Dodaj do ulubionych

Nie żyje Ryszard Bugajski, twórca filmu "Przesłuch

08.06.19, 15:52

Nie żyje Ryszard Bugajski, twórca filmu "Przesłuchanie"
Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta filmowy, zmarł 7 czerwca w Warszawie. Miał 76 lat. Informację podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Edytor zaawansowany
  • mala200333 08.06.19, 15:53
    Za zrealizowanie "Przesłuchania" Bugajski został dyscyplinarnie wyrzucony z Zespołów Filmowych. Wyemigrował za granicę

--
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • mala200333 08.06.19, 15:55
    Mieszkając jeszcze Kanadzie, Bugajski zrobił w Polsce w 1995 roku obraz zatytułowany "Gracze"– sensacyjną historię, której głównym motywem były prezydenckie wybory w roku 1990 i zamach na Lecha Wałęsę. Film nie okazał się jednak dziełem znaczącym w dorobku reżysera. W roku 2005, powstała wyreżyserowana przez Bugajskiego jedna z części projektu "Solidarność, solidarność", zatytułowana "Co się stało z naszą Solidarnością". Wydał trzy powieści: "Przesłuchanie" (1982), "Przyznaję się do winy" (1983) i "Sól i pieprz".

--
  • mala200333 08.06.19, 15:56
    W ostatnich latach zrealizował między innymi filmy "Układ zamknięty" i "Zaćma".

--
  • mala200333 08.06.19, 16:05
    Ostatni film Bugajskiego, którym powrócił do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, opowiadając o ostatnich latach życia Julii Brystigerowej, osławionej funkcjonariuszki Urzędu Bezpieczeństwa zwanej "Krwawą Luną", która pod koniec życia zbliżyła się do środowiska skupionego wokół Zakładu dla Niewidomych w Laskach i zmarła jako żarliwa katoliczka.
    "Moim celem nie jest dydaktyka czy uczenie młodego pokolenia historii. To praca nauczycieli. Film jest zupełnie czymś innym. Powtarzam takie zdanie za Andrzejem Wajdą, że film służy do przedstawienia rzeczywistości, dzięki czemu staje się ona zrozumiała" - tłumaczył po premierze "Zaćmy" na łamach "Magazynu Filmowego". (Zobacz: "Zaćma" na vod.pl)

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.