03.11.19, 18:37

"Stramer" - nowa książka Mikołaja Łozińskiego - to sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej, niezamożnej rodziny - Stramerów właśnie - w międzywojennym Tarnowie
Polscy Żydzi w Tarnowie stanowili 40 proc. populacji. Od wierzących w Boga po wierzących w komunizm
"Nie wiedziałem, że mam żydowskie korzenie. Wychowywałem się w robotniczej dzielnicy, na warszawskim Czerniakowie. (…) Traktuję żydowskość jako fajny dodatek do mojej polskości"
"Zdarzało się, że kogoś znajdowałem, a on zapominał, co chciał mi powiedzieć, tracił pamięć. Albo umawiałem się z kimś, a parę dni później znajdowałem nekrolog w gazecie"
"Dla polskich Żydów przed wojną komunizm był drogą do asymilacji. Obiecywał równość i sprawiedliwość społeczną. Z obywateli trzeciej kategorii, mogli stać się obywatelami pierwszej"
"Znalazłem jedną rzecz, która łączy Żydów i antysemitów. Jedni i drudzy są zafiksowani na tym samym temacie. Cały czas chcą mówić o Żydach"

--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Kultura 03.11.19, 18:41
      https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/_-5k9kpTURBXy8xMWZlNjRmYTQ1OGY5OGYyMWE4NjY3NDdiMGZjMGMzYy5qcGeRlQLNAxQAwsOCoTABoTEB

--
      Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
      Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka