Dodaj do ulubionych

Olga Tokarczuk

10.10.19, 17:10
https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71546144_2707477602643026_1704654695668121600_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_oc=AQm0-SxIfIXfTa5DhveHz_iNJ0gjS0acJeUpbYyf65f6iBZo-SLd-FGSY0o9WXbXIRw&_nc_ht=scontent-iad3-1.xx&oh=19d5df88346fb7947f642a416b7d40d9&oe=5E3D311E

--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
      • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 17:43
        Mariusz Szczygieł cieszy się z Nobla dla Olgi Tokarczuk. "Znowu spotkało mnie szczęście"
        Mariusz Szczygieł nie kryje dumy i radości z nagrody Nobla przyznanej Oldze Tokarczuk. "Olgi i moje myślenie na temat spraw Polski, świata i człowieka jest bardzo bliskie" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 18:51
      "Taka wizja Polski podoba się światu! Taka jest promowana i nagradzana najwyższymi nagrodami. Nobel literacki dla Olgi Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Z międzynarodowym mandatem będzie mogła sprawniej pisać naszą historię na nowo, jako kraju kolonizatorów, właścicieli niewolników i morderców Żydów" - czytamy w tekście Marzeny Nykiel opublikowanym na łamach portalu wPolityce.pl.

Do czego odnosi się dziennikarka? Chodzi o wypowiedź Olgi Tokarczuk z 2016 roku, gdy odbierała Nagrodę Literacką "Nike" za "Księgi Jakubowe". Pisarka mówiła wówczas, że "wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości".

- Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy - przekonywała Tokarczuk.

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 19:33
      kultura.onet.pl/ksiazki/olga-tokarczuk-z-noblem-te-powiesci-pisarki-trzeba-znac/4f1xmzq#slajd-8
      --
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 20:42
      To jedna z najfajniejszych informacji od dłuższego czasu – tak zdobycie przez Olgę Tokarczuk literackiego Nobla skomentował Bartłomiej Sienkiewicz, polityk KO, ale także prawnuk Henryka Sienkiewicza, który to prestiżowe wyróżnienie otrzymał 114 lat temu.

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 21:37
      Jesteśmy społeczeństwem, które nie potrafi przyznawać się do błędów, a więc trudno się uczy. Błędy i porażki w neurotyczny sposób przekuwamy w sukcesy. Jesteśmy dumni z nieudanych powstań, z przegranych bitew, z niedotrzymanych obietnic - mówiła nam uhonorowana dziś Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk.

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 21:49
      Olga Tokarczuk wypowiadała się też przeciw religii w szkołach i za świeckim państwem: - Trzeba przywrócić normalną edukację szkolną opartą na nauce i wiedzy. Wprowadzenie religii do szkół uczyniło wiele złego, niwelując różnicę pomiędzy faktami naukowymi a aktami wiary. Od ponad 20 lat dzieci uczą się jednocześnie, lekcja w lekcję, o grawitacji i zmartwychwstaniu. To tworzy umysły podatne na wszelkie poznawcze manipulacje - mówiła pisarka. I dodała

- W świecie postprawdy takie umysły są bezradne, tracą orientację. Stąd rosną w siłę dwa narodowe grzechy – hipokryzja i konformizm. W dzisiejszym chaotycznym świecie widzimy, jak ideologie oparte na religiach próbują wprowadzić swój porządek, który jest w istocie porządkiem wykluczenia – kobiet, obcych, inaczej myślących. Tylko laickie państwo jest w stanie przeciwstawić się temu.

--
      • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 21:49
        sev
        2 godziny temu

Mądra , wolna o katolickiego zniewolenia kobieta odważyła się powiedzieć " STOP" klerykalnej niewoli Polaków".
        STOP uważaniu polskiego narodu za ciemnotę (parafianie).
        Popieram jej opinię w 1000%

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 10.10.19, 23:24
      "Dedykuje tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy tuż przed wyborami i te wybory mogą zmienić przyszłość naszego kraju" - powiedziała laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk na konferencji prasowej tuż przed spotkaniem autorskim w Bielefeld. "Wiem, że jestem całkiem dobrą pisarką, ale nie spodziewałam się, że dostanę taką nagrodę" - dodała.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/kultura/news-olga-tokarczuk-dedykuje-te-nagrode-polakom,nId,3270929#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 11.10.19, 15:31
      Dla mnie te wybory są najważniejsze od 1989 r. W Polsce mamy obecnie nerwowy, ciemny czas próby odnalezienia istnienia. Myślę, że to wybór między demokracją a autorytaryzmem - powiedziała Olga Tokarczuk na dzisiejszej konferencji prasowej po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla.

--
    • seremine Re: Olga Tokarczuk 11.10.19, 15:42
      Powiedziałam wczoraj to, co rzeczywiście leży mi na sercu. Jako obywatelka martwię się o sytuację w swoim kraju. Uważam, że w niedzielę odbędą się najważniejsze wybory od 1989 r. Od nich będzie zależało, w jakim miejscu znajdzie się mój kraj. Czy będzie on rządzony demokratycznie, czy będzie należeć do Europy, czy oddzieli się od demokratycznej wspólnoty europejskiej i pójdzie w jakimś bliżej nieokreślonym kierunku – mówiła na konferencji prasowej polska laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka