III stopień niepełnosprawności Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Ma ktoś z was jakieś zaswiadczenia o niepelnosprawności rencie itp czy wam to
    pomaga w zyciu-pracy czy przeszkadza. Dowiedzialem sie o mozliwosci że mogę
    sie o III stopień ubiegoać ale chyba się narazie powstrzymam co o tym sądzicie?
    --
    ...pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_wo%C5%82ga
    • jakbyś miał niepełnosprawność III stopnia z powodu innego niż głowa to by Ci to
      pomogło znaleźć pracę, bo pracodwacy poszukują pracownikow z grupą bo wtedy
      mają doplaty do ich pensji i ogólnie jest to korzystne dla firmy mieć takiego
      prawie zdrowego osobnika, ale w przypadku grupy że tak to ujmę "na glowę" to się
      nie ma co wyrywać, chyba że nie masz z czego żyć i chcesz się starać o rentę,
      jakkolwiek od przyznania grupy to jeszcze daleka droga do prawa do wypłaty renty.
      --
      nic nie jest pewne poza tym, że się obudziłam
      • mam II stopień niepelnosprawności, nie daje kompletnie nic.

W warunkach jakie powinien spelniać ewentualny pracodawca mam tak wysmarowane, że nikt nie jest w stanie zapewnić mi takich warunków, w związku z tym w razie szukania pracy nie warto takiego orzeczenia pokazywać.

jedyna rzecz z której można korzystać to dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego raz na rok lub dwa lata (w zalezności od posiadanych przez gminę funduszy na ten cel).

Odbywa to się tak: składasz podanie o dofinansowanie, jeżeli je dostajesz znajdujesz sama ośrodek gdzie chcesz jechać (wiele przyjmuje ludzi z zaburzeniami psychicznymi), nie ważne czy prywatny czy państwowy (większość teraz to malutkie ośrodki, nawet mające kilkanascie miejsc, prowadzone przez prywatne osoby), na znalezienie ośrodka od momentu dostania dofinansowania masz miesiąc, w tym czasie musisz skontaktować się z ośrodkiem i mieć potwierdzenie tego, że Cię przyjmą. Płacisz z własnej kieszeni, potem dostajesz zwrot części opłaty a jak znajdziesz wyjątkowo tani ośrodek to może się zdarzyć, że zwrot z PFRON sfinansuje Ci prawie całość.

Sama oceń czy warto z tego powodu starać się o orzeczenie (jest z tym trochę zachodu, niestety...)
        • awanturka napisała:

> jedyna rzecz z której można korzystać to dofinansowanie do turnusu rehabilitacy
          > jnego raz na rok lub dwa lata (w zalezności od posiadanych przez gminę funduszy
          > na ten cel).

Są jeszcze ulgi podatkowe i zniżkowe przejazdy.

S.
          --
          Forum Aquanet, tygrys6789: "Nikt w Polsce dna nie osiągnął ponieważ w Polsce dno
          nie istnieje. Są tylko różne poziomy nieba."
          Forum o Nasza-klasa.pl
          • ulgi podatkowe są ale nie dla najniższej grupy
            --
            • lucyna_n napisała:

> ulgi podatkowe są ale nie dla najniższej grupy

Wszyscy niepełnosprawni mają ulgi podatkowe.

S.
              --
              Forum Aquanet, tygrys6789: "Nikt w Polsce dna nie osiągnął ponieważ w Polsce dno
              Forum o Nasza-klasa.pl
              • snajper55 napisał:
                > lucyna_n napisała:
                >
                > > ulgi podatkowe są ale nie dla najniższej grupy
                >
                > Wszyscy niepełnosprawni mają ulgi podatkowe.
                >
                > S.

Po pierwsze, trzeba by uściślić o jakich ulgach kto mówi. Po drugie
                lucyna ma rację.
                • ichnia napisała:

> Po pierwsze, trzeba by uściślić o jakich ulgach kto mówi.

O ulgach podatkowych. Czy to nie jest jasne ? Są one opisane choćby tu:
                  www.ipon.pl/prawo/prawo_art.php?id=49

> Po drugie lucyna ma rację.

Nie, nie ma racji.

S.
                  --
                  Forum Aquanet, tygrys6789: "Nikt w Polsce dna nie osiągnął ponieważ w Polsce dno nie istnieje. Są tylko różne poziomy nieba."
                  Forum o Nasza-klasa.pl
                  • cytat z linka ktory podaleś
                    "Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach
                    zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa, przez co należy rozumieć osoby w
                    stosunku do których, orzeczono odpowiednio:"
                    --
                    • lucyna_n napisała:

> cytat z linka ktory podaleś
                      > "Jednocześnie w przepisach regulujących poszczególne ulgi, mowa jest o osobach
                      > zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa, przez co należy rozumieć osoby w
                      > stosunku do których, orzeczono odpowiednio:"

Owszem. Niektóre ulgi są dla inwalidów posiadających I lub II grupę. A
                      pewne jedynie dla tych z I grupą. Nie zmienia to faktu, że większość ulg jest
                      dla wszystkich niepełnosprawnych.

S.
                      --
                      Forum o Nasza-klasa.pl
              • a to ciekawe bo mieszkam z jednym i nie ma niczego co mógłby sobie odliczyć na
                tzw. 3 grupie, gdy był w 2 to mógł, a teraz nie.
                --
                • lucyna_n napisała:

> a to ciekawe bo mieszkam z jednym i nie ma niczego co mógłby sobie odliczyć na
                  > tzw. 3 grupie, gdy był w 2 to mógł, a teraz nie.

Ponieważ im wyższa grupa, tym więcej ulg. Niektóre ulgi zależą też od rodzaju
                  niepełnosprawności. Ale większość ulg jest niezależna od grupy. Tu masz ulgi
                  obowiązujące w rozliczeniu za 2008:
                  www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/index.php

S.
                  --
                  Forum o Nasza-klasa.pl
                  • według informacji jakie otrzymaliśmy z urzędu skarbowego wszystkie te ulgi
                    podatkowe dotyczą II i I grupy
                    --
                  • Snajper, POWTARZAM: Lucyna ma rację.
                    • 24.05.09, 22:18
                      No, chyba żeby wymieniać jako ulgi podatkowe wydatki na
                      leki...

Autor: snajper55 24.05.09, 00:21
                      Wszyscy niepełnosprawni mają ulgi podatkowe.

S.
                      • ichnia napisała:

> No, chyba żeby wymieniać jako ulgi podatkowe wydatki na
                        > leki...

Tak, to jest jedna z ulg podatkowych przysługujących wszystkim niepełnosprawnym.

Pełny wykaz ulg przysługujących wszystkim niepełnosprawnym w 2008 roku:

Od dochodu podlegają odliczeniu wydatki na:

1. adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do
                        potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
                        2. przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z
                        niepełnosprawności,
                        3. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych
                        niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
                        stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu
                        gospodarstwa domowego,
                        4. zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb
                        wynikających z niepełnosprawności,
                        5. odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
                        6. odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za
                        pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i
                        pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
                        7. opłacenie tłumacza języka migowego,
                        8. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób
                        niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
                        9. leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi
                        wydatkami w danym miesiącu a kwotą limitu, jeśli lekarz specjalista stwierdzi,
                        że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
                        10. odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
                        - na turnusie rehabilitacyjnym,
                        - w zakładach, o których mowa w pkt. 6,
                        - na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt. 8.

Grupa I lub II wymagana jest jedynie w przypadku tych ulg:

1. opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób
                        z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
                        2. utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z
                        niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, psa
                        przewodnika.
                        3. opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej
                        choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla
                        osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
                        4. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
                        - osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
                        - osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci
                        niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione
                        w p.13.1,
                        5. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby
                        niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego
                        na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo
                        dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb
                        związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,

S.
                        --
                        Forum o Nasza-klasa.pl
                        • pewno za idiotkę mnie uznacie, ale nie wiem i już.
                          nie mam zielonego pojęcia czym się rózni stopień niepełnosprawności
                          od uznania przez ZUS za całkowicie niezdolną do pracy.
                          to to już oznacza jakąś tam grupę czy też jest jakieś odrębne
                          orzekanie o tym ?

• olga_w_ogrodzie napisała:

> pewno za idiotkę mnie uznacie, ale nie wiem i już.
                            > nie mam zielonego pojęcia czym się rózni stopień niepełnosprawności
                            > od uznania przez ZUS za całkowicie niezdolną do pracy.

Uznanie przez ZUS za niezdolną do pracy wiąże się z przyznaniem renty, czego nie
                            daje uznanie za niepełnosprawną. Niepełnosprawny ma jedynie pewne przywileje,
                            których nie musi mieć rencista (np. parkowanie na kopertach).

> to to już oznacza jakąś tam grupę czy też jest jakieś odrębne
                            > orzekanie o tym ?

W niektórych przypadkach jest to to samo (ulgi podatkowe są takie same dla
                            niepełnosprawnych jak i dla niezdolnych do pracy tego samego stopnia). W innych
                            przypadkach uprawnienia się różnią (tylko niezdolny do pracy ma rentę, tylko
                            niektórzy niepełnosprawni mogą parkować na kopertach).

S.
                            --
                            Forum o Nasza-klasa.pl
                            • no to czyli ja dobrze powiedziałam memu psychologowi, że nie mam
                              żadnej grupy inwalidzkiej tylko orzeczenie o całkowitej niezdolności
                              do pracy ?
                              bo pytał, nie wiedziałam o co mu chodzi, więc następnym razem
                              polecił mi przynieść to orzeczenie.

w ogóle nie wiem też o żadnych ulgach.
                              się tylko przypadkiem dowiedziałam , że jeżdżąc pojazdami MZK mogę
                              ulgowe bilety kupować.

• decadent.moth napisała:

> no to czyli ja dobrze powiedziałam memu psychologowi, że nie mam
                                > żadnej grupy inwalidzkiej tylko orzeczenie o całkowitej niezdolności
                                > do pracy ?

> w ogóle nie wiem też o żadnych ulgach.
                                > się tylko przypadkiem dowiedziałam , że jeżdżąc pojazdami MZK mogę
                                > ulgowe bilety kupować.

No to teraz doszły Ci jeszcze ulgi podatkowe. Są chyba jeszcze jakieś inne
                                drobne przywileje, ale to trzeba by wygooglać.

S.
                                --
                                Forum o Nasza-klasa.pl
                        • Racja Snajper :)
                          Wymienione przez Ciebie ulgi są tak mało popularne (dostępne), że się w ogóle o
                          nich nie pomyślało. Ten zwrot "że wszyscy niepełnosprawni mają ulgi podatkowe"
                          niby prawdziwy jest, tyle że nasuwa przy czytaniu trochę mylne skojarzenia. Tak
                          samo zabrzmi: "wszyscy podatnicy mają ulgi podatkowe". Wszyscy mają? Mają, ale...
                          No właśnie...
                          • chory na glowe ma sporo mozliwosci. mozna na przyklad odliczyc koszty ekipy
                            remontowej wymontowujace klamki w drzwiach, prenumerate "mlodego psychiatry",
                            koszty maszyny do elektrowstrzasow, urzadzenia samonaprawadzajace urzadzenia
                            mechaniczne w razie ataku kierowcy, oraz tlumacza jezyka migania sie od pracy. a
                            ktore sanatorium jest dla chorych na glowe?
                            • 25.05.09, 09:19
                              rechotnick napisał:

> chory na glowe ma sporo mozliwosci. mozna na przyklad odliczyc koszty ekipy
                              > remontowej wymontowujace klamki w drzwiach, prenumerate "mlodego psychiatry",
                              > koszty maszyny do elektrowstrzasow, urzadzenia samonaprawadzajace urzadzenia
                              > mechaniczne w razie ataku kierowcy, oraz tlumacza jezyka migania sie od pracy.
                              > a
                              > ktore sanatorium jest dla chorych na glowe?
                              • jak ktos jest chory przewlekle to leki psychiatryczne za drogie z reguly nie sa.
                                wiec wychodzi ze korzyscia jest sanatorium, na ktore to trzeba miec kase, a zeby
                                zatrudnic sie z orzeczeniem choroby psychicznej to trzeba do tego wiele optymizmu.

lepiej isc do wiezienia za swe winy zamiast rozgrzeszanym byc w psychiatryku.
                            • rechotnick napisał:

> chory na glowe ma sporo mozliwosci. mozna na przyklad odliczyc koszty ekipy
                              > remontowej wymontowujace klamki w drzwiach, prenumerate "mlodego psychiatry",
                              > koszty maszyny do elektrowstrzasow, urzadzenia samonaprawadzajace urzadzenia
                              > mechaniczne w razie ataku kierowcy, oraz tlumacza jezyka migania sie od pracy.

:) Praktycznie użyteczna może być ulga na leki a dla I i II grupy ulga na
                              używanie samochodu (jeśli się ma). Ta ulga to już kilkaset złotych zysku.

> a ktore sanatorium jest dla chorych na glowe?

Zawsze do jakiegoś skierują. Pewnie tam, gdzie jest spokój i nic pensjonariuszy
                              nie denerwuje. ;)

S.
                              --
                              Forum o Nasza-klasa.pl

• > :) Praktycznie użyteczna może być ulga na leki

trez nie bardzo, bo one sa refundowane w duzym stopniu i nie wykraczaja sumy
                                poza limit jakikolwiek by byl. jak sie dostanie odpowiednia diagoze to
                                calkowicie prawie
                                • rechotnick napisał:

> trez nie bardzo, bo one sa refundowane w duzym stopniu i nie wykraczaja sumy
                                  > poza limit jakikolwiek by byl. jak sie dostanie odpowiednia diagoze to
                                  > calkowicie prawie

Właśnie na innych forum przeczytałem że nie wszystkie są refundowane.

Pozwolę sobie zacytować:

"Lek, podstawowy, powszechnie stosowany (i rekomendowany do stosowania) w CHAD
                                  (choroba afektywna dwubiegunowa), przynoszący u wielu pacjentów poprawę, tam
                                  gdzie zawiodły inne leki, nie jest refundowany. A kosztuje nie mało, szczegolnie
                                  jak bierze się duże dawki.

(...)

Istnieją tez nierefundowane środki antydepresyjne, a każdy, który zna trochę
                                  problematykę chorób psychicznych wie, że pacjent może nie reagować na żaden inny
                                  tylko akurat ten konkretny lek. "

S.
                                  --
                                  Forum o Nasza-klasa.pl
                          • dokładnie, jak ktoś potrzebuje dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby
                            niepoełnosprawnej to raczej nie ma III grupy tylko I albo II, tak samo jak
                            posiadanie psa przewodnika, ktoś kto źle widzi, ale widzi raczej go nie ma, itd itd.
                            --
    • ja będę się starać o rentę i nie będę się już dłużej przed tym powstrzymywac ;)
      --
      czasami człowiek przytuliłby się nawet do jeża
    • A tak w sumie to ma ktoś z was takie orzeczenie o niepelnosprawności na glowę i
      cos to kumu pomoglo?
      Bo mi się tu wydaje że żadnego pozytku tak naprawde niema chyba że kroś ma
      znajomego pracodawce, albo zaklada wlasną dzialalność bo szkoda calego halo za
      50 zl ulgi miesiecznie na pudelko cukierkow albo na wczasy do Ciechocinka.
      Ewentualnie jak ktoś jest w stanie agonalnym i go ubezwlasnowolnili i mu
      wszystko jedno no to tak.
      Jak ktos ma jakies jazdy z utrzymaniem pracy albo z egzystencjalizmem to lepiej
      zeby chwycil się jakiegoś prostego zajęcia np dozorca w bloku albo sprzedawca w
      kiosku ruchu finansowo to wyjdzie lepiej niż jakaś ulga dla pracodawcy w
      wysokości 100 zł ktory to nam sobie odbije jeszcze na naszej pensji za "szkody"
      jakie poniosl zatrudniajac niepelnowartosciowego pracownika.
      --
      • dozorca w bloku dla depresyjnego? Już widzę jak depresyjny zimą zapie... od
        piątej rano z odśnieżaniem , albo lata po wszystkich lokatorach w bloku z
        informacjami.
        --
        • A to jeszcze istnieją tacy dozorcy blokowi? Jak pan Anioł?
          • hmm, ja jestem poznanianka, u nas są tacy:) chociaż też nie wszyscy, ale tam
            gdzie mieszkalam to już od rana latali z miotłą, czy szuflą.
            Teraz na wsiowym moim osiedlu to jakby mniej.
            --
            • Jeszcze istnieją tacy dozorcy ale ja dostęp przez ściane do skrzynki pocztowej
              mam i tak bez tego bo mieszkam na parterze.
              W takim razie to juz nie mam pomyslu na inna pracę dla depresyjnego nie
              wymagajacej nadmiernego wysilku fizycznego i psychicznego oczywiscie pracy
              indywidualnej bo depresyjny nie umie pracowac zespolowo. To może sprzedawca
              precli albo dostawca pizzcy.
              --
              • ja tam uważam że wiele prac jest dobrych dla depresyjnego (takiego podleczonego
                nieco) tylko trzeba ją dostosować do sił osoby wykonującej. Np praca w niepełnym
                wymiarze godzin.
                --
              • czarna_wolga napisał:
                > Jeszcze istnieją tacy dozorcy ale ja dostęp przez ściane do
                skrzynki pocztowej mam i tak bez tego bo mieszkam na parterze.

LOL

> W takim razie to juz nie mam pomyslu na inna pracę dla
                depresyjnego nie wymagajacej nadmiernego wysilku fizycznego i
                psychicznego oczywiscie pracy indywidualnej bo depresyjny nie umie
                pracowac zespolowo.

No proszę. To ja do tej pory nie wiedziałam, dlaczego tak nie lubię
                pracować z ludźmi (którzy wcześniej lub później mnie denerwują),
                najbardziej lubię pracować sama, a już jak koniecznie trzeba to z
                jak najmniejszym zespołem...

Człowiek całe życie się uczy, a i tak głupi umrze...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.