Dodaj do ulubionych

Nie żyje Natalia Rolleczek, autorka książek...

08.07.19, 23:46
Nie żyje Natalia Rolleczek, autorka takich książek jak "Drewniany różaniec", "Zwariowana noc" czy "Kochana rodzinka i ja" zmarła w wieku 100 lat - podało TVN24.


--
Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Edytor zaawansowany
 • black_jotka 08.07.19, 23:48
  Natalia Rolleczek była najbardziej znana jako autorka inspirowanej przeżyciami z własnego życia powieści "Drewniany różaniec", wydanej w 1945 roku. Niespełna rok później książka została uznana przez ministerstwo lekturą zalecaną w bibliotekach licealnych i była wykorzystywana w antykościelnej propagandzie PRL-u, od czego Rolleczek później się odcinała. Książka doczekała się ekranizacji w 1964. Na ekran przenieśli ją Ewa i Czesław Petelscy. Rolleczek zagrała w filmie samą siebie.

  Natalia Rolleczek urodziła się 16 lutego 1919 w Zakopanem. Przed II wojną światową przebywała w sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. Okres wojny przeżyła w Krakowie, gdzie poznała Karola Wojtyłę.

  Po "Drewnianym różańcu" tworzyła utwory dramatyczne i powieści historyczne. Na podstawie jej książki, w 1967, powstał film "Zwariowana noc" Zbigniewa Kuźmińskiego. Zagrali w nim m.in. Janusz Gajos i Krystyna Sienkiewicz.

  Dorobek Natalii Rolleczek to także książki dla młodzieży, takie jak "Kochana rodzinka i ja", którą w 1976 uznano za najpopularniejszą przez czytelników czasopisma "Płomyk". W 1980 Rolleczek otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dzieci i młodzieży.

  "Poczucie dystansu, również do własnej osoby. W ogóle do życia. Zawsze ją za to podziwiałem. Były momenty, w których było nam ciężko, ale ona potrafiła sobie z tym doskonale radzić. To była przedwojenna szkoła nędzy, w której przyszło jej żyć w II RP" - mówił w rozmowie z TVN24 syn Natalii Rolleczek Hubert Korombel. Rolleczek z małżeństwa z ekonomistą Bogumiłem Korombelem miała jeszcze drugiego syna - Pawła Jakuba Korombela.

  Natalia Rolleczek zmarła w wieku 100 lat.

  --
  Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka