Dodaj do ulubionych

Moje Stany

25.06.12, 17:18
Do Zatoki Meksykańskiej wkracza tropikalny cyklon Debby. W ciągu najbliższej doby może uderzyć w miejscowości położone na południu stanów Teksas i Luizjana.
--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Edytor zaawansowany
 • seremine 25.06.12, 18:37
  Te cyklony to istne utrapienie w tym zakatku swiata.
  --
  Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 04.11.13, 14:38
  - Pan Snowden złamał prawo Stanów Zjednoczonych - oświadczył w niedzielę doradca Białego Domu Dan Pfeiffer. - Powinien wrócić do USA i ponieść konsekwencje. Pogląd ten podzielają szefowa senackiej komisji ds. wywiadu Dianne Feinstein oraz sekretarz komisji ds. wywiadu w Izbie Reprezentantów Mike Rogers.
  30-letni Edward Snowden zbiegł w maju z USA do Hongkongu. Otrzymał następnie roczny azyl w Rosji. Od tego czasu systematycznie ujawnia za pośrednictwem mediów praktyki amerykańskiego wywiadu, w tym inwigilacji internetu na wielką skalę, przechwytywania danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji, czy Hiszpanii i wreszcie podsłuchiwania telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw.
  W piątek ujawniono, że wystąpił o prawo łaski za pośrednictwem listu przekazanemu w Moskwie niemieckiemu politykowi. W jednostronnym piśmie zwraca się o złagodzenie kary za ujawnienie mediom tajnych informacji. "Mówienie prawdy nie jest przestępstwem" - napisał.
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
 • dunant 20.01.17, 17:36
  Pierwsza Dama jest naprawdę piękna.
 • kaczorek_dwa 25.06.12, 23:21
  Kiedy wojna secesyjna się zaczęła, w Stanach Zjednoczonych przebywało około 30 tysięcy Polaków. Około 4 tysięcy służyło w armii Unii, 166 z nich miało stopnie oficerskie. Szacuje się, że około 500 Polaków walczyło po stronie Konfederacji.
  Włodzimierz Krzyżanowski był dowódcą Polskiego Legionu i zyskał za swoją służbę wyrazy uznania. Na początku zgłosił się do wojska jako szeregowy. Później spełniał już poważniejszą rolę przy rekrutacji małego oddziału znanego jako Kompania Krzyżanowskiego, następnie został awansowany do rangi majora. W 1861 sekretarz wojny Cameron zlecił mu sformowanie oddziałów polskich z osób narodowości polskiej zamieszkujących Unię. Krzyżanowskiemu udało się znaleźć 400 mężczyzn, z których utworzono regiment o nazwie „United States Rifles”. Początkowo jednostka ta operowała jako niezależna i ochotnicza część armii Unii. Później została scalona ze strzelcami Morgana, a ostatecznie został z niej uformowany 58. pułk nowojorski. Nazywano ją Legionem Polskim, ponieważ większość jego żołnierzy była potomkami polskich imigrantów.
  Kiedy oddziały Konfederacji gen. Thomasa Jacksona zaatakowały gen. Fremonta pod Cross Keys 8 czerwca 1862, regiment Krzyżanowskiego został użyty do wsparcia gen. Juliusa Stahela. Udało im się zapobiec zniszczeniu armii Fremonta wraz z innymi oddziałami Stahela. Później w tym samym roku Krzyżanowski został dowódcą drugiej brygady, która była częścią trzeciej dywizji, a składała się z piechoty i artylerii. Brała ona udział w bitwach pod Sulpher Springs, Waterloo Springs i Govenon. Dywizja Krzyżanowskiego walczyła także w bitwie nad Bull Run. Lincoln przedstawił go do awansu na stopień generała brygadiera, ale Kongres nie spełnił jego prośby.
  W 1861 podejmowano próby utworzenia polskich jednostek na południu. Jednak w przeciwieństwie do północy Polacy byli tam raczej nieliczni. Pewna ich liczba weszła w skład 14. i 15. pułków z Luizjany. W lutym 1863 oficer wojsk Unii w Camp Butler (Illinois) donosił, że wśród jeńców konfederackich jest wielu Polaków z Teksasu, którzy zostali siłą wcieleni do oddziałów Południa i zgadzali się przejść na stronę Unii.
  Walery Sulakowsk, który wcześniej był oficerem w armii austriackiej, został pułkownikiem 14. pułku piechoty z Luizjany w 1861. W 1863 został naczelnym inżynierem na obszar Teksasu. Zaproponował Konfederacji rekrutację od 12 do 15 tys. Polaków spośród polskiej emigracji na zachodzie. We wrześniu 1864 sekretarz stanu Konfederacji Judah P. Benjamin zgodził się na plan Sulakowskiego oraz zapewnił, że znajdą się środki na transport Polaków do Teksasu. Mieli oni utworzyć samodzielne i niezależne oddziały. Sulakowski udał się do Paryża, ale od tej pory nie ma żadnych wiadomości o jakichkolwiek polskich oddziałach przybyłych z Europy i walczących po stronie Południa.
  Jeszcze trzech innych Polaków dosłużyło się wysokich stopni w szeregach Konfederacji. Pierwszy z nich, Ignacy Szymański, posiadał plantację w okolicach Nowego Orleanu. W 1862 uczestniczył w obronie wybrzeża w Nowym Orleanie (dowodził regimentem Chalmette). Został wzięty do niewoli, ale później odzyskał wolność dzięki wymianie jeńców. Drugi polski imigrant Hipolit Oladowski, były sierżant zaopatrzenia w armii Unii, był kierownikiem ds. zaopatrzenia stanu Tennessee w latach 1862-1863. Trzecim był Kasper Tochman, były uczestnik powstania listopadowego, obrońca niewolnictwa i posiadacz farmy pod Waszyngtonem. Współtworzył z Sulakowskim i Oladowskim spośród polskich emigrantów w południowych stanach tzw. „Polską Brygadę” sformowaną w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Początkowo obejmowała ona 14 pułk piechoty Luizjany w ramach osławionej brygady „Tygrysów z Luizjany”. Apogeum rozwoju polskich jednostek służących w armii Konfederacji było utworzenie jeszcze 15 pułku piechoty, także przy udziale Tochmana. „Polska Brygada” brała udział w walkach m.in. w bitwie pod Gettysburgiem (w składzie II Korpusu piechoty Dywizji Johnsona), gdzie 2 lipca 1863 biorąc udział w atakach na wzgórza Culps Hill, poniosła duże straty. Mimo bohaterstwa i zasług Tochman otrzymał jedynie stopień pułkownika, chociaż przez pewien czas sam tytułował się generałem.
  Polacy walczący w wojskach Konfederacji i Unii byli najczęściej idealistami. Zaciągali się do armii nie po to, aby się dorobić, ale walczyć o słuszną sprawę, którą było zniesienie niewolnictwa, a w przypadku stanów południowych – prawo do niepodległości. Na uleganie takim motywom mogli sobie pozwolić głównie ci Polacy, którzy byli już zadomowieni w Stanach Zjednoczonych. Dla nowo przybyłych kluczowa była możliwość ekonomicznej poprawy swojego losu....pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_secesyjna
 • jerzy_55 07.01.17, 19:19


  Palestyńczycy są oburzeni sugestią Donalda Trumpa, o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.


  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • jerzy_55 07.01.17, 19:20
  I stolicy Izraela powinna tam być.

  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • mala200333 28.01.17, 03:21
  Trump podpisał także rozporządzenie wykonawcze, które przewiduje wstrzymanie federalnych subsydiów dla tzw. "miast azylu" (sanctuary cities).

  "Miastami azylu" są nazywane w Stanach Zjednoczonych miasta, których władze odmawiają wydania nielegalnych przybyszy federalnemu Urzędowi ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) do deportacji, a funkcjonariusze miejscowej policji nie sprawdzają statusu imigracyjnego zatrzymanych. Wśród takich miast znajdują się m.in. Los Angeles, San Francisco, Nowy Jork i Boston.
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
 • kaczorek_dwa 25.06.12, 23:23
  Polacy w bitwie pod Gettysburgiem...
  W bitwie po stronie wojsk Unii brał udział płk Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, dowódca jednej z brygad XI Korpusu. Walczył w pierwszym dniu na pozycjach wysuniętych na północ od Gettysburga, a przez resztę bitwy bronił Wzgórza Cmentarnego.
  Po stronie Konfederacji w bitwie brał udział płk Kasper Tochman.
 • kaczorek_dwa 25.06.12, 23:26
  Dzień Niepodległości (ang. Independence Day) — święto państwowe w Stanach Zjednoczonych obchodzone corocznie 4 lipca w rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku.
  W Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Natomiast po zmierzchu mają miejsce pokazy sztucznych ogni.
 • dunant 25.06.12, 23:57
  http://www.earthdocumentary.com/pics/margaret-mitchell-house_atlanta.jpg
  Margaret Mitchell dom...autorki "Przeminęło z wiatrem" .
 • dunant 26.06.12, 00:01
  http://research.surnames.com/images/civil_war_soldiers.jpg
 • jutta_t 04.10.14, 16:01
  Pacjent, który po powrocie z Afryki zgłosił się do szpitala w amerykańskim stanie Maryland, ma tylko malarię, a nie ebolę. Służby sanitarne odetchnęły z ulgą. Informacja o mężczyźnie, który może być nosicielem śmiertelnego wirusa, wywołała panikę wśród mieszkańców okolic stolicy USA.

  Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raport-epidemia-eboli/aktualnosci/news-falszywy-alarm-w-usa-to-malaria-a-nie-ebola,nId,1530832#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • seremine 23.02.15, 15:18
  - Wstydzę się za mój kraj. Wstydzę się za prezydenta i za samego siebie, bo nie zrobiłem więcej, żeby pomóc tym ludziom - powiedział John McCain, senator Partii Republikańskiej, odnosząc się do "niedozbrojenia Ukrainy przez USA".
  --
  Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • rawik-is-me 26.06.12, 16:09
  Zostanie Obama na nastepne lata?
  --
  Ulubione:
  forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • black_jotka 27.06.12, 17:06
  Pożary lasów i zarośli w stanie Kolorado zmusiły ok. 7 tys. osób do opuszczenia ich domów. Mimo wysiłków strażaków, wspomaganych przez samoloty i śmigłowce oraz licznych ochotników, żywiołu nie udało się opanować - poinformowały władze.
  Pożary, które najprawdopodobniej zapoczątkowało uderzenie pioruna w ub. sobotę, zbliżają się do przedmieść drugiego pod względem wielkości miasta stanu - Colorado Springs. Znajduje się tam m. in. Akademia Wojsk Lotniczych USA, która zdaniem strażaków jest zagrożona. Ściana ognia jest obecnie odległa o ok. 12 km od kompleksu budynków Akademii. Pobliskie tereny rekreacyjne i drogi zostały zamknięte...onet.pl

  --
  Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 29.06.12, 18:41
  104F..uf!
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • mala200333 03.07.12, 23:10
  Jutro u nas wieeeeeeeeeeeeeeeelkie swieto !
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • rawik-is-me 07.07.12, 19:02
  Fala rekordowych upałów panujących od kilku dni w stanach środkowego zachodu USA spowodowała śmierć kilku osób. Chicago, Minneapolis, St.Luis, Milwaukee, Indianapolis to tylko niektóre z miast, gdzie przez kilka dni z rzędu odnotowywano rekordowo wysokie temperatury.

  ..wp.pl

  --
  Ulubione:
  forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • rawik-is-me 08.07.12, 18:47
  Roswell – nieduże, niczym niewyróżniające się miasteczko w Nowym Meksyku (czyli w USA). Położone w typowej westernowej lokalizacji, gdzie hokej nie dociera, a zielony diabeł mówi dobranoc. Znane powszechnie ze względu na serial „Roswell. W kręgu tajemnic” oraz z tego, że w 1947 roku rozbił się tam balon meteorologiczny.
  --
  Ulubione:
  forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 20.07.12, 14:01
  14 osób zginęło, a ok. 50 odniosło obrażenia w strzelaninie w kinie pod Denver w Kolorado w nocy z czwartku na piątek. Policja zatrzymała młodego mężczyznę. Do tragedii doszło przy okazji projekcji najnowszego filmu o Batmanie. Policja poinformowała, że podejrzany to 24-letni mężczyzna, który miał przy sobie kilka sztuk broni, w tym strzelbę, pistolet i nóż, i nosił kamizelkę kuloodporną. Trwa ustalanie motywów, jakimi się kierował. ....horror!
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • pocalujta_wujta 21.07.12, 01:08
  Pismaki-tepaki nie rozumieje, ze to tak samo jakby sie cos zdarzylo w Sopocie ale napisali ze w Gdansku.


  Zabojca robil doktorat w Denwer ale to inna sprawa.

  Ze Stanow Zjednoczonych...
 • mala200333 20.07.12, 21:21
  ..sa dzis w zalobie.
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • dunant 21.07.12, 00:02
  mala200333 napisała:

  > ..sa dzis w zalobie.

  Flagi opuszczone,...
 • dunant 03.08.12, 23:18
  Mają nawet 10 cm długości, rozmnażają się błyskawicznie, zjadają uprawy i mogą przenosić groźne pasożyty powodujące u ludzi m.in. zapalenie mózgu. Gigantyczne afrykańskie ślimaki stały się plagą w Ameryce Południowej i na Florydzie - donosi BBC. ...mala coraz blizej Cie...
 • mala200333 04.08.12, 18:54
  Wlasnie leje.
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • rawik-is-me 05.08.12, 20:21
  Kilka osób zostało rannych w strzelaninie w sikhijskiej świątyni w miejscowości Oak Creek niedaleko Milwaukee, w amerykańskim stanie Wisconsin - poinformowała agencja AFP, powołując się na miejscową policję. Co najmniej cztery osoby zostały zastrzelone - podaje stacja Fox News.
  --
  Ulubione:
  forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • jerzy_55 06.08.12, 17:19
  Niedzielnej masakry w sikhijskiej świątyni w Oak Creek w stanie Wisconsin dokonał były żołnierz Wade Michael Page, który miał powiązania z ugrupowaniami rasistowskimi - informują amerykańskie stacje telewizyjne.
  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • seremine 05.08.12, 21:33
  Okropnosc
  --
  Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • jutta_t 05.08.12, 23:33
  Strzelaniny za strzelania..
  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • no_okki 06.08.12, 13:04
  = jakież to piękne, że Polka, podłącza się z macierzą, z korzeniami, wielbiąc tam, co najlepsze, i dając nam próbkę z tego, co na nowo pokochała, by być wewnętrznie szczęśliwą w rodzince swej
 • jerzy_55 06.08.12, 17:19
  Piekne slowa.
  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • mala200333 06.08.12, 17:05
  W najbliższych latach terytorium USA mogą zbombardować naładowane cząstki słoneczne, które zniszczyłyby budowaną przez dziesięciolecia sieć energetyczną kraju. Skutki mogą być niewyobrażalne, jak z filmów science fiction.


  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • mala200333 07.08.12, 20:54
  Mężczyzna z Westlake w stanie Ohio został aresztowany, kiedy próbował wejść do kina na film "Mroczny Rycerz powstaje" z bronią palną, amunicją i kilkoma nożami - informuje "Washington Post"
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • kristopherh 08.08.12, 23:30
  Kampania przed wyborami w USA staje się coraz bardziej brutalna. W jednym z telewizyjnych spotów prezydent Barack Obama zarzucił republikańskiemu rywalowi Mittowi Romneyowi, że przyczynił się do śmierci kobiety, żony pracownika jego firmy. GOP odrzuca zarzuty. W spocie Demokratów przytacza się historię Joe Soptica, pracownika przedsiębiorstwa GST Steel. Zbankrutowało ono w 2001 r., kiedy przejęła je firma inwestycyjna Bain Capital kierowana w latach 90. przez Romneya.
  Soptic opowiada, że tracąc pracę stracił również ubezpieczenie zdrowotne dla swojej rodziny. Mówi, że zaraz potem jego żona zachorowała na raka i umarła, a na koniec oświadcza: - Nie sądzę, by Mitt Romney zdawał sobie sprawę, co zrobił ludziom.
  --
  Me forum - forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Fani_ksiazek_i_Remarque_a.html?t=1300028411481
 • seremine 13.08.12, 20:48
  Na uniwersytecie A&M w Teksasie doszło do strzelaniny.

  Co najmniej dwie osoby nie żyją. Wśród poszkodowanych są funkcjonariusze policji.

  Mężczyzna użył broni automatycznej. Policja już ujęła sprawcę.

  Uniwersytet A&M to największa uczelnia w Teksasie. Studiuje tam ponad 50 tys. osób.
  --
  Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • dunant 14.08.12, 01:28
  Zarazliwe toto czy co ?
 • kristopherh 22.08.12, 20:00
  Prezydent USA Barack Obama cieszy się minimalnie większym poparciem niż jego republikański rywal w listopadowych wyborach Mitt Romney - wynika z rezultatów opublikowanego w środę sondażu agencji Associated Press i ośrodka GfK.
  --
  Me forum - forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Fani_ksiazek_i_Remarque_a.html?t=1300028411481
 • jane_doe_hej 23.08.12, 01:50
  Coraz ciekawiej...
 • jutta_t 23.08.12, 18:35
  www.voxxi.com/west-nile-virus-outbreak-symptoms/
  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 23.08.12, 21:52
  W Texasie, Georgii..juz znowu jest.
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
 • dunant 24.08.12, 00:07
  Czymam kciuki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka