Dodaj do ulubionych

------------ Prognozy Polityczne ---------cz.5 ---

05.01.19, 16:58

Tegoroczne prawosławne święta Bożego Narodzenia będą dla prezydenta Władimira Putina oraz zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchy Cyryla wyjątkowo smutne. Z Moskwy zamiast życzeń szczęścia i pokoju płyną oskarżenia i groźby religijnego rozłamu jakiego wschodnio-chrześcijański świat nie widział od czasów jego powstania w wyniku Wielkiej Schizmy z 1054 r. A to wszystko przez, albo raczej za sprawą ukraińskich dążeń do religijnej niezależności.
W wyniku przełomowej decyzji patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I powstaje niezależny (autokefaliczny) Kościół Prawosławny Ukrainy. Tym samym po ponad 300 latach moskiewska cerkiew utraciła kontrolę nad cerkwią ukraińską
Zarówno Kreml, jak i moskiewska cerkiew, bardzo gwałtownie zareagowały na tę decyzję, grożąc najpoważniejszym od czasów Wielkiej Schizmy Wschodniej z 1054 r. rozłamem w łonie wschodniego chrześcijaństwa
Wydarzenie to z jednej strony zwiększa szanse prezydenta Petra Poroszenki na reelekcję w marcowych wyborach i daje szansę na głębsze zjednoczenie Ukrainy. Z drugiej jednak może zostać wykorzystane przez Kreml do pogłębiania wewnątrzukraińskich podziałów i generowania napięć religijnych
Powstanie niezależnej cerkwi ukraińskiej to ogromna klęska prezydenta Putina osłabiająca rolę Moskwy jako duchowego Trzeciego Rzymu nie tylko na Ukrainie, ale w całym świecie prawosławnym. Zachwianiu uległy ideologiczne fundamenty wielkomocarstwowej pozycji Rosji zarówno na arenie wewnętrznej, jak i międzynarodowej
W prawosławną Wigilię, przypadająca zgodnie z kalendarzem juliańskim na 6 stycznia, urzędujący w Stambule patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I nada Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy tomos, czyli dokument oficjalnie potwierdzający jego autokefalię, a zatem niezależność od innych kościołów prawosławnych w tym przede wszystkim od Moskiewskiej Cerkwi Prawosławnej. W ten sposób spełnia się ukraiński sen o duchowej niepodległości, a jednocześnie rozsypuje rosyjskie marzenie o Trzecim Rzymie. 6 stycznia 2019 roku bez jednego wystrzału dojdzie do religijnej rewolucji, która zmieni oblicze prawosławnego świata.
--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Edytor zaawansowany
  • black_jotka 05.01.19, 19:39
    Do pierwszych starć z siłami bezpieczeństwa doszło wczesnym popołudniem w Paryżu w trakcie manifestacji ruchu "żółtych kamizelek". To ósma z rzędu sobota protestu przeciwko rosnącym kosztom utrzymania we Francji. Nie razie nie ma informacji o ewentualnych rannych czy zatrzymanych.

--
    Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • black_jotka 05.01.19, 19:39
    Tysiące Węgrów wyszło na ulice Budapesztu, by protestować m.in. przeciw nowelizacji kodeksu pracy zwiększającej górny limit godzin nadliczbowych i nazywanej przez przeciwników ustawą niewolniczą. Organizatorzy mówili o możliwości strajku powszechnego.

--
  • black_jotka 05.01.19, 19:40
    Strzelanina w kręgielni na przedmieściach Los Angeles. Policja: „Jest wiele ofiar”
    Do strzelaniny doszło w kręgielni w Torrance w Kalifornii, na przedmieściach Los Angeles. Jak podaje policja, w zdarzeniu ucierpiało wiele osób.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:30
    Gorąco w Paryżu. Kolejny protest "żółtych kamizelek"
    "Żółte kamizelki" po raz kolejny wróciły na ulice Paryża. Podczas manifestacji doszło do starć z siłami bezpieczeństwa. Od miesiąca ruch protestuje przeciwko rosnącym kosztom utrzymania we Francji.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:31
    Smutny los Jacka Czaputowicza, czyli dlaczego fachowcy w PiS kończą tak, jak kończą
    Jacek Czaputowicz przychodził do MSZ jako powszechnie szanowany ekspert i dyplomata. Wyjdzie jako kolejny powielacz partyjnej propagandy PiS. Jego przypadek pokazuje, że partia Kaczyńskiego jest niszczarką reputacji.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:32
    Merkel chce osobiście włączyć się w negocjacje w sprawie zakończenia wydobycia węgla brunatnego. Dlatego na połowę stycznia zwołała specjalną konferencję.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:36
    W czwartek, 9 marca 2017 roku, o godz. 9.09 Angela Merkel, wezwana przez przewodniczącego Bundestagu, weszła na mównicę. Jej przemówienie trwało 31 minut. I zmieściło się na 12 stronach biuletynu niemieckiego rządu (link). Tego dnia na wieczornym szczycie UE jednym z punktów Rady był ponowny wybór przewodniczącego. Merkel poświęciła Tuskowi w swoim przemówieniu dwa zdania (48 słów, 298 znaków), które trwały 16 sekund. To właśnie na ich podstawie Jacek Czaputowicz, twierdzi, że Donald Tusk „był reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym”. Ba, szef MSZ prezentuje swoją teorię europejskim przywódcom.

REKLAMA
    Tymczasem kanclerz w swoim obszernym przemówieniu mówiła głównie o rozwoju gospodarczym w Europie, stabilizacji strefy euro, rosyjskiej agresji na Ukrainie, a także polityce uchodźczej i migracyjnej. Wiele uwagi poświęciła obchodom 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich (było krótko przed rocznicą). Poinformowała również, że wieczorem dojdzie do przedłużenia mandatu Donalda Tuska.

– Dzisiaj podejmiemy decyzję o ponownym wyborze Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej na kolejne dwa i pół roku. Jego ponowny wybór widzę jako znak stabilizacji dla całej Unii Europejskiej i cieszę się na kontynuację współpracy z nim – powiedziała Angela Merkel, po czym otrzymała oklaski.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:37
    Wieczorem przywódcy 27 państw poparli Tuska na kolejną kadencję. Przeciwna była tylko Beata Szydło, która zgłosiła swojego kandydata: ex-europosła PO, Jacka Saryusza-Wolskiego. W Europie tę kandydaturę zrozumiano jak dowcip, bo nikomu nie mieściło się w głowie, by zaproponować posła na szefa gremium, w którym zasiadają szefowie rządów. Poza tym dla wszystkich było oczywiste, że mamy do czynienia z wewnętrzną, polityczną rozgrywką w Polsce. W sierpniu 2014 roku, kiedy wybrano Donalda Tuska na pierwszą kadencję, jego kandydaturę zgłosił premier Wielkiej Brytanii, David Cameron.

--
  • black_jotka 05.01.19, 23:37
    Choć dotkliwa porażka rządu Szydło (słynne 27 do 1), kosztowała wówczas utratę kilku punktów poparcia przez PiS, to widać, że politycy tego ugrupowania nie pogodzili się z przegraną. W najnowszym wywiadzie dla dziennika „Polska The Times” Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, opowiada, jak jeździ po świecie i próbuje ustalić, dlaczego europejscy przywódcy poparli byłego polskiego premiera.

Spotkał się niedawno z premierem Malty, która w tamtym czasie pełniła prezydencję w UE i która wysunęła kandydaturę Tuska. - Premier Joseph Muscat odparł, że nie uznaje Tuska za reprezentanta Malty, a zgłaszając go kierował się ekspertyzą, z której wynikało, że w przypadku reelekcji wysunięcie przez państwo członkowskie nie jest potrzebne. Jest to dziwne, bowiem naszym zdaniem z traktatów jasno wynika, że jedynie państwa mogą wysuwać kandydatów. Chociaż traktaty nie zabraniają zgłoszenia kandydata, który jest obywatelem innego państwa członkowskiego – powiedział Czaputowicz. W wywiadzie dla „Polska The Times” opowiada także o rozmowie z przewodniczącym Bundestagu, Wolfgangiem Schaeuble, który zapytał go o stosunek polskiego rządu do Tuska. – Potwierdziłem, że nie kwestionujemy legitymacji Donalda Tuska, nie uznajemy go jednak za przedstawiciela Polski – relacjonuje swoje stanowisko szef polskiego MSZ.

--
  • seremine 06.01.19, 01:40

Polska cerkiew nie godzi się na niezależność cerkwi ukraińskiej - potwierdził raz jeszcze metropolita warszawski Sawa. Jego list do patriarchy Bartłomieja opublikowała na swojej oficjalnej stronie Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. A za nią - rosyjskie media.

--
  • seremine 06.01.19, 15:58
    Świat odziedziczył tyle problemów po roku 2018, że w bieżącym wcale już nie muszą wybuchać jakieś nowe konflikty albo kryzysy, by trzymać nas w niepewności i napięciu – czeka nas chaotyczny brexit, nieprzewidywalne posunięcia Trumpa, a na naszym podwórku przewidywalne zaostrzenie konfliktu z Unią Europejską, by wymienić tylko kilka problemów odziedziczonych po starym roku.

--
  • seremine 06.01.19, 16:00

Czeka nas kolejna z góry skazana na porażkę bitwa z Unią – grudniowa ustawa o cenach prądu otworzyła kolejny front walki z Brukselą, która zapewne uzna ją za niedozwoloną pomoc publiczną
    Wiele wskazuje na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską w kompletnym chaosie, który wstrząśnie nie tylko Wyspami, ale i poważnie zakłóci porządek w Europie
    Donald Trump zapewne nie zatrzyma się w działaniach, które osłabiają gospodarkę i pokój na świecie, a przede wszystkim wewnętrzną stabilność Stanów Zjednoczonych
    Wybory do Parlamentu Europejskiego pokażą czy tradycyjne partie są w stanie powstrzymać napór prawicowych ruchów populistycznych
    Wybrana zostanie nowa Komisja Europejska – czy jej nowym przewodniczącym może zostać Angela Merkel?

--
  • seremine 06.01.19, 16:04
    Na stronie internetowej Białego Domu umieszczona została petycja i zbierane są podpisy, by oddać Kanadzie obecnie amerykańskie tereny Northwest Angle, znajdujące się na ....
    terytorium kanadyjskiej prowincji Manitoba.

--
  • seremine 06.01.19, 18:51

Punktem wyjścia był temat pożaru, w którym zginęło pięć nastolatek. Jednak dyskusja między Kamilem Durczokiem i Joachimem Brudzińskim sprowadziła się do tego, że panowie napisali co o sobie myślą.

"Państwo zadziałało perfekcyjnie. Po czterech minutach strażacy byli na miejscu. Ale niestety przegrali walkę. Przegrali walkę z tymi, którzy kierując się chęcią szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci" - to fragment przemówienia szefa MSWiA na konferencji, w której głos zabrali też premier Mateusz Morawiecki, komendant główny Policji Jarosław Szymczuk i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski. Durczok nie przeszedł obok słów Brudzińskiego obojętnie.

Jak napisał na Twitterze, "minister Joachim Brudziński bezczelnie wykorzystał tragedię w Koszalinie do swoich politycznych celów". Przyznał, że kiedyś polityk był dla niego "jedną z nielicznych jasnych twarzy PiS-u", a "dziś działa jak hiena".

Dodał, że spodziewa się teraz u siebie wizyty policji, ale zaznaczył, że Brudziński "też za swoje głupoty odpowie". "Do zobaczenia w celi" - podkreślił.

--
  • seremine 06.01.19, 18:54
    Brudziński nie zbył Durczoka. Również przyznał, że kiedyś inaczej myślał o dziennikarzu. "Wstyd się przyznać, ale dla mnie kiedyś pan też wydawał się jasną twarzą dziennikarstwa" - napisał.

Zadeklarował, że pomodli się za Durczoka. I dodał: "Pomocy medycznej udzielić niestety nie potrafię

--
  • seremine 06.01.19, 18:54
    Coraz "ciekawiej".

--
  • seremine 06.01.19, 21:51
    Chiny muszą przygotować się do kompleksowej walki wojskowej. Należy pogłębić przygotowania do wojny, aby zapewnić naszą skuteczną reakcję w sytuacjach kryzysowych - mówił Xi Jinping na spotkaniu z Centralną Komisją Wojskową.
    Słowa chińskiego prezydenta nie padły bez powodu. Kilka dni temu przywódca dał jasno do zrozumienia, że Chiny zamierzają odzyskać Tajwan, który traktują jak zbuntowaną prowincję. Jinping nie wykluczył wtedy użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą

--
  • seremine 06.01.19, 21:53
    Na groźby zareagowały władze w Tajpej. Prezydent Tajwanu wezwała społeczność międzynarodową, by udzieliła wsparcia wyspiarzom - podaje "Newsweek".
    Jeśli zagrożone demokratyczne państwo nie otrzyma pomocy, być może będziemy musieli zapytać, który kraj może być następny? - mówiła Tsai Ing-wen.
    Chiński prezydent odpowiedział teraz wezwaniem armii do gotowości. Tajwańczycy z coraz większym niepokojem obserwują rozwój wypadków. Są i tacy mieszkańcy wyspy, którym marzy się powrót do Chin. Tajwan stał się niezależny w 1949 roku po krwawej wojnie domowej. Chiny nigdy nie zrezygnowały z odzyskania kontroli nad tym terytorium

--
  • seremine 07.01.19, 06:27
    2 Statki z 49 migrantami czekają na Morzu Śródziemnym. Ani Malta, ani Włochy nie chcą ich przyjąć. Szef MSW drugiego z tych krajów Matteo Salvini w stanowczych słowach podkreślił, że włoskie porty pozostaną zamknięte dla imigrantów. "Nie ustąpię" - zaznaczył

--
  • seremine 07.01.19, 06:29
    emier Matteo Salvini wydaje się nieugięty. W nagraniu na Facebooku, które przetłumaczył Onet, zadeklarował, że kraj nie przyjmie imigrantów. 49 na dwóch statkach czeka na Morzy Śródziemnym aż jakiś kraj otworzy dla nich port.

"Ilu migrantów przyjmiemy? Zero, już to mamy za sobą" - podkreślił. I dodał: "Dla przemytników ludzi włoskie porty są, były i będą zamknięte. Dzięki temu przerzutowi ludzi przemytnicy kupują broń i narkotyki. Nie będę wspólnikiem tych, którzy sprzedają ludzi, by potem kupić broń i narkotyki".

Uderzył też w organizacje pozarządowe. "Dla tych, którzy zarabiają kosztem ludzi, nie ma portu. (...) Nie ustąpię; to kwestia sprawiedliwości. Do Włoch przybywają ci, którzy mają do tego prawo" - dodał

--
  • seremine 07.01.19, 06:31
    Przypomniał też, że we Włoszech wszedł w życie tzw. dekret bezpieczeństwa. Zakłada on, że do domu odesłane zostaną tysiące "udawanych uchodźców, którzy przybywają, by handlować narkotykami, napadać i rozrabiać".

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach do Włoch przypłynęło "prawie milion osób", a teraz mówi "stop". "Dobre serce musimy mieć przede wszystkim dla pięciu milionów ubogich Włochów. Mówię to temu, kto zachęca mnie do tego, bym miał dobre serce. Niech orędownicy gościnności okażą ją pięciu milionom ubogich Włochów" - tłumaczył.

--
  • seremine 07.01.19, 06:40

4 stycznia 2019, piątek, Jan Hartman
    Liczba doniesień o uzależnieniu Polski od Rosji, która na różne sposoby steruje polskimi politykami z PiS i okolic, przekroczyła już dawno masę krytyczną, powyżej której wszelki racjonalny opór ustaje. Z narracji Piątka o Macierewiczu wynika jasno, że ten szaleniec przez całe dekady monitorowany jest i inspirowany przez rosyjskich agentów. Również tropy afery taśmowej prowadzą do Falenty, pisowskich agentów w służbach, no i, rzecz jasna, do Rosji.

Ktoś był zaskoczony? Nawet żałosny Andruszkiewicz, choć tak drobnego jest sortu, obstawiony jest ruską agenturą i namierzony przez Political Capital Institute jako tzw. agent wpływu. Rasistowskie męty, przebrane za bogobojnych polonusów, dziwni sponsorzy nabożnych „dzieł” medialnych, owi wielcy przyjaciele Polski i Pana Antoniego – to samo. W mediach zatrzęsienie publikacji na ten temat, ale jako że nic z tym nie możemy zrobić ani na to poradzić, to po prostu łykamy te niusy i jedziemy dalej. Nasza bezsilność – ich bezkarność. Taki jest teraz układ sił i emocji

--
  • black_jotka 07.01.19, 16:54
    Kiedy Golda Mejer była premierem Izraela,starała się przekonać Henry Kissingera aby zrobił Izrael swoim priorytetem.
    Kissinger odpowiedział: po pierwsze jestem obywatelem USA,po drugie jestem sekretarzem stanu USA i dopiero na trzecim miejscu jestem Żydem.
    Odpowiedz Goldy: My w Izraelu,czytamy z prawa na lewo...

--
  • mala200333 07.01.19, 19:15
    Jim Yong Kim podał się do dymisji. Będzie nowy prezes Banku Światowego

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim zapowiedział w poniedziałek, że poda się do dymisji trzy lata przed upływem kadencji. Przyczyny takiej decyzji nie są znane. Jego obowiązki od lutego ma przejąć dotychczasowa dyrektor wykonawcza banku, Kristalina Georgiewa.

--
    Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • mala200333 07.01.19, 19:19
    Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że nową Cerkiew na Ukrainie utworzyły dwie grupy "rozłamowców". Utworzenie tej struktury patriarcha moskiewski i całej Rusi określił jako ingerencję państwa w sprawy religii.

Cyryl mówił o tym w wywiadzie udzielonym z okazji obchodzonego w Rosji w poniedziałek Bożego Narodzenia telewizji państwowej Rossija 1. Skomentował w nim m.in. przeprowadzony w grudniu w Kijowie Sobór, który zgromadził przedstawicieli Kościołów prawosławnych funkcjonujących na Ukrainie.

"Ten Sobór - zdaniem pociągających za sznurki i zdaniem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - powinien był zjednoczyć wszystkich i stworzyć wspólną dla całej Ukrainy Cerkiew prawosławną. A cóż się stało? Stało się to, że połączyły się po prostu dwie grupy rozłamowe" - powiedział patriarcha.

Oświadczył także, że Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, kierowana przez metropolitę Onufrego, pozostaje "zbawiennym organizmem duchowym" na Ukrainie.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/religia/news-tomos-o-autokefalii-w-soborze-madrosci-bozej-w-kijowie,nId,2770761#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

--
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • mala200333 07.01.19, 19:20
    pytanie- 5 min temu
    czy teraz na ukrainie bedzie dzien swietych widel i siekier? w cerkwiach beda swiecic?

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/religia/news-tomos-o-autokefalii-w-soborze-madrosci-bozej-w-kijowie,nId,2770761#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

--
  • mala200333 07.01.19, 21:29
    youtu.be/rOiXCD7rAcM
    Imprezka alkoholowa….

--
  • seremine 08.01.19, 15:12
    JAROSŁAW KOCISZEWSKI3h temu
    Niemiecki polityk został ciężko pobity. W tym roku spokoju nie będzie
    Niemieccy politycy zgodnie potępili pobicie Franka Magnitza, parlamentarzysty prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). W rozmowie z WP Kamil Frymark, ekspert ds. Niemiec, podkreśla, że takich przypadków może być więcej

--
  • mala200333 08.01.19, 15:40
    Według sondażu dla gazety „Bild”, wyborcy wszystkich najważniejszych partii politycznych w Niemczech uważają USA i Rosję za kraje stanowiące największe zagrożenie. Dla wyborców Linke, SPD i AfD, Stany Zjednoczone to większe zagrożenie niż Rosja. Najkorzystniej w tym zestawieniu wypadły Chiny.

--
  • mala200333 08.01.19, 21:33
    https://m.salon24.pl/1705fe242158b9dfe3116ec5ef416bb2,1200,900,0,0.jpg

--
  • mala200333 09.01.19, 20:15
    ~D- Dzisiaj (15:43)
    Wg. Kijowa ci z Oddesy sami się podpalili. 10 tys ofiar cywilnych na Donbasie to robota separatystow. Czyli sami się na Donbasie bombardowali i strzelali do własnej ludności cywilnej. To gimbus łyka ich propagandę.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-prowokacja-na-ukrainie-nawolywali-do-przylacznia-lwowa-do-po,nId,2774335#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

--
  • seremine 10.01.19, 11:12

W stolicy Norwegii Oslo kilka tysięcy osób wzięło udział w manifestacji na rzecz ograniczenia populacji wilków. Tamtejszy rząd zgodził się na odstrzał 29 osobników, jednak Norwegowie domagają się zwiększenia tej liczby, tłumacząc, że niemal codziennie ofiarami wilków padają zwierzęta pastwiskowe

--
  • seremine 10.01.19, 11:25
    emeryt
    07-01-2019
    Wnuki tych z "dobrej zmiany" też będą tak jak wnuk Castro podróżować. Wystarczy im ta jedna kadencja, bo jak będzie nie daj panie druga, to starczy jeszcze dla prapraprawnuków

--
  • jutta_t 10.01.19, 17:38
    Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt wraz z Izraelem opracowały plan, którego celem jest ponowne powitanie prezydenta Syrii Baszara al-Asada w Lidze Państw Arabskich, w celu zmarginalizowania regionalnych wpływów Turcji i Iranu – twierdzi Robert Hearst na łamach portalu Middle East Eye.

--
    Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t 11.01.19, 15:50
    ViS:

Banderowskie sny o potędze są tyle warte co gadanie żyda Putina o pokoju.

--
  • jutta_t 11.01.19, 16:29
    Jakiw Palij, 95-letni Ukrainiec i strażnik w byłym niemieckim obozie pracy, który został deportowany z USA do Niemiec na polecenie prezydenta Donalda Trumpa, zmarł w domu opieki w Ahlen.

--
  • jutta_t 11.01.19, 18:07
    Ukraina planuje zerwanie około 40 dwustronnych umów z Rosją, w tym umowę o wspólnym korzystaniu z Morza Azowskiego. – podała w piątek agencja Ukrinform.

O zamiarze wycofywania się z umów z Rosją powiedział na antenie kanału telewizyjnego „Priamyj” zastępca ministra ds. tymczasowo okupowanych terytoriów i osób przemieszonych wewnętrznie Jurij Hrymczak.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka