Dodaj do ulubionych

Maciej Stuhr

08.06.13, 01:56
Rozstanie z żoną i debiutancka książka....
Kolorowe magazyny i serwisy plotkarskie od jakiegoś czasu donoszą o sypiącym się od miesięcy małżeństwie Macieja Stuhra oraz żonie, która nie chce się zgodzić na rozwód, ale to nie jedyna kwestia, która ostatnio zajmuje znanego aktora. Co najmniej tak samo istotna jest bowiem dla niego... premiera debiutanckiej książki!
Z jednej strony - tabloidy śledzą uważnie, w jaki sposób Maciej Stuhr próbuje uporządkować swoje życie prywatne. Z drugiej - do księgarń trafia właśnie "W krzywym zwierciadle" (Wyd. Zwierciadło), swoiste podsumowanie i uporządkowanie jego dotychczasowego dorobku pisarskiego.
Edytor zaawansowany
 • nefretete993 08.06.13, 01:56
  Maciej Stuhr zarzeka się, że w swoim debiutanckim zbiorze felietonów napisał zupełnie sam "każdą literę" i chociażby już z tego powodu nie powinno się go porównywać do innych celebrytów, którzy od kilku lat podbijają listy bestsellerów.
 • nefretete993 08.06.13, 01:57
  Lubi czytać samego siebie

  "W krzywym zwierciadle" to zbiór felietonów, które od kilku lat publikuje pan na łamach miesięcznika "Zwierciadło". Pisze pan, że lubi czytać swoje teksty. Dlaczego?

  Maciej Stuhr: Ponieważ oznacza to, że są już napisane i męka twórcza została zakończona. Cenię sobie pisanie felietonów. Jest to jedna z moich ulubionych form działalności, choć znam swoje miejsce w szeregu. Nie uważam się za literata, wiem, że jestem amatorem. Jednak dużą estymą darzę ludzi pióra.
  Lubię język polski m.in. dlatego, że można się nim bawić. Staram się używać go w sposób niestandardowy, nieoczywisty. Czasem nad jednym słowem potrafię siedzieć pół godziny, ponieważ szukam najlepszej możliwości, aby wymyślone przeze mnie zdanie dobrze zabrzmiało. Nie tylko, jeśli chodzi o treść, ale także o formę.
 • nefretete993 08.06.13, 01:58
  Maciej Stuhr: Strasznie się zżymam później, gdy ktoś krytykuje moje teksty. O wiele łatwiej znoszę krytykę aktorskiej działalności. Wynika to zapewne z tego, że nie jestem zawodowym pisarzem, nie mam takiego warsztatu jak Jerzy Pilch czy Dorota Masłowska.
  Współpracę ze "Zwierciadłem" rozpoczął pan w 2008 roku. Pamięta pan swój pierwszy felieton?
  Maciej Stuhr: Pisałem już wcześniej do innych magazynów, jednak propozycja ze "Zwierciadła" była szalenie nobilitująca. Napisałem jeden felieton na próbę. Po subtelnych retuszach stwierdziliśmy, że ma to ręce i nogi. Ta przygoda trwa do dziś. Jest mi niezmiernie miło, gdy trzymam w ręku swoją książkę. Jednak nie chciałbym być wpisany w nurt znanych ludzi, którzy piszą.
 • nefretete993 08.06.13, 01:58
  Dlaczego nie?
  Maciej Stuhr: Po pierwsze dlatego, że każdą literę w tej książce napisałem sam. A w przypadku niektórych osób, nie jest to oczywiste. Wiele książek nie jest pisanych przez ich autorów.
  Po drugie wzbraniałem się przed propozycjami typu wywiad-rzeka, ponieważ nie wiem, czy miałbym coś czytelnikowi do zaoferowania. Poza tym uważam, że takie książki są jednak czymś w rodzaju chałtury na rynku wydawniczym.
  Oczywiście moja książka także nie jest rasową publikacją. Jest to zbiór tekstów, które powstawały w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak wszystko napisałem sam.
 • nefretete993 08.06.13, 01:59
  Maciej Stuhr: Jest jeden stary tekst, na który nie miałem kompletnie pomysłu, a telefony z redakcji się urywały. Mówiono mi, że jeżeli natychmiast nie oddam felietonu, to będzie porażka. Więc zasiadłem przed komputerem i opisałem pustkę w głowie. Nagle okazało się, że wyszedł z tego całkiem niezły tekst.
  Jak wymyśla pan tematy?
  Maciej Stuhr: Nie ma jednej zasady. Czasem "chodzę z felietonem" przez kilka dni. Bardzo lubię ten stan, ponieważ wiem, o czym napisać i najważniejszy problem mam z głowy. Jednak paradoksalnie niekiedy te felietony, które wymyślam naprędce, są lepsze od tych "wychodzonych".
 • nefretete993 08.06.13, 02:00
  Drugą część "W krzywym zwierciadle" stanowi opowieść "Utytłani miłością". Podobno miał być to scenariusz filmowy?

  Maciej Stuhr: Takie było hasło wywoławcze. Nie było pewnych planów, co do tego, ale postanowiliśmy pobawić się w opowieść filmową. W 2010 roku przez 12 miesięcy powstawała więc wstrząsająca historia "Utytłani miłością".
  Nie hamowałem się tam z poczuciem humoru, które jednak nie jest zrozumiałe dla każdego odbiorcy. Moi rodzice na przykład w ogóle tego nie rozumieją, nie wiedzą, na czym polega żart. Jednak napisałem coś, co śmieszy mnie samego. Miałem przy tym ogromny ubaw.
 • nefretete993 08.06.13, 02:01
  We wstępie do książki Stuhr przyznaje z rozbrajającą szczerością, że za swój osobisty sukces uważa fakt, iż od końca 2008 roku co miesiąc wydobywa z siebie co najmniej jedną myśl w miesiącu:
  "Można powiedzieć, że te myśli właściwie w ogóle się nie wiążą ze sobą. Jedne są do śmiechu, inne do zadumy, a jeszcze inne do niczego".
  Znany aktor prosi również swoich czytelników, by nie dzielili się z nim osobiście krytycznym uwagami na temat jego literackiej twórczości:
  "Jeśli nie spodoba się Wam to, co przez te lata mąk twórczych ze mnie się wydobyło, a los zetknie nas kiedyś face to face, to proszę, nie mówcie mi tego, bo mi będzie bardzo przykro!".
 • nefretete993 08.06.13, 02:01
  W felietonie "Dieta jest jak Rosja" znany aktor wyznaje, że przy okazji swoich 33. urodzin postanowił zbadać "zagadnienie szkodliwości niektórych składników zawartych w naszym jedzeniu".

  "Całe życie panicznie bałem się awokado. Odkąd mój ojciec, 20 lat temu, wyszedł ze szpitala po przebytym zawale mięśnia sercowego z listą produktów, których nie może jeść ze względu na dużą szkodliwość dla tego organu, awokado stało się symbolem czyhającego w jedzeniu potwora dybiącego na nasze zdrowie i życie" - pisze dalej Stuhr.
  W innym głośnym tekście ("Nie ściągaj!") aktor skrytykował piratów internetowych. W jeszcze innym prezentuje "Słowniczek dla nieletnich" (kim był "cinkciarz"? co to "saturator", a co "Pewex"?) czy "Krótki kurs felietonopisarstwa" (jedna z podpowiedzi brzmi: "Zacznij pisać, potem będzie trochę lepiej").
 • nefretete993 08.06.13, 02:02
  W tekście "Zamiast epilogu" Stuhr przyznaje, że comiesięczne wydobywanie z siebie myśli, które warte są przelania na papier, nie jest czynnością ani łatwą, ani przyjemną: "Mając świadomość, że istnieje mikroskopijna grupa ludzi mądrych, którzy co się odezwą, to z sensem, ja tymczasem pozostanę z satysfakcją w obliczu ogromu pozostałych grup przy swojej jednej myśli miesięcznie".
 • nefretete993 08.06.13, 02:02
  Maciej Stuhr jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutował w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku. Zagrał wiele ról filmowych i teatralnych. W 2012 roku widzowie mogli oglądać go w głośnych i szeroko komentowanych filmach "Obława" i "Pokłosie". Za główną rolę w tym ostatnim filmie otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2013.
  "W krzywym zwierciadle", debiutancka książka Macieja Stuhra, jest zbiorem felietonów aktora publikowanych od kilku lat na łamach miesięcznika "Zwierciadło". Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska.
 • nefretete993 08.06.13, 02:03
  http://i.wpimg.pl/r,id,d141NTA7aF41MDA7dV5odHRwOi8vaS53cC5wbC9hL2YvanBlZy8zMTQwOS9tYWNpZWotc3R1aHItdy1rcnp5d3ltLXp3aWVyY2lhZGxlLXd5ZGF3bmljdHdvLXp3aWVyY2lhZGxvLXdhcnN6YXdhLTI5LTA0LTIwMTMtNDc2eDgwMC5qcGVnO3FeMC45O3ReanBnO3Nea3NpYXpraTtmdF4x.jpg
 • samanta_ewa 12.06.13, 02:16
  Lubię Macka
  --
  Lubie... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • rawik-is-me 25.04.16, 22:47
  Lubie tego aktora...

  --
  Ulubione:
  forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 28.01.17, 03:07
  W końcu sie rozwiedli

  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
 • jutta_t 06.06.18, 17:40
  Ciekawa postac!

  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • seremine 03.09.18, 21:45
  Super postac..

  --
  Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka