Dodaj do ulubionych

Oszczędzanie prądu - sposoby

06.12.19, 06:41
Oszczędzanie prądu - sposoby

Jeśli chcemy zaoszczędzić na prądzie w sezonie zimowym, w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na największych pożeraczach prądu, takich jak chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna, zmywarka, pralka, czajnik elektryczny i telewizor. Wprawdzie raczej nie mamy możliwości zrezygnowania z pracy urządzeń chłodzących, jednak zastosowanie się do kilku prostych zasad może pozytywnie wpłynąć na kształt rozliczenia za energię.


--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Oszczędzanie prądu - sposoby 06.12.19, 06:44
   Zmywarkę uruchamiajmy wtedy, kiedy rzeczywiście jest pełna. Tak samo postępujmy z pralką. Jeśli korzystamy z taryfy G12 lub G12W, uruchamiajmy je w porze, kiedy naliczana opłata jest mniejsza.

   Meblując kuchnię, zwróćmy uwagę, by lodówki nie lokować w pobliżu grzejącego kaloryfera. Ciepłe powietrze sprawia, że urządzenie to musi pobrać więcej mocy, by schłodzić swoje wnętrze.

   Czasami, szczególnie, wtedy gdy nie mamy pomysłu na posiłek, wielokrotnie otwieramy i zamykamy drzwi lodówki, być może łudząc się, że za którymś razem znajdziemy w niej coś smacznego do zjedzenia. Warto ograniczyć ten nawyk do niezbędnego minimum – uchylajmy drzwi urządzenia wtedy, kiedy jesteśmy pewni, co chcemy z niego wyjąć. Nie trzymajmy go też długo otwartego – wpuszczamy do niego wówczas ciepłe masy powietrza, co powoduje, że musi ono je ponownie schładzać. Podobnie sprawa wygląda, kiedy do lodówki wkładamy gorące jeszcze danie – zdecydowanie bardziej oszczędnie będzie poczekać chwilę, aż przestygnie.

   W miesiącach zimowych, kiedy temperatura za oknem często nie przekracza nawet zera, część żywności, zamiast trzymać w lodówce, przenieść można do najchłodniejszego pomieszczenia w domu (np. sieni) lub na zewnątrz – na balkon, parapet.

   --
   Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
   Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
   • mala200333 Re: Oszczędzanie prądu - sposoby 06.12.19, 06:46
    Wpływ na wysokość rachunków ma też oświetlenie. Prosta zasada wcielona w życie - pamiętanie o gaszeniu świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy - spowoduje realną zmianę w naszym rozliczeniu. Jest od niej jednak jeden wyjątek – jeśli wiemy, że w ciągu kolejnych ośmiu minut do danego pokoju wrócimy, wyłączanie lamp możemy sobie darować. Osiem minut to czas, w którym żarówka energooszczędna pobierze tyle samo ile w momencie jej zapalenia. Nadmierne pstrykanie włącznikiem nie tylko powoduje większy pobór energii (żarówki energooszczędne muszą się „rozgrzać”), ale również przyczynia się do szybszego zużycia „świetlówki”.

    Przełom listopada i grudnia to czas, w którym dekorujemy kolorowym oświetleniem. Kilka drobnych czynności, z których uczynimy nawyk, przyczyni się do obniżenia poboru energii. Tradycyjne lampki, zastąpmy ledowymi, a jeśli możemy – zrezygnujmy z nich całkowicie na rzecz innych ozdób. Lampki z diodami LED pobierają od 8 do 10 razy mniej prądu niż zwykłe światełka choinkowe. Nie włączajmy kolorowych lampek w środku dnia i gaśmy je, kiedy idziemy spać. Jeśli mamy z tym problem, rozważmy zakup czasowego wyłącznika, który po upływie ustawionego czasu sam je wyłączy.

    --
    Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
    Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
    • mala200333 Re: Oszczędzanie prądu - sposoby 06.12.19, 06:47

     Zima to też czas, kiedy więcej gotujemy. Tutaj również możemy uszczknąć trochę na rachunkach:

     Jeśli korzystamy z kuchennej płyty elektrycznej, garnki przykrywajmy pokrywką - skróci się wtedy czas ich gotowania. Rozważnie korzystajmy z piekarnika – gdy pozwala na to miejsce i rodzaj przygotowywanych potraw, pieczmy ich kilka równocześnie. Pusty piekarnik potrzebuje tyle samo energii, co wypełniony, by się rozgrzać.

     A co w przypadku domów ogrzewanych z użyciem prądu?

     Odbiorcy energii, wykorzystujący ją do ogrzewania domu lub wody z reguły korzystają z dwustrefowej taryfy energetycznej, w której energia pobierania w nocy, przez dwie godziny w środku dnia oraz całe soboty i niedziele płaci się o połowę mniej.

     Gdy dogrzewamy pomieszczeń farelkami lub innego tego typu urządzeniami, starajmy się niczym ich nie zastawiać i nakrywać. Uruchamiajmy je tylko w razie potrzeby. Optymalna temperatura we wnętrzach pomieszczeń wynosi ok. 20 st. C.

     --
     Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
     Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka