https://forum.gazeta.pl pl Copyright © Agora SA All rights reserved. wt., 23 cze 2026 21:48:21 +0200 Gazeta.plhttps://www.gazeta.pl/img/w/l/gazeta.gifhttps://www.gazeta.pl 68 25 Gazeta.pl: Forum ESD https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180060267,180102079,Re_Torba_lekarska.html Re: Torba lekarska No i nie doczekaliśmy się odpowiedzi co z tą zlekcewazoną fizjologią ... 🤯 anna1986111 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180060267,180102079,Re_Torba_lekarska.html ESD wt., 23 cze 2026 21:48:21 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,177775599,180104066,Re_jezyckie_stereotypy.html Re: jeżyckie stereotypy Nie wiem o co autorce chodzi z tymi jedynakami i jest to naprawdę krzywdzące i przykre. Rozpowszechnianie w lekturach młodzieżowych oceniania ludzi poprzez posiadanie rodzeństwa jest niesprawiedliwe. Ja sama jako jedynaczka mam już dawno wywalone, jak słyszę o jedynaczka a w ogóle nie zachowujesz się jak jedynak...nie wiem wtedy czy to komplement czy co :) Szkoda że lektura która powinna kształcić jednak uczy takiego powtarzania dyrdymałów, jestem teraz przy Noelce i znów Tomcio który się zaśmiewa że Elka tupie nogą jak rozpuszczona jedynaczka. Aż słów brak bernimojamilosc https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,177775599,180104066,Re_jezyckie_stereotypy.html ESD śr., 24 cze 2026 18:31:38 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180077463,180096062,Re_Wzdrygotki.html Re: Wzdrygotki wzdrygłam się, jak Ignacy Grzegorz z Grzegorzem, Junior i senior kupili popcorn do kina - a to pożywienie dla plebsu - co ppotem komentowali. Jakby nine jedzenie w kinie, czy zjedzenie w kinie drożdżówki, ale takiej domowej upieczonej przez Milę byłoby lepsze. Tak samo jak w Macdusi - nawiązanie do Macdonalda , frytek, burgerów - wiadomo, ze ogólnie to syf, ale oni odnosili sie do takiego typu żarełka jako dla takiego dla nizin umysłowych społecznych. Jakby nie wypadało. prostacy jedza macdonalda, a filolodzy - nie wiem, może chleb z serem albo gazpacho. subskrybcja https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180077463,180096062,Re_Wzdrygotki.html ESD niedz., 21 cze 2026 15:05:45 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,177775599,180106436,Re_jezyckie_stereotypy.html Re: jeżyckie stereotypy Jedynaczką również jest Mila, a nie była szczególnie przywiązana do swojej przybranej matki Gizeli. Nawet o swoich biologicznych rodzicach nie pamiętała. catwoman21 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,177775599,180106436,Re_jezyckie_stereotypy.html ESD czw., 25 cze 2026 17:16:39 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180096399,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html Re: Lucy Maudorzata Musierovery Tola musi się rozbeczeć na głos, żeby ktoś zwrócił na nią uwagę. Bo jej opiekunka to w sumie osoba egoistyczna i zafiksowana na sobie. <br> <br> Przy całym swoim deklaratywnej wrażliwości Ania ma empatię głównie na punkcie swoich (coraz bardziej wyimaginowanych) krzywd- przejmuje się ludźmi interesującymi dla siebie, ale tak, żeby się nie zmęczyć- Tolę ma w nosie, jako Pani Doktorowa kręci się jak bąk wokół Leslie Moore- ale nie żeby jej pomóc czy jakoś odciążyć. Dziecko wiejące od przemocowych opiekunów- wrócić do sierocińca, palcem nie kiwnąć w sprawie wojennej sieroty, podśmiewać się z Panny Kornelii, która goni z ubraniami i obiadami dla biedoty. No słabo nam się Ania rozwinęła kooreczka https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180096399,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html ESD niedz., 21 cze 2026 17:07:48 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180095800,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html Re: Lucy Maudorzata Musierovery ako17 napisała: <br> <br> &#62; OT - zawsze mnie okropnie smuciło i denerwowało faworyzowanie Tadzia vs Toli i <br> &#62; to komentowanie, jaka to ona jest bezbarwna, a łobuz Tadzio - interesujący i wy <br> &#62; magający więcej uwagi i wyrozumiałości :(. Bardzo to było nie fair w stosunku d <br> &#62; o dziecka, które być może, wciąż szykanowane czy jakoś tam krzywdzone za sam fa <br> &#62; kt istnienia, znalazło sobie taki sposób na przetrwanie - stanie się niewidoczn <br> &#62; ą (było coś bardzo podobnego w Muminkach). <br> <br> Rany, NIE ZNOSZĘ tego jak przedstawiono postać Toli. „Grzeczna dziewczynka, która jest strasznie nudna”. Mam wrażenie, że Tola jest tam tylko po to, by Tadzio wydawał się bardziej interesujący. Moja babcia miała podobne dzieciństwo. Była bardzo cichym i „grzecznym” dzieckiem, na które nikt nie zwracał uwagi. Jej siostra była bardziej energiczna i niegrzeczna, więc wszyscy ją bardziej kochali, bo nie była taka nudna jak ona. Ale prawda jest taka, że moja babcia była bardzo wrażliwym dzieckiem, wszystko na nią wpływało i wszystko zapamiętywała. <br> <br> Z Tolą może być podobnie. Jest bardzo cicha i nieśmiała. Może wydaje się „nudna”, bo nie wiemy, co dzieje się w jej głowie, ponieważ książka NIGDY nam tego nie pokazuje. Może zachowywała się w ten sposób, bo chciała być kochana. Może przeżyła traumę z powodu straty matki i tego, jak bardzo znęcał się nad nią Tadzio. Ciągle była dla niego tylko zabawką. Może wcale nie jest nudna, tylko wyobraża sobie cały świat w swojej głowie, ale zbyt się boi, by to pokazać? Nie wiemy tego, bo ona jest tam tylko po to, by Tadzio mógł się wydawać fajniejszy :/ briar_rose https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180095800,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html ESD niedz., 21 cze 2026 13:33:58 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180077463,180096086,Re_Wzdrygotki.html Re: Wzdrygotki subskrybcja napisała: <br> <br> &#62; wzdrygłam się, jak Ignacy Grzegorz z Grzegorzem, Junior i senior kupili popcorn <br> &#62; do kina - a to pożywienie dla plebsu - co ppotem komentowali. Jakby nine jedze <br> &#62; nie w kinie, czy zjedzenie w kinie drożdżówki, ale takiej domowej upieczonej pr <br> &#62; zez Milę byłoby lepsze. Tak samo jak w Macdusi - nawiązanie do Macdonalda , fry <br> &#62; tek, burgerów - wiadomo, ze ogólnie to syf, ale oni odnosili sie do takiego typ <br> &#62; u żarełka jako dla takiego dla nizin umysłowych społecznych. Jakby nie wypadało <br> &#62; . prostacy jedza macdonalda, a filolodzy - nie wiem, może chleb z serem albo ga <br> &#62; zpacho. <br> <br> McDonald to ZŁO z Ameryki! Tak samo zresztą było z diabelską, kapitalistyczną Barbie... w całej klasie tylko Borejkówny miały jako jedyne lalkę dzidziusia, jedyną słuszną. Pozostałe dziewczynki posiadały w domu tylko te wstrętne Barbie! <br> briar_rose https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,180077463,180096086,Re_Wzdrygotki.html ESD niedz., 21 cze 2026 15:18:13 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180096171,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html Re: Lucy Maudorzata Musierovery Dieter Bohlen. Wraz z Thomasem Andersem tworzył duet Modern Talking. Nawet byłam na ich koncercie... Ale w żadnym się nie kochałam i wisiorek z imieniem "Nora" był mi doskonale obojętny. <br> <br> -- <br> Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 😈 kocynder https://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,155528138,180096171,Re_Lucy_Maudorzata_Musierovery.html ESD niedz., 21 cze 2026 15:40:09 +0200