Dodaj do ulubionych

Chrypka, rak...

18.10.19, 21:10
Trwająca przez kilka tygodni chrypka i ból w trakcie przełykania to mogą być pierwsze sygnały ostrzegawcze. Do tej pory rak szyi i głowy był kojarzony głównie z problemem osób nadużywających alkohol i palących papierosy. Lekarze obalają mit i ostrzegają. Ten typ nowotworu jest coraz częściej diagnozowany u osób po 40-tce. Chorobą można się zarazić, bo za rozwój ponad 30 proc. przypadków jest odpowiedzialny wirus HPV.
Obserwuj wątek
  • jane_doe_hej Re: Chrypka, rak... 18.10.19, 21:11
   Nowotwory głowy i szyi u ludzi młodych

   Coraz większą grupę osób chorujących na nowotwory szyi i głowy stanowią ludzie poniżej 45 roku życia, którzy prowadzą w miarę zdrowy tryb życia i teoretycznie nie należą do grupy ryzyka. Do tej pory panowało przekonanie, że prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ryzyko wystąpienia tego typu raka rośnie wraz z wiekiem. Najnowsze badania rzucają na przyczyny zachorowania nowe światło.

   Odkryto, że to nie jedyne grupy ryzyka. Za rozwój nowotworów szyi i głowy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ten sam wirus jest odpowiedzialny również za rozwój raka szyjki macicy.
   • jane_doe_hej Re: Chrypka, rak... 18.10.19, 21:12
    "Zrobiono duże badania epidemiologiczne i okazało się, że w tym przypadku rolę odgrywają zachowania seksualne: wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów, seks oralny. Bo to nie jest tak, że gdy ktoś ma przypadkowy kontakt seksualny w czasie wakacji i zakazi się tym wirusem, zachoruje od razu po powrocie. Musi minąć sporo czasu – najczęściej około 15-20 lat" – mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu w rozmowie z PAP.

    Badania pokazują, że w Polsce ok. 35-38 proc. zdiagnozowanych przypadków nowotworu jest wywołanych przez wirus HPV. W USA odpowiada on za rozwój 60 proc. zachorowań.

    "Chociaż badanie mikroskopowe próbki ze zmiany chorobowej wywołanej alkoholem i brodawczakiem jest takie samo – jedna i druga zmiana to rak płaskonabłonkowy – to biologicznie to dwie różne choroby. Ci, którzy mają raka HPV - zależnego mają lepsze rokowanie, dłużej żyją i często lepiej reagują na leczenie" – podkreśla onkolog.
    • jane_doe_hej Re: Chrypka, rak... 18.10.19, 21:12
     Rozpoznanie nowotworu szyi i głowy

     Zdiagnozowanie raka szyi i głowy jest skomplikowane przede wszystkim ze względu na jego lokalizacje. Do rozpoznania konieczne jest drobiazgowe badanie endoskopowe, a głowa i szyja to rejon, w którym dość trudno przeprowadza się to badanie, trudno sprawdzić wszystkie rejony.

     "Dlatego to ważne, aby oglądać te miejsca endoskopem lub fiberoskopem z dobrym źródłem światła i wizualizacją, które pozwolą dostrzec nawet najmniejszą zmianę na błonie śluzowej pokrywającej górny odcinek drogi oddechowo-pokarmowej - od granicy warg do przełyku. To tu głównie lokalizują się nowotwory głowy i szyi" – mówi prof. Golusiński.

     70 proc. pacjentów trafia do lekarzy w zaawansowanym etapie choroby. Tymczasem ze względy na dobre unaczynienie tego rejonu ciała, guzy w obrębie głowy i szyi rosną najszybciej ze wszystkich nowotworów.
     • jane_doe_hej Re: Chrypka, rak... 18.10.19, 21:13
      Pierwsze objawy raka szyi i głowy nie są charakterystyczne wyłącznie dla tego schorzenia

      Chrypka, ból podczas przełykania, guz na szyi, utrzymujące się dłuższy czas owrzodzenie w obrębie jamy ustnej – to mogą być jedne z sygnałów ostrzegawczych. Onkolodzy apelują w ramach europejskiej kampanii Make Sense: jeżeli niepokojące objawy utrzymują się powyżej 3 tyg. pacjenci powinni skonsultować się z laryngologiem.
      Za raka szyi i głowy odpowiada ten sam wirus, który wywołuje raka szyjki macicy.
      Za raka szyi i głowy odpowiada ten sam wirus, który wywołuje raka szyjki macicy. (iStock)

      W Polsce rocznie rozpoznaje się blisko 12 tys. przypadków tego typu nowotworów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka