Dodaj do ulubionych

Katalonia i inni.

30.10.17, 17:52
Starzy miejscowi działacze tatarscy, wywodzący się jeszcze z sowieckiej elity, są przez młodych postrzegani jako zaprzańcy, którzy za władzę i dobrobyt sprzedali swój naród Moskwie, marnując szansę na zdobycie pełnej niepodległości. Na razie ruch dążący do niezależności nie jest masowy, a na organizowane przez nich demonstracje przychodzi Mało osób. Kreml jednak tego nie lekceważy.


--
Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 18:35
   prokuratura wystąpiła o Europejski Nakaz Aresztowania dla odwołanego przez Madryt premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta.

   Powodem wystąpienia o Europejski Nakaz Aresztowania dla odwołanego premiera Katalonii jest jego niestawienie się, na mającym miejsce w czwartek, przesłuchaniu. Oprócz tego hiszpańska prokuratura generalna chce aresztu tymczasowego dla ośmiu przedstawicieli zdymisjonowanych władz Katalonii.
  • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 21:14
   Hiszpania: ośmiu katalońskich ministrów w areszcie, sąd wydał zgodę na ENA dla Puigdemonta

   dzisiaj 16:10
   FACEBOOK | 0
   TWITTER | 0
   KOPIUJ LINK 187SKOMENTUJ
   Ośmiu zdymisjonowanych katalońskich ministrów zostało zatrzymanych, znajdują się w areszcie śledczym - informuje BBC. Z kolei Sąd Najwyższy Hiszpanii zaakceptował wniosek prokuratura generalnego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta po tym, gdy nie stawił się wcześniej tego dnia w sądzie na przesłuchaniu.
   Ministrom zarzuca się rebelię, działalność wywrotową i malwersację
   Carles Puidgemont przebywa obecnie w Belgii. Zapowiada, że będzie współpracować z władzami Hiszpanii
   Władze Barcelony ogłosiły, że za jedyny prawowity rząd Katalonii uznała odwołany przez Madryt gabinet Carlesa Puigdemonta
   • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 21:15

    Na liście ENA obok Puigdemonta znajduje się czworo polityków z jego gabinetu: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serrat oraz Lluis Puig. Wszyscy przebywają obecnie w Brukseli. Adwokat Puigdemonta zapowiedział, że jego klient będzie współpracował z hiszpańskimi i belgijskimi władzami.
    • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 21:16

     REKLAMA

     Teraz zgodnie z procedurą Sąd Najwyższy zwróci się do hiszpańskiej policji o interwencję u belgijskich organów ścigania. Następnie policja belgijska przekaże sprawę jednemu z sądów, który podejmie decyzję na temat ewentualnego wydania pięciu katalońskich polityków.

     Wczoraj belgijski adwokat Puigdemonta Paul Bekaert zapowiedział, że jego klient będzie współpracował z hiszpańskimi i belgijskimi władzami. Sam Puigdemont podkreśla, że jego pobyt w Belgii nie wynika z dążenia do otrzymania azylu politycznego, ale do skuteczniejszej walki o dobro sprawy katalońskiej na arenie międzynarodowej.

     Zarówno Bekaert, jak i hiszpańscy prawnicy zaznaczają, że procedura wydania decyzji o ENA wobec Puigdemonta i jego ministrów może być długotrwała.
     • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 21:17


      Prokuratura zarekomendowała, by Santi Vila, były szef departamentu ds. przedsiębiorczości w katalońskim rządzie, otrzymał możliwość zwolnienia z aresztu za kaucją w wysokości 50 tys. euro. Polityk ten zrezygnował ze stanowiska w rządzie, zanim 27 października kataloński parlament jednostronnie przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

      Vila to jeden z 14 członków zdymisjonowanych przez rząd centralny rządu katalońskiego, którzy zostali wezwani do złożenia zeznań przed madryckim sądem Audiencia Nacional. Zajmuje się on najpoważniejszymi sprawami polityczno-finansowymi i terroryzmem. Zarzuca im się rebelię, działalność wywrotową i malwersację, za co w Hiszpanii grozi odpowiednio 30, 15 i 6 lat więzienia.

      Tysiące ludzi zgromadziły się w czwartek pod siedzibą rządu katalońskiego w Barcelonie w manifestacji poparcia dla przesłuchiwanych urzędników. Ludzie klaskali, skandowali proniepodległościowe hasła i trzymali katalońskie flagi.

      Prawnicy aresztowanych przedstawicieli zdymisjonowanych władz Katalonii już zapowiedzieli apelację od dzisiejszej decyzji sędzi Carmen Lameli. Prawnik byłego wicepremiera Junquerasa i czterech innych byłych członków rządu powiedział, że decyzja o aresztowaniu jest "nieproporcjonalna" i "nieuzasadniona" - podaje AP.

      Władze Barcelony: gabinet Puigdemonta jedynym prawowitym rządem Katalonii

      Rada miejska Barcelony przyjęła w dzisiejszym głosowaniu uchwałę, zgodnie z którą za jedyny prawowity rząd Katalonii uznała odwołany w sobotę przez Madryt gabinet Carlesa Puigdemonta.

      Podczas tej samej sesji rada miejska stolicy Katalonii uznała też "za jedynego prawowitego reprezentanta ludu Katalonii" wybrany podczas głosowania w 2015 roku parlament tego regionu.

      Zaproponowaną przez Lewicę Republikańską Katalonii (ERC) uchwałę poparły proniepodległościowe ugrupowania: Europejska Katalońska Partia Demokratyczna (PDeCAT) Puigdemonta, a także Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) i Wspólna Barcelona burmistrz Ady Colau.

      W dzisiejszym przemówieniu wiceburmistrz Barcelony Gerardo Pisarello stwierdził, że choć rząd Puigdemonta podczas głosowań w katalońskim parlamencie nad ustawami o referendum i tzw. Akcie Przejściowym w dniach 6 i 7 października złamał prawo, to nie jest to wystarczający powód do odwołania go przez Madryt z pełnionych funkcji.
  • nefretete993 Re: Katalonia i inni. 02.11.17, 21:20
   ~??? do ~alek: Zalezy jak na to spojrzec. Katalonczycy nie uwazaja ich za zdrajcow. Madryt-tak. Madryt b. sie boi, stada te aresztowania.
   Ale u nas tez aresztowali Solidarnosc i co z tego wyszlo? Katalonczycy juz dawno chca sie oderwac od Hiszpanii.Katalonia jest b. bogata i chyba juz ma dosyc utrzymywania reszty Hiszpanii. Nie wiem tylko czy to realne. Bedzie wielka presja Unii, jak dotad nikt nie stanal po stronie Katalonii. No moze Belgia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka