Dodaj do ulubionych

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art. 7.

20.12.17, 16:01
Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art. 7. To będzie miało konsekwencje
Unia może doprowadzić do przykręcenia kurka z pieniędzmi.
Unia może doprowadzić do przykręcenia kurka z pieniędzmi.
Skorzystanie z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej może doprowadzić do nałożenia sankcji, a nawet pozbawić Polskę głosu w Radzie UE. Ale nie będzie to proste. Mimo tego Unia może doprowadzić do przykręcenia kurka z pieniędzmi.
- Polska nie zostawiła nam wyboru – grzmiał wiceszef KE Frans Timmermans. Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z ustawą o sądach powszechnych. Jednocześnie dała polskiemu rządowi 3 miesiące na wycofanie się z niezgodnych z konstytucją RP i prawem UE działań i wdrożenie unijnych rekomendacji.

Co właściwie oznacza dla nas decyzja KE? Podczas gdy w styczniu 2016 po raz pierwszy w historii, Komisja Europejska uruchomiła mechanizm monitoringu ochrony państwa prawnego mowa była o systemie wczesnego ostrzegania. Uruchomienie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest już działaniem o wiele groźniejszym, bo ostatecznie może doprowadzić do nałożenia sankcji na kraj, a nawet pozbawić Polskę głosu w Radzie UE.


--
Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html--
Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:03
   ...aby doszło do nałożenia kar, trzeba przejść długą drogę. Pierwszy krok jednak już został poczyniony. KE przegłosowała wniosek o uruchomienie art. 7. Teraz potrzeba 4/5 głosów wszystkich państw członkowskich, aby Rada mogła stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości przez Polskę, co w obecnym układzie sił nie jest niemożliwe.

   Wcześniej jednak znów możemy zostać wezwani do przedstawiania swoich racji. Od tych wyjaśnień zależy, czy Rada Europejska stwierdzi poważne i stałe naruszenie wartości UE, czy też nie.   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:04    Jeśli tak się stanie, do nałożenia sankcji i tak potrzeba jeszcze jednomyślnej zgody wszystkich członków Unii. I na ten brak jednomyślności liczy polski rząd.

    Gdyby jednak udało jednogłośnie stwierdzić poważne i stałe naruszenie wartości, sprawa trafia do Rady Unii Europejskiej i tam ministrowie, głównie spraw zagranicznych lub sprawiedliwości, decydują w głosowaniu o nałożeniu sankcji na państwo. W tym przypadku wystarczy już tylko większość kwalifikowana, czyli 55 proc. głosów, by zdecydować o tym, jaka to będzie kara.

    Ale uruchomienie art. 7 wobec członka Wspólnoty to pierwszy niechlubny przypadek w historii Unii. Dlatego też nie ma wciąż m.in. gotowego katalogu sankcji. Istnieje jedynie zapis, że mogą być to różne ograniczenia praw członkowskich, aż do odebrania głosu w RUE. Odebranie głosu może być bardzo bolesne.

    Przykręcić kurek

    Choć sankcje wydają się wciąż mało prawdopodobne. Czekają nas inne poważne konsekwencje choćby wizerunkowe wynikające z uruchomienia art. 7.

    Ale decyzja KE może być też podstawą do zakwestionowania dotacji z EU. Jakich? Na przykład funduszy europejskich, które zostaną uznane za wątpliwe z perspektywy praworządności. Pieniądze może stracić m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk. Konkretnie 3 mln złotych, które pozyskała toruńska uczelnia – o czym pisaliśmy w money.pl.

    Konflikt z Brukselą może się też odbić echem już za 3 lata, kiedy zacznie obowiązywać nowa perspektywa. Przy rozmowach o nowym budżecie UE może się okazać, że Polska zostanie pominięta przy rozdziale funduszy unijnych.

    A przecież wciąż czerpiemy wymierne korzyści finansowe z Unii Europejskiej, co udowadnialiśmy w money.pl. Z Transferów finansowych Polska - Unia Europejska, publikowanych przez Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Finansów wynika, że od naszej akcesji do Wspólnoty dostaliśmy ponad 135,7 mld euro.

    Tylko z Funduszu Strukturalnego transferowane do Polski środki sięgają już 55,5 mld euro. Unijne środki wsparły polskie rolnictwo kwotą ok. 46,5 mld euro. Jeśli więc spojrzymy tylko na ostatnie wpłaty, widać, jak bolesne mogłyby być straty wynikające z tego typu sankcji nakładanych na Polskę.

    --
    Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:15
      Wiceszef Komisji Frans Timmermans poinformował o uruchomieniu wobec Polski artykuł 7. KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dot. praworządności. – Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w artykule 7, która z istoty swojej ma charakter polityczny, nie zaś prawny; obciąża ona niepotrzebnie nasze wzajemne relacje, co może utrudniać budowanie porozumienia – oświadczyło MSZ.

      --
      Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
      • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:19
       ... irma.connors ~Waldek
       ~Waldek do irma.connors: A co te reformy zmieniają w całym sądownictwie? Myślisz, że jak zmienisz sędziego to nowy nie będzie czekać na akta 1/2 bo oskarżony ma inną sprawę na końcu Polski a nie ma cyfrowej bazy akt tylko wszystko musi być wysyłane? Czy ta ustawa zmienia coś w pracy biegłych? bo bez opinii biegłego sąd nie podejmie decyzji. Gdzie są zmiany na które czekają Polacy? NO GDZIE? PISowi się wydaje, że jak ręcznie będą sterować to będzie sprawiedliwie... ciekawe

       --
       Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
       • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:20
        ... irma.connors ~Waldek
        ~Waldek do irma.connors: A co te reformy zmieniają w całym sądownictwie? Myślisz, że jak zmienisz sędziego to nowy nie będzie czekać na akta 1/2 bo oskarżony ma inną sprawę na końcu Polski a nie ma cyfrowej bazy akt tylko wszystko musi być wysyłane? Czy ta ustawa zmienia coś w pracy biegłych? bo bez opinii biegłego sąd nie podejmie decyzji. Gdzie są zmiany na które czekają Polacy? NO GDZIE? PISowi się wydaje, że jak ręcznie będą sterować to będzie sprawiedliwie... ciekawe        --
        Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
        • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:31
         Julia Pitera dla WP: Jedyny winny to rząd PiS i Jarosław Kaczyński
         Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu at. 7 w związku z naruszaniem przez rząd zasad praworządności. - Jak dziecko coś zbroi, to zwala na brata, siostrę czy syna sąsiadów. Łatwiej znaleźć winnego w kimś, niż przyznać się do winy. PiS powinno zmienić krótkie spodnie na długie - mówi Wirtualnej Polsce Julia Pitera z PO, która była jedną z europosłanek głosujących za rezolucją o sytuacji w Polsce.


         --
         Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 16:52
   Ruch Komisji Europejskiej skomentował Donald Tusk. - Ta decyzja wynika z głębokiej zmiany, jaką zaproponowała większość parlamentarna, więc PiS. Zmiany polegającej na tym, że to władza będzie ponad prawem, a nie prawo ponad władzą. Tak to oceniają instytucje europejskie - mówi były polski premier, który przebywa w Krakowie.

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 18:15
   Wiceszef Komisji Frans Timmermans poinformował o uruchomieniu wobec Polski artykuł 7. KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dot. praworządności. Prezydent Andrzej Duda o godz. 17.40 poinformował, że podpisze ustawy o SN i KRS.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 18:17
    To na pewno smutny dzień dla tych Polaków, którzy z obecnością Polski w Unii Europejskiej wiązali największe nadzieje. Ja do nich się zaliczam. Uważam, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej – skomentował decyzję o uruchomieniu wobec Polski art. 7 przewodniczący KE Donald Tusk, który przebywa w Krakowie.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Komisja Europejska uruchamia wobec Polski art 20.12.17, 21:53
   Prezydent Andrzej Duda dziś oświadczył, że zamierza podpisać ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Podkreślił, że słyszane wokół głosy krytyki wobec tych rozwiązań "zadziwiają go głęboko". Tymczasem kilka godzin przed oświadczeniem głowy państwa Komisja Europejska zdecydowała, że uruchamia wobec Polski art. 7 Traktatu Europejskiego. Główna przyczyna to właśnie działania obozu rządzącego wokół wymiaru sprawiedliwości.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka