Dodaj do ulubionych

Zmarl...Karl Otto Lagerfeld

19.02.19, 17:03
Karl Otto Lagerfeld (ur. 10 września 1933[a] w Hamburgu, zm. 19 lutego 2019 w Paryżu[1][2]) – niemiecki projektant mody, artysta i fotograf, który mieszkał w Paryżu[3]. Pracował nad wieloma projektami modowymi i artystycznymi związanymi z modą. Był dyrektorem artystycznym domu mody Chanel[3]. Kreował markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem oraz kierował włoskim domem mody Fendi.

W 2004 zaprojektował kolekcję dla H&M, rozpoczynając tym samym serię „wielkich projektantów” dla tej sieci.
Edytor zaawansowany
 • jane_doe_hej 19.02.19, 17:04
  Urodził się w 1933 w Hamburgu[4][5], lub 1938[6]. Prawdziwy rok swego urodzenia ujawnił dopiero w 2013 w wywiadzie dla francuskiego czasopisma „Paris Match”. Wcześniej sam podawał, że urodził się w 1938[4]. Istniały jednak dwa fakty przemawiające za wcześniejszą datą urodzenia: potwierdzenie w rejestrze chrzcin oraz śledztwo niemieckiego magazynu „Bild am Sonntag”, które odnalazło nauczycieli i kolegów z ławki projektanta[5]. Lagerfeld utrzymywał, że nikt nie zna prawdziwej daty jego urodzenia, bowiem – jak wyjawił w wywiadzie dla „Paris Match” – nie znał jej on sam. Dotarł do stosownego dokumentu dopiero po śmierci matki, która go przed nim ukrywała z niewiadomego powodu. Jego starsza siostra Martha Christiane urodziła się w 1931. Lagerfeld miał także starszą przyrodnią siostrę Thea z pierwszego małżeństwa swego ojca.

  Ojciec Karla pochodził z Władywostoku w Rosji; jego matka jest z Berlina (zgodnie z danymi podanymi w dokumencie „Lagerfeld Confidential” Marconi Rodolphe'a z 2006). Niemniej jednak, Lagerfeld utrzymywał, że jego ojciec był Szwedem, a dziennikarka Alicia Drake w książce The Beautiful Fall (Little, Brown, 2006) utrwaliła przekonanie, że Otto Lagerfeldt miał pracować jako dystrybutor w firmie sprzedającej skondensowane mleko do Niemiec i był w rzeczywistości Niemcem. Według Alicii Drake matka Lagerfelda Elisabeth Bahlmann była sprzedawczynią w sklepie z bielizną w Berlinie, gdzie spotkała swojego przyszłego męża. Ślub został zawarty w 1930.

  Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą „t”), lecz później zmieniono na Lagerfeld, ponieważ „brzmiało bardziej komercyjnie”[7].
 • jane_doe_hej 19.02.19, 17:04
  W 1953 razem z matką wyemigrował do Paryża. W 1955 wygrał czołowy konkurs mody. Wygrana zapewniła mu pracę w domu mody Balmain. Od 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował już dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. W 1967 powrócił do świata mody i wybrał Fendi jako konsultanta projektów. W 1972 wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

  Od 1983 do śmierci kierował domem mody Chanel. W 2007 jego marka zmieniła nazwę z „Lagerfeld Gallery” na „Karl Lagerfeld”. Firmował swym nazwiskiem kosmetyki, m.in. męską wodę toaletową „Lagerfeld-Photo” i „Karl Lagerfeld” oraz limitowaną edycję „Paradise Bay”, a także kosmetyki dla pań.

  Od 2014 prowadzona jest również internetowa wersja pisma „Karl Daily”, na którego łamach Karl i jego modele udzielają wywiadów oraz przedstawiają ciekawostki z życia Lagerfelda.

  Zmarł 19 lutego 2019 w Paryżu, w wieku 85 lat. Chorował na raka trzustki[8].

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka