Dodaj do ulubionych

Ach ten żałosny antysemityzm

25.12.12, 19:54
Po tym jak ukraiński deputowany Igor Miroszniczenko nazwał pochodzącą z Ukrainy hollywoodzką aktorkę Milę Kunis "brudną Żydówką", rozpętała się burza. List w obronie gwiazdy do premiera kraju wysłał lider znanej żydowskiej organizacji broniącej praw człowieka. "Sprzeciwiamy się tej haniebnej antysemickiej nagonce i domagamy się, by premier publicznie ją potępił" - napisał rabin z Centrum Szymona Wiesenthala.

Igor Miroszniczenko, deputowany nacjonalistycznej partii Swoboda, zaatakował 29-letnią Milę Kunis na Facebooku. Napisał, że aktorka, znana z takich hitów jak "Ted" i "Czarny łabędź", "nie jest prawdziwą Ukrainką" i nazwał ją "brudną Żydówką".

Na Ukrainie, skąd pochodzi Kunis, rozpętała się burza - oburzenia nie kryły organizacje żydowskie, które uznały wypowiedź za antysemicki atak. Jak podaje "Daily Mail", głos zabrało nawet ministerstwo sprawiedliwości, które ostatecznie uznało, że słowa polityka nie są obraźliwe.
--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Obserwuj wątek
  • jerzy_55 Ach ten żałosny antysemityzmu nacjonalizm 26.12.12, 20:35
   Schumacherowie są przekonani, że dom został podpalony. Twierdzą, że do pierwszej próby podpalenia doszło na początku listopada. Rodzina znalazła wtedy w pobliżu domu trzy puste pięciolitrowe kanistry po benzynie. - Cała podwalina została zalaną benzyną. Na szczęście spaliło się tylko jedno okno i belki wokół okna, ale cały dom jeszcze stał. Policja sprawcy nie ustaliła i prokuratura w Lesku umorzyła sprawę - wspomina Henri.

   Po listopadowym pożarze rodzina dom ubezpieczyła. Teraz straty Schumacherowie wyceniają na około 120 tys. zł. - Ten domek był śliczny, był całym naszym życiem. Naszym zdaniem dom został podpalony - twierdzi Henri Schumacher.

   Cały tekst: rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,13107847,Czy_ktos_podpalil_dom_polsko_niemieckiej_rodziny_w.html#BoxSlotII3img#ixzz2GBjmo1HO
   --
   Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
  • dunant Re: Ach ten żałosny antysemityzm 31.12.12, 04:26
   Naczelny rabin Wielkiej Brytanii wyraził obawy przed nową falą antysemityzmu, jaka pojawiła się w Europie i może przedostać się na Wyspy. Jego zdaniem, u źródeł niektórych szczególnie ostrych wypowiedzi przeciwko Izraelowi leżą również uprzedzenia antysemickie.
   Rabin Efraim Mirvis zastrzegł, że Wielka Brytania ma chlubną kartę w zwalczaniu antysemityzmu, który postrzegany jest przez władze nie tylko jako problem dla społeczności żydowskiej, ale dla całego społeczeństwa. Antysemityzm jednak pojawia się na trybunach stadionów piłkarskich. Konkretnie - w stadionowych zaśpiewach kibiców West Ham United pod adresem Tottenhamu. Nie dalej jak w końcu listopada część fanów West Ham śpiewała "Hitler już po was idzie", syczała - jak uchodzący z palników gaz - i pokrzykiwała: "A rano pójdziecie do gazu". I to pomimo, że w West Ham United gra izraelski piłkarz Yossi Benayoun.
   Również skrajnie prawicowa Brytyjska Partia Narodowa ma historię antysemickich publikacji w internecie, a jej lider Nick Griffin przeczy istnieniu nazistowskich obozów zagłady. Uwagi Rabina Mirvisa o niebezpieczeństwie antysemityzmu na Wyspach nie są więc całkiem pozbawione podstaw. ..Wp.pl
  • dunant Re: Ach ten żałosny antysemityzm 31.12.12, 04:34
   Islamscy radykałowie równie chętnie palą amerykańskie, jak i izraelskie flagi. Widać to było podczas niedawnych zamieszek będących odpowiedzią na zamieszczony w internecie film "Niewinność muzułmanów". Zwykle nienawiść islamskich ekstremistów do Izraela tłumaczy się jako reakcję na powstanie państwa żydowskiego po II wojnie światowej. Jest to jednak zaledwie ułamek prawdy, który wcale nie wskazuje na fundamentalne powody tej ekstremalnej niechęci - pisze Robert Jurszo dla Wirtualnej Polski.
   Jakie są rzeczywiste przyczyny islamistycznego antysemityzmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wpierw trzeba spojrzeć głęboko w przeszłość islamu. Do jego źródeł - czasów Proroka.
   Od wrogości do protekcji...
   O Żydach Koran nie pisze dobrze. W pewnym punkcie określa ich nawet "synami małp i świń".
   Już u zarania islamu Mahomet szybko wszedł w konflikt z żydowskimi mieszkańcami Medyny. Żydzi raczej chłodno przyjęli deklarację Mahometa, że jest on boskim posłańcem, z czasem zarzucając mu kłamstwo. Spór pomiędzy rodzącym się islamem a starym judaizmem wynikał z wzajemnego podobieństwa między obydwiema religiami. Było to zderzenie dwóch monoteizmów. Każdy z nich rościł sobie pretensje do absolutnej prawdy. Zatem któryś z nich musiał być fałszywy. Koran akcentował tę wrogość:
   "Ty z pewnością się przekonasz,
   że ludzie najbardziej zawzięci
   w swojej wrogości
   wobec tych, którzy uwierzyli
   - to żydzi i bałwochwalcy" (5:82).
   Sporów nie rozstrzygano jedynie słowem. Wczesna historia islamu jest znaczona krwią. Mahomet zwalczał Żydów zbrojnie: wojny, wypędzenia, masowe egzekucje i zabójstwa były narzędziem budowania potęgi nowej religii. Ostatecznie odniósł zwycięstwo. Żydzi znaleźli się pod panowaniem islamu.
   O ile relacje między wczesnym islamem a judaizmem były często nacechowane otwartą wrogością, to sytuacja zmieniła się w okresie średniowiecza. Żydzi zaakceptowali muzułmańskie zwierzchnictwo, dhimmę, przystając na płacenie podatku, który musieli uiszczać nie-muzułmanie. Przynajmniej w założeniu, mogli - tak jak chrześcijanie - korzystać z protekcji swych muzułmańskich patronów. Ceną (poza wspomnianą daniną) było wyrzeczenie się ambicji politycznych i przyjęcie roli poddanych. Gwarantowało to jednak względne bezpieczeństwo. Taki układ utrzymywał się przez większość historii islamu. W XX wieku sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej.
   ...i od protekcji do wrogości
   "Obecnie, zwłaszcza po powstaniu niepodległego Państwa Izrael w Palestynie, antyżydowskie podejście stało się czymś normalnym w wielu kręgach świata arabskiego. Nagle, sytuacja, która panowała w Medynie i do której tak często odnosi się Koran, stała się w pewien sposób nieoczekiwania aktualna" - pisze wybitny badacz islamu Johannes J.G. Jansen w książce "Podwójna natura fundamentalizmu islamskiego".
   Zmienił się też układ sił politycznych w świecie islamu. Żydzi mieli swoje państwo, Europa prześcignęła kraje muzułmańskie pod względem militarnym i technologicznym, a u sterów władzy - jak choćby w Egipcie i Iraku - rozgościły się ideologie o zachodniej proweniencji, takie jak socjalizm i nacjonalizm. W tym klimacie, jeszcze w dwudziestoleciu między I a II wojną światową, zaczął się rodzić islamski fundamentalizm. Odżyła w nim koraniczna niechęć do Żydów, ale w zupełnie nowej formie.
   Ideologiem, któremu ekstremistyczny islam zawdzięcza najwięcej, jest Sajjid Kutb. Intelektualny lider egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, zanim stracono go w 1966 roku, pozostawił bogatą spuściznę piśmienniczą, którą do dziś zaczytują się kolejne pokolenia islamistów. O jego wpływie świadczy to, że popchnął swymi ideami na ścieżkę dżihadu samego Osamę bin Ladena. Przyszły "terrorysta nr 1" chłonął myśl Kutba od Mohammeda Kutba, brata Sajjida, który opuścił Egipt i przeniósł się do Arabii Saudyjskiej, gdzie bez przeszkód mógł rozwijać islamistyczne koncepcje.
   Demoniczni Żydzi
   Sajjid Kutb podzielał niechęć względem Żydów, jaka wyziera z kart Koranu. Ale jego postrzeganie Żydów i wynikający doń stosunek zdecydowanie przekraczały granice islamskiej tradycji intelektualnej.
   W opisanej w Koranie sytuacji pierwotnego napięcia między Mahometem a żydowską diasporą w Medynie dostrzegł Kutb coś więcej, aniżeli tylko wydarzenie historyczne. Widział w niej uniwersalny wzorzec relacji między islamem a Żydami. Innymi słowy, twierdził, że Żydzi z natury są wrogami islamu.
  • dunant Re: Ach ten żałosny antysemityzm 16.01.13, 00:15
   Dawid Wildstein krytykuje Rafała Ziemkiewicza za kontrowersyjne wypowiedzi w czasie spotkania promującego jego książkę. - Dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów - pisze Wildstein. - Jeśli Ziemkiewicz nie jest antysemitą, to kto nim jest? - komentuje filozofka Agata Bielik-Robson.
   Rafał Ziemkiewicz podczas spotkania z czytelnikami w Szczecinie przekonywał, że endecki antysemityzm nie miał tak naprawdę podłoża rasowego, ale wynikał z rywalizacji ekonomicznej. - Getta ławkowe, o których się mówi, sprowadzając do tego całą tradycję, to były sprawy czysto ekonomiczne, żadne rasowe androny typu niemieckiego nie miały nigdy żadnego zakorzenienia w polskim myśleniu - twierdził Ziemkiewicz.

   Opowiadał też o spotkaniu ze studentami prawa, na którym pytał, czy nie czują się ograniczani przez rozmaite sitwy, które nie pozwalają im pracować w zawodzie. Odpowiedzieli, że tak. - To wyobraźcie sobie, że te wszystkie sitwy tworzą Żydzi. A jesteście przed Holocaustem i nienawidzenie Żydów nie jest złe. Jest modne. Wszyscy nienawidzą Żydów - mówił Ziemkiewicz.
   • dunant Słowa Rafała Ziemkiewicza odbiły się szerokim eche 16.01.13, 00:18
    Słowa Rafała Ziemkiewicza odbiły się szerokim echem. W liście otwartym odpowiedział na nie dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie" Dawid Wildstein, syn Bronisława Wildsteina.
    - Cóż, wielu rzeczy się z Twojego wykładu się dowiedziałem. Nie tylko o historii Polski, ale co gorsza, o części swojej krwi. Dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów. Dowiedziałem się, że cudowna endecja była wolna od wszelkiego zła, a jak już robiła coś źle, to z przymusu społecznego - pisał Wildstein w liście opublikowanym na Forum Żydów Polskich.
    - Ogólnie, Rafale, kiepsko się poczułem. Nie dość, że żaden ze mnie bogobojny katolik, nie dość, że, jak rozumiem, moi przodkowie byli sitwą przeszkadzającą prawdziwym Polakom się rozwijać, to jeszcze dodatkowo zacząłem wątpić w swoje własne zmysły, które kazały mi stać się członkiem salonu - dodał.
    • dunant Re: Słowa Rafała Ziemkiewicza odbiły się szerokim 16.01.13, 00:20
     Dawid Wildstein skomentował zamieszanie wokół wypowiedzi Ziemkiewicza i swojego listu na profilu na FB. - Jeśli dla kogoś z tego tekstu wynika, że przestałem szanować RAZ-a, czy też uznałem go za krwiożerczego antysemitę, to jest pajac. Ale jednocześnie dostrzegam na prawicy momentami śmierdzącą Palikotem retorykę pogardy oraz bagatelizowanie złych wydarzeń z przeszłości - i nie mam zamiaru tego "olewać", ponieważ prawicę kocham - napisał.

     Do dyskusji, która rozgorzała pod jego wpisem, włączyła się między innymi filozofka Agata Bielik-Robson, która pytała: "Jeśli Ziemkiewicz w swym obecnym stanie nie jest antysemitą, to kto nim w ogóle jest? Czy z tego wynika, że prawica w ogóle odrzuca pojęcie antysemityzmu jako sprzeczne, projekcyjne, ideologiczne?".

     Dodała też, że rozgraniczanie dwóch rodzajów antysemityzmu (tego otwarcie rasistowskiego i nie) jest w pewnym sensie jeszcze gorsze od zwykłych antyżydowskich bluzgów. - Dla mnie Ziemkiewicz jest wzorcowym antysemitą i kropka - napisała.

     wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13223078,Anysemitzym__Wildstein_krytykuje_Ziemkiewicza_za_ostre.html?lokale=wroclaw#BoxWiadTxt
  • seremine Re: Ach ten żałosny antysemityzm 17.01.13, 16:15
   Uprzedzenie do żydów to tradycja? - Tak wskazuje jeden z rozmówców podczas sondy Wirtualnej Polski. Dowodów nie znajdujemy wiele. Słysząc pytanie o swój stosunek do wyznawców judaizmu, którego święto dzisiaj obchodzimy, kilka osób odchodzi kręcąc z niechęcią głową, ale większość jednak deklaruje, że "żyd to człowiek jak każdy inny". Czy rzeczywiście tak jest? Czy wobec tego przezwisko "żyd" nie niesie już za sobą obraźliwego przesłania?
   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • asshe Re: Ach ten żałosny antysemityzm 24.01.13, 08:20
    Ja mam koleżankę, która ma żydowskie pochodzenie i jest z tego dumna, tak samo jak każdy inny ze swoich korzeni. Nie cierpię tych wszystkich uprzedzeń i nie wiem, jak bardzo trzeba być uprzedzonym i ograniczonym, żeby być antysemitą.
     • mala200333 Re: Ach ten żałosny antysemityzm 24.01.13, 15:24
      rawik-is-me napisał:

      > Niewyksztalcone środowisko w którym sie wyrosło. Zwykle powodem. "Bo moja babci
      > a mówiła, ze Żydzi..." I powtarzają to potem wnuki bezmyślnie.

      Przez wiele lat stanowisko K.K. wplywalo na to.
      --
      Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  • jerzy_55 Re: Ach ten żałosny antysemityzm 28.06.16, 18:14
   Jak podaje "Daily Mail", głos zabrało nawet ministerstwo sprawiedliwości, które ostatecznie uznało, że słowa polityka nie są obraźliwe.
   --

   Wstyd!

   --
   Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka