https://forum.gazeta.pl pl Copyright © Agora SA All rights reserved. pon., 22 cze 2026 20:02:37 +0200 Gazeta.plhttps://www.gazeta.pl/img/w/l/gazeta.gifhttps://www.gazeta.pl 68 25 Gazeta.pl: Forum Doktorat - nauka - uczelnia https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180099631,Re_Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Re: Nauka w czasach przed NCN bardzo ciekawe!<br> <br> Sendiego na pewno zdziwi - lub nie - że w tym filmie występuje "wieczny adiunkt", dr Julian Srebrny, <a href="https://ludzie.nauka.gov.pl/ln/profiles/julian.srebrny.S1EZatBl4iu" target="_blank" rel="nofollow">ludzie.nauka.gov.pl/ln/profiles/julian.srebrny.S1EZatBl4iu</a><br> Z tego zaś możemy wywnioskować, że ten skromny adiunkt był tak cenny dla UW, że po przepracowaniu zacnych 52 lat, przedłużyli mu zatrudnienie, zapewne równolegle z emeryturą, o kolejne 9 lat i 8 miesięcy. <br> Gown zawału by dostał. <br> <br> A ileż to on zdobył grantów NCN? Jeden! <a href="https://projekty.ncn.gov.pl/index.php?projekt_id=228273" target="_blank" rel="nofollow">projekty.ncn.gov.pl/index.php?projekt_id=228273</a><br> Tamże bardzo ciekawa jest lista publikacji rozliczających ten grant. Są tam i czasopisma z absolutnego topu i Acta Physica Polonica. Której chciałem tu bronić, bo przecież nie jest tak, że warte publikacji są tylko odkrycia godne Physical Review Letters. Reformy od Kudryckiej w górę zabijają polskie czasopisma naukowe w naukach ścisłych. <br> <br> No i jeszcze te artykuły. Jest pouczające, że w niektórych tematykach publikacja mająca po 50 autorów nie jest niczym nadzwyczajnym. W takich przypadkach indeks Hirsha faktycznie traci sens. Ale przecież można i należy rozciągnąć to spostrzeżenie na całą naukę. <br> <br> Jak oni to laboratorium utrzymują w epoce grantozy - pojęcia nie mam. Czy dziś udałoby się takie urządzenie wybudować, w czasach indywidualistycznych projektów o trzy-, góra czteroletnich horyzontach czasowych? Wątpię. <br> <br> Ale wniosek najważniejszy, że jeżeli to laboratorium nie ma stałego, stabilnego źródła finansowania, to najwidoczniej jest ono władzy zupełnie obojętne. trzy.14 https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180099631,Re_Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Doktorat - nauka - uczelnia pon., 22 cze 2026 20:02:37 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180113247,Re_Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Re: Nauka w czasach przed NCN dobrycy napisał: <br> <br> <br> Hi, hi. Akurat o tych zagadnieniach mam w miarę pojęcie, choć w szczegółach trochę inne sprawy. Można zaśpiewać trawestując "dziś prawdziwych labów już nie ma". Tym niemniej przyjemnie zobaczyć normalny lab, jak w dawnych dobrych czasach, z panelami ORTEC, BNC i oscyloskopami Tektronix'a. <br> <br> Zawsze mnie irytują wypowiedzi gdy ludzie mówią że nie ma pieniędzy na badania, podczas gdy chodzi wyłącznie o kupno gotowej komercyjnej aparatury i całe badanie polega na tym aby wysłać doktoranta do lasu by pozbierał próbek a potem kliknąć i jest publikacja "niby" naukowa. Ci ludzie w filmiku aparaturę budują, naprawiają, wiedza i rozumieją co ona pokazuje, a to już dużo w dzisiejszych czasach. <br> <br> Niestety nie wyjaśniono na koniec co ten człowiek bez habilitacji tam robi. Czyżby prowadził badania naukowe? Jakaś żywa skamielina? <br> sendivigius https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180113247,Re_Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Doktorat - nauka - uczelnia niedz., 28 cze 2026 17:18:26 +0200 https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180097087,Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Nauka w czasach przed NCN <a href="https://www.youtube.com/watch?v=HTBmnf7eZ0A" target="_blank" rel="nofollow">www.youtube.com/watch?v=HTBmnf7eZ0A</a> dobrycy https://forum.gazeta.pl/forum/w,87574,180097087,180097087,Nauka_w_czasach_przed_NCN.html Doktorat - nauka - uczelnia niedz., 21 cze 2026 21:24:30 +0200