Dodaj do ulubionych

Wiele w Polsce materiałów budowlanych...

05.09.19, 17:20
Wiele wykorzystywanych w Polsce materiałów budowlanych może oddziaływać na nasze zdrowie — często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Z reguły na ich niekorzystne działanie narażeni są przede wszystkim alergicy, chociaż nie brakuje również osób bardziej wrażliwych na konkretne rodzaje chemikaliów.

W przypadkach niektórych produktów zagrożenie występuje jedynie w procesie budowy czy remontu, a sama ich codzienna eksploatacja nie jest groźna. Czy jest się zatem czym martwić? Materiały budowlane dostępne na naszym rynku muszą spełniać normy jakości i bezpieczeństwa użytkowania. Świadectwem ich spełniania jest znak „CE” (Conformite Européene). Oznaczone nim produkty przeszły właściwe analizy i badania. Część materiałów budowlanych posiadać może również ocenę techniczną, normę techniczną oraz deklarację właściwości użytkowych, opisującą m.in. typ produktu, system ocen i weryfikacji stałości ich właściwości, daty wydania norm, dane producenta itp.
Edytor zaawansowany
 • jane_doe_hej 05.09.19, 17:21
  Materiały budowlane można podzielić na takie, które oddziałują bezpośrednio i przez promieniowanie. Do pierwszej grupy należą substancje pylaste lub wydzielające gazy; do drugiej – materiały promieniotwórcze, zawierające izotopy radu, potasu czy toru. Źródłem promieniowania są żużlobeton, cegły i kamienie naturalne. Radioaktywny radon może kumulować się w zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach – szczególnie piwnicach i poddaszach.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 17:22
  Azbest, kadm, ołów

  Stosowanie azbestu w branży budowlanej już dawno zostało zakazane. To nie oznacza jednak, że w ogóle nie występuje on na terenie naszego kraju – wciąż można się na niego natknąć w starych zabudowaniach. Wyprodukowane z niego płyty nie stwarzają zagrożenia, dopóki nie zacznie się ich demontować i nacinać; najniebezpieczniejszy – rakotwórczy – jest ich pył.

  Toksyczne kadm i ołów bywają wykorzystywane do produkcji okien PCW, poza tym ołów był składnikiem niektórych farb. Dawniej w krajach anglosaskich do produkcji farb o zielonej barwie używano arszeniku – dlatego kolor ten uważa się za śmiercionośny i pechowy –
 • jane_doe_hej 05.09.19, 17:22
  Formaldehyd i benzen

  Formaldehyd stosowany jest do produkcji farb, klejów, barwników oraz lakierów. Syntetyczne, lepkie żywice są dalej wykorzystywane jako spoiwa przy produkcji sklejek, płyt wiórowych, pilśniowych, paździerzowych, MDF. Z upływającym czasem z mebli wydziela się go coraz mniej. Formaldehyd w kontakcie ze skórą powoduje uczulenia i podrażnienia. Nieduże stężenia mogą wywoływać bóle głowy, uczucie duszności, kołatanie serca. Poza tym jest podejrzewany o działanie rakotwórcze.

  Równie groźne co formaldehyd, są też toluen, benzen oraz ksylen, także obecne w żywicach syntetycznych, klejach i farbach. Są szkodliwe dla układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, odpowiedniego, mogą powodować podrażnienia i bóle głowy.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 17:23
  Chlorek winylu - PCW

  Niekorzystne właściwości ma również chlorek winylu, wykorzystywany w produkcji okien i okładzin podłogowych. W stężeniach użytych w produkcji mebli i elementów wykończenia wnętrz może działać drażniąco i wpływać na wystąpienie alergii lub astmy. Z niektórych wypoczynków wydzielają się fenole, również o potencjalnym drażniącym działaniu.

  Poza technologią produkcji, na mniej lub bardziej szkodliwe właściwości materiałów budowlanych i emisję szkodliwych związków wypływ mają czas użytkowania, temperatura oraz wilgotność. Z tego względu niektórzy producenci obejmuje swoje wytwory okresem karencji warunkującej dopuszczalny czas ich używania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka