologią nie polega na większej naukowości jednej od drugiej. To są całkiem inne dziedziny wiedzy. Psychiatria jest częścią medycyny i zajmuje się zaburzeniami psychicznymi. Psychologia natomiast bada psychikę, zachowania człowieka.

  S.
  --
  Ten kraj
 • xawery39 16.07.18, 11:43
  Jedno i drugie są ściśle ze sobą związane .
  W gruncie rzeczy nasze życie psychiczne jest zależne od stężenia i równowagi wielu hormonów , biostymulatorów , neuroprzekażników i tp . I to one niemal determinują nasze zachowania . To już zauważył przed wiekami św. Augustyn , tyle że w inny sposób to sformułował.

  --
  Czy drogowskaz idzie w kierunku przez siebie pokazywanym ?
 • snajper55 16.07.18, 13:56
  xawery39 napisał:

  > Jedno i drugie są ściśle ze sobą związane .

  Wiele dziedzin wiedzy jest ze sobą ściśle związanych. Na przykład biologia człowieka i medycyna. Jednak nie słyszałem, aby ktoś postulował aby je połączyć. Pierwsza, tak jak psychologia, bada funkcjonowanie człowieka, druga, tak jak psychiatria, zajmuje się zaburzeniami tego funkcjonowania.

  S.
  --
  Flowers of the Forest
 • ekspert.grupa_synapsis 16.07.18, 15:19
  Szanowny Panie,
  psychiatria i psychologia są dziedzinami znacznie bardziej różniącymi się od siebie niż wielekroć się sądzi. Psychiatria to leczenie chorób, lekarz potrzebny jest wtedy gdy ma miejsce faktyczna choroba. Psycholog - psychoterapeuta nie musi mieć przed sobą osoby chorej; bardzo często pomaga osobom, z medycznego punktu widzenia, całkowicie zdrowym. Sposoby pomocy też są innej natury i wymagają innego rodzaju studiów i przygotowania. Dominują poglądy, że nie jest możliwe łączenie obu sposobów pomocy, leczenia medycznego i głębszej psychoterapii, przez tę samą osobę, w czasie tych samych wizyt (sesji). To chyba jest jakiś zarys odpowiedzi na Pana pytanie.
  Z szacunkiem
  Stanisław Porczyk, psychiatra
  Grupa Synapsis
  www.synapsis.pl
 • xawery39 17.07.18, 07:31
  Mądrość ludowa głosi : złego to i Kościół nie naprawi a dobrego również karczma nie zepsuje . I coś w tym prawdy jest .
  Połączenie psychiatrii i psychologii w jeden zespół niewątpliwie zmniejszyło by obawę wielu ludzi przed społecznym ostracyzmem jaki wciąż jeszcze spotyka pacjentów psychiatry . A wiele osób wysiadujących w kolejkach do internisty , zwłaszcza starszych powinno udać się właśnie do psychiatry . Taka jest opinia samych lekarzy z którymi rozmawiałem .

  --
  Czy drogowskaz idzie w kierunku przez siebie pokazywanym ?
 • snajper55 18.07.18, 01:49
  xawery39 napisał:

  > Połączenie psychiatrii i psychologii w jeden zespół niewątpliwie zmniejszyło b
  > y obawę wielu ludzi przed społecznym ostracyzmem jaki wciąż jeszcze spotyka pa
  > cjentów psychiatry .

  Można by też psychiatrów nazywać fryzjerami. Takie rozwiązanie całkowicie by zlikwidowało obawę wielu ludzi przed społecznym ostracyzmem jaki wciąż jeszcze spotyka pacjentów psychiatry .

  S.
  --
  Shadow On The Wall
 • xawery39 18.07.18, 06:06
  W przychodni przy ul Lumumby w Łodzi gabinety psychiatry i psychologa mieszczą sie tuz obok i obaj ci specjaliści współpracują ze sobą . I chyba nie jest to sprawa przypadku . Nazewnictwo , wbrew żartom snajpera odrywa bardzo ważną role w psychologicznym odbiorze jakiegoś pojęcia . I sadzę , że istotnie warto by się zastanowić nad wynalezieniem odpowiedniej nazwy dla takiej jednostki medycyny. . Poradnia zdrowia psychicznego wprawdzie juz funkcjonuje ,lecz jak zawsze skłonnośc do oszczędności językowej wymaga nazwy krótszej i bardziej obojętnej emocjonalnie.

  --
  Czy drogowskaz idzie w kierunku przez siebie pokazywanym ?
 • kod_matrixa 31.07.18, 19:41
  Poza tym ten rozdźwięk między psychiatrią, psychologią jest dość niepokojący. Słyszałem, że skutkuje to różnym spojrzeniem na te samy problemy i napięciem między między tymi dziedzinami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka