Dodaj do ulubionych

Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemiczny,

16.11.19, 16:08
Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemiczny, który jednak występuje w wielu otaczających nas produktach. Wykorzystuje się go do produkcji tworzyw sztucznych czy opakowań, także stosowanych do przechowywania żywności. Tymczasem badania wykazały, że ma silne właściwości toksyczne i może przyczyniać się do problemów ze zdrowiem – powodować zaburzenia hormonalne i metaboliczne, a nawet otyłość. Sygnałem ostrzegawczym jest to, że substancji zabroniono używać w wielu krajach, m.in. Kanadzie, Korei i Japonii. Czym jest bisfenol, gdzie się znajduje i dlaczego jest tak niebezpieczny?

--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemi 16.11.19, 16:11
      Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który odkryto pod koniec XIX wieku. Wykorzystuje się go do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów i żywic. Można go znaleźć w plastikowych opakowaniach (na przykład butelkach na wodę), foliowych woreczkach ryżu, wewnętrznych powłokach metalowych puszek na konserwy, a nawet butelkach do karmienia dzieci. Bisfenol jest też składnikiem niektórych plastikowych zabawek czy szczoteczek do zębów i materiałów dentystycznych, a nawet kosmetyków. Substancję tę stosuje się nawet w żywności jako przeciwutleniacz. Producenci uspokajają, że dawki bisfenolu są minimalne i dopuszczone przez normy bezpieczeństwa. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że o wiele większe stężenia tej toksycznej substancji znajdują się w paragonach fiskalnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Bisfenol wykorzystuje się bowiem do produkcji papieru termicznego. Na jego szkodliwe działanie w szczególności narażeni są kasjerzy.

--
      Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
      • mala200333 Re: Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemi 16.11.19, 16:13
        Badania naukowców potwierdziły negatywny wpływ bisfenolu na ludzki organizm. Substancja wchodzi w reakcję z receptorami estrogenów i może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, a u mężczyzn powodować bezpłodność i uszkadzać plemniki. Bisfenol jest też odpowiedzialny za zaburzenia metaboliczne i otyłość (w szczególności u dzieci i młodzieży), znacznie zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wysokie stężenie bisfenolu w moczu wiąże się też często z chorobami układu krążDnia..

--
        • mala200333 Re: Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemi 16.11.19, 16:13
          ...nadciśnieniem, miażdżycą, a nawet zawałem serca. Substancję obwinia się też o sprzyjanie rozwoju niektórych nowotworów, a także obciążanie nerek i wątroby. Naukowcy przestrzegają też, że BPA jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci – może zaburzać ich rozwój, uszkadzać mózg i powodować astmę.

--
          • mala200333 Re: Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemi 16.11.19, 16:16
            Bisfenol przedostaje się do organizmu w różny sposób – przez skórę, drogi oddechowe, a także układ pokarmowy. W pierwszym przypadku chodzi o głównie o dotykanie paragonów fiskalnych (przenikalność przez skórę wynosi aż 46%). Do układu pokarmowego bisfenol przedostaje się wraz z żywnością, która miała kontakt z tą substancją – np. przez zarysowane puszki, plastik znajdujący się w wysokiej temperaturze (butelka pozostawiona na słońcu, ryż gotowany w woreczku). Na szkodliwy wpływ bisfenolu narażeni są również pracownicy fabryk produkujących tworzywa sztuczne (substancja przedostaje się wtedy przez układ oddechowy).

--
            • mala200333 Re: Bisfenol to tajemniczo brzmiący związek chemi 16.11.19, 16:18
              Najskuteczniejszą metodą ochrony przed bisfenolem jest ograniczenie używania plastiku i przedmiotów z tworzyw sztucznych, na przykład zabawek. Kupując żywność, warto zwracać uwagę na etykietę i wybierać produkty oznaczone hasłem "bisphenol A free" lub "BPA free". Opakowania oznaczone jako PC7 lub cyfrą 7 w trójkącie zawierają bisfenol. Najlepiej jest też unikać wszelkich konserw i żywności wysokoprzetworzonej oraz napojów w puszkach. Plastikowych opakowań nie powinno się też używać, gdy zostały uszkodzone czy zarysowane. Po dotykaniu paragonów fiskalnych należy dokładnie umyć ręce.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka