23.08.13, 19:39

Książka Andrzeja Żuławskiego "Nocnik" jest powieścią udającą dziennik, a nie dziennikiem udającym powieść; nie można utożsamiać autora z narratorem, ani postaci z żywymi osobami - mówiła w sądzie biegła w procesie, wytoczonym Żuławskiemu przez Weronikę Rosati.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie przesłuchał w sprawie książki prof. Grażynę Borkowską - historyka literatury z Instytutu Badań Literackich PAN. Pytana przez prawie trzy godziny, dowodziła, że tekstu artystycznego - jakim jest powieść - nie można traktować jako bezpośredniej wypowiedzi autora. "Narrator nie musi wypowiadać opinii autora. Gdyby tak było, setki artystów stawałoby przed sądami. Ta praktyka co najmniej od końca XIX wieku ustaje" - podkreśliła.

W procesie - który toczy się od jesieni 2010 r., częściowo za zamkniętymi drzwiami - aktorka Weronika Rosati żąda od pozwanych - Żuławskiego oraz wydawcy jego książki - 200 tys. zł zadośćuczynienia, przeprosin w mediach za naruszenie jej prawa do prywatności i godności jako kobiety oraz zaprzestania dalszego naruszania jej dóbr osobistych m.in. przez usunięcie fragmentów książki, które mają jej dotyczyć, z ewentualnych dalszych jej wydań.
--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
    • seremine Re: "Nocnik" 23.08.13, 19:43
      plejada.onet.pl/proces-rosati-kontra-zulawski-jest-wypowiedz-bieglej/6g4dm
      --
      • seremine Re: "Nocnik" 29.08.13, 21:58
        Zdaniem mec. Naumanna "panna Rosati mogłaby być powódką tylko wtedy, gdyby to był dzieło dokumentalne, gdzie występowałaby pod swoim nazwiskiem".
        --
        • seremine Re: "Nocnik" 29.08.13, 22:00

"To niczego nie zmienia, bo wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować" - mówił mec. Lach. Według niego opisy bohaterki są w książce "bardzo drastyczne", co uzasadnia żądanie pozwu. --
          • seremine Re: "Nocnik" 29.08.13, 22:04
            Esterka, postać utożsamiana z Weroniką Rosati, pojawia się na wielu stronach "Nocnika". Główny bohater książki ma na jej punkcie obsesję. Kocha ją i nienawidzi, wyznaje jej miłość i obraża w wulgarny sposób. Zarzuca jej, mówiąc łagodnie, że w niemoralny sposób próbuje zrobić karierę w Hollywood (mowa m.in. o "ssaniu hollywoodzkich ch...").
            W książce Żuławski opisał także burzliwe rozstanie bohatera z Esterką oraz trudne miesiące samotności, które nastąpiły po nim. Widać wyraźnie, że narrator (autor?) nie potrafi sobie poradzić ze swoimi uczuciami względem niedawnej ukochanej...
            --
            • seremine Re: "Nocnik" 29.08.13, 22:06
              Weronika Rosati (ur. 1984) to aktorka, znana z ról w telewizyjnych serialach, m.in. "Pitbull" "Majka", "Kryminalni", "Londyńczycy", "M jak miłość". Ostatnio o Rosati mowa głównie w związku z licznymi epizodami w zagranicznych produkcjach (np. serial "Luck" z Dustinem Hoffmanem czy film "Bullet to the Head" z Sylvestrem Stallone'em). W 2013 Rosati nominowana została do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepsza główna rola kobieca za film "Obława".
              --
    • seremine Re: "Nocnik" 29.08.13, 21:54
      Proces wytoczony przez aktorkę Weronikę Rosati jej byłemu partnerowi, reżyserowi Andrzejowi Żuławskiemu, ciągnie się już od 3 lat i na razie niewiele wskazuje, by szybko miał się zakończyć. Ostatnie zeznania, przede wszystkim korzystna dla pozwanego opinia biegłej, mogą jednak sprawić, że młoda aktorka przegra proces...
      Dlaczego biegła broniła w sądzie Żuławskiego i jego uchodzącej za skandaliczną i obrazoburczą książki, w której rzekomo wielokrotnie obraził Rosati? Co takiego napisał w swoim głośnym "Nocniku" Żuławski, że aktorka konsekwentnie domaga się od niego 200 tysięcy złotych zadośćuczynienia, przeprosin oraz usunięcia wybranych fragmentów książki?
      W jaki sposób może zakończyć się ten proces? Dlaczego "Nocnik" wciąż jest książką zakazaną i czy kiedykolwiek trafi jeszcze do sprzedaży? O co chodzi Żuławskiemu, który powiedział, że Rosati "sama zgłasza się na ochotnika"? Kto ma rację w tym sporze?
      --
      • mala200333 Re: "Nocnik" 28.11.13, 13:13
        Mam, ale jeszcze nie zaliczyłam.
        --
        Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
        Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
    • mala200333 Re: "Nocnik" 22.12.16, 18:12
      Mam te ksiazke.

--
      Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
      Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka