Dodaj do ulubionych

Grenlandia

21.08.19, 20:35
Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat [kaˈlaːɬit ˈnunaːt], duń. Grønland [ˈɡ̊ʁɶnˌlanˀ]) – autonomiczne terytorium zależne Danii[2] położone na wyspie o tej samej nazwie która położona jest geograficznie w Ameryce Północnej, a historycznie i politycznie w Europie, o obszarze 2 166 086 km² (największa wyspa na świecie niebędąca kontynentem), pokrytej w 81% przez lądolód grenlandzki (410,4 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 56 282 (styczeń 2014)[4]. 89% mieszkańców stanowią Inuici[5].

Stolicą Grenlandii jest Nuuk (duńska nazwa Godthåb).

W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1982 odbyło się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli za wystąpieniem z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Grenlandia wystąpiła z niej w 1985 i nie jest obecnie – w przeciwieństwie do Danii – członkiem Unii Europejskiej[2]. Grenlandia jest członkiem Rady Nordyckiej.

Nazwa wyspy oznacza 'zielony kraj' – miała zachęcić do osiedlania się na niej[6][7], w przeciwieństwie do Islandii, której nazwa 'kraina lodu' miała zniechęcać.
Edytor zaawansowany
 • jane_doe_hej 21.08.19, 20:52
  Podczas konferencji prasowej, premier Danii Mette Frederiksen powiedziała że jest „zaskoczona i rozczarowana” decyzją Donalda Trumpa. Wyznała, że dowiedziała się o niej w nocy. Jednocześnie podkreśliła, że nie żałuje, iż odrzuciła pomysł Trumpa dotyczący zakupu Grenlandii i zapewniła, że stosunki Danii i USA pozostają dobre, a prezydent USA jest zawsze mile widziany w Danii.

  Ja, podobnie jak wielu innych, nie mogłam się doczekać wizyty, byliśmy na nią w pełni przygotowani, a przede wszystkim z niecierpliwością oczekiwałam podkreślenia silnej współpracy między naszymi krajami. Anulowanie wizyty nie zmienia dobrych relacji między Danią a Stanami Zjednoczonymi. I nadal mam nadzieję, że możemy rozwinąć naszą współpracę i poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoimy - powiedziała premier Danii.
 • jutta_t 24.08.19, 21:49
  Cos sie komus pomylilo z zakupem...

  --
  Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka