Dodaj do ulubionych

Braki w uzębieniu mogą być przyczyną chorób serca

08.10.19, 18:42
Braki w uzębieniu mogą być przyczyną chorób serca

Naukowcy już dawno podejrzewali, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między chorobami jamy ustnej a schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak zawał, dławica piersiowa czy udar mózgu. Teraz mają kolejny dowód na potwierdzenie tej tezy.

Specjaliści przebadali 316588 ochotników w wieku od 40 do 79 lat. 8 proc. z nich nie miało zębów, a u 13 proc. zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową.

Osoby z brakiem uzębienia i chorobami układu krążenia stanowiły 28 proc. wszystkich badanych. Z kolei osoby z chorobami układu krążenia, ale bez brakujących zębów, tylko 7 proc.


--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Braki w uzębieniu mogą być przyczyną chorób 08.10.19, 18:43
   Już brak jednego zęba zwiększa ryzyko chorób serca

   Okazuje się, że w grupie ryzyka są nie tylko osoby, które wcale nie mają zębów. Jak wynika z badań, nawet ochotnicy, którzy nie mieli jednego zęba, również częściej zmagali się z chorobami sercowo-naczyniowymi, nawet gdy uwzględniono inne czynniki ryzyka tych chorób, takie jak: wskaźnik masy ciała, wiek, pochodzenie, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, cukrzyca i wizyty dentystyczne.

   Utrata zębów może być jednym z wielu czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W związku z tym należy nie tylko dbać o zdrowie zębów i zapobiegać chorobom prowadzącym do ich utraty, lecz także podjąć inne działania, które wyeliminują czynniki ryzyka rozwoju tych schorzeń.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka