Dodaj do ulubionych

Trujące owoce

11.07.13, 02:57
http://i.fitness.wp.pl/gfx/wpfitnes/pl/defaultgalerie/36/1077/1/1761346197.jpg
Edytor zaawansowany
 • nefretete993 11.07.13, 02:58
  Lato w pełni. W lesie i na łąkach można znaleźć dużo kuszących, ale trujących owoców. Po wabiące kolorami i kształtem owoce sięgają przede wszystkim dzieci - warto je więc nauczyć, czego powinny się wystrzegać.

  Pokrzyk wilcza jagoda

  Leśne jagody, borówki amerykańskie, jagody kamczackie... wszystkie są podobne, smaczne i zdrowe. Nic dziwnego, że dzieci nauczone, że czarnogranatowe okrągłe owoce są pyszne, odważnie sięgną także po inne smakołyki o zbliżonym wyglądzie rosnące na drzewach i krzewinkach. Niestety to może okazać się tragiczne w skutkach. Na przykład wtedy, gdy przez pomyłkę sięgniemy po jagody pokrzyku, czyli tzw. wilcze jagody. Wszystkie części rośliny (dorasta do 1 m) z rodziny psiankowatych zawierają hioscyjaminę oraz atropinę i są trujące. Zjedzenie nawet jednej jagody może spowodować ciężkie zatrucie, prowadzące do gorączki, zaburzenia rytmu serca, omamów, napadów lęku lub agresji, a nawet śpiączki. Dla dziecka dawką śmiertelną mogą okazać się już 3 owoce, dla dorosłego człowieka 10-15 sztuk.
 • nefretete993 11.07.13, 02:58
  Ligustr pospolity

  O ile wilcza jagoda jest rośliną dość rzadką, rosnącą przede wszystkim na południu naszego kraju, o tyle ligustr pospolity jest bardziej rozpowszechniony. Tę roślinę czesto wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów. Na szczęście czarne, błyszczące jagody ligustru nie są aż tak trujące, jak pokrzyku, jednak znane są przypadki śmiertelnych zatruć tą rośliną u dzieci. Zjedzenie kilku owoców najczęściej prowadzi do problemów gastrycznych - bóli brzucha, nudności, wymiotów i biegunek. Przy większych ilościach możliwe są drgawki, a nawet zapaść.
 • nefretete993 11.07.13, 02:59
  Bluszcz pospolity

  Biegunka, wymioty, a także drgawki to także objaw zatrucia jagodami bluszczu pospolitego. Również w przypadku tej rośliny owoce wyglądają jak małe czarnogranatowe kulki. Przyczyną zatrucia w przypadku bluszczu, jest obecna w owocach toksyczna substancja - hederyna.
 • nefretete993 11.07.13, 02:59
  Kruszyna pospolita

  Z kolei kruszyna pospolita, rosnący w lasach krzew, zawiera w sobie frangulinę i ramnoksantynę. Dlatego zjedzenie jej czarnych jagód prowadzi do problemów ze strony przewodu pokarmowego (z krwawymi biegunkami włącznie), a w ciężkich przypadkach nawet do uszkodzenia nerek lub zapaści.
 • nefretete993 11.07.13, 03:00
  Czworolist pospolity

  Z owocami borówki czernicy, czyli czarnej jagody, bywają też mylone owoce czworolistu pospolitego - niewielkiej rośliny tworzącej często poszycie w lasach liściastych. Poza wymiotami i biegunką, objawami zatrucia tymi zawierającymi paridynę i parystyfninę owocami, są też silne zawroty głowy, zwężenie źrenic a nawet porażenie układu oddechowego, co może prowadzić do śmierci.
 • nefretete993 11.07.13, 03:00
  Jałowiec wirginijski i sabiński

  Kuszące mogą się też okazać jagody niektórych trujących jałowców. Mylące może być nie tylko podobieństwo do jadalnej czarnej jagody, ale i fakt, że owoce jałowca pospolitego są wykorzystywane jako przyprawa kuchenna. Niestety owoce jałowca sabińskiego czy wirginijskiego zawierają toksyczne olejki eteryczne i są trujące. Najczęstsze objawy zatrucia to wymioty i biegunka oraz stany zapalne jelit i żołądka. Zjedzenie zbyt wielu owoców tych jałowców (zwłaszcza sabińskiego) może doprowadzić do śmierci.
 • nefretete993 11.07.13, 03:01
  Konwalia majowa

  Konwalia majowa to jeden z najpiękniejszych i najwspanialej pachnących wiosennych kwiatów. Jeśli jednak mamy ją w ogródku, najlepiej wyciąć kwiaty, gdy tylko przekwitną. Dlaczego? Na łodygach, w miejscu białych dzwonków, pojawią się bowiem okrągłe owoce. Takie apetyczne i łatwo dostępne jagódki, które na dodatek chętnie rosną z dzikimi poziomkami, stanowią poważne niebezpieczeństwo. Trucizna - glikozydy nasercowe - obecna jest w całej roślinie, jednak zatrucia najczęściej powodowane są właśnie przez jagody. Skosztowanie tych czerwonych kulek objawia się wymiotami, biegunką i zaburzeniami akcji serca. W przypadku dzieci zjedzenie kilku jagód może doprowadzić do śmierci.
 • nefretete993 11.07.13, 03:01
  Wawrzynek wilczełyko

  Równie groźne są czerwone jagody wawrzynka wilczełyko. Ten rosnący w lasach liściastych krzew, zawiera śmiertelnie trującą mezereinę, dlatego już 10-12 małych owoców może zabić. Zjedzenie nawet kilku jagódek powoduje obrzęk warg, nudności, wymioty, ślinotok, trudności w przełykaniu, duszności i zaburzenia rytmu serca.
 • nefretete993 11.07.13, 03:01
  Wiciokrzew pospolity

  Choć czerwone owoce wiciokrzewu pospolitego (suchodrzew pospolity) są chętnie objadane przez ptaki, ludzie powinni trzymać się od nich z daleka. Zawierają bowiem silnie trujące saponiny i glikozydy, które powodują poważne problemy ze strony układu pokarmowego. W większych ilościach jagody te mogą spowodować śmierć.
 • nefretete993 11.07.13, 03:01
  Cis

  Każdy miłośnik kryminałów wie, że jedną z najłatwiej dostępnych trucizn jest taksyna, znajdująca się m.in. w igłach cisu. Ta silnie trująca substancja jest też obecna w nasionach tego drzewa, ukrytych w czerwonej osnówce owoców. Nawet niewielka ilość taksyny, która dostanie się do organizmu, uszkadza narządy wewnętrzne, powoduje drgawki, porażenie ośrodka oddechowego i ustanie akcji serca.
 • nefretete993 11.07.13, 03:02
  Ostrokrzew kolczasty

  Dla dzieci atrakcyjne mogą się też okazać czerwone jagody ostrokrzewu kolczastego, zawierającego teobrominę wywołującą problemy gastryczne i senność.
 • nefretete993 11.07.13, 03:02
  Trzmielina zwyczajna

  Zachwyt najmłodszych z pewnością wzbudzą też niezwykle atrakcyjne (zbudowane z różowej osłonki i żółtych nasionek) owoce trzmieliny zwyczajnej. Objawy zatrucia zawartymi w owocach glikozydami, występują dopiero po kilkunastu godzinach i charakteryzują się wysoką temperaturą, problemami oddechowymi i zaburzaniami układu krążenia. Przy silnych zatruciach pojawiają się też uszkodzenia nerek i wątroby. 30-40 nasion uważne jest za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka.
 • nefretete993 11.07.13, 03:03
  Psianka słodkogórz

  Czerwone jagody spotkamy też na psiance słodkogórz. Również one nie nadają się do jedzenia, gdyż zawierają saponiny, powodujące rozpad czerwonych krwinek oraz porażającą układ nerwowy solaninę. Zjedzenie tych owoców prowadzi do wymiotów, biegunki oraz problemów oddechowych, które mogą doprowadzić do śmierci.
 • nefretete993 11.07.13, 03:03
  Kalina koralowa

  Niebezpieczne są też czerwone jagody kaliny koralowej. Problemy gastryczne, zawroty głowy, zaburzenie równowagi i świadomości to najczęstsze objawy zatrucia.
 • nefretete993 11.07.13, 03:03
  Lista trujących owoców na polskich łąkach i w lasach jest oczywiście znacznie dłuższa. Niebezpieczne są też owoce jemioły pospolitej, bzu koralowego, kokoryczki wonnej i wielokwiatowej, a nawet popularnej śnieguliczki czy "orzeszki" buczyny.

  Białe kulki śnieguliczki, które dzieci z wielką radością wyciskają, zawierające m.in. szkodliwe saponiny. Nie należy też sięgać po nasiona buku zwyczajnego, czyli buczynę. Zjedzenie kilku orzeszków zazwyczaj nie wywołuje żadnych dolegliwości lub kończy się bólem brzucha. W większych ilościach owoce tego drzewa mogą jednak spowodować wymioty, biegunki, a nawet drgawki i porażenie.

  AD/mmch/fitness.wp.pl
 • jutta_t 09.07.16, 18:22
  Uwaga!

  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • nefretete993 28.01.17, 04:53
  Tak trzeba na nie uważać..
 • jerzy_55 31.05.16, 20:26
  Wiele ich jest....

  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • jerzy_55 07.01.17, 19:48
  Uważać na nie

  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • jerzy_55 24.03.17, 17:20
  Straszne

  --
  Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
 • black_jotka 09.10.17, 16:19
  Należy uważać...

  --
  Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
 • mala200333 10.10.17, 05:02
  portal.abczdrowie.pl/13-produktow-ktore-maja-doroczynny-wplyw-na-serce
  --
  Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
  Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.