Dodaj do ulubionych

Wehrmacht w Polsce

26.08.19, 15:01
W Niemczech zachował sie mit Wehrmachtu jako armii, która podczas napadu na Polskę w 1939 roku zachowała „czyste ręce”. Wydany w Niemczech album ze zdjęciami i zapiskami niemieckich żołnierzy obala ten mit

--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Edytor zaawansowany
  • mala200333 26.08.19, 15:02
    Wiedza o „kampanii wrześniowej” w Niemczech ogranicza się zdaniem autora Thomasa Urbana do motywów forsowanych 80 lat temu przez propagandę nazistowską
    Co ma na myśli? Np. sfingowany napad na radiostację w Gliwicach, też sfingowane przemówienia Hitlera ze zdaniem „od 5.45 odpowiadamy na strzały” i ostrzelania Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein
    Tymczasem, jak mówi Urban, doświadczenia pokolenia wojennego, bezradnego wobec niemieckiego terroru, do dziś kształtują świadomość pokolenia wnuków
    Wydany obecnie album stanowi ważny wkład do kulejącego obecnie dialogu polsko-niemieckiego - ocenia SZ

--
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • mala200333 26.08.19, 15:03

„Geneza i przebieg niemieckiej napaści na Polskę, do której doszło 80 lat temu, zostały dokładnie opisane przez historyków. Pomimo tego w myśleniu Niemców o teatrze wojennym w Europie Wschodniej dominują dwa tematy – Holokaust i Stalingrad” – pisze Thomas Urban w poniedziałkowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”.

Urban przypomina, że autorzy zorganizowanej 24 lata temu wystawy o zbrodniach Wehrmachtu całkowicie pominęli Polskę, koncentrując się na Związku Sowieckim.

Brak wiedzy historycznej

Wiedza o „kampanii wrześniowej” w Niemczech ogranicza się zdaniem Urbana do motywów forsowanych 80 lat temu przez propagandę nazistowską – sfingowanego napadu na radiostację w Gliwicach, też sfingowanego przemówienia Hitlera ze zdaniem „od 5.45 odpowiadamy na strzały” i ostrzelania Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.

--
  • mala200333 26.08.19, 15:08
    Zdaniem Urbana doświadczenia pokolenia wojennego, bezradnego wobec niemieckiego terroru, do dziś kształtują świadomość pokolenia wnuków. Wydany obecnie album stanowi ważny wkład do kulejącego obecnie dialogu polsko-niemieckiego.

Publikacja pokazuje wyraźnie, że wojna nie jest dla Polaków definitywnie zakończonym rozdziałem historii – kończy swoje rozważania Thomas Urban.

”Sven Hammerle, Hans-Christian Jasch, Stephan Lehnstaedt: 80 lat później. Zdjęcia i dzienniki niemieckich żołnierzy dotyczące napaści na Polskę w 1939 r.”. Wydawnictwo Metropolverlag, Berlin 2019, 280 stron, 19 euro

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka