Dodaj do ulubionych

Język biały (biały nalot, białe guzki lub plamki..

01.04.19, 21:22
Język biały (biały nalot, białe guzki lub plamki na powierzchni języka): powodem mogą być pleśniawki, czyli rodzaj infekcji grzybiczej wywoływanej przez drożdżaki Candida albicans. Biały odcień języka może również wiązać się z leukoplakią, czyli rogowaceniem białym, występującym najczęściej u osób palących papierosy czy nadużywających alkoholu. Leukoplakia zalicza się do stanów przednowotworowych i może prowadzić do raka błon śluzowych jamy ustnej.

Język blady: może występować u dorosłych z wrodzonymi wadami serca, a także przy anemii, niedoborze żelaza, odwodnieniu i chorobach takich jak liszaj płaski, rak jamy ustnej czy kiła.

Język ciemnoczerwony (również malinowy czy truskawkowy): może być sygnałem wskazującym na zapalenie języka, niedobory witamin z grupy B, płonicę czy chorobę Kawasaki występującą najczęściej u małych dzieci. Zaczerwienie języka bywa również wynikiem reakcji alergicznej na gluten, może też świadczyć o podwyższonej temperaturze ciała. Natomiast purpurowe zabarwienie końcówki języka może być oznaką silnego stresu.

Język brązowy: występuje zazwyczaj z powodu nadmiernego spożywania kawy i nałogowego palenia papierosów. Brązowy nalot na języku może sygnalizować gromadzenie się w organizmie toksyn, czyli tzw. kwasicę lub toksemię.

Język czarny lub brunatny: zazwyczaj jest symptomem tzw. włochatego języka, czyli dolegliwości wynikającej z nadmiernego rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowatych, co sprawia, że język jest bardziej szorstki i wygląda, jakby był włochaty. Na „włochaty język” cierpią na przykład nałogowi palacze, cukrzycy, osoby spożywające duże ilości alkoholu, mocnych herbat, kawy, a także po przewlekłej antybiotykoterapii, radioterapia szyi i głowy. Ta przypadłość jest czasami wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej lub nadmiernej suchości.

Język niebieski lub siny: może wskazywać na problemy z układem krążenia i sygnalizować na przykład, że serce nie pompuje prawidłowo krwi, w efekcie czego następuje niedotlenienie organizmu.

Język z żółtym nalotem: jest częstym objawem niedostatecznej higieny, w tym nieoczyszczania języka. Natomiast gruby, żółty nalot może wskazywać na problemy z trawieniem i nieprawidłową pracę jelit lub zakażenia układu moczowego. Może być także objawem żółtaczki, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, problemów z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Diagnostyka-medyczna/Barwa-jezyka-mowi-wiele-o-zdrowiu.-Kiedy-kolor-jezyka-wskazuje-na-chorobe?utm_source=onet&utm_medium=click&utm_campaign=coop


--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka