Dodaj do ulubionych

Ból psychogenny. Pytanie do Pana doktora

18.12.19, 01:04
Dzień dobry,

Zadawałem już Panu kilka pytań i w skrócie przypomnę moją sytuację. W okresie od marca do lipca miałem silne bóle kręgosłupa związane z przepukliną i rwą kulszową. Od kwietnia brałem przez pół roku lek dulsevia. W czerwcu miałem operację, która przyniosła skutek i ból zniknął a wraz z nim kłopoty psychiczne. Od 2 miesięcy mój stan się pogorszył, pojawiły się bóle pleców, które trwają do tej pory. Od 5 tygodni ponownie biorę lek Dulsevię (odstawiłem we wrześniu na polecenie lekarza). Konsultowałem się z kilkoma lekarzami i pomimo nawrotowej przepukliny twierdzą oni, że ból pleców nie jest jej wynikiem. Lekarz, który mnie operował stwierdził, że mój ból może mieć podłoże psychogenne i nawet jeśli bolą mnie plecy to psychika może wzmagać moje odczucia. Nie do końca się z tym zgadzam i poczułem się trochę potraktowany lekceważąco, ale prawdą jest też, że moja cała uwaga skupiona jest na bólu nawet gdy nie jest on bardzo nasilony. Okres przed operacją i po niej był dla mnie bardzo traumatyczny z powodu silnego bólu i ciągłego stresu. Cały czas jestem skupiony na bólu w plecach i moje życie w ostatnich dwóch miesiącach stało się bardzo smutne. Mimo, że czuje, że lek Dulsevia w dawce 60g zaczął działać to nie jestem w stanie poradzić sobie z tym, co dzieje się z moimi plecami. Moje mięśnie cały czas są spięte przez co ból jest przewlekły. Moje pytanie dotyczy tego, czy psychoterapia jest w stanie mi pomóc poradzić sobie z tą sytuacją i choć trochę ulżyć mi w moim cierpieniu?
Obserwuj wątek
    • ekspert.grupa_synapsis Re: Ból psychogenny. Pytanie do Pana doktora 18.12.19, 22:44
      Szanowny Panie,
      nie wiem, gdyż zalecenia konkretnego sposobu pomocy trzeba wywodzić z precyzyjnej diagnozy, a ta jest dla mnie, w Pana wypadku, nieznana.
      Niestety takie uwagi lekarzy (zwykle innej specjalności niż psychiatria, ale nie jest to regułą), że ból może mieć charakter "psychogenny", zazwyczaj nie czynią sytuacji jaśniejszej. Radziłbym je rozumieć jako cenne opinie, nie zawierające jednak innej treści niż to, że lekarze "somatycy" nie widzą adekwatnych przyczyn somatycznych bólu. Natomiast to, czy ból jest objawem depresji czy jest uwarunkowany psychologicznie, to już powinno być zostawione precyzyjnemu badaniu lekarza psychiatry i konsultacji psychoterapeutycznej.
      Stanisław Porczyk

--
      Grupa Synapsis
      www.synapsis.pl
      • mifune85 Re: Ból psychogenny. Pytanie do Pana doktora 20.12.19, 16:32
        Depresja była wynikiem silnego stresu wywołanego bólem. Przez kilka miesięcy bólu i depresji nie było, więc lekarz zalecił odstawienie leków. Gdyby nie nawrót dolegliwości nie wpadlbym ponownie w depresję. Okres przed operacją to była silna trauma, później ogromną ulga i znowu okres zmagania się z bólem, który choć mniejszy zburzył całkowicie mój spokój
        • ekspert.grupa_synapsis Re: Ból psychogenny. Pytanie do Pana doktora 20.12.19, 18:13
          Mocno trzyma się Pan teorii, że Pana depresja jest spowodowana bólem (którego adekwatnej przyczyny, jak rozumiem, ewidentnie nie widać). Przypuszczam jednak, jak już pisałem kilka miesięcy temu, że ta teoria jest błędna. Oczywiście nie badając osobiście Pana stanu zdrowia nie mogę posunąć się dalej ponad tylko hipotezę.
          SP

--
          Grupa Synapsis
          www.synapsis.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka