Dodaj do ulubionych

Objawy SM – zaburzenia równowagi i zawroty głowy

05.09.19, 19:54
Objawy SM – zaburzenia równowagi i zawroty głowy

Problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy są częste wśród pacjentów z SM. Mogą powodować trudności z chodzeniem i problemy z koordynacją ruchów. Na początku może się wydawać, że ktoś po prostu jest nieco niezdarny. Jeśli jednak takie sytuacje się powtarzają, mogą oznaczać początki stwardnienia rozsianego.
Edytor zaawansowany
 • jane_doe_hej 05.09.19, 19:54
  Mrowienie i drętwienie rąk, nóg, palców i twarzy to sygnały ostrzegawcze SM. Większość pacjentów doświadcza takich problemów. Na początku objawy są łagodne, dlatego łatwo je zbagatelizować. Z czasem dolegliwości nasilają się.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 19:55
  Pogorszenie widzenia to jeden z pierwszych sygnałów SM. Niestety, rzadko wiążemy ten problem z poważną chorobą - wydaje nam się, że takie zmiany po prostu pojawiają się z wiekiem czy pod wpływem np. długotrwałej pracy przed komputerem. W przypadku SM, zaburzenia widzenia wywołane są zapaleniem nerwu wzrokowego. Co powinno nas zaniepokoić? Podwójne widzenie, rozmazany obraz, ból podczas patrzenia w górę czy zaburzenia widzenia zielonego i czerwonego koloru to znaki alarmowe.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 19:55
  Wyczerpanie to jeden z najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego. Uszkodzenia nerwów powodują długotrwałe, chroniczne zmęczenie. Objaw nasila się zwykle popołudniu - towarzyszy mu senność i bolesność mięśni. Wielu pacjentów z SM przyznaje, że czują się notorycznie zmęczeni, nawet po dobrze przespanej nocy.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 19:56
  Szacuje się, że 80 proc. pacjentów z SM ma problemy z pęcherzem moczowym. Obserwuje się u nich zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, parcie na pęcherz, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, nocne oddawanie moczu (tzw. nokturia). Problemy z jelitami występują rzadziej, ale częste biegunki i zaparcia są jednym z objawów SM.
 • jane_doe_hej 05.09.19, 19:57
  Zaburzenia poznawcze pojawiają się u połowy pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Najczęściej chodzi o trudności ze skupieniem się, osłabienie pamięci, spowolnienie przetwarzania informacji. U chorych często obserwuje się też zaburzenia emocjonalne - depresję, stany lękowe, stres. Dochodzi również do wahań nastroju.

  Jeśli zauważyłeś u siebie lub kogoś bliskiego kilka z powyższych dolegliwości, nie czekaj – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na spowolnienie postępu choroby.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka