Dodaj do ulubionych

Polacy nieczytaja.

09.01.13, 01:25
Tomasz Makowski: Dwadzieścia lat temu odsetek nieczytających Polaków wynosił 28 procent Później zaczął rosnąć. Przed czterema laty nastąpiło największe tąpnięcie – 62 procent nieczytających. Podejrzewaliśmy wtedy, że młode pokolenie po prostu przeniosło się do sieci, czego nie pozwoliła nam uchwycić metodologia badań. Dlatego w 2010 zadaliśmy dużo dodatkowych pytań, m.in. dotyczących czytania tekstów dłuższych niż trzy ekrany komputera lub trzy strony papierowe. Po cichu liczyliśmy, że może gdzieś popełniliśmy błąd i po udoskonaleniu metodologii wyjdą lepsze wyniki. Niestety wyszło niepodważalne 56 procent..
www.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20130103/nie-wygrasz-wyborow-fotografujac-sie-z-ksiazka?bo=1
Edytor zaawansowany
  • dunant 09.01.13, 01:28
    Tomasz Zając
    Kiedyś znajoma, która pracowała w księgarni powiedziała mi,że ludzie nie czytają, ponieważ widać to po sprzedaży książek... Trochę proste rozumowanie - sam nie kupuję książek, bo mnie na nie nie stać, a czytam w tygodniu czasem 3, czasem 4 książki tyle,że albo korzystam z miejskiej biblioteki, albo z dobrodziejstw internetu...

Aczkolwiek fakt jest jeden: Polaków, którzy mają minimum maturę, jak I tych z ,, wyższym'' wykształceniem, a którzy nie znają podstawowego kanonu polskiej literatury, jest coraz więcej...

I myślę,że to nie kwestia technologii, mody, ogólnego obniżenia standardów edukacji (chociaż szkoła I program nauczania raczej zniechęcają do literatury, aniżeli zachęcają)...
  • seremine 09.01.13, 16:44
    Nie wiem..
    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • znakpust 09.01.13, 18:07
    Nie jest tak żle, na pewno podskoczyła poczytność książek katolickich, mam księgarnie katolicką i od kilku lat zauważyłem podwojenie w wynikach sprzedaży, albo tylu duchownym nam ostatnio wysypało.
    --
    Księgarnia katolicka więcej tutaj
  • mala200333 09.01.13, 20:34
    Zauważyłam że wiele osób spędza godziny w Empiku czytając a nie kupując.
    --
    Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  • dunant 16.05.16, 02:50
    Smutne...
  • seremine 16.05.16, 13:47
    - Kiedy słyszałam o zarzutach na sali sejmowej, to tęsknota we mnie zagościła, dlaczego nie mamy tego na papierze? Papier to jest papier - trzeba się pod tym podpisać. Jak ktoś ma wiedzę i przekonanie, że ma rację, to niech położy karty na stół - mówi, pytana o ponad 30 zawiadomień do prokuratury po audycie, gość Kontrwywiadu RMF FM, była premier Ewa Kopacz.

Łukasz Mężyk: sprawą inwigilacji dziennikarzy powinien zająć się Trybunał Stanu Dodaje, że jako były premier nie lekceważy słów obecnych ministrów, ale "półprawdy, które były głoszone z mównicy dawały obraz jednostronny, jak wszystko od początku było źle". - Mamy refleksję, że nie wszystko było okej, ale pokaże mi pan taki rząd, któremu się wszystko udało? - pyta była premier. Ewa Kopacz pytana o pisemną odpowiedź PO na audyt odpowiada: "Jeśli ktoś do mnie nie pisał, to dlaczego mam mu odpisywać, skoro sam ma taką niechęć?".

Dodaje, że bardzo wnikliwie pochyli się nad audytem i będzie go analizowała. Ewa Kopacz uważa, że Prawo i Sprawiedliwość popełnia podobne błędy do tych, które popełniła Platforma Obywatelska.

Ewa Kopacz była pytana też o inwigilację dziennikarzy. - Nie było inwigilacji dziennikarzy w opinii ani ministra spraw zagranicznych, ani koordynatora służb, ani szefa MSW. Mówimy o nielegalnych podsłuchach - odpowiadała.

- Pani premier, ale nielegalna inwigilacja a inwigilacja, to są dwie różne rzeczy. Być może nielegalnej inwigilacji nie było. Pytanie dlaczego legalnie inwigilowano dziennikarzy? - pytał prowadzący "Kontrwywiad". - Ale to pytanie, jeśli w ogóle takowa była, powtarzam, że dostałam odpowiedzieć, że nie było. Jeśli ktokolwiek podsłuchiwał nielegalnie kogokolwiek, nie tylko dziennikarzy, powinien za to odpowiedzieć - powiedziała Ewa Kopacz.

- Ja mówię o legalnej - dopytywał wciąż dziennikarz. - ...to jest przestępstwo - mówiła Kopacz. - Tak, nielegalnie tak. Legalnie nie wiadomo - ciągnął prowadzący. - W związku z tym za każde przestępstwo należy odpowiedzieć. Jeśli dzisiaj koledzy z PiS-u mają dowody na to, że zostało popełnione przestępstwo, to powinni nie chodzić i ugrywać na tym politycznie, tylko powinni wprost pójść do prokuratury... - skomentowała w końcu Ewa Kopacz.

Na pytanie, czy Platforma, pani zdaniem, powinna iść swoją, samodzielną, niezależną drogą, czy jednak jednoczyć siły z Nowoczesną, PSL-em i KOD-em, Kopacz powiedziała: "Mając tak duży i doświadczony klub parlamentarny, wokół którego możemy budować sojusz całej opozycji, musimy to przenieść również na budowanie szerokiej opozycji przeciwko PiS-owi. Dzisiaj jestem o tym przekonana, że ta wspólna siła przeciwko PiS-owi to jest jedyny sposób na to, żeby PiS odsunąć od władzy".

--
  • mala200333 16.05.16, 13:59
    A szkoda

--
    Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • jutta_t 16.05.16, 20:23
    Niedobrze

--
    Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jerzy_55 18.07.16, 23:09
    Niestety..nie...

--
    Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
  • black_jotka 09.01.17, 21:14
    Smutne...

--
    Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jerzy_55 28.01.17, 22:33
    Bardzo smutna prawda...

--
    Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
  • jerzy_55 08.03.17, 20:12
    ..dlatego tak glosuja.

--
  • jerzy_55 22.03.17, 22:00
    Niestety...

--
  • jerzy_55 23.03.17, 01:50
    Nic na to nie poradzimy.

--
  • dunant 24.07.17, 06:18
    Internet zastepuje
  • seremine 08.08.17, 04:50
    ...I PIS wybieraja...

--
  • jutta_t 02.12.17, 17:23
    Niestety

--
    Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine 26.05.19, 23:27
    Niestety...